Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 25 kwie 2024, 03:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 15 lis 2012, 00:20 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Może tytuł nie powinien tak brzmieć ale każdy wie o co chodzi.
Pewnie większość z nas pamięta tą trasę i ma wiele wspomnień z nią związanych. Zapraszam do podzielenia się tym co pamiętamy :)

Troszkę historii:
Cytuj:
"Linia wąskotorowa o rozstawie 600 mm łączy ze sobą Zakład Ceramiczny w Bydgoszczy - Fordonie (dzisiaj Cegielnia Bydgoszcz S.A.) z kopalnią odkrywkową gliny. Powstała ona prawdopodobnie w latach 1956-58 gdy tworzono nową kopalnię gliny. Długość linii szacunkowo wynosi około 5 - 6 km.
Pod koniec lat 60 - tych linia ta była dwutorową. Na początku lat 70 - tych jeden tor zdemontowano w związku z koniecznością poprowadzenia ciepłociągu do nowobudowanego osiedla mieszkaniowego Fordon. Na przełomie lat 80 - tych i 90 - tych linia była remontowana - poprawiono ułożenie torów."

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 15 lis 2012, 20:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Dobrze ją pamiętam. :D I teraz nie mogę sobie darować, że ani jednego zdjęcia jej nie zrobiłem! Pewnie dlatego, że wydawało się, że ona będzie 'zawsze'. A ta wielka 'dziura' wciąż była i była. I myślę, że złoże gliny się tam nie wyczerpało. Przypuszczam, że w jakimś momencie to wszystko stało się tam nieopłacalne. A teraz, gdyby ktoś miał pomysł na nowy 'biznes', to pewnie i tak nie pozwolono by mu 'tam' czerpać glinę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 15 lis 2012, 21:04 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5920
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Glinę wydobywano jeszcze długo po likwidacji kolejki. Transport odbywał się wywrotkami - było to zapewne tańsze rozwiązanie.
Do dziś po kolejce najbardziej charakterystyczną rzeczą jest tunel pod ul. Fordońską.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 lis 2012, 00:09 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 726
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dobrze Ją pamiętam była od zawsze kiedy się urodziłem i przez 8 lat jeżdżenia autobusami do podstawówki z Fordonu na Siernieczek miłym widokiem było zobaczenie jej jak wiozła glinę na zakręcie poruszając się bardzo powoli.

Byłem W tamtym okresie jeszcze zbyt mały aby tam samemu iść i popodziwiać ją z bliska a i o robieniu zdjęć nie było mowy.
Co do złoża gliny to ono w dalszym ciągu tam jest, jedna dziura się co prawda skończyła i wypełniła się wodą, lecz druga z której czerpano jak wspomniał Ewing glinę wywrotkami w dalszym ciągu jest lecz i ta wypełnia się z roku na rok wodą z wód gruntowych podejrzewam.

Sama trasa również bardzo ciekawa i te tunele pod Fordońską, Ja przez wiele wiele lat zastanawiałem się po co jest ta skarpa koło UTP w lesie niedaleko właśnie trasy którą jeździła kolejka. Czy tam rozpoczęły się również poszukiwania gliny?? lecz jej nie znaleziono i zaczęto kopać dalej na zachód ?
na mapie zaznaczyłem ów skarpę w czerwonym kółku, kolor niebieski to trasa kolejki
Obrazek

_________________
Bunkerites of Poland

Powyższy post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 lis 2012, 19:44 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Jan toromistrz z B był swego czasu oddelegowany z odcinka drogowego BKD na remont torowiska w tej cegielni - trzeba by go kiedyś przy okazji pociągnąć za język :) Ciekawy jest los Wls z tej cegielni. Trzy stały sobie koło browaru "Krajan", a jedna w Mochlu. Co teraz z nimi się dzieje nie wiem - nie mam czasu śledzić info w Sieci...:(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 11:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Pamiętam spalinówkę ciągnącą wagoniki z gliną. Linia była 2-torowa, potem 1-torowa, a teraz 0-torowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 18:01 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Witam
Załączam mapę wojskową z roku 1970-go zaznaczona trasą kolejki fordońskiej. Wcześniej tory schodziły w dół naprzeciw ulicy fordońskiej. Przed 1970-mym rokiem tory zlikwidowano.


Załączniki:
14.jpg
14.jpg [ 164.51 KiB | Przeglądany 5355 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 19:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Kolejkę pamiętam od lat 70-tych jadącą pomału wzdłuż Fordońskiej. Kiedy jeszcze była szansa na reaktywację kawałka linii w rejonie Nakła zakupiono w cegielni do browaru w Trzeciewnicy w cenie złomu trzy lokomotywki i kilka koleb. Stanęły one po odmalowaniu na odkopanej spod ziemi i żużlu stacji Trzeciewnica. W założeniu na wózkach koleb miały być platformy z ławkami do kursów na małej trasie. Lokomotywki były potem dośc sporą atrakcją turystyczną, chociaż nikt ich potem już nie odmalowywał, a koncepcja reaktywacji chociaż kawałka linii upadła z uwagi na dwie zmasowane akcje likwidacji torów i mostu na zlecenie PKP. W 2012 browar sprzedał to wszystko na złom, bo złom był już droższy 3 razy niż kiedyś, a nie mieli drobnych na farbę i dobrej woli, a przede wszystkim świadomości tego co robią. Swoją drogą mam wątpliwość, czy zdrobniono to legalnie, bo w międzyczasie zmienił się podmiot będący właścicielem browaru, a lokomotywki kupione jako złom pewnie nie były w ewidencji i nie przeszły do nowej firmy. Natomiast lokomotywka w Mochlu niedawno wciąż była wystawiona na sprzedaż. Nie wiem czy jeszcze jest, ale idea małej trasy w okolicy stajni padłą, gdy PKP zleciły złomowanie torów także z tej okolicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 paź 2013, 09:01 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Lokomotywa z Mochle była na sprzedaż, ale cena była zbyt wysoka. Z jednej strony to dobrze, bo wyższa cena od ceny złomu chroni ciuchcię, ale z drugiej jest zaporowa dla miłośników.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 gru 2013, 21:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Cegielnia w Fordonie w 1943-cim roku.. Ciekawe jest zdjecie wewnętrznego środka transportu - elektryczna kolejka. Właścicielem był tzw. polski Niemiec, pan Medzeg, urodzony w Polsce.


Załączniki:
57.jpg
57.jpg [ 33.11 KiB | Przeglądany 5001 razy ]
58.jpg
58.jpg [ 54.69 KiB | Przeglądany 5001 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 6 gru 2014, 14:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Można sobie pooglądać na filmie jak pracowała podobna kolejka cegielniana:
https://www.youtube.com/watch?v=aewbTPdWG9E
https://www.youtube.com/watch?v=KvPEwGUkcvA
https://www.youtube.com/watch?v=Q3PS0ytAiec
albo w kopalni torfu:
https://www.youtube.com/watch?v=F3s01i3aa7w
https://www.youtube.com/watch?v=bhNWLY5N8Uc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group