Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 06:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 21 gru 2016, 18:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Miały być konkretne i to bardzo. W końcu druga część tytułu tematu,- ('nie zwykłe'), - zobowiązuje. ;)
Jedno z nich, choć zrobiłem i zestawiłem, jest do 'poprawki'. Nastąpi ona po okresie świątecznym, gdy zniknie 'choinka' z pl.Teatralnego. Zasłania ona teraz bardzo ważny szczegół orientacyjny. Celując 'na oko', nawet udało mi się 'trafić', ale bez niej w kadrze, całość będzie lepiej wyglądać. I dlatego nie chciał bym teraz pokazywać aktualnego, choinkowego widoku, złożonego ze starym.

Z tym drugim też sprawa jest trochę skomplikowana. Aby odnaleźć miejsce, gdzie stary fotograf ustawił aparat, musiałem nieco przyklęknąć. W domu, na monitorze okazało się, że 'strzał' zrobiony musi być z jeszcze niższego punktu i na dodatek usytuowanego jeszcze bardziej 'w lewo'. I tu jest problem, bo miejsce to zajmuje jeden z cokołów, 'nowych-starych' latarni Mostu Staromiejskiego. Mam już pomysł, jak to ugryźć. :mrgreen:

Wstawiane poniżej zdjęcia, nie oddadzą tego, ile trzeba było się 'nachodzić', by w końcu powstały. :oops:
Poniżej przykład 'dwóch próbnych strzałów' w tym kierunku. Po prawej stronie (trzech miniatur), jest efekt 'celowania ze stojącej pozycji'. Otrzymany został pełen widok, szczególnie w lewo na most i ciąg kamienic na Focha. Jednak czerwony punkt orientacyjny, jest pod żółtą kreską poziomego odnośnika. Prawidłowo, powinien być nad nią, jak w oryginale, na środkowym zdjęciu. Fragment z lewej, jest zrobiony z 'przyklęku'. Czerwony punkt jest już wyżej, bliżej właściwego miejsca. Poprawy wymaga też odległość zaznaczona tam na niebiesko, czyli poradzenie sobie z obecnym cokołem latarni...

Jako że zdecydowałem się pokazać tu, ilu trzeba kombinacji i podejść, by zrobić coś bardziej konkretnego, postanowiłem również 'skreślić' na żółto te zdjęcia, by jako jeszcze nie gotowe, nie zaczęły krążyć po necie. Na pierwszej składance, tej z elementami z 'klęczącego ujęcia', (prawie pasującymi), doskonale widać, jak bardzo zmieniło się położenie i wysokość powojennego mostu, w porównaniu do starego. Na drugim 'skreślonym', doklejone budynki na Focha, są ze zdjęcia z pozycji 'na stojącego'. (Całe, ujęcie całkowicie odbiega od starego pierwowzoru). Widać tu, że stary most 'celuje' w mur, za którym są schody...


Załączniki:
trzy.JPG
trzy.JPG [ 12.61 KiB | Przeglądany 4101 razy ]
dwa mosty 1.JPG
dwa mosty 1.JPG [ 58.91 KiB | Przeglądany 4101 razy ]
dwa mosty 2.JPG
dwa mosty 2.JPG [ 90.39 KiB | Przeglądany 4101 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 gru 2016, 20:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Dobrze to wyszło i nie musiałeś skreślać. Te drobne szczegóły są niezauważalne. Jednak nie wiem co inni o tym sądzą. Szkoda, że coraz mniej osób wyraża tutaj swoje uwagi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 gru 2016, 08:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Fordoniak pisze:
...
Szkoda, że coraz mniej osób wyraża tutaj swoje uwagi.


Jedną z przyczyn może być 'moda' na FB. Jestem tam już ponad rok i mam wrażenie, że dla wielu naszych forumowiczów stał się 'ważniejszy'. Ich wybór - wolno im. Ale o 'rodzinie', (tym forum), powinni pamiętać, nawet jeśli mają wiele zastrzeżeń. Tu chodzi o wyższy cel, o zarażanie miłością do swego miasta. A to forum, choć nie jest tak dobrze znane jak byśmy chcieli, ma również w tym swój udział.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 gru 2016, 09:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wczoraj udało mi się zrobić bardziej poprawne ujęcie, do wspominanego wyżej widoku, poprzednio robionego 'z przyklęku'.
Robiłem kilka podejść, nawet z 'aparatem na kiju'. ;) Ostatecznie wybrałem jednak kadr zrobiony z poprzedniego miejsca, lecz z najniższego możliwego punktu, pokazanego żółtą strzałką. :mrgreen:
Efekt po zestawieniu widoków jest taki jakiego oczekiwałem. Ale ustawienie ich np, jeden pod drugim, wywołuje u mnie jakiś niedosyt... Ta różnica w położeniach starego i nowego mostu, wydaje się jakaś sztuczna i nieprawdopodobna.
Widać to dobrze na drugim zdjęciu, kombinowanym 'zrzucie z gifa'. Sam gif oddaje to znakomicie. I tu mam pytanie do Ewinga. Na tej stronie 'z gifami' , viewtopic.php?f=28&t=1358&start=120 , padały pytania i odpowiedzi... Nadal nie wiem jak wstawić tu gifa. Ten ma wymiar 800x515 i 30MB (Nie wiem dlaczego działa tylko w jedna stronę, może źle zapisałem?) Proszę wiec o podpowiedź. :oops:


Załączniki:
PT1b.JPG
PT1b.JPG [ 39.65 KiB | Przeglądany 4009 razy ]
PT1a.JPG
PT1a.JPG [ 47.17 KiB | Przeglądany 4009 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 31 gru 2016, 09:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Z tematu zdjęć porównawczych:
Fordoniak pisze:
Dla osób w moim wieku, które znają tylko nowy widok, stary widok wydaje się jak by był z innego świata. :shock:
Nie widziałem jeszcze dotąd tego starego zdjęcia.


^^^ Stary widok do tego porównania, złożyłem z dwóch pocztówek. Różnic między nimi jest sporo. Zrobione był w innych porach roku, w innym czasie i przede wszystkim w kadrach obejmowały nieco inne fragmenty tamtego widoku. Łączy je natomiast niemal ten sam 'kąt widzenia', choć łapany z innych odległości. Ale to za bardzo nie przeszkadzało, czego przykładem może być topola przy moście. Żałuję tylko, że starą pocztówkę z 'całym mostem', mam małą, z małą rozdzielczością.

Poniżej, dwa przyłożone do siebie elementy starych widoków i znany już efekt końcowy.


Załączniki:
dwie pocztówki.JPG
dwie pocztówki.JPG [ 26.81 KiB | Przeglądany 3980 razy ]
podwójna.JPG
podwójna.JPG [ 41.33 KiB | Przeglądany 3980 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 6 sty 2017, 16:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W sąsiednim temacie Maciej napisał:
Maciej pisze:
Widzę Bydziak, że trzeba założyć Tobie nowy temat, nie wiem tylko jak go nazwać. W każdym razie nakładanie dawnych ujęć na obecne kadry na pewno będą równie ciekawe jak prezentowane przez Ciebie zdjęcia porównawcze :)


Jeśli więc w temacie 'porównawczych' jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych, 'podwójnych zestawów', to może te 'nakładane', można by tutaj wstawiać... 8-)

Poniżej przykład 'z mostem'. Wiadomo, że np. środkowy filar przypadał, mniej więcej w tym miejscu, na tej jezdni.


Załączniki:
WIVw2b.JPG
WIVw2b.JPG [ 75.39 KiB | Przeglądany 3940 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 sty 2017, 16:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wspominałem już, że aby złożyć jakiś zestaw porównawczy, wcześniej wykonuję sporą ilość zdjęć, by na ich podstawie wybrać to jedno, najbardziej zbliżone swym widokiem do oryginału. (Często jest to kilka 'dni zdjęciowych'.) Poniżej dam kolejny przykład, (dla zainteresowanych takimi 'polowaniami'), jakiego rodzaju pułapki mogą nas zaskoczyć.
Tym razem byłem zrobić ujęcia w rejonie ul Kruszwickiej, dla zestawienia ze starym zimowym zdjęciem, które też już tu kiedyś pokazywałem. Puntem odniesienia był 'gmach technikum'. Po powrocie do domu, wyborze najlepszego kadru i złożeniu całości, wszystko mi pasowało... Ale przyglądając się uważniej, dostrzegłem błąd - taką właśnie 'pułapkę', która nie prawidłowo pokazywała całość. Zapewne zauważalną dla tych, co pamiętają miejsce w którym było koryto kanału. Otóż wypadło ono tam 'pod torami' tramwajowymi. W rzeczywistości, było ono 'za torami'. Zniesmaczony tym, pojechałem 'tam' po raz kolejny i odczekawszy moment, gdy jezdnia będzie pusta, wszedłem na jej chyba środek i zrobiłem kilka kolejnych zdjęć z bliższego, właściwego miejsca. Tym razem się udało. Koryto kanału przebiega we właściwym miejscu. Bawiąc się owej zimy ze siostrą na śniegu, nawet przez myśl mi wtedy 'nie przeleciało', że kanał może być kiedyś zasypany...
Poniżej: Dwa ujęcia - pierwsze 'nietrafione' i drugie 'zadowalające' ;)
oraz tenże zestaw - stary widok - to ok. połowa lat sześćdziesiątych XXw.


Załączniki:
przykład.JPG
przykład.JPG [ 71.15 KiB | Przeglądany 3921 razy ]
na B.JPG
na B.JPG [ 68.28 KiB | Przeglądany 3921 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sty 2017, 15:44 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Ciekawe, gdyby nie pamięć o przebiegu kanału nikt by tego nie zauważył :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sty 2017, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
krajan pisze:
Ciekawe, gdyby nie pamięć o przebiegu kanału nikt by tego nie zauważył :)

^^^
Dodam, że dzięki internetowi, ta pamięć się 'poprawia'. 10 lat temu, gdy zaczynałem z ciekawości stawiać w necie pierwsze kroki, (wiem, że to było już bardzo późno), znałem zaledwie kilka starych pocztówek. Gdy wtedy 'budowałem' po raz pierwszy widok rejonu mostu Władysława IV, - to zrobiłem sporo błędów. Własna pamięć działa niestety subiektywnie. 'Stare widoki' świetnie przyczyniają się do poprawiania pamięci.
Choć teraz wydaje się, że już wszystkie stare pocztówki zamieszczono w sieci, zdarza się jednak, że znów ktoś odnajduje coś nieznanego i często wyjątkowego.
Pamięć niestety odchodzi wraz z ludźmi, ale na szczęście pozostają 'zdjęcia i pocztówki'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 sty 2017, 07:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Z sąsiedniego watku:
GrapHite pisze:
Bydziaku nie wiem czy widziałeś ale może być fajna inspiracja na zdjęcia porównawcze:
https://www.warhistoryonline.com/featur ... tures.html


Obejrzałem. Takie kombinacje są ciekawe i często efektowne. Kilka moich 'zestawów porównawczych', początkowo miało mieć taki wygląd, ale ostatecznie lądowało to 'w koszu' i wybierałem tradycyjne porównanie. Pewnie dlatego, że jeśli jest do pokazania zbyt duży kadr, 'przenikanie' zjada wiele jego istotnych szczegółów.
Lepiej to wychodzi, gdy do zestawienia mamy więcej przestrzeni i mniej detali. Poniżej zrobiłem taki 'szybki przykład'. Amfibia ze strony z linku, wypływa z Wisły. (Czy taki pojazd kiedyś tu był ? Nie wiadomo. Pewnie nie.)
Przypuszczam, że efekt tego zdjęcia jest podobny do tych, na wskazanej wyżej stronie.


Załączniki:
fotomoto.JPG
fotomoto.JPG [ 45.52 KiB | Przeglądany 3865 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 sty 2017, 19:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
To drugie stare zdjęcie, którego centrum zajmuje charakterystyczny zespół budynków, między ulicą Nakielską, a dawnym Starym Kanałem.


Załączniki:
P5.JPG
P5.JPG [ 71.95 KiB | Przeglądany 3849 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sty 2017, 04:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Wydaje mi się, że lepsze są porównania typu widok dawniej i widok współczesny. Porównania z nanoszeniem starego zdjęcia na współczesne jak wyżej są kiepskie, a to z racji tego, że stare zdjęcie zasłania nam fragment widoku współczesnego i nie wiem co tam się obecnie znajduje.

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sty 2017, 16:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Nie są takie kiepskie. Są po prostu inne i często ciekawsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sty 2017, 17:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Tylko, że np. gdyby w miejscu tych kamienic był np: jakiś duży biurowiec albo cokolwiek innego nie zobaczyłbyś tego bo stare zdjęcie by je przysłoniło.

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 sty 2017, 16:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Wydaje mi się, że nie zauważyłeś mojej odpowiedzi na Twój wcześniejszy wpis. A mogłeś nie zauważyć, bo wstawiłem ją do 'zdjęć porównawczych'.
Dodam tylko, że jeśli pojawi się jakaś sytuacja z 'biurowcem', lub czymś szczególnym, to będę o tym pamiętał. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 sty 2017, 17:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Siódmego stycznia, (wstawiając tu zdjęcia), napisałem o 'pułapkach', które można napotkać, gdy próbuje się zestawić ze sobą niektóre stare widoki ze współczesnymi.
Podobnie było z tym widokiem poniżej. Pierwsze próbne zdjęcia robiłem w listopadzie. W domu sprawdzałem i typowałem nowe 'miejscówki' i 'kąty'. Sporo zdjęć narobiłem, by w końcu trafić w oczekiwany widok.
Na starym zdjęciu z 1959 roku, (ja jestem we wózku), widać fragment alejek na Bielanach, kanału i parterowego domu na Wojewódzkiej. Cały ambaras polegał na tym, by ten dom wypadł w swoim miejscu, czyli częściowo na trawniku, bliżej torów tramwajowych, a jezdnia północna przy przystanku, pokrywała się z korytem Starego Kanału. Jedyny wspólny dla obu ujęć, gmach przy technikum, musiał pozostać w tej samej wielkości i ustawieniu.
Dodam, że we wszystkich zrobionych zdjęciach, pokrywając potem 'ze sobą' ten budynek ze starym widokiem, - 'dom parterowy', wypadał najczęściej 'za daleko' i to 'we wszystkie strony'. :!:

Dal kolegi StaraBydgoszcz i tych, którzy bardziej wolą zestawy porównawcze od 'nakładanych', będzie niedługo zrobiony ten widok, z wykorzystaniem podobnego, starego zdjęcia. (Fotki które dotąd dla tego zestawu robiłem, nadal są niezadowalające ).


Załączniki:
1959 B.JPG
1959 B.JPG [ 61.75 KiB | Przeglądany 3760 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2017, 08:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Jak dla mnie, to podobają mi się oba sposoby porównań. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2017, 12:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Robiłem godzinę temu kolejne zdjęcia do wspomnianego wyżej drugiego zestawu, z myślą że 'teraz już będzie dobrze'...
Niestety, nic z tego. Muszę znów zrobi nowe ujęcia, kolejnych kilka kroków w bok... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 21:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dla mnie to było niesamowite! Otóż wczoraj, zobaczyłem na "Bydgoszcz Tamte Czasy", (na FB), pewną starą, 'całą' (!) pocztówkę! Wyszło na to, że to co ja dotąd znałem jako 'całość', okazało się tylko jej fragmentem. I do niego właśnie, dorobiłem potem 'stary most', z innego podobnego widoku. Pokazałem to tu wyżej, w piątym wpisie. Teraz okazało się, że niepotrzebnie się 'męczyłem'... :oops:

Poniżej, widok z 'BTC', (FB) i ten zmontowany przeze mnie. Dobrze że chociaż wyglądają podobnie.


Załączniki:
B T C.JPG
B T C.JPG [ 87.85 KiB | Przeglądany 3676 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 21:14 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, to jeszcze ja coś dorzucę w temacie :)


Załączniki:
Steinerne Brücke (Custom).jpg
Steinerne Brücke (Custom).jpg [ 111.71 KiB | Przeglądany 3675 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group