Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 25 kwie 2024, 22:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 23 lut 2012, 17:40 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 00:37
Posty: 74
Znalazłem informację że w roku 1939 znaleziono podczas wykopów ekipy budowlanej w okolicach posesji przy ulicy Pomorskiej 13 pozostałosci cmentarza epidemicznego.Na głębokosci 1,1 m znaleziono ponad 40 szkieletów ludzkich,ofiar epidemii cholery szalejącej w latach 1708-1711 podczas najazdu Szwedów w Bydgoszcy.Niestety nie dysponuje odpowiednimi mapami by to zweryfikować.Ale wiem ze ktos z Państwa jest w posiadaniu map Bydgoszczy z konca XVIII wieku.Byc może bedzie ta na którejs z nich zaznaczone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lut 2012, 18:26 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Bardzo ciekawa informacja Kolego Faust. Sprawdziłem - na planie Lindnera z 1800 roku precyzyjnie zaznaczono niewielki cmentarzyk, zlokalizowany na pustym polu pomiędzy drogą do Świecia (obecna ul. Gdańska) i traktem do Folwarku Bocianowo (obecna ul. Dworcowa). Po przeskalowaniu na współczesny plan cmentarzyk wypada (nie zgadniecie gdzie :D ) ... na parceli przy ul. Pomorskiej nr 13 (lokalizacja GPS: N 53° 7' 42.88", E 18° 0' 8.72"). Pruskie plany są jednak niesamowite

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 lut 2012, 13:24 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Znalazłem następujące informacje. Cmentarz ten był przeznaczony dla wszystkich wyznań chrześcijańskich. Istniał już w 1811 roku (usytuowany przy polnej wówczas drodze do Rynkowa - dzisiejszej ulicy Pomorskiej, na wysokości numerów 13-17). Zlikwidowany został w trakcie wytyczania ulicy Pomorskiej w latach 1870-1875.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group