Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 26 kwie 2024, 23:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 10 wrz 2010, 09:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Jeden z pięciu cmentarzy umiejscowionych na terenie wsi Przyłęki. Ten, o którym tu mowa należy do osady Przyłęki-Górki (Gorken). Dziś na tym terenie stoi z pewnością znana większości niedokończona rzeźna. Cmentarz znajduje się w lesie, przy ul. Antoniego Przyłęckiego, na wysokości ruin rzeźni.

Nekropolię wyróżnia dwuwyznaniowość - groby katolickie i ewangelickie. Zdjęcia prezentują stan cmentarza z grudnia 2009, przed renowacją, która miała miejsce wiosną 2010. Jak widać na fotografiach cmentarz był zarośnięty, co nie oznacza, że kompletnie zapomniany. Zadbane groby katolickie korespondowały z zapomnianymi, zniszczonymi nie tylko przez czas grobami ewangelickimi. Z napisów na tabliczkach wynika, że duża część zgonów miała miejsce w latach 1928-1929, co pozwala przypuszczać jakąś zarazę. Zachowane stele wyróżniają się prostą formą zdobienia, co podkreśla wiejski charakter cmentarza (fot. 6, 7, 8)

Jakiś czas temu o stanie cmentarza pisał Ekspress Bydgoski. Poniżej przytaczam artykuły.

Cytuj:
Pamięć dobra, lecz...
W lesie można zbierać grzyby albo figury świętych


Przyłęki - jeśli się bydgoszczanom w ogóle z czymś kojarzą - to dziatwie z zieloną szkołą, zaś dorosłym z wyzierającymi z lasu tonami żelbetu po nigdy niezbudowanych zakładach mięsnych, też zresztą pamiątce po Peerelu. Z obrazem gospodarczej porażki Gierka kontrastuje w Przyłękach niewielki, lecz schludny cmentarz. Tam pamięć funkcjonuje bez zarzutu. Obok, ledwie kilkaset metrów dalej, przekonujemy się, niestety, że nasza pamięć jest dobra, ale krótka.

Jadąc autem, mijałem tę osobliwość wiele razy, aż wreszcie ciekawość kazała mi nacisnąć hamulec. Szosa z Przyłęk do dopieszczanego właśnie fragmentu obwodnicy, przyszłej ekspresówki, to porządny kawałek asfaltu wśród sosen. I nagle obok drzew widzimy groby: kilkanaście murowanych, drugie tyle albo i więcej usypanych z ziemi. Jedne zaraz przy drodze, inne nieco zanurzone w zieleni.

Żadnego ogrodzenia wokół, tak jakby las ufundował sobie cmentarzyk. Nie zwierzęta tam jednak leżą, lecz ludzie - chrześcijanie - nad tym miejscem góruje wysoki, mocno spróchniały krzyż. W trawie śpi ciężka, kamienna figura świętego. Aż dziw, że nikomu z przejezdnych jeszcze się nie „przydała” do czegoś. Po tej figurze i starszych grobach zorientować się można, że to miejsce spoczynku ewangelików. Daty śmierci na nagrobnych płytach głównie z lat międzywojennych. Niektóre nazwiska brzmią z niemiecka, niektóre są czysto polskie. O dziwo, na części grobów znać ręce bliskich zmarłym osób. Ktoś odczyścił tablicę, ktoś postawił znicze i chryzantemy. Znaczy - ktoś pamięta, szanuje, choć z jakiegoś powodu nie może uładzić całego cmentarzyka, a jedynie pojedyncze groby. Najprawdopodobniej nie ma na to pieniędzy. Gdzie jednak są inni dobrzy chrześcijanie? Ci z gminy Białe Błota i ci z sołectwa Przyłęki. Czy katolicy tak pieczołowicie pielęgnujący swój pobliski cmentarz nie widzą, w jakim stanie są mogiły ich byłych sąsiadów, ewangelików? Niczyjego sumienia ten zdziczały cmentarzyk nie porusza? Tylko wielka historia jest zdolna skupić naszą uwagę i wywołać emocje?

Źródło: http://express.bydgoski.pl/look/article ... IdTag=1205 (fragmenty)

Cytuj:
Zryw serca w Przyłękach
Zmarli zawsze zasługują na nasz szacunek


Proboszcz i mieszkańcy Przyłęk biorą się za porządkowanie starego ewangelickiego cmentarza. Nekropolia figuruje na niemieckich mapach z końca XIX wieku.

Nazwiska pochowanych osób nie wskazują na to, że byli to wyłącznie Niemcy. Porządkowanie starego cmentarza rozpoczął nowy proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, ks. Zdzisław Lahutta.

- To była bardzo spontaniczna akcja, zryw serca. Podczas poświęcenia naszego cmentarza, ktoś zapytał mnie o stary cmentarz przy drodze. Zdziwiłem się o co mu chodzi. Jaki cmentarz? Dopiero później, gdy weszliśmy w las zobaczyłem, ile tam jest nagrobków. W ogóle nie zastanawiałem się czyja to własność, czy są krewni tam pochowanych. Po prostu zleciłem wycięcie na początek części krzewów. Bez tego większość ludzi pewnie nadal nie wiedziałaby o jego istnieniu.

To nieważne jakiej narodowości czy wyznania są tam pochowani mieszkańcy. Takie miejsca zawsze zasługują na szacunek. Na wiosnę wspólnie z mieszkańcami chcemy dokończyć prace. Parafii nie stać na żadne kosztowne wydatki, ale na pewno uporządkujemy to miejsce. Będę też rozmawiał o tych planach z panią wójt, która również zainteresowała się tym przedsięwzięciem.

Źródło: http://express.bydgoski.pl/look/article ... IdTag=1205

Obrazek
Fot.1. Jedne były zadbane...

Obrazek
Fot.2. ...inne zapomniane...

Obrazek
Fot. 3. ...i pochłaniane przez las.

Obrazek
Fot. 4. "Nasze" Jezusy wisiały na krzyżach.

Obrazek
Fot. 5. "Ich" Jezus spoczywał na leśnym poszyciu.

Obrazek
Fot. 6. Nagrobek ewangelicki bez znanych nam bogatych form zdobienia.

Obrazek
Fot. 7. Prosta tablica z nagrobka (fot. 6). Zamiast fraktury odręczne pismo.

Obrazek
Fot. 8. Polska tablica.

Obrazek
Fot. 9. Czas zacierał ślady...

Obrazek
Fot. 10. ...a las wchłaniał bezlitośnie.


Zdjęć stanu cmentarza po renowacji jeszcze nie mamy. Z materiałów dostępnych na innym forum widać, że cmentarz został wykarczowany z krzaków, do górującego nad nekropolią krzyża wyznaczono ścieżkę z kostki, Jezus z fot. 5 zaczął czuwać, a teren został ogrodzony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 paź 2010, 14:48 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Ja mam zdjęcia z cmentarza z 23 maja 2010. Krzaki wycięte, teren ogrodzony, główna alejka w budowie, Chrystus leżał nadal. Ogrodzono i restaurowano część polsko- niemiecką, część typowo ewangelicka pozostała nietkniętą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 gru 2010, 13:53 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ma ktoś może bardziej aktualne zdjęcia tego cmentarza?

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 gru 2010, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Tutaj są zdjęcia nadane 23.09.2010, ale nie wiem czy akurat tego dnia były robione. W każdym razie figurka Chrystusa na nich stoi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 gru 2010, 07:08 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dzięki. Ważne, że widać jak teraz wygląda.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 mar 2011, 21:42 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kilka zdjęć z dzisiaj.

Teren cmentarza jest ładnie posprzątany. Śmieci możemy znaleźć z każdej strony za jego ogrodzeniem...
Obrazek

Obrazek

To czego się nie dało do niczego przypiąć ułożyli w zgrabne stosiki:
na cmentarzu
Obrazek

i za cmentarzem
Obrazek

Za figurką Jezusa, małe Jezusiki
Obrazek

Część ewangelicka czysta, ale bez większych zmian.
Obrazek


Tablicy z drugiego zdjęcia Lidki niestety nigdzie już nie widziałyśmy :(

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 08:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Misia pisze:
To czego się nie dało do niczego przypiąć ułożyli w zgrabne stosiki:
na cmentarzu
...
i za cmentarzem


Za wcześnie pochwaliłem tę renowację. Byleby po środku krzyż usadzić i rzeźbę na chwałę proboszcza... A resztę grobów wywalić na śmietnik, bo się myśleć nie chce nad dopasowaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 09:01 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
night prowler pisze:
Misia pisze:
To czego się nie dało do niczego przypiąć ułożyli w zgrabne stosiki:
na cmentarzu
...
i za cmentarzem


Za wcześnie pochwaliłem tę renowację. Byleby po środku krzyż usadzić i rzeźbę na chwałę proboszcza... A resztę grobów wywalić na śmietnik, bo się myśleć nie chce nad dopasowaniem.

Nie wydawała bym takich pochopnych osadów, nie znasz człowieka a piszesz o nim dziwne rzeczy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 09:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Nie znam, ale to co zobaczyłem na zdjęciu utwierdza mnie w przekonaniu, że renowacja nie jest przeprowadzona prawidłowo. Wiem, że zawsze można wszystko zwalić na brak czasu i pieniędzy oraz ile trzeba wykazać dobrej woli i cierpliwości by namówić ludzi do takiej działalności i osoba szanowana w lokalnym środowisku, która ich przekona jest niezwykle cenna (taką osobą jest m. in. ksiądz) lecz nagrobków nie stawia się na jeden na drugim niczym worki ze śmieciami.

Być może to nie koniec odnawiania i będą przeprowadzane prace w późniejszym terminie lecz to co w moim mniemaniu powinno być zrobione na końcu, by zwieńczyć dzieło zostało zrobione na początku, stąd ta opinia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 10:15 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
"Byleby po środku krzyż usadzić i rzeźbę na chwałę proboszcza.." To zdanie uważam za co najmniej nie na miejscu....Z tego co wiem po dwudziestu latach grób nie opłacany może przestać istnieć. To jest cmentarz również katolicki, wiec gdzie Ci katolicy kochający wnuczkowie itp... nic ich to nie obchodzi ze grób się rozpadł w drobny mak. Nie raz widziałam wywiezione na śmietniki nagrobki i krzyże. Katolicy to robią :) Tutaj porostu czas zrobił swoje i groby się rozpadły... Ja bym z tych resztek usypała górkę przy krzyżu i na tym postawiła Chrystusa... Ludzie czy ksiądz, bo o tym nie wiemy postanowili zrobić pryzmę w lesie. Przecież nie leża na śmietniku. To wszystko i tak obróciło by się w proch...Ten cmentarz nie był zabytkiem klasy zerowej..Wydaje mi sie ze popadamy czasem w skrajności. Wpadamy na jakiś cmentarz strzelamy kilka fotek, potem sie cieszymy jacy to my jesteśmy odkrywczy. Potem zaczynają sie utyskiwania nad mijającym czasem i brakiem szacunku dla przeszłości. Tak juz jest ze czas niszczy wszystko. Na tych starych cmentarzach najlepiej widać jak pięknie człowiek i jego dzieła staja sie prochem. Nie jesteśmy uratować wszystkich cmentarz, to nawet nie ma najmniejszego sensu. ale boli jak ludzie nie potrafią uszanować spokoju i harmonii tych miejsc. Nienawidzę śmieci na cmentarzach i tych którzy je dewastują.. W tej chwili już nawet nie ma co dewastować kilka nagrobków a czami tylko kilka przepięknych, pomnikowych drzew. Niektóre miejsca sprawiają wrażenie, że pochówki tam były dokonywane od setek lat a w listopadową noc tylko Dzidy odprawiać. Dało by sie takie Dziady odprawić na ślicznie wyremontowanym, wygłaskanym cmentarzu. Te ogromne dęby lipy nigdy by nie urosły na cmentarzach użytkowanych, remontowanych bo porostu zniszczyły by nagrobki. Coś za coś... Pewnie jestem kontrowersyjna ale tak myślę. Stary cmentarz musi mieć swoja "patynę". Dlaczego nie odbudowuje sie zabytków w Rzymie ? Leżą tak brzydko nikt ich nie posprzątał :).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 19:00 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
night prowler najlepiej miejsce zobaczyć na żywo, zanim zacznie się oceniać...
Myślę, że już więcej nie mogli na tym cmentarzu zrobić. Wycięli krzaki, usunęli śmieci, ogrodzili, zrobili chodniczek... Mogli przecież usunąć te groby tak jak wspominała Lidka. Podobne stosiki z resztek grobów często widuje się też na czynnych cmentarzach. Przynajmniej nie leży to porozrzucane w lesie. Nie spodobało mi się jednak, że część gałęzi z wyciętych krzaków została wyrzucona na część ewangelicką.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 19:37 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 20 paź 2010, 17:57
Posty: 39
Z tego co słyszałem, to parafia w Przyłękach ma teraz swojego proboszcza [kiedyś parafia ta należała do proboszcza z Brzozy], więc podejrzewam że porządki na cmentarzu służą celom komercyjnym czyli zrobienia miejsca na nowe pochówki. W tym kontekście taki rodzaj "porządków' nie dziwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 19:59 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Czy ma ktoś wiarygodne informacje dlaczego w Przyłękach znajdują się dwa cmentarze ewangelickie, z jakich powodów obecnie chowa się zmarłych na tym drugim cmentarzu i czy jak zasugerował Markus planowane są dalsze pochówki na opisywanym tu cmentarzu?
W tekście zmiany SUiKZP cmentarz katolicko-ewangelicki widnieje jako czynny...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 mar 2011, 11:51 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Markus pisze:
Z tego co słyszałem, to parafia w Przyłękach ma teraz swojego proboszcza [kiedyś parafia ta należała do proboszcza z Brzozy], więc podejrzewam że porządki na cmentarzu służą celom komercyjnym czyli zrobienia miejsca na nowe pochówki. W tym kontekście taki rodzaj "porządków' nie dziwi.


No właśnie :) Jak szybko wyciągamy wnioski. Dlatego, że proboszcz jest nowy, musi mieć ciśnienie na kasę? No tak bo podejrzane jest, ze robi coś zupełnie bez interesownie... Z tego co wiem proboszcz robi wiele dla parafian i parafian, często własnoręcznie. Wymienił okna w kościele Ciekawe jaki miał w tym cel ;) Z tego co słyszę to robi całkiem sporo, a najważniejsze ze potrafił zjednać sobie ludzi, tych wierzących i niewierzących. Uważam to za jego sukces. Sukces jako człowieka tym bardziej jako księdza. Wszyscy wiemy jaki powinien być ksiądz ale o takich już nie ma.
Twoja teoria Markus jest błędna, ponieważ jakieś 200 metrów od omawianego cmentarza położony jest następny cmentarz katolicki, bardzo zadbany, ze starymi nagrobkami i z całym mnóstwem miejsca na nowe pochówki (z dachu rzeźni widać obydwa cmentarze jednocześnie :) Jeśli wiec proboszcz nie spodziewa się jakiejś epidemii lub fali powodziowej na Kanale Noteckim nie prędko inwestycja w robienie miejsca mu się zwróci...

-- wtorek, 15 mar 2011, 13:55 --

O tej bramce Tobie Miska opowiadałam. Wygląda, że te słupki były świeżo wkopane. Znajdowały się wysokości cmentarza ewangelickiego. W tej chwili już ich nie ma.... Ciekawostka, wędrujące słupki

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 mar 2011, 14:10 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ciekawe gdzie teraz powędrowały... I czy ślad na ziemi, który widziałyśmy był właśnie po jednym z tych słupków.
Może słupki pojechały na wycieczkę razem ze wspomnianą też wcześniej tablicą? :(

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 mar 2011, 09:17 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Myślę, ze to były właśnie te ślady, a tablica była w stanie agonalnym wiec mogła trafić tylko w jedno miejsce. Jeśli przez lata nic nie robiono na tym obiekcie no to musiało się tak skończyć.
Kto ktokolwiek widział w okolicach Przyłęk dwa stare, wędrujące słupki proszony jest o kontakt z Misią i Agnisią :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 mar 2011, 19:20 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tylko one nie uznają tego kogoś za wariata ;)
Dobrze, że tablica na drugim cmentarzu jeszcze stoi...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 mar 2011, 12:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
night prowler pisze:
Byleby na środku krzyż usadzić i rzeźbę na chwałę proboszcza...

Ok, przywdziewam wór pokutny i uznaję, że słowa były niestosowne.


Markus pisze:
Z tego co słyszałem, to parafia w Przyłękach ma teraz swojego proboszcza [kiedyś parafia ta należała do proboszcza z Brzozy], więc podejrzewam że porządki na cmentarzu służą celom komercyjnym czyli zrobienia miejsca na nowe pochówki. W tym kontekście taki rodzaj "porządków' nie dziwi.

Z najbardziej kompetentnego w tej materii źródła, na którego prośbę personaliów jednak ujawnić nie mogę, wiem, że na terenie odrestaurowanego cmentarza nie będą przeprowadzane w przyszłości żadne nowe pochówki. Być może w SUIZKP jest błąd lub jest podana informacja nieaktualna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 mar 2011, 12:20 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
night prowler napisał(a):
"Byleby na środku krzyż usadzić i rzeźbę na chwałę proboszcza...

Ok, przywdziewam wór pokutny i uznaję, że słowa były niestosowne."

Etam po co zaraz do wora :). Proboszcz jest ok, wiec na pewno się nie obrazi. Zapal czasami znicz na cmentarzu który odwiedzasz i będzie ok ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 mar 2011, 23:04 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wracając do nagrobkowych wysypisk na cmentarzach, kolejny przykład z cmentarza katolickiego w Parlinie. Przykładów takich jest naprawdę wiele.


Załączniki:
2.jpg
2.jpg [ 132.18 KiB | Przeglądany 7055 razy ]

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group