Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwie 2024, 06:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 16 lut 2013, 22:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Stary cmentarz w Cierplewie, na górze między Cierplewem a Wielonkiem znajduje się na mapie z 1893 roku (czerwone kółko). Na późniejszych mapach ciężko go znaleźć, chyba go nie ma, ale mapy w tym miejscu mają linie podziału arkuszy.
Przydałoby się by mariw, który zainteresował się tą mapą tu: viewtopic.php?f=41&t=2507&p=33583&hilit=sucha+m%C5%82yn#p33583, rozpracował przełożenie tej lokalizacji na Google map. Inaczej ciężko jest dokładnie wskazać miejsce, gdzie był cmentarz. Jest tu opuszczone gospodarstwo z tabliczką adresową Cierplewo 1.
Są tu miejsca, które mogą być pozostawioną w spokoju pozostałością cmentarza, ale nie stwierdziłem niczego na potwierdzenie. Są jakieś kępy zarośli, w nich kamienie, a nawet jakieś równo ułożone murki – fundament, mur cmentarny ? Są wzgórki z usypanej ziemi pod lipą. Może był tu cmentarz epidemiczny?
Obrazek

Udając się na to odludzie przez las i pole od strony zalewu w pewnym momencie nabrałem pewnych obaw, gdyż na śniegu znalazłem ślady butów rozmiaru 46 (mój ślad po lewej - też 46, obcego po prawej - gumofilce ?). Ktoś krótko przede mną przyszedł przez las i pole od Wielonka i obszedł zakamarki opuszczonego gospodarstwa.
Obrazek

Z tego miejsca jest ładny widok na cmentarz w Suchej Młyn znajdujący się na specyficznej górce – zaznaczony strzałką.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Może w tej kupie kamieni jest jakaś pozostałość po cmentarzu.
Obrazek

Albo w tej kępie.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 cze 2013, 21:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
W wątku o cmentarzu w Pruszczu wspomniałem o komandzie jeńców alianckich.
W Cierplewie był też taki oddział w postaci jednego baraku. Była tam jedna brygada robocza, około 15 – osobowa, zajmująca się pracami związanymi z usuwaniem polskich umocnień obronnych. Może z czasem uda się ustalić lokalizację baraku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 wrz 2013, 20:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Wiosenne zdjęcia tego miejsca - bez śniegu.


Załączniki:
mur.jpg
mur.jpg [ 180.08 KiB | Przeglądany 3037 razy ]
kopce.jpg
kopce.jpg [ 177.05 KiB | Przeglądany 3037 razy ]
kopce 2.jpg
kopce 2.jpg [ 165.73 KiB | Przeglądany 3037 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 gru 2014, 22:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Zauważyłem, że część starych cmentarzy ma wydzielone geodezyjnie działki, które można podejrzeć na mapkach Geoportalu. Tu też jest taka działka bez zabudowy obok zabudowań opuszczonego gospodarstwa. Może to działka po tym cmentarzu? Jak widać także sąsiedni cmentarz na wzgórku też ma swoją działkę.


Załączniki:
Geoportal.JPG
Geoportal.JPG [ 88.83 KiB | Przeglądany 2350 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 gru 2014, 20:13 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dziękuję Hrab za to, że zamieszczasz w swoich postach tyle ciekawych informacji!.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group