Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 23 mar 2015, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dawna zatoczka, przy dawnej ulicy Nad portem. Okazały budynek w lewym rogu na starym zdjęciu, to rozebrana w latach 90-tych kamienica przy ul Naruszewicza 10.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 kwie 2015, 18:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Starałem się zapamiętać jak najwięcej szczegółów - punktów odniesienia, by stanąć w miejscu dawnego fotografa. Nie wyszło jak chciałem, ale chyba jest prawie, prawie... :D
Nie ma już tych najbardziej widocznych detali widoku, jak np. płotu grodzącego budynek dyrekcji.
Mniejsze dawne detale, to osłony żaluzji w oknach tegoż budynku, po lewej stronie kadru.


Załączniki:
Dyrekcja.JPG
Dyrekcja.JPG [ 109.24 KiB | Przeglądany 5212 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 kwie 2015, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przypadek sprawił, że miałem okazję stanąć tam, gdzie stał dawny fotograf. Pogoda nie sprzyjała. Było 'pod słońce' i zamglona dal. Oglądając porównanie trzeba np. pamiętać, że przed dawnym starym mostem, obecnie mamy jeszcze dwa, - tramwajowy i drogowy.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 kwie 2015, 07:13 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
:o

:1

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 kwie 2015, 07:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zdjęcie z pierwszego na tej stronie wpisu mam na G+. Teraz wiem, że jego znikniecie nastąpiło z powodu moich prób uporządkowania fotek w albumy. W dziale 'Pomoc", proszę o podpowiedź, jak to sprawnie zrobić. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 kwie 2015, 21:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Bydziak piękne! To najlepsze Twoje porównanie, zważywszy na miejsce z którego wykonałeś kadr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 kwie 2015, 21:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
:1 Szczęka opadła i leży na podłodze Bydziak :1 Świetne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 kwie 2015, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Będąc na tym dachu, zrobiłem również drugie porównanie. O szczęki możecie być spokojni. Tym razem nie opadną.
Fotograf, robiący zdjęcie budowanej nowej śluzy, raczej nie wiedział, że jej górna brama będzie za krawędzią kadru. Porównanie wypadało zrobić w takim samym polu widzenia. Zmieniła się nieco linia brzegu po stronie garbarni. Również budynki wyglądają inaczej, choćby przez inne światło.
No i jak wspomniałem, było 'pod słońce', w tym przypadku jeszcze bardziej niż poprzednim ujęciu.
I tak to wyszło:
Obrazek

Punktami odniesienia które zapamiętałem, były wieżyczka na kościele i narożny budynek Garbary x Grottgera. Było trochę naddatków, które musiałem przyciąć.

(GrapHite, pamiętam jak kiedyś rozmawialiśmy o wspólnym 'zdobyciu tego dachu' dla porównawczych. Dzień i czas który na to pozwolił pojawił się nagle i musiałem się szybko dostosować.)


Załączniki:
punkty odniesienia.JPG
punkty odniesienia.JPG [ 12.63 KiB | Przeglądany 5064 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 kwie 2015, 09:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Pięknie! Masz "chody" w dzielnicy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 cze 2015, 20:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dom nie ma już balkonów, ulica nie ma już tramwajów. I ludzi jak by mniej.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 cze 2015, 22:21 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
jest jeszcze jedna istotna zmiana - dom został rozbudowany.
Po oknach widać, że dwa są więcej. Zapewne uzupełniono szerokość budynku przy budowie tego kolejnego uzupełniając lukę pomiędzy nimi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 cze 2015, 13:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Gratuluję spostrzegawczości :1
Za leniwy byłem, by liczyć okna, mimo że budynek od pierwszego spojrzenia wydawał się dłuższy niż być powinien. Zakładałem, że to przez ustawienie się pod niewłaściwym kątem... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 cze 2015, 05:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W końcu dotarłem do wciąż omijanej, odnowionej uliczki Jatki. I przypomniała mi się stara fotografia, z widokiem w stronę spichrzy. Właściwie, to niemal tylko one pozostały 'takie same'.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 cze 2015, 18:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
W końcu dotarłem do wciąż omijanej, odnowionej uliczki Jatki. I przypomniała mi się stara fotografia, z widokiem w stronę spichrzy. Właściwie, to niemal tylko one pozostały 'takie same'.



No prawie ;) Kiedyś też można było między nimi przejść. A teraz jest tam łącznik.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lip 2015, 16:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zrobienie 'zestawu porównawczego', ma różne stopnie trudności. Do najłatwiejszych należą takie jak to poniżej. Czyli gdy mimo upływu sporej ilości czasu, wygląd miejsca jest niemal taki sam.
W takich przypadkach, doszukujemy się najczęściej detali, różniących dwa widoki. W tym, np. brak balkonu nad wejściem do hotelu...

Obrazek


Od dłuższego czasu, (kilku miesięcy), nie częściej niż raz na tydzień, np. w niedzielę, staram się by na mojej drodze, znalazło się pewne miejsce. Początkowo wydawało mi się łatwe 'złapanie' w kadr widoku, o który mi chodzi. Za każdym razem robiłem po kilka, do 10-ciu zdjęć. Różnice ujęć były na nich minimalne. Pół kroku, krok, w tył, bok... W domu okazywało się, że to jednak nie to. Wiedziałem, że na następny raz muszę ustawić się nieco inaczej. I potem znów seria zdjęć, przeglądanie w domu i... rozczarowanie. Pewnie już zrobiłem ich ponad setkę. Miejsce jest obecnie całkiem inne niż te 70-parę lat temu. Najnowszą rzeczą jaką teraz tam zastosuję, będzie 'niższe ujecie'. W tym przypadku minusem będzie 'widziany wyżej' płotek, który niestety zasłoni część widoku... Mam tam tylko dwa punkty odniesienia, np. konary dolnej części korony dębu, które mają 'wciąż' taki sam układ...
Piszę tu o tym dlatego, że gdy w końcu złożę ten zestaw, w co wierzę, to zapewne będzie 'jednym z wielu' i nic w nim nie zasugeruje, ile wymagał podejść. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lip 2015, 20:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Precyzyjna robota. Jak zwykle wielki szacunek :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lip 2015, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za dobre słowo. W tym przypadku zrobiłem dwa nieco podobne, (o pół kroku), ujęcia z prawie środka jezdni ulicy Sobieskiego, kierując się pewnym zapamiętanym szczegółem. Do 'perfekcji' trochę mi zabrakło, co widać, gdy się baczniej przyjrzy fotkom. :oops:
W przypadku tego drugiego zestawu, który zapowiedziałem, też zapewne nie osiągnę perfekcji. Ale zależy mi na jak najlepszym uchwyceniu tego współczesnego miejsca, by potem obie fotki 'bez naciągania', dodatkowo złożyć w gifie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 lip 2015, 17:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No i mam w końcu ten zestaw :!:
Tak jak przewidywałem, wygląda niepozornie. I było tak jak pisałem, - każdy minimalny obrót w lewo czy w prawo, w dali, np. wiatę przystanku, przestawiał o kilka metrów...
Ale w końcu, dwa główne punkty orientacyjne, - konary w koronie dębu, w górnym prawym rogu i miejsce na jezdni przy wiacie, z zalanym już asfaltem kawałkiem muru śluzy, - pokryły się. Trochę myląca w porównywaniu, może być tylko jedna otwarta połowa bramy śluzy.
Tak to sobie wygląda w zestawie porównawczym. Właśnie oba, stare i nowe zdjęcie złożyłem w gifa i w tej formie o wiele lepiej się to prezentuje. Tradycyjnie, wyślę go najpierw do Macieja. :1

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lip 2015, 19:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dziś zobaczone, dziś zestawione. 8-)
Nieco inaczej wygląda obecny jaz, a miejsce z którego kiedyś zrobiono zdjęcie, nieco się zmieniło. Widok też już jest inny. Na obecnym skwerze stał nie tylko teatr...


Załączniki:
teatr.JPG
teatr.JPG [ 115.25 KiB | Przeglądany 4513 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 lip 2015, 17:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Cofając się kilka stron do tyłu spostrzegłem, że poznikało sporo zestawów, które wstawiałem za pośrednictwem 'iv'. Od jakiegoś czasu stali się płatni, a fotki wstawiane w czasach 'darmowych', kasują. :n

Szukałem tego zestawu, z nieistniejącym już budynkiem prywatnego gimnazjum niemieckiego, na narożniku Warmińskiego x Obrońców Bydgoszczy.


Załączniki:
powtórka.JPG
powtórka.JPG [ 49.65 KiB | Przeglądany 4458 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group