Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 29 cze 2010, 09:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Oto trochę fotek z mojego skromnego aparaciku:

-- wtorek, 29 cze 2010, 10:42 --



-- wtorek, 29 cze 2010, 10:43 --

reszta póżniej teraz nie mam czasu


Załączniki:
P6263490.JPG
P6263490.JPG [ 82.87 KiB | Przeglądany 19568 razy ]
P6263492.JPG
P6263492.JPG [ 49.82 KiB | Przeglądany 19562 razy ]
P6263493.JPG
P6263493.JPG [ 114.48 KiB | Przeglądany 19612 razy ]
P6263494.JPG
P6263494.JPG [ 101.61 KiB | Przeglądany 19630 razy ]
P6263495.JPG
P6263495.JPG [ 102.72 KiB | Przeglądany 19682 razy ]
P6263496.JPG
P6263496.JPG [ 91.65 KiB | Przeglądany 19691 razy ]
P6263497.JPG
P6263497.JPG [ 106.86 KiB | Przeglądany 19679 razy ]
P6263498.JPG
P6263498.JPG [ 95.92 KiB | Przeglądany 19694 razy ]
P6263499.JPG
P6263499.JPG [ 99.49 KiB | Przeglądany 19700 razy ]
P6263500.JPG
P6263500.JPG [ 98.61 KiB | Przeglądany 19740 razy ]

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 cze 2010, 17:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
No to parę fotek z mojego mniej skromnego aparaciku ze skromnym obiektywem :D

-- 29 cze 2010 --


Załączniki:
Komentarz: Elewacja frontowa B-Werk , Grupa Warowna "Cegielnia-West"
IMG_0821.JPG
IMG_0821.JPG [ 237.69 KiB | Przeglądany 19583 razy ]
Komentarz: B-Werk "Cegielnia-Ost", niestety już nie w pozycji poziomej.
IMG_0822.JPG
IMG_0822.JPG [ 219.54 KiB | Przeglądany 19481 razy ]
Komentarz: Dziewczyny też dawały radę!
IMG_0826.JPG
IMG_0826.JPG [ 195.6 KiB | Przeglądany 19492 razy ]
Komentarz: Tam jest ciemno i zimno! Ja dalej nie idę!! ....Ja też nie!...Wracamy? :-)
IMG_0832.JPG
IMG_0832.JPG [ 197.08 KiB | Przeglądany 19484 razy ]
Komentarz: Na schronie widać nieubłagany upływ czasu....
IMG_0837.JPG
IMG_0837.JPG [ 233.92 KiB | Przeglądany 19501 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 cze 2010, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
W latach 80-tych służyłem w JW 2026 Wałcz. Cegielnia i Marianowo były bardzo oklepanym tematem. Widzę, że troszkę się zmieniło in plus. Teren prywatny, czyli jest jakiś gospodarz. Ufff....nareszcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 cze 2010, 20:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
Marianowa nie znaleźliśmy:-) Chyba za słabe przygotowanie terenowe mieliśmy:-( Gospodarz "Cegielni" jest, niestety delikatnie mówiąc, niekompetentny i nieodpowiedzialny. Umawialiśmy się - zgodnie z sugestią znajdującą się na Jego stronie internetowej - na wczesniejsze otwarcie obiektu. I d...pa. Trzy dni przed imprezą zero kontaktu z człowiekiem. W sobotę zjawił się jakiś ludek o zwykłej porze. Wykasował nas po 5 zeta i ....porażka. Brak zniżki dla sporej grupy zorganizowanej, rzadnego komentarza na temat obiektu który zwiedzamy. Za pieniądze które skasował powinien nas ładnie oprowadzić, opowiedzieć o obiekcie, o Wale Pomorskim. A tam nic. W obiekcie też bez cudów. Mało eksponatów, brak ich opisu, brak tablic z historią Pommerstellung, przebiegu działań wojennych etc. Bieda z nędzą. Podejścia marketingowego to ci miłosnicy bunkrów nie mają. Ale obiekt oczywiście warto zobaczyć, chociazby ze względu na nietypową i ciekawą budowę oraz możliwość obejrzenia odsłoniętych podziemnych części budowli.

-- 29 cze 2010 -- :mrgreen: :mrgreen:


Załączniki:
Komentarz: Widok na odsłoniętą poternę łączącą B-Werk "Cegielnia-Ost" z blokiem bojowym 3-strzelnicowej kopuły pancernej
IMG_0845.JPG
IMG_0845.JPG [ 223.51 KiB | Przeglądany 19368 razy ]
Komentarz: Wszystko bardzo dokładnie dokumentowaliśmy
IMG_0846.JPG
IMG_0846.JPG [ 202.15 KiB | Przeglądany 19397 razy ]
Komentarz: W panzerwerku była mała wystawa eksponatów z II WŚ, jak widać mocno nadgryzionych zębem czasu.
IMG_0856.JPG
IMG_0856.JPG [ 231.51 KiB | Przeglądany 19385 razy ]
Komentarz: W dawnych niemieckich koszarach jest dzisiaj Muzeum Wału Pomorskiego.
IMG_0877.JPG
IMG_0877.JPG [ 243.15 KiB | Przeglądany 19398 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 cze 2010, 22:42 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 30 cze 2010, 08:21
Posty: 1
Lokalizacja: Bydgoszcz
dodam kilka fotek :
cegielnia
Obrazek
''czapa hitlera''
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tutaj to znaleźliśmy na ''marianowie''
Obrazek
poźniej był pałacyk z ładyn parkiem
Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- 1 lip 2010 --

cdn zdjęć :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 1 lip 2010, 22:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Aż dziwne że zmieściłem się do tej dziury :) Ale warto było :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lip 2010, 09:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
bylem tuż za tobą hehe

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lip 2010, 14:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeszcze troszkę fotek


Załączniki:
IMG_0960.JPG
IMG_0960.JPG [ 252.43 KiB | Przeglądany 19189 razy ]
Komentarz: Pałacyk w Tucznie - spojrzenie nieco artystyczne:-)
IMG_0902.JPG
IMG_0902.JPG [ 238.23 KiB | Przeglądany 19191 razy ]
Komentarz: Podziemna część Grupy Warownej "Góra Wisielcza"
IMG_0927.JPG
IMG_0927.JPG [ 180.21 KiB | Przeglądany 19182 razy ]
Komentarz: Poterna łącząca poszczególne bloki bojowe GW
IMG_0951.JPG
IMG_0951.JPG [ 121.47 KiB | Przeglądany 19202 razy ]
Komentarz: Oprócz schronów i podziemnych korytarzy był też ładny, zabytkowy kościółek w Tucznie.
IMG_0987.JPG
IMG_0987.JPG [ 251.7 KiB | Przeglądany 19191 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lip 2010, 17:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Pałacyk w Tucznie należał do familii Wedlów. Nie wiem czy tych od 22 lipca :D ale nazwisko identyczne. Już po ''wyzwoleniu" Tuczna Rosjanie spalili kościół ewangelicki. Powodem podpalenia było zabicie przez "dywersanta" sowieckiego oficera. Pusty plac w okolicy pałacu pozostał do dziś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lip 2010, 17:59 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
ale stoi też zaraz dalej kościół, który też płoną dawno dawno... :-/
ps. dziś wieczorem zasiadam do zdjęć, zobaczymy co z tego wyjdzie... :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lip 2010, 18:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Po zborze ewangelickim śladu nie ma, ale poczekam na fotki. Może będę zaskoczony :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 lip 2010, 08:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeszcze parę interesujących zdjęć do kolekcji.


Załączniki:
Komentarz: Betonowa droga zbudowana przez Niemców specjalnie w celu realizacji dostaw materiałów budowlanych do budowy tego odcinka Pommerstellung.
IMG_0984.JPG
IMG_0984.JPG [ 247.95 KiB | Przeglądany 19093 razy ]
Komentarz: Wysadzona i częściowo zawalona podziemna poterna łącząca poszczególne elementy GW"Góra Wisielcza"
IMG_0933.JPG
IMG_0933.JPG [ 241.83 KiB | Przeglądany 19124 razy ]
Komentarz: Klatka schodowa do częsci podziemnej Grupy Warownej "Góra Wisielcza"
IMG_0911.JPG
IMG_0911.JPG [ 205.85 KiB | Przeglądany 19111 razy ]
Komentarz: Strop całkowicie wysadzonego B-Werku GW "Góra Wisielcza"
IMG_0909.JPG
IMG_0909.JPG [ 246.82 KiB | Przeglądany 19110 razy ]
Komentarz: Pozostałosć po schronie znajdującym się na wzgórzu pod zamkiem w Tucznie. Schron blokował ogniem pobliską drogę i most.
IMG_0895.JPG
IMG_0895.JPG [ 214.89 KiB | Przeglądany 19099 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 lip 2010, 13:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Na początek wrzucam małą "zajawkę" mojej fotograficznej dokumentacji z wyprawy na Wał Pomorski :twisted:

1. kompleks Cegielnia
Obrazek

2.
Obrazek

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek

6. spacery w Tucznie
Obrazek

7.
Obrazek

8. Jarek wspomina swój pobyt w podziemiach Góry Wisielczej (14 lat temu)
Obrazek

9. w Muzeum Wału Pomorskiego pocałowaliśmy klamkę :evil:
Obrazek

jest tego więcej i lepiej ;)

-- poniedziałek, 5 lip 2010, 15:02 --

taki mały bonusik

Obrazek

-- wtorek, 6 lip 2010, 01:13 --

mały, taki niepozorny bolid... a tyle z nim problemów ;)

Obrazek

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 15 lip 2010, 22:00 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Czy mogę zapodać tu 16 panoram? Minus jest taki, że wątek na szerokość się trochę rozejdzie ale panoramki dobre są :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 lip 2010, 08:50 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
To może wstaw miniaturki.
Kto zainteresowany - sobie kliknie. A wątek nie będzie wyglądał jak po nalocie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 lip 2010, 10:25 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
aleks pisze:
To może wstaw miniaturki.
Kto zainteresowany - sobie kliknie. A wątek nie będzie wyglądał jak po nalocie.


Oczywiście myślałem o miniaturkach ale nie zobaczymy 16 tylko 10, a myślę, że wszystkie są godne uwagi i pokazania na forum.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 lip 2010, 19:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
dawaj wszystko

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 lip 2010, 15:48 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Czas podsumować wypadzik na Wał Pomorski.
Zaczynając od początku: rano, wcześnie rano trzeba było wstać, bo już drajwer był w drodze po mnie i moje bagaże. Często się dziwię, dlaczego w wolne dni wstaję prawie skoro świt, kiedy mółbym byczyć się w łóżku jeszcze dobre kilka godzin. Ale cóż, zawsze wstaję z myślą, że nie będę żałował takich wypadów i tego wczesnego wstawania. Zapakowałem to co miałem i wraz z kolegą, który miał dziś "służbę za kółkiem" ruczyliśmy w stronę zbiórki, a po drodzę zgarneliśmy dwóch towarzyszy podróży. Na Osowej Górze czekalismy na resztę ekipy i ruszyliśmy do Wałcza.
Zwiedzanie Wału Pomorskiego zaczeliśmy od zobaczenie Grupy Warownej w tak zwanej Cegielni. Tam wcześniej uzgadnialiśmy, że ktoś się zjawi i pokaże nam "skansen". Czekaliśmy, chodziliśmy, a nikt się nie zjawiał :-( Wkońcu ktoś się pojawił ale bez żadnych opowiadań, bez oprowadzania otworzył drzwi i dał wolną rękę... ZAtem nie mogliśmy usłyszeć opowieści o tych obektach jak i o całym Wale. Dobrze, że mieliśmy w śród nas osobę, która odpowiadała na większość naszych (moich) pytań (prawda Miho?). W Cegielni na mnie zrobił największe wrażenie obalony B-Werk, który osunął się w skutek wybierania żwiru (produkcja cegieł?). Do tego piękna pogoda i co najważniejsze pięknie współpracujące z aparatem niebo, co można zobaczyć na zdjęciach. Zwiedziliśmy co było możliwe do zobaczenia i ruszyliśmy do Muzeum Wału Pomorskiego. Pocałowalismy klamkę. Z tabliczek informujących o godzinach otwarcia wynikało jasno, że właśnie w chwili gdy byliśmy pod drzwiami, muzeum powinno być otwarte! Widocznie ktoś zorbił sobie nie zapowiedzianą przerwę, a może urlop. Gdyby tylko wisiała jakaś informacja w postaci numeru telefonu kontaktowego to byśmy ściągneli kogoś kto za to odpowiada, a tam nic... cisza... i zero informacji dlaczego robi się "turystów" w jajo! Przy okazji zobaczyliśmy schron dowodzenia na tym terenie, na każdym budynku wyraźne strzałki krierującę do schronów przeciw lotniczych znajdujących się w każdym budynku. Większość budynku była w remoncie. Bardzo ciekawym obiektem była wieża obserwacyjna (dowodzenia), która pod pozorem wieży zegarowej pełniła funkcję militarne.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były bunkry Grupy Warownej Marianowo. Nazwa pochodzi od imienia właściciela pobliskiego gospodarstwa. Z dojazdem na miejsce był mały problem z którym po kilku chwilach sobie jakoś poradziliśmy. Poruszaliśmy się po ubitej drodze, która później okazała się miejscem po którym szła linia kolejowa, co wprowadziło nas troszkę w błąd podczas czytania mapy, którą kierowaliśmy się szukając bunkrów. Z tym szukaniem mieliśmy bardzo dużo problemów. Jak zobaczycie na zdjęciach to zauważycie, że tereny nie były sprzyjające zwiedzaniu: krzaki, pokrzywy sięgające podbródka, wielkie paprocie z czającymi się kleszczami, tereny podmokłe, częste okopy z czekającymi do ataku wygłodniałymi komarami! Nie zatrzymało mnie to, by znaleść choć jeden z bunkrów. Nasza grupa musiała na chwile się zatrzymać, a ja szybkim marszem udałem się na rekonesans w głąb lasu z nadzieją, że znajdę choć jakiś ślad "niemieckiej cywilizacji". Znalazłem. Bunkier oczywiście mocno pokiereszowany przez Rosjan. Ale satysfakcja była, że nie pokonaliśmu takiego kawału drogi na darmo. No to czas na następny rekonesans w poszukiwaniu następnego skrawka betonu ale tym razem nic nie udało się zlokalizować. Było kilka powodów: podstawowy powód nie znalezienia największego obiektu GW Marianowo to brak mapy topograficznej, nastepny to bujna roślinność, która bardzo ograniczała widoczność (opis przejścia niektórych miejsc- staję, podnoszę ręce do góry, najwyżej jak tylko potrafię, ruszam na przód przez pokrzywy sięgające głowy, czasem zamykając oczy i obawiając się wdepnięcia w "coś", ruszam przed siebie z nadzieją, że jakiś beton jest tam po drugiej stronie zarośli. Lekkie zaniepokojenie potęgowały bardzo liczne i spore ślady przebywania w tych okolicach dzików). Teren jest mocno pagórkowaty, więc taka mapa topograficzna bardzo ułatwiła by zlokalizowanie czegoś więcej. Może gdybyśmy mieli też współrzędne GPS to było by łatwiej. Teraz już przynajmniej wiemy gdzie nie szukać, a to co znalazłem (4 bunkry, ślady ziemianek, spore błebokie rowy) zaznaczyłem już na swojej nawigacji, a to dlatego, że w planie mamy wyjazd tylko w ten region w celu ostatecznego znalezienia wszystkiech obietków GW Marianowo.
Po drodzę do Strzalin przystaneliśmy w Tucznie. Tutaj w bliskiej okolicy zamku zobaczyliśmy pozostałość po bunkrze. Szukając w internecie informacji o lokalizacji podobych oboektów można zobaczyć, że w okolicy jest tego więcej. Przy okazji zrobiliśmy sobie małą przerwę na zwiedzanie zamku.
Strzaliny i Grupa Warowna Góra Wisielcza. Przywitał nas Pan ubrany w rosyjski mundur. Zgarną kasiorę, troszkę opowiedział i wpuścił nas do podziemi. Jeśli ktoś był na M.R.U. to tu doświadczy podobnych wrażeń tylko, że o mniejszym natężeniu :-) Co tu dużo pisać - to trzeba zobaczyć i poczuć na własnej skórze! Najradziej ciekawy obiekt, który zobaczyliśmy w trakcie naszej wyprawy na część Wału Pomorskiego. Po sprawdzeniu wszystkich korytarzy, zobaczenia każdedo końca tunelu, zajrzenia do kążdej dziury obeszliśmy na powierzchni to co jest powiązane z tym co jest pod ziemią. Stan obiektów jest bardzo zły. Miejsca gdzie znajdowały się kopuły bojowe, a także B-Werki są trudne do rozpoznania. Wysadzone zostały z potężną siłą :-( Ruszyliśmy na parking gdzie zostawiliśmy swoje auta.
Kiedy mieliśmy ruszać trafiła nam się pewna przygoda. Tak dokładniej to trafiła się tylko jednemu z nas - właścicielowi jednego z pojazdów. Pewna usterka, która pojawiła się już w drodzę do Strzalin teraz była już tak poważna, że uniemożliwiała powrót do Bydgoszczy. Wykonując prowizoryczną tymczasową naprawę udaliśmy się wszysy razem do najbliższej miejscowości gdzie można, by usterkę zreperować wykorzystując do tego jakiegoś specjalistę w postaci mechanika samochodowego albo ewentualnie spawacza :-D
W Tucznie, bo tutaj szukaliśmy pomocy dla naszego kolegi, który został uziemiony, zrobiliśmy sobie większą przerwę, bo jak się okazało nie jest tak łatwo prosić kogoś o pomoc, kiedy on ma wolny dzień. Przykład: pukając do drzwi gdzie mieszkał mechanik, drzwi otworzyła jego żona mówiąc, że mąż jest w trakcie kąpieli i mamy czekać pewnie nam pomoże. No to czekalismy pod drzwiami... W samochodach skończyło się to co mieliśmy do jedzenia, więc część z nas obległa pobliski sklep spożywczy. Pan mechanik się wykąpał i stwierdził, że może pomóc dając kawał drutu... Tyle czekania i tylko kawałek drucika :-D No więc kolega ruszył gdzie indziej (w Tucznie) szukać pomocy. Znalazł inny warsztat samochodowy gdzie ktoś się zlitował i naprawił usterkę. Wtedy mogliśmy spokojnie wszyscy razem ruszyć w drogę powrotna, do domu.
Do naszych domów wróciliśmy wieczorem, zmęczeni ale z doświadczeniami wynikających ze zwiedzania i także samodzielnych poszukiwań obektów, które wcześniej założyliśmy sobie, że odwiedzimy (zwiedzimy). Druga edycja takiego wyjazdu odbędzie się, to jest pewne ale kiedy i w jakiej formie - narazie nie jest nikt w stanie stwerdzić. Może za rok, by taka akcja stała się corocznym wypadek naszego stowarzyszenie? Może po kilku wyjazdach będziemy już tak "obcykani", że lokalizację takiego GW Marianowo będziemy mogli wzkazać wam z zamkniętymi oczami :-D.
Caly wyjazd i wszystkie przygody z nim związane sprawiły mi wiele przyjemności i dowiedziałem się więcej niż się spodziewałem a to dzięki wszystkim uczstnikow tej wyprawy. Każdy z nas wniósł coś w tą wycieczkę! Jeśli tylko będę mógł to z miłą chęcią wybiorę się na koilejne wyjazdy. Interesujące obiekty do zwiedzenia, ciekawi ludzie do poznania i niesamowity klimat - to są trzy powody dla których warto się zdecydować na taki wyjazd.
W tym miejscu chcę wszystkim podziękować za towarzyszenie podczas wyprawy, miło mi było was bliżej poznać (vice versa?)i do zobaczenia na następnej tego typu akcji !!

Zobaczcie sobie wybrane zdjęcia z wyjazdu.
Wszystkie zdjęcia są dostępne na stronie www.warlinski.com
Ta relacja jest też na MMBydgoszcz.
Część zdjęć można zobaczyć gdzie została zrobiona :
Wałcz: http://www.panoramio.com/user/311049/tags/walcz
Tuczno: http://www.panoramio.com/user/311049/tags/tuczno
Strzaliny: http://www.panoramio.com/user/311049/tags/strzaliny

1. Zbórka na Osowej Górze - oczekiwanie na resztę uczestników
Obrazek

2. B-Werk Grupy Warownej Cegielnia - Wał Pomorski - Wałcz
Obrazek

3. Bunkier, który "zjechał" w skutek wybierania żwiru
Obrazek

4. Poterna łącząca B-Werk z miejscem gdzie znajdowała się kopuła "strzelnicza" (bojowa)
Obrazek

5. Kolega od 'usterki'
Obrazek

6.
Obrazek

7.
Obrazek

8. Widok w stronę Wałcza
Obrazek

9.
Obrazek

10. Tak wyglądają w większości bunkry w tej okolicy - GW Cegielnia
Obrazek

11. My mamy wolne ale niektórzy mają pracującą sobote...
Obrazek

12.
Obrazek

13. Wnętrze jednego z pomieszczeń w skansenie GW Cegielnia. W narożniku widoczne niemieckie potykacze
Obrazek

14.
Obrazek

15. Pojazdy w koszarach w Wałczu (przy ul. Wojska Polskiego)
Obrazek

16. Bardzo ciekawy budynek, a raczej sposób jego "obetonowania" ścianą, która prawdopodobnie miała chronić przez bombami (odłamkami) lotniczymi.
Obrazek

17.
Obrazek

18. Wieża dowodzenia wzmocniona do samych fundamentów. Na zdjęciu widoczne miejsce gdzie znajodwała się tarcza zegara
Obrazek

19.
Obrazek

20. A w środku bunkier. Gdyby muzeum było otwarte tak jak to normalnie powinno być, to weszlibyśmy do środka
Obrazek

21. Budynek starego kina
Obrazek

22.
Obrazek

23. Dachy budynków koszarowych
Obrazek

24.
nie pytajcie o co im chodzi... nawet nie wiem. Ktokolwiek wie co oznaczją te 'pozycję' prosze o pisanie na forum!
Obrazek

25. W drodzę do GW Marianowo
Obrazek

26. Miejscami było ciężko się przedostać samochodami (wystające korzenie, koleiny, podjazdy)
Obrazek

27.
Obrazek

28. A to początek miejsca gdzie zaczeliśmy poszukiwania bunkrów ukrytych głęboko w lesie
Obrazek

29. Ekipa fotografów
Obrazek

30. Takie warunki panowały w naszym pojeździe
Obrazek

31. Nasz drajwer
Obrazek

32. Okolice zamku w Tucznie. Spacery fotograficzne po ogrodach
Obrazek

33. Zamek w Tucznie
Obrazek

34. Trafiliśmy na sesję fotograficzną pary młodej
Obrazek

35. Był nawet czas na przyjemności. Dla każdego coś miłego
Obrazek

36. Przed GW Wisielcza Góra
Obrazek

37. Efekty (ślady) wybuchu w korytarzach materiałów podłożonych przez Rosjan
Obrazek

38. Kto pierwszy tel lepszy
Obrazek

39. Korytarze nie poddały się ogromnej sile wybuchów
Obrazek

40. Światełko w tunelu
Obrazek

41. siakiś bunkrowiec
Obrazek

42. Zmęcznie było wyraźnie widać
Obrazek

43. takie ciekawe obiekty można było znaleść w Tucznie
Obrazek

44. W oczekiwaniu na koniec kąpieli Pana mechanika
Obrazek

45. W czasie kiedy kolega szukał pomocy przy usunięciu usterki w aucie, część ekipy udała się na spacer po okolicy. Zaszliśmy do ul. Młyńskiej iznajdującego się tu starego młyna
Obrazek

46.
Obrazek

47.
Obrazek

48. Bunkier i jego nowy kumpel
Obrazek

49. Inni też znaleźli towarzystwo
Obrazek

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group