Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
http://www.forum.bsmz.org/

Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013
http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=37&t=5984
Strona 1 z 1

Autor:  Misia [ czwartek, 29 sie 2013, 21:12 ]
Tytuł:  Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Wielkie podziękowania dla BSMZ „BUNKIER”, Macieja Kuleszy oraz Pana Wojciecha Górskiego z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy, który oprowadzał nas po schronie.

Na początek kilka prób ewakuacji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Misia [ czwartek, 29 sie 2013, 21:28 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Schron mieści się pod tym domkiem
Obrazek

Obrazek

Wyście ewakuacyjne z zewnątrz
Obrazek

Filtry powietrza
Obrazek

Różne pomieszczenia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Higrometr
Obrazek

Też chcę takie drzwi do łazienki
Obrazek

Korytarz
Obrazek

Autor:  paschendaele [ czwartek, 29 sie 2013, 22:00 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

nie tylko Ty byś takie drzwi chciała (w szczególności do łazienki) :):)


kogoś jeszcze zamknąć w wyjściu ewakuacyjnym? :twisted:

Autor:  Maciej Kulesza [ czwartek, 29 sie 2013, 22:54 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Witam.
Pamiątkowe zdjęcie grupowe. Autorem zdjęcia jest Fotoprimo. Wkrótce więcej zdjęć i informacji.

Obrazek

Zdjęcie rozesłałem w dużym rozmiarze. Proszę sobie wzajemnie poprzesyłać.

Autor:  Maciej Kulesza [ niedziela, 1 wrz 2013, 09:10 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Schron przeciwatomowy dla władz miasta.

Schron przeciwatomowy wybudowany w czasie zimnej wojny dla 70 osób administracji miejskiej.
Budowa i funkcjonowanie schronu objęte były ścisłą tajemnicą. Powstał w 1958 r. Niewielu mieszkańców nawet dziś wie o jego istnieniu. Tajemnicę odsłonił urząd miasta, pokazując go pierwszy raz publicznie entuzjastom historii z Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier", którzy w grupie blisko 40 osób przyszli go zobaczyć.

- O schronie oczywiście wiedzieliśmy. Nikt z nas go jednak wcześniej nie widział. To wyjątkowo interesujący obiekt dla pasjonatów militarnej historii regionu. Dzięki uprzejmości prezydenta Rafała Bruskiego mogliśmy go pierwszy raz zobaczyć - mówi Jarosław Butkiewicz, prezes "Bunkra". - Lista chętnych na niecodzienne zwiedzanie zapełniła się bardzo szybko. Nie starczyło miejsca dla wszystkich.

Miejsce przy ul. Nowodworskiej 23a wygląda niepozornie. Niewielka działka ogrodzona siatką, na której stoi skromny, otynkowany na biało domek z ogródkiem. Nic szczególnego. Uwagę jedynie przykuwa maszt w ogrodzie o wysokości 32 m.

- Jest nieczynny. Sukcesywnie go konserwujemy i poddajemy przeglądowi technicznemu co pięć lat. Miał służyć do łączności wojewody z gminami województwa bydgoskiego w czasie wojny - informuje Wojciech Górski z wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miasta, który oprowadzał gości po obiekcie.

W 1998 r., w czasie prezydentury Henryka Sapalskiego, schron został gruntownie wyremontowany, a za rządów Konstantego Dombrowicza w 2003 r. poddany tylko niewielkiej modernizacji. Urządzono w nim Główne Stanowisko Kierowania (GSK) Prezydenta Miasta w Zapasowym Miejscu Pracy (ZMP).

Schron wyposażono w nowoczesne łącza telekomunikacyjne i komputery. Wyremontowano sanitariaty, położono płytki, założono instalację klimatyzacyjną i elektryczną. Niestety, ze względu na brak izolacji ścian i stropu budowla jest cały czas zawilgocona. Zamontowany sprzęt telekomunikacyjny i komputerowy został więc zdemontowany.

Obecnie pusty i nieużywany schron jest na stanie ratusza z przeznaczeniem na sprzedaż.

Więcej zdjęć z zwiedzania schronu w Gazecie Wyborczej
http://bydgoszcz.gazeta.pl/szwederowo/1 ... wladz.html

Autor:  Maciej Kulesza [ poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:44 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Schron TVP Bydgoszcz 2.09. 2013 g. 18.30 Nagranie 16:56
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/informacja/ ... 0/12275820

Ciekawostka:
W trakcie materiału jest migawka z okresu gdy w schronie zainstalowano sprzęt komputerowy 18:22


Śluza wejściowa
Obrazek


Rozdzielnia elektryczna
Obrazek


Centrala telefoniczna
Obrazek


Filtropochłaniecze
Obrazek


Maszt nadawczy
ObrazekDom. Zamaskowane zejście do schronu
Obrazek


Główny korytarz
Obrazek

Autor:  Maciej Kulesza [ czwartek, 5 wrz 2013, 20:09 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

O historii schronu można przeczytać w Gazecie Wyborczej oglądając poszczególne slajdy.
04.09.2013 18:29
http://bydgoszcz.gazeta.pl/szwederowo/5 ... #LokBydTxt

Poniżej podsumowanie wiedzy na jego temat.

Schron został wybudowany w 1958 r. Wtedy nie wyróżniał się na tle okolicznej zabudowy. O blokach przy ul. Nowodworskiej nikt nawet nie marzył. Te w bezpośrednim sąsiedztwie stanęły w latach 80. Ich mieszkańcy w ogóle nie wiedzieli, jaka budowla kryje się pod ziemią. Nieliczni wtajemniczeni nazywali gospodarza domku ,,generałem''.

Uwagę przykuwa jedynie maszt w ogrodzie. Ma 32 m wysokości. - Jest nieczynny i konserwowany i poddawany przeglądowi technicznemu co pięć lat. Miał służyć do łączności wojewody z gminami Bydgoskiego w czasie wojny.
W latach 50. XX wieku Bydgoszcz była uznana za miasto szczególnie zagrożone z uwagi na: lokalizację dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Obrony Powietrznej i innych jednostek wojskowych, ważnego węzła kolejowego oraz lotniska wojskowego. Organy administracji zobligowane były do przygotowania zapasowych miejsc pracy w schronach na wypadek ataku jądrowego. Ówczesne władze Bydgoszczy, czyli Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z przewodniczącym miały dotrzeć na Szwederowo w przypadku ataku atomowego i stamtąd kierować administracją. Bydgoszcz nie była wyjątkiem - podobne schrony powstały w innych miastach.

Dom z dwuspadzistym dachem krytym dachówką to zamaskowane zejście do schronu. Po wejściu do wnętrza budynku przez werandę, z parteru schodzi się kręconymi schodami do piwnicy. Po lewej stronie stalowe niewielkie drzwi do komory rozprężania. Po prawej stalowe masywne drzwi strzegących wejścia do schronu. To śluza wejściowa.

Zaraz za śluzą wejściową przez cała długość schronu biegnie korytarz główny o długości ponad 16 m. Od niego odchodzą prostopadle drzwi wejściowe do poszczególnych pomieszczeń. Największe pomieszczenia to sala dowodzenia o powierzchni ponad 33 m kw. i sala konferencyjna o powierzchni prawie 20 m kw.

Schron jest przysypany warstwą ziemi około 30cm. Jest wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 27,69 na 10,96 m. Zajmuje większość działki. Murowany dom stoi na schronie w jego północnej części. Strop ma 40 cm grubości i wykonano go z żelbetu o wytrzymałości 3,5 t/m kw. Ściany zewnętrzne mają wytrzymałość 2,0 t/m kw. Powierzchnia ogólna to 166,6 m kw., użytkowa - 116,77 m kw. Pomieszczenia mają 2,30 m wysokości.

Schron został zaprojektowany dla 70 osób. Jest samowystarczalny. Ma jedno wyjście zapasowe, czerpnię powietrza, agregaty filtrowentylacyjne, filtropochłaniacze. Wyposażony został w instalacją elektryczną zasilaną z sieci (agregat prądotwórczy był w zapasie), instalację kanalizacyjną, wodociągową i sanitarną. Sanitariaty uzupełniają dwa natryski.

W 1998 r., w czasach prezydentury Henryka Sapalskiego, schron został gruntownie wyremontowany, a za rządów Konstantego Dombrowicza w 2003 r. poddany niewielkiej modernizacji. Urządzono w nim Główne Stanowisko Kierowania (GSK) Prezydenta Miasta w Zapasowym Miejscu Pracy (ZMP).
To była przejściowa koncepcja która pochłonęła spore pieniądze. Wyposażając obiekt w nowoczesne łącza telekomunikacyjne i komputery. Wyremontowano sanitariaty, położono płytki, założono instalację klimatyzacyjną i elektryczną. Niestety, ze względu na brak izolacji ścian i stropu schron jest cały czas zawilgocony. Sprzęt telekomunikacyjny i komputerowy więc zdemontowano.

Teraz pusty obiekt jest na stanie ratusza z przeznaczeniem na sprzedaż. Koszt roczny utrzymania schronu to 20.000zł.

Poniżej zamieszczam materiał Wojtka Mąki w Expressie Bydgoskim 30.08.2013 21:30
http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... cle=249909

Autor:  GrapHite [ środa, 30 kwie 2014, 09:42 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

wieści :

Cytuj:
Schron przeciwatomowy przy ul. Nowodworskiej znalazł nabywcę. Nieruchomość chce kupić diecezja bydgoska dla Zespołu Szkół Katolickich. - Planujemy stworzyć tam świetlicę - miejsce spotkań dla młodych ludzi z osiedla oraz muzeum z pamiątkami po Janie Pawle II - zapowiada dyrektor szkoły.


Pełny artykuł:
http://bydgoszcz.gazeta.pl/szwederowo/1 ... .html?bo=1

Autor:  krajan [ środa, 30 kwie 2014, 09:45 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Ciekawe czy chcą kupić czy dostać za złotówkę ;)

Autor:  Maciej Kulesza [ środa, 30 kwie 2014, 14:55 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Schron pod działką o pow. 1140 m. kupi/kupiła diecezja bydgoska. Na działce za kilka lat Zespół Szkół Katolickich dobuduje kolejne skrzydło budynku. Schron albo przetrwa pod fundamentami albo zostanie rozebrany. Sama działka może służyć jako miejsce integracji na świeżym powietrzu dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Sala tradycji, świetlica, miejsce integracji to dobry pomysł gdzie grupą docelową - jak rozumiem - ma być młodzież.

Autor:  BYDZIAK 1958 [ poniedziałek, 5 maja 2014, 19:16 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

^^^ Dzisiaj w ekspresie napisali, że będzie to im sprzedane za 5% wartości.
Ktoś wie ile to w sumie będzie?

Autor:  Maciej Kulesza [ czwartek, 2 paź 2014, 10:40 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

I sprzedali.

Gazeta Wyborcza aktualizacja: 01.10.2014 10:47

(...)
Diecezja bydgoska kupiła od miasta na preferencyjnych warunkach budynek przy ul. Nowodworskiej 23a, gdzie przed laty mieścił się schron. Zgodnie z rekomendacją prezydenta Bydgoszczy radni zdecydowali się na sprzedaż nieruchomości z 95-procentową bonifikatą.
Diecezja kupiła nieruchomość wartą ponad 600 tysięcy za 30 tysięcy złotych. Budynek mieszkalny ma 122 metrów kw. i mieści się obok Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Nowodworskiej. W jego podziemiach znajduje się schron o powierzchni ponad dwustu metrów kwadratowych. - Schron zostanie zachowany, a część mieszkalna budynku będzie wykorzystywana do celów oświatowych, wychowawczych oraz charytatywnych przez Zespół Szkół Katolickich - Pomnik Jana Pawła II - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta.

W "katoliku" cały czas zastanawiają się, jak wykorzystać nowy budynek. - Zarówno część naziemną, jak i podziemną chcielibyśmy wykorzystać na cele dydaktyczne. Myślimy również o muzeum historycznym i punkcie, który służyłby mieszkańcom - pomocy prawnej lub psychologicznej - mówi wicedyrektor Remigiusz Galicki. - Na początku musimy zbadać stan techniczny budynku. Niestety, w ostatnim czasie szabrownicy zniszczyli część schronu. Próbowali nawet ukraść bardzo ciężkie drzwi wejściowe - dodaje. Problemem jest też zawilgocenie schronu.
(...)
http://bydgoszcz.gazeta.pl/szwederowo/1 ... 32479.html

Czyżby miasto pozostawiło schron bez opieki? Przecież tam mieszkali lokatorzy.

Autor:  bunkier [ czwartek, 2 paź 2014, 12:41 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Maciej Kulesza pisze:
Czyżby miasto pozostawiło schron bez opieki? Przecież tam mieszkali lokatorzy.

Tak się szanuje publiczne mienie.

A swoją drogą, to sam bym kupił za 30 tys. ten schron i dom.
Jak widać są lepsi i "lepsiejsi" - żenada :n

Autor:  krajan [ czwartek, 2 paź 2014, 13:29 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

Znając życie teraz będzie próba wyciągnięcia od miasta kasy na remont.

Autor:  GrapHite [ czwartek, 2 paź 2014, 15:15 ]
Tytuł:  Re: Schron przy ul. Nowodworskiej - 29.08.2013

bunkier pisze:
Maciej Kulesza pisze:
Czyżby miasto pozostawiło schron bez opieki? Przecież tam mieszkali lokatorzy.

Tak się szanuje publiczne mienie.

A swoją drogą, to sam bym kupił za 30 tys. ten schron i dom.
Jak widać są lepsi i "lepsiejsi" - żenada :nza 30 tysięcy to bez zastanowienia bym brał :D

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/