Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 15:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 6 sty 2012, 23:05 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Niedawno miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w WOK Łochowo z panem Włodzimierzem Sobeckim, autorem książki "Bydgoszcz-Bromberg część II". Abstrahując od bardzo ciekawych tematów poruszanych na tym spotkaniu: w tej książce zamieszczona jest kopia mapy z 1774r . Mapa przedstawia okolice od Bydgoszczy na wschodzie po Białośliwie na zachodzie. Głównym obiektem jest dolina bydgosko-nakielska z uwzględnieniem swieżo wybudowanych kanałów : Bydgoskiego i Noteckiego. Co bardzo ciekawe Kanał Notecki ma rozwidlone ujście. Zapewne po przebudowie kanału w 1878r rozwidlone ujście zamienione zostało na obecne. Na mapach Googla dopatrzyłem się śladów po lewym ramieniu tego dawnego kanału. Prawe jest chyba raczej niewidoczne nawet ze satelity...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2012, 14:44 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
A czy ktoś może zna historię przeprawy nad kanałem noteckim? Jest nasyp, z tego co pamiętam chyba nawet asfalt. Przy samym ujściu do kanału bydgoskiego.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2012, 18:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W tym wątku http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=71&t=1101Mac napisał kilka informacji o obu mostach:
Cytuj:
Ten most stal zaraz obok na Kanale Górnonoteckim. We wrześniu 1939 most który tam stal został wysadzony przez wycofujących się żołnierzy z Przedmościa Bydgoskiego. I gdzieś w tej okolicy dywersanci niemieccy ostrzelali te oddziały. Na Kanale Górnonoteckim stal jeszcze w latach 80tych drewniany most, który był zamknięty dla ruchu ponieważ groził zawaleniem się. W latach 90tych postawiono w jego miejscu właśnie ten most na zdjęciu. Na początku tego wieku przeniesiono go w miejsce tego wysadzonego. W XVIII/XIX wieku w tym miejscu była przeprawa promowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2012, 22:13 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
@lisiogonek
Moglbys moze wstawic kopie tej mapki? Bardzo sie interesuje tymi okolicami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2012, 23:38 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Skontaktuję się z Autorem książki czy jest to możliwe i jeśli nie będzie przeszkód natury formalno-prawnej to zamieszczę kopię mapy która jest w tej arcyciekawej publikacji :)

Swoją drogą w tejże książce znalazłem potwierdzenie wielu informacji : np. o szlaku bursztynowym w okolicach Turu, Łochowa i Lisiego Ogona; licznych znaleziskach archeologicznych w okolicach brzegu dawnej Pra-Wisły ; historii osadnictwa ściśle związanej z przybyszami z Niemiec; historii powstania miejscowości Lisi Ogon (której notabene jestem obecnie mieszkańcem :) ). Takich tematów jest co niemiara i nie sposób tu wszystkich wymienić :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2012, 23:58 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Mnie by interesowalo najbardziej osadnictwo Niemieckie w tym rejonie i historia Lisiego Ogona, tak ze byl bym wdzieczny za kazda informacje. Polowe dziecinstwa spedzilem na Pradach i w tych okolicach. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sty 2012, 00:12 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Jeśli możesz podjechać do Łochowa do biblioteki publicznej, to będziesz mógł szczegółowo zapoznać się się zarówno z mapką jak i całą książką - przypomniało mi się teraz że parę egzemplarzy po spotkaniu Autor przekazał dla Biblioteki Publicznej przy WOK Łochowo :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sty 2012, 09:15 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Ja niestety mieszkam za granica i ostatnio rzadko bywam w Polsce. :) Tak na marginesie, ostanio znalazlem informacje ze pierwszy z pewnej rodziny niemieckiej osiedlil sie na Pradach w 1830 (nauczyciel), jego potomkowie wyemigrowali na poczatku lat 1980tych do Niemiec. Byli ostatnimi Niemcami z koloni Prady (nad stawem). Wiekszosc z tych osadnikow opuscila Prady w 1945.

Cytuj:
Na przełomie 1796/1797 osiem niemieckich rodzin osadników ze Szwabii, założyło kolonię nad dzisiejszym stawem,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 sty 2015, 18:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wątek o mostach w tym miejscu: viewtopic.php?f=103&t=7083


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group