Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 25 paź 2010, 08:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
http://www.exploseum.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 paź 2010, 10:43 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Tak, strona wygląda rewelacyjnie. Obszernie przestawiono historię zakładów D.A.G., strefy NGL- Betrieb, koncepcję realizowanego skansenu, zaangażowane w projekt firmy, itd. ,,Zapomniano” tylko podać, kto jest rzeczywistym twórcom koncepcji turystycznego wykorzystania strefy NGL. Na stronie zamieszczono tylko enigmatyczną informację, jakoby była to inicjatywa władz miejskich, będąca efektem ,,zainteresowania historią tajemniczych obiektów, wzmożonego zwłaszcza w ostatnich latach za sprawą bydgoskich środowisk miłośników techniki i wojskowości”.
Cóż, zatem po raz kolejny należy przypomnieć fakty:
1. Latem 2004 roku Robert Grochowski i Jarosław Butkiewicz wykonywali na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy karty ewidencji zabytków obiektów na terenie ówczesnego ,,Zachemu. 13 sierpnia 2004 roku zrodził się pomysł podziemnej trasy turystycznej na strefie NGL – Betrieb.
2. W lutym 2005 roku w Urzędzie Miasta Bydgoszczy (w ówczesnym Wydziale Kultury i promocji Miasta) Robert Grochowski i Jarosław Butkiewicz złożyli kompleksowy projekt ,,Potencjał turystyczny rejonu NGL – Betrieb dawnego DAG – Fabrik Bromberg w kontekście promocji i rozwoju Bydgoszczy”. Zakładał on zorganizowanie na strefie NGL: podziemnej trasy turystycznej, skansenu architektury przemysłowej, punktu widokowego na Dolinę Dolnej Wisły oraz muzeum zakładów (1939-1945) i martyrologii jeńców i pracowników przymusowych. Projekt ten został przyjęty i potwierdzony, a następnie był szeroko wykorzystywany przez Urząd Miasta oraz inne instytucje i firmy. Przygotowaliśmy również wstępny kosztorys budowy skansenu.
3. Od lutego 2005 roku, w porozumieniu z Wydziałem Mienia i Geodezji w Bydgoszczy i za zgodą Zakładów Chemicznych Zachem S.A, Jarosław Butkiewicz (reprezentujący Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier”) oraz Robert Grochowski oprowadzali po strefie NGL m. in. pracowników Urzędu Miasta, wyższych uczelni, PTTK, POW, gości zagranicznych oraz Honorowego Konsula Niemiec w Bydgoszczy.
4. W czerwcu 2007 roku Robert Grochowski i Jarosław Butkiewicz (reprezentujący Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier”) opracowali na piśmie projekt widowiska historycznego ,,NGL – Betrieb. Podziemna Zbrojownia III Rzeszy”. 16 czerwca 2007 roku na terenie NGL – Betrieb na podstawie naszego projektu zorganizowano pierwsze interaktywne widowisko historyczne dla mieszkańców Bydgoszczy. Widowisko zorganizowano wspólnymi siłami Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier”, Urzędu Miasta w Bydgoszczy oraz pracowników naukowych UKW. Widowisko odniosło niebywały sukces, dostarczając niezapomnianych wrażeń licznym turystom.
4. Ciągłe starania o zabezpieczenie, rozwój i promocję strefy NGL prowadziło (do przejęcia strefy NGL przez Muzeum Okręgowe jesienią 2007 roku) Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier”, wspierane przez Roberta Grochowskiego. Dowodem na to są liczne merytoryczne spotkania z pracownikami Urzędu Miejskiego.
Pisanie zatem teraz, że pomysł wykorzystania strefy NGL – Betrieb narodził się w głowach genialnych urzędników Urzędu Miasta jest z gruntu nieprawdziwy. Gdyby nie starania oraz ogromna, społeczna praca włożona przez Jarosława Butkiewicza (wraz ze Stowarzyszeniem BUNKIER) i Roberta Grochowskiego, nigdy nie powstałoby muzeum na strefie NGL. Same budynki i podziemne tunele byłyby już dawno wyburzone, tak jak to się dzieje na terenie Zachemu czy parku technologicznego. Tyle gwoli prawdy

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 paź 2010, 11:21 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Panie Robercie, wybory samorządowe już za niedługo........ Miasto musi się wykazać :mrgreen:

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 18 lis 2010, 23:11 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 08:43
Posty: 8
Muzeum Okręgowe szuka kandydata na kierownika Exploseum (bip) - może ktoś reflektuje? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lut 2011, 18:24 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 12:56
Posty: 19
Mam takie pytanie do p. Butkiewicza. Czy teraz patrząc na to z perspektywy czasu nie uważa Pan, że budowa exploseum była złym pomysłem? Projekt stał się sztandarem miejskich władz, która upatrzyła w tym dobry interes na wyjudzenie środków z ZSRE, a dla przeciętnego miłośnika zabytków jest to niestety zwykły sabotaż. Fabryka z lat czterdziestych z plastikowymi oknami to chyba jakaś kpina?
Bez urazy, nie chodzi mi o kłótnie, tylko co Pan o tym myśli patrząc na to teraz.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lut 2011, 21:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
To ja zadam pytanie, czy lepiej jak obiekt jest zagospodarowany czy jak w ogóle miało by go nie być ? Były plany żeby wyburzyć cały NGL. Pozostało by tylko wspomnienie. Ja z kolegą składając w 2005 roku projekt trasy turystycznej w UM inaczej to rozplanowaliśmy. Ale cóż są fachowcy od tego i zrobiono to, co jest. Niestety plastikowe okna to ani wymysł mój ani muzeum. Ja i tak uważam to za sukces, że uratowaliśmy cenny zabytek architektury przemysłowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lut 2011, 22:40 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 12:56
Posty: 19
Faktycznie, w obliczu tego co Pan napisal zmieniłem trochę opinię na ten temat.
Niestety tak to bywa, gdy cokolwiek zalezy od kompetencji jakiegoś urzędnika. Cieszmy się tym co jest, bo tragedii nie ma.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 mar 2011, 12:48 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Exploseum, czyli bombowe muzeum już w czerwcu.
http://bydgoszcz.gazeta.pl/kapusciska/1 ... erwcu.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 mar 2011, 15:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 24 mar 2011, 11:36
Posty: 18
Witam
NA stronie Exploseum.pl można zapoznać się z najnowszymi zdjęciami z DAG Fabrik Bromberg

link do Galerii
http://www.exploseum.pl/galeria/galeria-foto/category/8-prace-remontowo-budowlane-marzec-2011.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 kwie 2011, 11:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
Exploseum pisze:
Witam
NA stronie Exploseum.pl można zapoznać się z najnowszymi zdjęciami z DAG Fabrik Bromberg


A kiedy zapoznamy się ze zmienioną treścią w cześci "Ekspozycja", dotyczącej faktycznych incjatorów i prekursorów powstania Exploseum. Bo w kontekście treści postu Roberta Grochowskiego, informacja jakoby incjatorem powstanie placówki były władze miejskie jest zwykłym kłamstwem. Z Pana/Pani nicku możemy wnioskowac iż ma coś wspólnego z Eksploseum. Jezeli tak, proszę o zajecie stanowiska w powyższej sprawie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 kwie 2011, 16:10 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
27 maja, na sesji naukowej w Biskupinie, wygłoszę referat p.t. ,,Zakłady zbrojeniowe D.A.G w świetle źródeł archeologiczno - architektonicznych". Nie omieszkam wówczas powiedzieć (i pokazać na fotografiach) moim kolegom archeologom, kim byli faktyczni pomysłodawcy skansenu na strefie NGL.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 kwie 2011, 16:39 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Robert Grochowski pisze:
27 maja, na sesji naukowej w Biskupinie, wygłoszę referat p.t. ,,Zakłady zbrojeniowe D.A.G w świetle źródeł archeologiczno - architektonicznych". Nie omieszkam wówczas powiedzieć (i pokazać na fotografiach) moim kolegom archeologom, kim byli faktyczni pomysłodawcy skansenu na strefie NGL.


sesja ta jest "otwarta" ?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 kwie 2011, 17:56 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Niestety, sesja jest ,,zamknięta". Z przyjemnością mogę jednak powtórzyć swoje wystąpienie w Bydgoszczy. Najlepiej w ramach cyklu wykładów organizowanych przez Stowarzyszenie ,,Bunkier"

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 kwie 2011, 18:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
I na pewno tak się stanie. Będziemy musieli tylko zarezerwować salę i zostanie zapraszać na wykład:) Oczywiście trzeba czekać do maja ale to już przecież nie długo:)

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 maja 2011, 00:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Ja również z olbrzymią przyjemnością wysłucham wykładu.
Proszę o zorganizowanie takiego wykładu skoro sesja ma być "zamknięta".

Na mieście pojawiły się już pierwsze plakaty.
Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 maja 2011, 08:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zawsze się zastanawiam co to za nazwa - DAG :D
Z tego co wiem i mam w dokumentach to jeżeli chodzi o Dynamit Actien Gesellschaft to skrót pisany jest z kropkami - D.A.G.
Ale widocznie czepiam się :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 maja 2011, 16:42 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
bunkier pisze:
Zawsze się zastanawiam co to za nazwa - DAG :D


widac, że "fachowcy" się wzięli za to :D
spodziewam się, że w samym "explozeum" będzie więcej takich "smaczków" :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 maja 2011, 12:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 24 mar 2011, 11:36
Posty: 18
Witam
Sprawa pisowni DAG czy D.A.G czy też D.A/G (bo i z tają formą się spotkaliśmy) jest dyskusyjna.
Daleko nie szukając kilka postów wyżej sam Pan Robert Grochowski pisze o cyt. ",,Potencjał turystyczny rejonu NGL – Betrieb dawnego DAG – Fabrik Bromberg w kontekście promocji i rozwoju Bydgoszczy”
A jakby pogrzebać głębiej to i Muzeum Kunststoff Museum Troisdorf używa sformułowania DAG.
http://www.kunststoff-museum.de/fileadm ... cklung.pdf
Dlatego też używanie sformułowania "EXPLOSEUM DAG Fabrik Bromberg" uważamy za poprawne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 maja 2011, 14:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
Miho pisze:
Exploseum pisze:
Witam
NA stronie Exploseum.pl można zapoznać się z najnowszymi zdjęciami z DAG Fabrik Bromberg


A kiedy zapoznamy się ze zmienioną treścią w cześci "Ekspozycja", dotyczącej faktycznych incjatorów i prekursorów powstania Exploseum. Bo w kontekście treści postu Roberta Grochowskiego, informacja jakoby incjatorem powstanie placówki były władze miejskie jest zwykłym kłamstwem. Z Pana/Pani nicku możemy wnioskowac iż ma coś wspólnego z Eksploseum. Jezeli tak, proszę o zajecie stanowiska w powyższej sprawie.

Ponawiam prośbę do Exploseum. Czy mogę oczekiwać zajęcia stanowiska w związku z zadanym jakiś czas temu pytaniem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 maja 2011, 07:02 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Zwracam uwagę, że w moim poście zacytowałem nazwę projektu z 2005 roku. Od tego czasu doszły nowe, ważne źródła, które moim zdaniem przeważają szalę na rzecz zapisu D.A.G. - który występuje na większości dokumentów z lat 1939 - 1945

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group