Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwie 2024, 11:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 31  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 1 gru 2013, 09:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
W czasie zaborów, w naszym mieście żyło obok siebie wiele nacji, w tym my, Niemcy, czy Żydzi.
Ciotka mojej matki, (siostra jej ojca) wyszła za mąż, za tutejszego Niemca. W okresie międzywojennym, jakoś to było. We wojnę, on miał 'przechlapane' że ma żonę Polkę. A po wojnie ona, że ma męża Niemca... Ich syn nie dożył trzydziestki. Umarł jeszcze przed wojną. Matka wspominała go imieniem 'Hemi', co dla mnie było niezrozumiałe. :oops: To zdrobnienie od Helmut? :oops:
Poniższe zdjęcia, na których jest Hemi, zrobione były gdzieś w Bydgoszczy. To górne, być może przeze mnie ( w czasach wczesnego dzieciństwa ) było obcięte nożyczkami. :oops:


Załączniki:
H 1.JPG
H 1.JPG [ 31.54 KiB | Przeglądany 5465 razy ]
H 2.JPG
H 2.JPG [ 28.29 KiB | Przeglądany 5465 razy ]
H 3.JPG
H 3.JPG [ 28.12 KiB | Przeglądany 5465 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 19:11 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
Obrazek
Stary Rynek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 21:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Nie wiem, czy może być gdzieś jeszcze miejsce podobne do tego naszego...
Wiec na 99% to jest nasz Stary Rynek.
Budynek po prawej stronie, poległ wraz z kościołem.
Tak wygląda tam dziś.
http://goo.gl/maps/g9gr2
Na dawnych zdjęciach wygląda to lepiej. Na razie mam tylko takie.


Załączniki:
rynek.JPG
rynek.JPG [ 23.14 KiB | Przeglądany 5392 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2013, 18:26 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
Zdjęcie z Bydgoszczy (na drugiej stronie fragment pieczątki "Zaremba Bydgoszcz"),ale lokalizacji nie byłem pewien. Dzięki za potwierdzenie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2013, 20:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
^^^ No to wszystko się zgadza. :D
W którymś z wątków pisałem o tym zakładzie fotograficznym. Wdowa po Zarembie wyszła za Mięsikowskiego, ( nie pamiętam dokładnej pisowni i brzmienia tego nazwiska), też fotografa i kontynuowali usługi, do swej późnej starości. Mieszkali, a właściwie nocowali w swoim mieszkaniu na Garbarach 12. A na Farnej, w swoim zakładzie foto, przebywali od rana do wieczora.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 10:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
Wczoraj udało się potwierdzić na 100%, Stary Rynek, po lewej stronie moja babcia, po prawej prababcia.

a na tym zdjęciu jej mąż :)
Obrazek
Potop.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 18:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Greg pisze:
Wczoraj udało się potwierdzić na 100%, Stary Rynek, po lewej stronie moja babcia, po prawej prababcia.



Greg, z całym szacunkiem, to że na zdjęciu jest Stary Rynek jest oczywiste. Forum "Bunkier" ma to do siebie, że jeżeli jakiś z użytkowników zabiera głos w dyskusji, to wie o czym pisze. A kto wie więcej niż Bydziak, prócz innych "bydziaków" W/g mnie nikt :1

P.S

Tu lokalizacja jest jednoznaczna, podobnie jak wcześniejsza. Fotograf stał zawsze w miejscach o dużym ruchu pieszym. Dlatego większość zdjęć wykonano w rejonie Stary Rynek, marszałka Focha i Gdańska. Stałą lokalizacją był Potop.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 19:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zdjęcia z tego okresu robione na Starym Rynku pojawiły się w tym wątku na 2 stronie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 20:09 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
@bunkier
wiem, nawet szukałem podobnego ujęcia, ze sklepem "TEXTIL", niestety nie udało się ;)
@seth
było 99%, teraz jest 100%, akurat wczoraj podczas rodzinnego spotkania miałem okazję potwierdzić kto jest na zdjęciu i gdzie zostało wykonane;
a co do Forum, to wiem, czytam od dawna, a o wiedzy Bydziaka 1958 miałem okazję przekonać się nie tylko tutaj ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 20:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Obrazek

W związku z powyższym zdjęciem mam pytanie, bo nie wiem czy dobrze widzę. Czy ratusz był integralną częścią wyburzonego kościoła Jezuitów, tworząc dom parafialny czy coś podobnego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 21:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
^^^ Z tego co pamiętam, po zbudowaniu, całość była Jezuitów. Jednak chyba to postepująca wtedy reformacja, przyczyniła się do decyzji o kasacji "watykańskiej propagandówki". :ang
Potem w obiekcie obecnego ratuszu były inne różnego rodzaju szkoły. A przed końcem XIXw., miasto kupiło budynek, który niebawem stał się ratuszem. I nadal nim jest. :D
Tylko tyle mogę powiedzieć. Więcej szczegółów znają zapewne forumowicze historycy. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 22:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Maciej pisze:
W związku z powyższym zdjęciem mam pytanie, bo nie wiem czy dobrze widzę. Czy ratusz był integralną częścią wyburzonego kościoła Jezuitów, tworząc dom parafialny czy coś podobnego?

Budowę kościoła rozpoczęto w 1637 roku a kolegium(dzisiaj ratusz) w roku 1644. Kościół i kolegium tworzyły zwarty kompleks. Kolegium było wielokrotnie przebudowywane(rozbudowywane).

Fragment planu z widocznym kompleksem budynków:


Załączniki:
Rynek.jpg
Rynek.jpg [ 58.55 KiB | Przeglądany 5162 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 23:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Dziękuję za informację, tak mi się właśnie wydawało, że to była jedna całość a lekko z tropu zbiła mnie informacja, że kościół zburzono aby wybudować właśnie ratusz (oficjalna wersja).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 gru 2013, 07:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Kadr, a właściwie szersze ujęcie zrobione z kadrów z filmiku o którym jest tu:
viewtopic.php?f=34&t=6268

Widok od ul. Farnej, w kierunku SR.
(Żołnierze i prowadzony cywil, (po lewej i prawej), są ci sami.)


Załączniki:
esr.JPG
esr.JPG [ 24.25 KiB | Przeglądany 5081 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 gru 2013, 23:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Maciej pisze:
Dziękuję za informację, tak mi się właśnie wydawało, że to była jedna całość a lekko z tropu zbiła mnie informacja, że kościół zburzono aby wybudować właśnie ratusz (oficjalna wersja).


W istocie tak było, ale chodziło o inny ratusz:

Obrazek



Zastanawia mnie pewien szczegół. W jakich latach po wojnie Ratusz był przebudowywany? Zwróćcie uwagę:
Obrazek

Od strony kościoła - po lewej strony trzy segmenty okien, po prawej trzy do tympanonu - wszystkie w tym samym poziomie.

Zdjęcie z 1940 roku:
Obrazek

Widzimy ratusz z "wypukłością" (nie wiem jak to się fachowo nazywa :P) w miejscu, gdzie dawniej był kościół - i nadal trzy segmenty okien.

Tymczasem współczesny ratusz posiada już tylko dwa segmenty - wniosek taki, że tylna część (no, teraz już przednia) Ratusza była przebudowana.

Obrazek

Pytanie kiedy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 gru 2013, 23:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ten "inny" ratusz to niezrealizowany projekt.
Pierwszy ratusz był drewniany, w XVI przekształcił się w murowany gotycko-renesansowy, po spaleniu został rozebrany przez prusaków. Stał mniej więcej na środku rynku.
Generalny remont obecnego ratusza został przeprowadzony w latach 1994-96.


Załączniki:
Ratusz.jpg
Ratusz.jpg [ 53.82 KiB | Przeglądany 5023 razy ]
Komentarz: Próba rekonstrukcji ratusza
Ratuszr.jpg
Ratuszr.jpg [ 73.3 KiB | Przeglądany 5023 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sty 2014, 16:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Zdjęcie z ssc. Autobus skrecajacy w ul 3-go maja.
Zdjęcie pochodzi ze Wspominaj Bydgoszcz.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sty 2014, 13:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Z kilku ujęć złożyłem szerszy kadr, pokazujący wjazd na stary most od strony dawnej uliczki Wojewódzkiej. ( Tam, gdzie stoi motocykl.) Nieco dalej był zjazd na Nakielską. (Tam gdzie widać żołnierzy, zmierzających ku nam.) Na środku widać słup latarni gazowej.
(Scena z filmu Sąsiedzi.)

Obrazek

Warto jeszcze tu dodać inny widok z tego filmu, ulicy Jagiellońskiej. (Wstawiony w 'zagadkach', skazany jest raczej na zapomnienie)


Załączniki:
Jagiellońska.JPG
Jagiellońska.JPG [ 28.96 KiB | Przeglądany 4860 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 21:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Spadł samolot. Zdjęcie przedstawia prawdopodobnie ćwiczenia OC i służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej. Hotel City wybudowano 1992 roku. Zdjęcie prawdopodobnie wykonano w połowie lat 90-tych XX wieku. Po prawej stoją na dachu policjanci obserwujący akcję ratowniczą. Pan z kamerą nagrywa "wypadek". Autora nie znam.


Załączniki:
465416.jpg
465416.jpg [ 90 KiB | Przeglądany 4789 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 21:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Maciej Kulesza pisze:
Spadł samolot. (...) Pan z kamerą nagrywa "wypadek". Autora nie znam.


'Pan z kamerą 'był z TVB. Mam jeszcze gdzieś, na VHS, ta całą relacje. Kiedyś, gdy będę miał więcej czasu, to wstawię to na YT. (Chyba tu, na forum, było już kiedyś wspominane o tych ćwiczeniach.)
Kadr z tamtej relacji TVB.


Załączniki:
ćwiczenia rat.JPG
ćwiczenia rat.JPG [ 47.84 KiB | Przeglądany 4780 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 31  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group