Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 26 cze 2012, 16:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pośród licznych fotosów, wystawionych z okazji "sreru'2012" na WM był też i ten, większości z Was znany...
Obrazek

Tym razem zwróciłem uwagę na widoczne na nim resztki belek podłogowych, pozostałych po znajdującej się tam starej drewnianej śluzie. I to, znów rozpaliło moje emocje. Otóż już raz (kiedyś na ssc) próbowałem kogoś zachęcić tym tematem. Ale bez żadnego skutku. Tu, na Bunkrze, są pasjonaci archeologii, więc może kogoś zainteresuje ten pomysł. Pisałem tam wtedy tak:

" Jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta są stare śluzy. Pokolenie zbliżające się do 'pięćdziesiątki' i starsze, pamięta jeszcze zlikwidowane dwie śluzy, w latach 70-tych XXw, w czasie budowy nowej ulicy Focha.
Unia 'daje' jakieś pieniądze za 'zabytki'. Czyli pewnie i w tym są jakieś, na prace archeologiczne. Część z Was pewnie wie, że po zbudowaniu Kanału Bydgoskiego, jego pierwsze śluzy były inne. Dziś wiadomo tylko, że po zbudowaniu tych 'nowych', z których wszystkie (oprócz tych zlikwidowanych) dotrwały do naszych czasów, te 'stare' zasypano. I tu mam propozycję, (może dla przyszłych pokoleń) aby odkopać tą najbardziej dostępną.

Na poniższej starej mapie widać ją jeszcze zaznaczoną.

Obrazek

Wygląda tak 'na oko', że ona, lub jej pozostałości, znajdują się mniej więcej w miejscu oznaczonym czerwonymi liniami.(Zdjęcie niżej.) Ileż to 'skarbów' można by tam przy okazji wykopać. Wiadomo bowiem, że gdy zakopywano kiedyś różne 'wielkie doły', to np wraz ze 'śmieciami' wpadały do nich, inne 'niepotrzebne' rzeczy... Takie miejsca to swoista 'kapsuła czasu'. W jakimś sensie 'raj' dla archeologów.
Obrazek

A po odkopaniu tej 'pierwszej śluzy', można by było, choćby jej fragment wyeksponować i może nieco odbudować. (...) Miasto zyskało by nową i ciekawą atrakcję turystyczną. "

Koniec cytatu. Obecnie sytuacja się na tyle tam 'poprawiła', ze nie ma już tej "piwiarni". Wykopaliska raczej z niczym by nie kolidowały, bo to miejsce znajduje się na małym skwerze.
Domyślam się , że na forum jest kilka władnych osób, mogących ten temat wprowadzić w życie... Być może potrzebni będą ochotnicy do kopania... To miejsce, temat, jak i idea odkopania, jest mi bardzo bliska. Zgłaszam się jako pierwszy. Łopatę (szpadel?) mam. :D

PS Dodam jeszcze, że te niebieskie linie i czerwone koło po prawej stronie zdjęcia z cytatu dotyczyły innej rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 cze 2012, 17:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Podałeś wszystko jak na tacy. Jakoś w cuda nie wierzę, bo wszystko rozbija się o urzędasów i permanentny brak kasy na takie przedsięwzięcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 cze 2012, 18:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na początek najważniejsze by były pozwolenia. Pierwsze kopanie,'prostopadłe' - pas o szer ok 2m, było by najtrudniejsze. 'Podłoga' powinna się znajdować głęboko, na podobnym poziomie, jak w zasypanej śluzie murowanej, czyli poniżej poziomu lustra wody pobliskiej Młynówki ( w miejscu dawnego łączenia się z kanałem) Czyli czeka nas duuużo kopania. Ale w czasie niego, juz nie tak głęboko, musimy trafić na ścianę śluzy, lub jej pozostałości. Może to być blisko nowego chodnika, który niedawno ułożono...
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 cze 2012, 21:49 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Fantastyczna robota Bydziaku! W 2009 roku badaliśmy śluzę workową, rok temu śluzę nr 1. Wyniki prac są niezwykle wartościowe - wkrótce ukażą się artykuły na ten temat. Badania archeologiczno - architektoniczne na reliktach pierwotnej, drewnianej śluzy byłyby z pewnością jeszcze ciekawsze :D
Realnie jednak patrząc, koszty badań - ze względu na konieczność oszalowanie głębokich wykopów i odwodnienie - byłyby dość wysokie.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 cze 2012, 22:16 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Pamiętam jak dziś;
Cała dzielnica i nie tylko żyła tą przebudową.
Na nas dzieciakach, zasypywanie śluz i przebudowa tego miejsca robiła duże wrażenie.
Co jakiś czas dochodziły nas słuchy o wstrzymywaniu budowy i znaleziskach z okresu II W.Ś.
Słyszeliśmy ,że niewybuchy usuwali saperzy a inne artefakty z tego i wcześniejszych okresów, były bezceremonialnie zasypywane. :cry:
Głowy mieliśmy pełne domysłów i ...pomysłów. :roll:

BYDZIAK.
Gdyby ten pomysł wypalił ....
Oj by się działo w tym miejscu !!!
Skarbów pełna skrzynia !

Pamiętam dokładnie rozbiórkę mostu "Władka" .
By umożliwić przejście z ul. Grunwaldzkiej na ul. Świerczewskiego , udostępniono pieszym kładkę " śluzowego" na 2 śluzie .
Pojazdy z tego kierunku jeździły ul. Wrocławską .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 cze 2012, 13:31 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
to pozostałości po tej śluzie odkopano podczas remontu ulicy Focha? (budowa lini tramwajowej do PKP)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 cze 2012, 13:51 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Przecież dokopano się do cegieł, chodzi więc chyba o starszą śluzę :?:

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 cze 2012, 15:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
GrapHite pisze:
to pozostałości po tej śluzie odkopano podczas remontu ulicy Focha? (budowa lini tramwajowej do PKP)


Ta wtedy odkopana 'pozostałość', to północno-zachodni fragment muru śluzy,(śluzy ceglanej) miejsca umocowania skrzydła bramy śluzy. (Skrzydła północnego, bramy zachodniej)
Obrazek

W 'porównawczych' było coś takiego:

BYDZIAK 1958 pisze:
Te dwa zdjęcia są zrobione prawie w tym samym miejscu. Dzieli je tylko około pół wieku. W czasie ostatniej przebudowy widocznej jezdni (Focha) odkopano fragment muru, do którego umocowane zawiasem, było lewe skrzydło (zachodniej) bramy śluzy. Obecnie to miejsce znajduje się na asfalcie, mniej więcej w miejscu przerywanej linii, miedzy strzałką na wprost i w lewo.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 cze 2012, 18:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Ta część Bydgoszczy zmieniła diametralnie swoje ukształtowanie.Szkoda. Jednak trzeba przyznać,że Kanał Bydgoski oraz Bydgoski Węzeł Wodny to diament Bydgoszczy, który jest właśnie szlifowany :) I to jest wspaniałe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 cze 2012, 15:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Cieszy, jeśli wy młodzi tak to widzicie. Więc niech to szlifowanie trwa. Choć ja zapewne nie doczekam efektu końcowego. Ale może doczekam zaproponowanych wyżej 'wykopalisk'. :D
Chciałem poprawić przejęzyczenie w podpisie pod zdjęciem 'porównawczym'. Jest tam:
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Obecnie to miejsce znajduje się na asfalcie, mniej więcej w miejscu przerywanej linii, miedzy strzałką na wprost i w lewo.

Nie miało być: " na asfalcie", lecz " pod asfaltem". :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 cze 2012, 23:14 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Bydziak 1958
No co Ty !
Już się " pakujesz " :) ;)
Masz dopiero 5....lat !
Teraz dopiero jesteśmy w kwiecie wieku !

Tyle jeszcze przed Tobą i ....nami ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 wrz 2013, 20:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
" Albo Bydgoszcz zwróci się ku historycznym szlakom wodnym i roztropnie wykorzysta ich atuty, albo miasto skarleje, zatraci niepowtarzalność i nie będzie go wcale! "
Bydgoscy radni przegłosowali, że wraz z nadchodzącym 2014 rokiem, Kanał Bydgoski będzie patronem Bydgoszczy. Mam ogromną nadzieję, że wraz z 240 letnią rocznicą istnienia Kanału Bydgoskiego słowa z powyższego cytatu nabiorą ogromnego znaczenia.
Zgadzam się z całą odpowiedzialnością ze słowami Bydziaka, który pisze w swoich postach, że stare śluzy Kanału Bydgoskiego to jedna z atrakcji turystycznych naszego miasta. Myślę, że fajnym i ciekawym pomysłem byłoby postawienie tabliczek informacyjnych wraz z fotografią w miejscu nieistniejących już śluz. Tablice informacyjne pokazywałyby zarówno mieszkańcom jak coraz liczniej odwiedzających Bydgoszcz turystom jak wyglądało to miejsce w latach świetności. Wiąże ogromne nadzieje, że przyszły rok pozwoli na zrealizowanie choć jednej inicjatywy czy pomysłu który został tutaj przedstawiony, w rzeczywistość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 wrz 2013, 23:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytuj:
Fordoniak pisze :
Bydgoscy radni przegłosowali, że wraz z nadchodzącym 2014 rokiem, Kanał Bydgoski będzie patronem Bydgoszczy. Mam ogromną nadzieję, że wraz z 240 letnią rocznicą istnienia Kanału Bydgoskiego słowa z powyższego cytatu nabiorą ogromnego znaczenia.


...a na "dobry początek" wyburzono zabytkowy budynek dozorcy śluzowego przy ul. Grottgera 4

Cytuj:
"
Albo Bydgoszcz zwróci się ku historycznym szlakom wodnym i roztropnie wykorzysta ich atuty, albo miasto skarleje, zatraci niepowtarzalność i nie będzie go wcale! "


Nasze miasto już zatraca swoją niepowtarzalność.
Jej ważnym elementem była kiedyś Wenecja bydgoska . Była, ale już jej NIE MA !
Również ją wyburzono i w dodatku zapomniano , że istniała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 08:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fordoniak pisze:
" Albo Bydgoszcz zwróci się ku historycznym szlakom wodnym i roztropnie wykorzysta ich atuty, albo miasto skarleje, zatraci niepowtarzalność i nie będzie go wcale! "

Niesamowite, ciekawe ile nad tym myśleli :idea: Tania kiełbasa wyborcza :n


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 13:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Cytat, który pozwoliłem sobie przytoczyć to słowa ś.p. Sebastiana Malinowskiego - historyka, nauczyciela, działacza społecznego, a także założyciela i kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego. Ja natomiast nie należę do żadnej partii politycznej i w ogóle nie jestem związany z polityką.Jestem zwykłym mieszkańcem Bydgoszczy. Cieszę się jedynie, że 2014 rok przyniesie nie jedną okazję do zgłębienia historii o kanale, znaczenia jakie Bydgoszcz zawdzięczała dzięki rzece. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które podzielają moją pasję i zamiłowanie do Kanału Bydgoskiego, które będą się chciały podzielić swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 15:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Chodziło mi o radnych, nagle przypomnieli sobie że mamy Kanał Bydgoski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 17:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
bunkier pisze:
Chodziło mi o radnych, nagle przypomnieli sobie że mamy Kanał Bydgoski.


Ja jednak uważam, że to dobra inicjatywa. W końcu nie każdego roku trafia się taka okazja. Uważam, że czas najwyższy obalić mit, że "w Bydgoszczy nic nie ma..." Nie prawda, jest... między innymi właśnie Kanał Bydgoski, którym wręcz należy się chwalić. W wątku zabytki i ciekawe obiekty/szlak wodny/śluzy starego kanału bydgoskiego zaproponowałem stworzenie nowego wątku, gdzie można by dzielić się, pomysłami, ideami w celu upamiętnienia historii kanału. Bo jak pisał Sebastian Malinowski w książce "Bydgoski Węzeł Wodny" ponad "660 lat dziejów zobowiązuje do wyciągania wniosków"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 17:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Fordoniak pisze:
(...)
Cieszę się jedynie, że 2014 rok przyniesie nie jedną okazję do zgłębienia historii o kanale, znaczenia jakie Bydgoszcz zawdzięczała dzięki rzece. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które podzielają moją pasję i zamiłowanie do Kanału Bydgoskiego, które będą się chciały podzielić swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na ten temat.


^^^ A ja się cieszę, że w końcu zacząłeś coś pisać. Nie dawno pisałem o tym, że udało mi się Ciebie zainteresować tym forum i że tu zawitałeś. Z tego co piszesz, można odnieść wrażenie, że bardzo ufasz optymistycznym tekstom które przeczytałeś. Musisz jednak pamiętać, żeby zaglądać również gdzie indziej, np tu. I wtedy czasami, nieoczekiwanie, można poczuć zimny prysznic. Są tu forumowicze, którzy czasami tak drążą temat, że potem okazuje się, że niektóre oczekiwania są bezsensowne, że nabierano nas obietnicami. W umiłowaniu miasta są też i inne smutki. To forum jest już na tyle w mieście znane, że wydawało by się naturalną rzeczą, by zapraszano na konkretne konsultacje, lub choćby usłyszeć opinie (np dotyczące rewitalizacji historycznych miejsc) od twórców i najdłużej działających tu pasjonatów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 wrz 2013, 11:38 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Fordoniak.

Nie mam nic przeciwko takim inicjatywom i proszę nie bierz mojego wpisu "do siebie'".
Nie chodziło również o zafundowanie Tobie "zimnego prysznica " , jak napisał "przedmówca" !

Znamy jednak bydgoskie realia i to właśnie one generują nasz pesymizm i obawy.
Nie dziw się .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 wrz 2013, 15:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Bydgoskie realia to jedno, a inicjatywa dotycząca kanału to drugie. Coś muszą pokazać, skoro 2014 rok ma konkretne odniesienie, to na pewno coś tam zrobią. Byle z sensem. Propozycja tablic informacyjnych jest bardzo dobra. Jak wiemy urzędasy bydgoscy czytają to forum, więc jak znam życie któryś z nich zgłosi ten pomysł jako autorski :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group