Fabryka ta znajdowała się przy ul. Świętej Trójcy. Obecnie teren jest zagospodarowany całkowicie po nowemu. Friedrich Wilhelm
Eberhardt kupił w 1846 r. przy ul. Świętej Trójcy działkę i założył mały warsztat ślusarsko – mechaniczny. W 1855 roku powstała odlewnia i firma przekształciła się w poważną fabrykę maszyn. Fabryka zatrudniała nawet 180 osób. Produkowano tu silniki parowe maszyny do cegielni, bramy śluzowe, elementy mostów, prasy mimośrodowe, obieraczki do ziemniaków, pralki przemysłowe i wirówki oraz autoklawy. Po wojnie fabryka przechodziła różne transformacje będąc przez pewien czas częścią Pomorskich Zakładów Budowy Maszyn (potem „Makrum”), a od 1960 roku do likwidacji w 1994 był to „Spomasz”, czyli Bydgoska Fabryka Urządzeń Przemysłu Spożywczego. Obiekty rozebrano ostatecznie w 1999 roku.
Sporo informacji o fabryce spisał Robert Grochowski przy okazji opracowania na temat schronu przeciwlotniczego wykonanego z korpusu kotła parowego dla gorzelni:
http://www.wenecja.art.pl/pdf/schron.pdfHala tokarek. Charakterystyczny dla systemu napędowego z główną maszyną parową system przenoszenia obrotów za pomocą układu pasów transmisyjnych:

Odlewnia:

Silnik parowy:
