Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwie 2024, 07:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: środa, 17 lis 2010, 07:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Nie wiem, czy ten cmentarz w ogóle podlega ewidencji gdyż w SUIZKP gminy Dąbrowa Chełmińska nie mogę go znaleźć. A jak nie podlega to być może celowo, bo nie ma pieniędzy w gminie na takie rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 lis 2010, 13:34 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 21:56
Posty: 9
AERO pisze:
Jak już pisałem , ktoś z miejscowych informował mnie, że cmentarz ten miał zostać oczyszczony z samosiejek i zabezpieczony. Podobno gmina wygospodarowała fundusze na ten cel. Czy tak się stało , nie wiem.
Obiecuję ,że przy najbliższej sposobności, sprawdzę to.
Dzięki również za tyle informacji dot. tego cmentarza .

night prowler.
Dzięki za ciekawe info. dot. innych cmentarzy, np. tego w Zbrachlinie .


Chyba chodzi raczej o ten cmentarz (w zeszłym roku szukałem go bez skutku, za to trafiłem na jeszcze inny cmentarz w miejscowości Błoto :))
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /892204105


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sty 2011, 10:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Okazało się, że ta stara stela leży na cmentarzu w Borkach. Wkrótce będą zdjęcia i opis.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sty 2011, 20:48 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak, zdecydowanie jest to stary cmentarz w Borkach.

Poniżej więcej zdjęć z tego cmentarza:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 lut 2011, 22:20 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Misia.
Może zapodasz jakąś mapkę z naniesionymi miejscami cmentarzy w Borkach (Brukach U.) ?
Interesuje mnie, ile tych cmentarzy tam ostatecznie jest i jak są w stosunku do siebie rozlokowane. Który jest który ?
Myślę o takiej mapce jaką wkleił Marcin na pierwszej stronie tego tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 lut 2011, 22:39 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
W Borkach są dwa cmentarze bardzo blisko siebie. Dzieli je praktycznie odległość jednego domostwa.


Załączniki:
Borki.jpg
Borki.jpg [ 81.64 KiB | Przeglądany 3903 razy ]
B2.jpg
B2.jpg [ 24.35 KiB | Przeglądany 3899 razy ]

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 lut 2011, 23:26 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Coś się jednak nie zgadza. Zaznaczone cmentarze są po drugiej str. drogi.
Dlaczego ktoś z miejscowych wspominał o cmentarzu w Brukach U. ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 lut 2011, 10:31 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5043
Lokalizacja: Bydgoszcz
Aero, że tak powiem wiem gdzie byliśmy i co widzieliśmy ;)
Cmentarze na mapie zaznaczone są prawidłowo.
Zobacz pierwsze zdjęcie wstawione przeze mnie. Droga idzie na wschód a cmentarz jest po jej prawej stronie.
Czyli jadąc z Czarża masz cmentarze po prawej.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 lut 2011, 10:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Informacje o cmentarzu ewangelickim starym w Borkach na podstawie karty cmentarnej z dnia 16.08.1985.

Miejsce: Borki (Borken)

Data założenia: XIX w.

Powierzchnia: 0.12 ha.

Kształt: zblizony do trapezu

Położenie:
Usytuowany w zachodniej części wsi, przy drodze Czarże - Bruki Unisławskie przebiegającej przez wieś z zachodu na wschód. Załozony na niewielkim, równym, nieznacznie wzniesionym nad powierzchnią otoczenia terenie. Od północy sąsiaduje z drogą, od południa i wschodu z polem uprawnym, od zachodu z zabudowaniami gospodarstwa.

Roślinność:
Nekropolia bogata w zieleń. Drzewostan reprezentowany kilkoma gatunkami drzew (akacja, bez, dąb, lipa). dawny układ zadrzewienia całkowicie zatarty wskutek zarośnięcia roślinnością. Brak pomników przyrody.

Elementy cmentarza:
Dawny układ cmentarza jest całkowicie zatarty na skutek zarośnięcia zielenią wysoką i niską oraz dewastacji niemal wszystkich nagrobków i ścieżek. Groby i obejścia zachowane fragmentarycznie.
- obejścia: 13
- tumby: 35
- mogiły: 12
- płyty: 3
- krzyże nagrobne: 2
Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1901 r. - tumba w obejściu z tablicą J. Rentier'a

Istniejące zagrożenia:
Dewastacja nagrobków, zarastanie roślinności, śmietniska


Porównując informacje zapisane na karcie cmentarnej ze stanem dzisiejszym można stwierdzić:
    1. Brak tablicy inskrypcyjnej od najstarszego nagrobka
    2. Brak krzyży nagrobnych
    3. Nie wiemy czy obejść było 13 gdyż są zachowane w znikomym stopniu, choć ich liczba była największa ze znanych nam wszystkich do tej pory odwiedzonych cmentarzy. Podobno zlecono opracowanie dokumentacji metalowych obejść z tablicami insktypcyjnymi i krzyżami nagrobnymi. Niestety nie znależliśmy ani jednego krzyża ani fragmentu tablicy na obejściu.
    4. Jeżeli cmentarz założony był w XIX w. to co robi tam tablica z XVIII w.? Wieś Borki była założona przez olędrów w pierwszej połowie XVII w. Zatem:
    a) tablica jest jedyną pozostałością po mennonitach i ich cmentarzu. Potomkowie mennonitów, już ewangelicy używali tego samego cmentarza i wtedy mówimy o cmentarzu pomennonickim;
    b) tablica została sprowadzona. Za sprowadzeniem tablicy przemawia położenie jej na skraju cmentarza. Można nawet powiedzieć, że znajduje się poza terenem cmentarza. Zaraz obok niej znajduje się gruzowisko i pozostałości po jakimś budynku sąsiadującym ze wspomnianym gospodarstwem oraz niewymienienie jej w karcie cmentarnej. Nie wierzę, żeby przeprowadzający inwentaryzację tej nekropoli nie zauważyli steli, czyli mogła ona być przetransportowana w ciągu ostatnich 25 lat. Kwestią otwartą pozostają przyczyny, dla których ktoś zadaje sobie tyle trudu by tak ciężką tablicę zawieźć do Borek;


Odnośnie lokacji to tak jak Misia napisała, na mapie cmentarze zaznaczone są poprawnie. Dla pewności link tego miejsca w Geoportalu. Cmentarz stary - działka nr 27/1, cmentarz nowy - działka nr 23. Ktoś z miejscowych mówił o Brukach Unisławskich może dlatego, że tam też jest cmentarz ewangelicki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 lut 2011, 11:55 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Historia tej płyty miast się wyjaśniać, komplikuje się.
Może był jeszcze w pobliżu inny , starszy cmentarz, z którego ją przeniesiono :?:
Czy istnieje możliwość ustalenia czegoś o zmarłych, którym była poświęcona ?
Myślę tu np. o księgach parafialnych , spisach ludności itp. ?
Może tędy droga ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 lut 2011, 15:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Jak najbardziej księgi parafialne oraz archiwa są właściwą drogą. Ewangelicy z Borek należeli do parafii ewangelickiej w Kokocku, tj. od 1834 r., a wcześniej do parafii w Chełmnie. Po 1945 r. wszelkie księgi metrykalne kościołów ewangelickich jeśli nie zostały spalone to znajdują się w Evangelisches Zentralarchiv w Berlinie.

Jak już ustaliliśmy uprzednio Martin Bolt (1763 - 1767), jedno z dwojga dzieci, któremu poświęcona została stela, wywodzi się od pierwotnych kolonistów olęderskich. Z widocznej części napisu wynika, że w grobie znajdował się też jego brat oraz prawdopodobnie matka - obraz kobiety z dziećmi wpisany w wieniec laurowy. Resztę informacji o rodzinie i innych pochowanych tam trzeba szukać w archiwum.

Żadnych zmarłych via internet w tej miejscowości nie znalazłem, jedynie 3 osoby urodzone w Borkach. Są to:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 lut 2011, 14:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
W książce Herberta Wiebe pt. Das Siedelungswerk niederländischer Mennoniten im Weichseltal zwischen Fordon und Weissenberg bis zum Ausgang des 18. Jahrhunderts (1952), natrafiłem na informację o tym, że w miejscowości Czarzeński Las (Czarzebusch) w XVIII w. zamieszkiwał niejaki Peter Bolt, mennonita, posiadający w dzierżawie 18 mórg ziemi w latach 1769 - 1799. Niewykluczone, że ta stela to grób jego żony z dziećmi lub kogoś z jego rodziny.

Oprócz niego odnotowano Heinricha Goertza (6 mórg) i mieszkającego kątem Michela Pankrasa. W owych czasach (XVIII w.) mennonitów w okolicach Czarża było coraz mniej ze względu na nietolerancję ze strony kościoła katolickiego. Przykładowo olędrom z nie tak odległego Borówna (gm. Chełmno) nie odnowiono kontraktu na powtórną dzierżawę ziemi w 1740 r. Więcej informacji w przytoczonej książce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group