Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 16:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 11 sty 2014, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Plac narożny przy Sułkowskiego i Dwernickiego to dawna giełda samochodowa i plac, na którym stawał cyrk w czasach, gdy już zaczęto budować operę.
Otworzyłem ten wątek z nadzieją na zebranie większej ilości informacji na temat tego miejsca.
W innym wątku wspomniano o placu jako prawdopodobnej lokalizacji baraków szpitalnych, gdyż pamiętam z dzieciństwa, jak czasami mówiono, że były tam kiedyś jakieś baraki dla jeńców, czy obóz jeniecki i dlatego został taki wielki pusty plac po ich rozebraniu. Nie mówiono w jakich czasach, tylko tak hasłowo, pewnie kojarzyłem z II wojną. Mieszkałem na Bielawach koło Mytla, więc często bywałem na tym placu. Szczególnie na giełdzie.
W tymże wątku: viewtopic.php?f=34&t=5366&hilit=dwernickiego monter1951 napisał:

monter1951 pisze:
Może to ma coś wspólnego:
„…… Duże transporty poszkodowanych zaczęły napływać do miasta
z terenów walk w Prusach Wschodnich już pod koniec sierpnia 1914 r. Na początku kierowano ich do Szpitala Garnizonowego przy obecnej ul. Jagiellońskiej 15. Bardzo szybko zaistniała potrzeba tworzenia nowych lazaretów. We wrześniu było ich już dziesięć. Największy powstał w gmachu nowej, dopiero co ukończonej, Szkoły Wojennej przy ul. Gdańskiej
90 (potem Dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego, ul. Gdańska 190). By ułatwić dowóz rannych, na dziedziniec doprowadzono bocznicę kolejową i wybudowano specjalną rampę wyładowczą. Bezpośrednio na wschód od szkoły zbudowano też 400-łóżkowy szpital wojenny dla jeńców rosyjskich. Postawiono 12 drewnianych baraków wyposażonych w instalację elektryczną, wodną i kanalizację……” (z książki: „Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego”)

Plan miasta z 1940 roku pokazuje istniejący tu zespół baraków bardzo specyficznie ukształtowany – wyciągnięty w kierunku fabryki Hermanna Löhnerta (w owym czasie realizującej produkcję zbrojeniową), by zapewnić dostęp do dolinki (jakiegoś stawu?).
Baraków jest więcej niż w cytowanym opisie.


Załączniki:
Plac w Google maps.jpg
Plac w Google maps.jpg [ 194.38 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
1940.jpg
1940.jpg [ 199.68 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
1.JPG
1.JPG [ 194.19 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 188.71 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 198 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 193.58 KiB | Przeglądany 5264 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 22:14 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Bardzo możliwe że w latach wielkiego kryzysu gospodarczego "miasto" dobudowało baraki dla biedoty.
Na zdjęciu barak ale czy jest z tego okresu nie mam wiedzy.


Załączniki:
img615.jpg
img615.jpg [ 42.87 KiB | Przeglądany 5250 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 22:21 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Ciekawe dość atrakcyjny teren dziwne że niezabudowany, czyżby ziemia kryła jakieś niespodzianki ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 22:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Barak, który jest na zdjęciu stał po drugiej stronie Dwernickiego, bliżej jednostki wojskowej, jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz jest tam parking. To jest poza zaznaczonym na mapie zespołem baraków. W baraku, a raczej solidnym drewnianym biurowcu, była po przychodni jakaś instytucja wojskowa natury ewidencyjnej, budowlanej, coś w tym rodzaju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 22:48 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
a czasem w tym miejscu nie była tzw. Abisynia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 00:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Masz rację. Nawet jest tegoroczny artykuł (9 czerwca 2013, Bogdan Dondajewski) w Pomorskiej:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /130609503
Bardzo ciekawy materiał. Zapraszamy Pana Bogdana na forum.

Baraki miały w okresie pierwszej wojny funkcję obozu jenieckiego i szpitalną. Potem stały się osiedlem socjalnym dla biedoty mieszczącym w fatalnych warunkach do 1500 osób. Mieszkali po 9 osób w izbie, a skrajnie zdarzało się, że i 19. Było tam 21 baraków, a w nich 227 pomieszczeń. Teren określany jako Abisynia był wylęgarnią przestępczości i prostytucji. W latach 30-tych część mieszkańców wysiedlono na Londynek i Smoleńską. W czasie II wojny Niemcy prawdopodobnie usunęli lokatorów osiedla i zrobili tu obóz pracy przymusowej. Po wojnie Abisynia wróciła, ale tylko na kilka lat, do czasu likwidacji – najpewniej w czasach rozbudowy Osiedla Leśnego w latach 50-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 00:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeżeli to ten sam barak na zdjęciach, które prezentuję to został wybudowany lub przebudowany w 1943 roku. Prace prowadzili m.in. RADowcy, którzy byli zatrudnieni przy budowie zakładów zbrojeniowych D.A.G. Fabrik Bromberg.


Załączniki:
RAD5.jpg
RAD5.jpg [ 73.19 KiB | Przeglądany 5222 razy ]
RAD6.jpg
RAD6.jpg [ 71.77 KiB | Przeglądany 5222 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 08:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W swoim bałaganie zdjęciowym, znalazłem taki widok na część placu. Może ta fotka w czymś tu pomoże.


Załączniki:
plac.JPG
plac.JPG [ 79.61 KiB | Przeglądany 5211 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 11:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Niestety na tym zdjęciu nie widać baraków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 13:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nie ma szans, by tu były widoczne baraki, bo to jest obszar bliżej Gdańskiej. Ten wolny plac w dolnej części zdjęcia to dziś tereny zabudowane przez wojsko. Samolot musiałby bujnąć skrzydłem w dół w prawo, to będzie widać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 13:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
To jest Abisynia. Siedlisko wszelkiego możliwego elementu i marginesu Bydgoszczy w okresie międzywojennym a także skrajnej biedy. Prasa nazywała go "rozsadnikiem zarazy" i "piekłem".

Załącznik:
Dwernickiego.gif
Dwernickiego.gif [ 164.82 KiB | Przeglądany 5181 razy ]


Ciekawy, choć krótki reportaż, jest też w w Gazecie Bydgoskiej z dnia 1932.05.25 - http://kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/docmetada ... =&lp=1&QI=

Dość dużo artykułów na ten temat można znaleźć w prasie międzywojennej. Generalnie to moja inspiracja do pewnego projektu, ale do jego realizacji jeszcze trochę, więc nic nie mówię. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 18:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Hrab pisze:
Barak, który jest na zdjęciu stał po drugiej stronie Dwernickiego, bliżej jednostki wojskowej, jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz jest tam parking. To jest poza zaznaczonym na mapie zespołem baraków. W baraku, a raczej solidnym drewnianym biurowcu, była po przychodni jakaś instytucja wojskowa natury ewidencyjnej, budowlanej, coś w tym rodzaju.


To był bardzo solidny budynek. Pamiętam go z czasów dzieciństwa. Posiadał piwnice - widać na zdjęciach okna piwniczne. W piwnicach mieściło się wojskowe laboratorium fotograficzne które funkcjonowało do końca lat 80-tych. Wywoływano zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Laboratorium odsługiwało fotografów wykonujących zdjęcia za zlecenia wojska. To tam powstawały kultowe zdjęcia "propagandowe" dokumentujące służbę wojska w na terenie Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Laboratorium było doskonale wyposażone w nowoczesne rzutniki i suszarki do zdjęć wielkoformatowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 20:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Ten budynek tak bardzo mi się podobał, że jak zobaczyłem teraz, że go nie ma robiąc te zdjęcia, to się zdenerwowałem mimo, że parking jest tu już bardzo dawno, jak oceniłem po jego wyglądzie. Wcześniej nie wiedziałem, że budynek rozebrali, bo rzadko jeżdżę ulicą Dwernickiego. Był to bardzo ładny i solidny oraz dobrze zakonserwowany budynek drewniany przypominający zabytkowe drewniane wille w kurortach górskich. Przegrał z lobby wojskowych dojeżdżających do pracy samochodami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 22:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hrab, czy możesz potwierdzić że budynek z "moich" zdjęć stał właśnie tam ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2014, 22:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Twój biurowiec z drewna stał na tym parkingu - zaznaczyłem na mapce. Natomiast na 100 % czy to jest ten sam, to nie umiem potwierdzić, bo pamiętam go tylko wzrokowo. Wydaje mi się że to ten, ale może budowano takich samych więcej. Natomiast zapytaj Aero, on wie więcej, bo znał kogoś, kto to pracował w tym budynku i pewnie bywał w tej okolicy częściej niż ja.


Załączniki:
Drewniany biurowiec.jpg
Drewniany biurowiec.jpg [ 193.74 KiB | Przeglądany 5122 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 mar 2016, 09:19 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Abisynia i baraki: http://bydgoszcz.fotopolska.eu/foto/685/685445.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group