Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 23 kwie 2024, 18:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 14 lut 2011, 21:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Cmentarz we wsi Małe Łąkie jest położony na polu uprawnym i nie prowadzi do niego żadna ścieżka. Dlatego jest w miarę w dobrym stanie mimo skromnych pozostałości grobów. Nie ma jednak tam zakrzaczeń i śmieci.
Jest to ten obiekt po prawej z dwóch zaznaczonych na mapce. Znajduje się się przy drodze między Małe Łąkie a Rudziankiem i własciwie bliżej Rudzianka, ale przyjąłem okreslenie miejsca jako Małe Łąkie.


Załączniki:
Groby.JPG
Groby.JPG [ 174.78 KiB | Przeglądany 3414 razy ]
Groby ..JPG
Groby ..JPG [ 153.95 KiB | Przeglądany 3404 razy ]
Widok ogólny.JPG
Widok ogólny.JPG [ 145.82 KiB | Przeglądany 3415 razy ]
Mapa Małe Łąkie.JPG
Mapa Małe Łąkie.JPG [ 114.21 KiB | Przeglądany 3416 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 lut 2011, 13:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Dobrze przyjąłeś. Na mapie niemieckiej Schirotzken 2674 z 1940 r. widać granicę pomiędzy wsiami i teren z cmentarzem należy do Małe Łąkie (Deutsch Lonk).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 lut 2011, 19:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Chciałbym sprostować nazwę w tytule. Powinno być Małe Łąkie, a nie Małym Łąku. Wydawało mi się , że napisałem dobrze - w zasadzie jestem pewien. Komputer mi pewnie sam poprawił końcówkę (pisałem w Wordzie i wkleiłem) i nie zauważyłem i nie wiem jak to zmienić. Dawniej Niemieckie Łąkie i wcześniej oraz w czasie wojny, to samo po niemiecku - jak piszesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 lut 2011, 08:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
To moja sprawka. Miałem ujednolicić tytuły tematów w wątku cmentarnym. Pierwotnie wg wzoru "cmentarz [rodzaj] w [nazwa miejscowości]", ale żeby maksymalnie uprościć wzór obowiązujący ma konstrukcje:

cmentarz [rodzaj] - [miejscowość] (nr cmentarza lub inna nazwa),

gdzie:
    [rodzaj] - rodzaj cmentarza względem wiary {katolicki, ewangelicki, żydowski, wielowyznaniowy itp.} lub względem rodzaju pochowanych {wojskowy (garnizonowy), wojenny (jeniecki), poepidemiczny, więzienny itp};

    [miejscowość] - nazwa miejscowości w mianowniku;

    [nr cmentarza] - piszemy rzymskie cyfry jeśli w danym miejscu jest więcej niż jeden cmentarz przedstawiony na forum;

    [inna nazwa] - {nazwa dzielnicy, nazwa ulicy, nazwa przysiółka, nazwa dawna, itd.}

Część w nawiasie nie jest obowiązkowa.


Czasami na drodze staje taka osada jak Małe Łąkie i nie wiadomo jak odmienić przez przypadki, choć po konsultacjach się dowiedziałem, że jest to nazwa nieodmienna.

Przepraszam Cię za zamieszanie. Już poprawiłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 lut 2011, 18:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Dzięki za wyjasnienie. Jednak mam dobrą pamięć.
Chciałbym się podzielić sie jednym moim spostrzeżeniem, które ma znaczenie dla sprawy tytułowania postów. Otóż chodzi o zasady działania wyszukiwarek stron w Internecie, np. przez popularne Google.
Niektóre wątki na Forum BSMZ Bunkier stanowią pierwsze informacje w sieci na dany temat. Na przykład taka wioska i jej cmentarzyk lub jakiś grób, bunkier, nie istnieje w sieci, a wpis w forum umożliwia znalezienie tej informacji po raz pierwszy. Jednak ma znaczenie tytuł postu, jak też formułowanie zdań przywołujących temat w samym tekście tego tematu.
Szukający tematu wpisuje zwykle w wyszukiwarce skrótowo, w formie mianownikowej: cmentarz Bysław, pomnik Cekcyn, okopy Pawłówek. Jeżeli taka forma - mianownik - została użyta w tytule lub tekście to wyszukiwarka trafia temat na pierwszej stronie wyników. Te wyrazy nie muszą być po kolei, można pomieszać , poprzestawiać np.: stary cmentarz we wsi Bysław. Ale są tu wstawione wyrazy w takiej formie, w jakiej szuka internauta. Jesli jednak wpiszemy tytuł : cmentarz w Bysławiu, to wyszukiwanie po słowach: cmentarz Bysław nie będzie tak skuteczne.
Najlepiej pisać więc tytuły w mianowniku i tak samo używać formy mianownikowej w tekście lub łączyć obie formy, ale każda w innym zdaniu. Na przykład tytuł wątku: cmentarz Bysław, a pierwsze zdanie rozpocząc od : cmentarz w Bysławiu. Lub te dwie rzeczy w odwrotnej kolejności. Nie znam się na tym za dobrze. Ale można popytać fachowców, to są rzeczy mające znaczenie. Można to łatwo przećwiczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 lut 2011, 19:42 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wydaje mi się, że pisanie nazwy miejscowości w mianowniku będzie najlepszym rozwiązaniem, właśnie przez wspomniane wczesniej problemy z odmianą nazw niektórych miejscowości, a tak spojrzymy na tytuł i od razu wiemy o jaką miejscowość chodzi.
Np w miejscowości Łodzia (w gminie Sadki) również znajduje się cmentarz i napisanie "cmentarz ewangelicki w Łodzi" byłoby cokolwiek mylące ;)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 17 lut 2011, 08:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Nie pozostaje mi nic innego jak się z Wami zgodzić. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group