Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 20 kwie 2024, 01:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 18 cze 2012, 23:15 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Natrafiłem na nią przypadkowo w środku lasu ,

Obrazek
...przy tym dukcie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Posadzka.
Obrazek
Posiada szyby wentylacyjne
Obrazek
Prawdopodobnie miała to być komora energetyczna lub telekomunikacyjna.
Pytanie ;
Z jakiego okresu może pochodzić ?
Czy miała służyć celom wojskowym ?

Znajduje się w pobliżu dawnego, wspominanego już na forum, toru hippicznego.
Prawdopodobnie nie została nigdy wykorzystana.
Nie ma w pobliżu , innych takich obiektów.

Wzdłuż duktu , na odcinku od tej komory do najbliższego skrzyżowania duktów , znajduje się długi szereg świeżych wykopów, które odsłaniają spiralnie zwiniętą bednarkę, widoczną na ostatnim zdjęciu.
Zaznaczyłem te wykopy na mapce.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 06:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
W czasach, gdy mieszkałem na Bartodziejach, też parę razy chodziłem tam na spacery. po przejściu przez tory, wkraczałem do lasu, najczęściej wzdłuż ul Sygnałowej. Pamiętam ten, lub może podobny 'schron' - tak nazwały to dzieciaki. Ale z perspektywy czasu, jego miejsce wydaje mi się inne... (Było to prawie 20 lat temu) Patrząc na Twoja mapkę, zlokalizował bym to bardziej przy, może drugiej czerwonej kresce, licząc od lewej strony. Ale jeszcze raz przypomnę że było to dawno i trudno mi jest określić miejsce tego obiektu. Oczywiście dodam, że nie znam jego przeznaczenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 08:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie są to czasami pozostałości po dawnym zasilaniu stacji radiolokacyjnej „przy zamczysku”. Zasilanie prawdopodobnie było z GPZta przy ul. Jasinieckiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 10:38 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: wtorek, 7 cze 2011, 20:47
Posty: 174
Lokalizacja: Wabrzezno
Mnie przyszło do głowy, iż może być to dawna sprężarkownia do tłocznia powietrza w kable łączności dalekosiężnej (upraszczając - powietrze było tłoczone, aby kable nie zawilgły).
Przeznaczenie - oczywiście wojskowe, mogły one być powiązane z 2 KOP (Krąpiewo/Osówiec?), dodam, iż za czasów gdy były aktywne klapy wejściowe były zabezpieczone (oprócz kłódek), także dozorem elektronicznym ("cichym") - czytałem kiedyś na pomorskim forum eksploracyjnym o niespodziewanie szybkiej reakcji "organów" na próbę wejścia do takiego obiektu...
Oczywiście to tylko hipoteza, choć to, co wystaje ze ścian, wygląda na wyprowadzenie kabli.
BTW, Jarek, o jakiej stacji rlok myślisz - o obiekcie technicznym 223 kompanii radiotechnicznej w Osielsku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 10:40 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Na skutek sugestii BYDZIAKA , innej lokalizacji komory, raz jeszcze zweryfikowałem jej położenie .
Umieściłem ją przy głównym , zaznaczonym na mapce i uczęszczanym rekreacyjnie leśnym dukcie ( na czerwono )
To wskazanie nie było ścisłe !
Komora ta znajduje się przy mniej uczęszczanym dukcie , biegnącym równolegle do tamtego i wzdłuż zaplecza działek przy ul. Inwalidów ; ( na biało )
Obrazek

Być może , że tak jak sugeruje BYDZIAK , przy ul. Sygnałowej i gdzieś pomiędzy, znajdowały się inne , podobne komory ( na żółto )

Bunkier.
Być może, że to miało być zasilanie z ul. Jasinieckiej .
Tylko czy do stacji radiolokacyjnej " przy Zamczysku " ?

W komorze taj widoczne są na ścianach zaślepki kanałów doprowadzających przewody , co sugeruje , że komora (y) ta nie była nigdy eksploatowana.
Zastanawia mnie konstrukcja posadzki i wentylacja.
Czyżby miało tam być jakieś trafo ?
Jeśli tak , to jak zamierzali je tam umieścić ?
Wejście nie jest zbyt szerokie.

I tak stale jest mi to zbyt " blisko " toru hippicznego i lat 30 ub.W. ;)

-- 19 cze 2012 --

BYDZIAK 58
Może miałeś na myśli to ; ;)

viewtopic.php?f=34&t=2780

-- 19 cze 2012 --

Na pierwszym zdjęciu sat. przy " lokalizacji 1 " widać ten dukt , biegnący w lesie za działkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 20:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Te wszystkie leśne drogi są do siebie podobne. Od prawie 10-ciu lat 'leśne spacery' mam na miejscu, na Piaskach i w okolicy. Obraz 'tamtych' spacerów, a szczególnie leśne drogi, dosyć mocno rozmazały mi się w pamięci. A zieleń w perspektywie czasu, rośnie szybko i zmienia wygląd otoczenia. Właśnie oglądałem zdjęcia z 2002, na których jest kawałek kościoła i ulicy na Piaskach.Wzdłuż kościoła, na trawniku są malutkie choinki... Teraz są to, na oko ok. 8-smio metrowe jodły, stanowiące swoistą zielona ścianę... Nawet 'nie zauważyłem' kiedy 'tak szybko' one urosły... :D
I dlatego nic nowego na temat tych obiektów tu nie wniosę. Jak wspomniałem, pamiętam tyko, ze z czymś takim tam się spotkałem. Może, gdybym tam kiedyś przypadkiem dotarł... Ale mam wątpliwości, czy od razu bym to miejsce odnalazł...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 cze 2012, 22:07 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Na ostatnim zdjęciu jest taśma stalowa z kabla elektroenergetycznego. Pewnie w komorze miał następować rozdział na inne kable,a może ze względu na ważność obiektu musiał mieć zasilane z wielu stron i w komorze mogły być urządzenia umożliwiające przełączanie zasilania.
Kable takie stosowano jeszcze w początkach lat 60 szczególnie przy wyższych napięciach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group