Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 20 kwie 2024, 04:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Próba odtworzenia fragmentu dawnego widoku,- styku ulic Jackowskiego i Grunwaldzkiej. :D


Załączniki:
okno w czasie.JPG
okno w czasie.JPG [ 63.81 KiB | Przeglądany 5192 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 mar 2014, 20:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Drugi koniec ulicy. 'Klockowaty', narożny budynek po wschodniej stronie Jackowskiego X Łokietka.


Załączniki:
J x Ł.JPG
J x Ł.JPG [ 54.65 KiB | Przeglądany 5152 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 mar 2014, 21:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Zdjęcie powyżej kapitalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 kwie 2014, 18:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Pierwotnie, nie miało być tych 'kropek', na granicy 'dwóch czasów'. Miało się to płynnie 'rozmazywać'. Ale nie umiałem tego zrobić. :oops:

Widok, niemal całej ulicy wzdłuż jej osi, w kierunku południowym.


Załączniki:
Jacka.JPG
Jacka.JPG [ 82.44 KiB | Przeglądany 5093 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 20 wrz 2014, 20:03 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bydziak, coś dla Ciebie. Zdjęcie ulicy Jackowskiego wykonane z balkonu przy bloku nr 7.


Załączniki:
1260002.jpg
1260002.jpg [ 159.62 KiB | Przeglądany 4959 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 wrz 2014, 06:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
To świetne uzupełnienie widoku, w połączeniu z Twoim starym zdjęciem na pierwszej stronie. :1

Stanislaw pisze:
Bydziak, coś dla Ciebie. Zdjęcie ulicy Jackowskiego wykonane z balkonu przy bloku nr 7.


^^^ Nie tyle dla mnie, co dla NAS. Dla naszego Forum i dla przyszłych pokoleń. :D :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 paź 2014, 01:37 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 00:15
Posty: 5
Szanowni Młośnicy Bydgoszczy -
do opisu ul.Jackowskiego chcę dołaczyć fragment pamiętnika mojego ojca, który mieszkał przed wojną w kamienicy przy Jackowskiego 14 . Mój ojciec ur.w 1926 roku mieszkał tam z rodzicami i 3 braćmi do 1939 roku

'Właścicielem kamienicy (rok budowy 1901) był Niemiec Szultz , właściciel także zakładu rzeźnickiego i sklepu z własnymi wyrobami. W budynku od strony ul.Garbary mieściły się mieszkania 3- i 4- pokojowe , na parterze był zakład fryzjerski oraz sklep z obuwiem. O strony ul.Jackowskiego były wyłącznie mieszkania dwupokojowe oraz mieszkanie dozorcy , sklep z obuwiem i warsztat szewski z obuwiem na miarę należący do Niemca Pankratza .W sklepie , na ladzie obok kasy siedział zwykle duży czarny kocur , który nie pozwalał klientom na bliskie podejście do kasy. Na małym ciasnym podwórku ( tzw studnia )znajdowała się wolno stojąca pralnia obowiązkowa dla wszystkich lokatorów ( własciciel nie pozwalał na pranie i suszenie bielizny w mieszkaniach ) oraz murowany śmietnik i trzepak , podwórko było wybrukowane.
Skrzyżowanie ulic Jackowskiego , Garbary i Śląskiej było miejscem wielu wypadków z pieszymi i kraks samochodowych ze względu na słabą widoczność pojazdów wyjeżdżajacych z ul.Garbary .Nad bratem ojca przejechała ciężarówka ale wyszedł z wypadku bez szwanku ,mój ojciec w wieku 4 lat został potrącony przez taksówkę i stracił na jakiś czas przytomność.
W pobliżu skrzyżowania działało wiele firm niemieckich - "Dwór Szwajcarski " - przetwory mleczne i pieczywo , sklep z artykułami szkolnymi ( miedzy Jackowskiego 14 i Dworem Szwajcarskim) . Po drugiej stronie ulicy , w budynku narożnym sklepik Blocha z naftą ,śledziem , kawą i słodyczami , w budynku po przekątnej skrzyżowania duży sklep artykułów kolonialnych Niemca Siega .Na narożniku ulic stał kiosk z gazetami , za kioskiem rozciągał się duży teren wzdłuż ul Jackowskiego w kierunku do Grunwaldzkiej należący do ogrodniczej firmy Lendziona .Sąsiadował z drugiej strony z ogrodem (od ul.Ślaskiej do Grunwaldzkiej ) należącym do Niemca Rossa."

To fragment wspomnień mojego ojca , ja pracuję teraz nad dalszym ciągiem wspomnień rodzinnych ,szukam także w internecie informacji i zdjęć i w ten sposób znalazłąm się na Waszym Forum .Mam nadzieję ,że uzupełniłam choć trochę potret ulicy Jackowskiego .
Pozdrawiam z Konstancina
Hanna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 paź 2014, 06:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Witaj Haniu na forum. :za
Wielkie dzięki, za chęć podzielenia się tymi wspomnieniami. :1
Niesamowicie brzmi informacja o wielu wypadkach na wspomnianym skrzyżowaniu. Można by powiedzieć, że przedwojenni kierowcy, jeździli zbyt brawurowo. :D
Na niektórych przedwojennych planach, przez ogrody Lendziona i Rossa zaznaczony był przebieg projektowanej ulicy. Jej wlot od Śląskiej wskazuje dzisiaj okazała kamienica nr '9' , która zbudowana była jako budynek narożny. Po wojnie zrezygnowano z budowy ulicy i w pobliżu, 'na ogrodach', zbudowano szkołę, 'dziesiątkę'. Od ul. Grunwaldzkiej, nie ma już pustego miejsca wlotu wspomnianej, projektowanej. Miejsce to wypełnia, nieco głębiej, budynek siedziby BSM.
Piszesz, że pracujesz nad dalszym ciągiem wspomnień... Będzie nam bardzo miło, jeśli uznasz, że warto się choćby częścią z nich z nami podzielić. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 paź 2014, 00:32 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 00:15
Posty: 5
Dalsze wspomnienia rodzinne , które próbuję spisać , nie dzieją się w Bydgoszczy .Tak się potoczyły losy ,że wszyscy bracia zamieszkali po wojnie w innych miastach , jeden z nich we Francji . Ojciec mojego taty zginął 1 września w Bydgoszczy podczas bombardowania w pobliżu dworca kolejowego (był kolejarzem). Został rozpoznany przez znajomego ale nie wiadomo, gdzie został pochowany a babcia z synami była w tym czasie u rodziny na wsi i informacja o tragedii dotarła za poźno .

Ojciec wspomina także o wydarzeniach w pierwszych dniach września (z Dworu Szwajcarskiego strzelano do ludności cywilnej) , o znajomych i kolegach - ale to relacja z ich opowieści , gdyż podczas tych wydarzeń nie mieszkał w Bydgoszczy. Jeśli Was to interesuje - przepiszę fragment wspomnień mojego taty .
pozdrawiam
Hanka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 paź 2014, 06:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Hanna pisze:
(...)
Ojciec wspomina także o wydarzeniach w pierwszych dniach września (z Dworu Szwajcarskiego strzelano do ludności cywilnej) , o znajomych i kolegach - ale to relacja z ich opowieści , gdyż podczas tych wydarzeń nie mieszkał w Bydgoszczy. Jeśli Was to interesuje - przepiszę fragment wspomnień mojego taty .
pozdrawiam
Hanka


^^^
Na tym forum, to chyba wszystkich to interesuje. Jest tu dział 'wojenny', w którym chętnie poczytamy o takich wspomnieniach. Pisałaś o dziadku, który zginą w czasie bombardowania - jest taki temat, w którym coś może odnajdziesz i jednocześnie będziesz mogła coś dopisać:
viewtopic.php?f=39&t=729

O wspomnianych relacjach o strzelaninie w Dworze Szwajcarskim i innych, możesz dopisać tu:
viewtopic.php?f=39&t=714

Możliwe że masz i inne relacje i opowiadania, pasujące do jeszcze innych tematów w tym całym dziale:
viewforum.php?f=39

Wieżę, że materiały którymi się tu podzielisz, wzbogacą to forum. Relacje świadków są zawsze bardzo ciekawe.
Pozdrawiam i wraz z pozostałymi forumowiczami, zaczynam czekać... :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 mar 2016, 18:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Widok i wnętrze, wspomnianej na pierwszej stronie restauracji.
Na zdjęciu drugim po prawej stronie, widać prawdopodobnie podwieszony model łodzi. Zapewne miał swój udział w przyciąganiu klientów.


Załączniki:
narożnik.JPG
narożnik.JPG [ 98.31 KiB | Przeglądany 4348 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group