Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 19 paź 2013, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Wczoraj tam byłem. Książka jest ciekawa i zawiera wiele unikatowych zdjęć. Muzeum jest skromne, ale polecam je dla zainteresowanych tematem. Tomiz zapowiedział nową atrakcję, której budowa trwa. Będzie to makieta pokazująca śluzę trapezową i okolicę. Jak dobrze pójdzie, to jeszcze w tym roku będzie ona gotowa. :D


Załączniki:
TOMIZ.JPG
TOMIZ.JPG [ 40.33 KiB | Przeglądany 9020 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 paź 2013, 17:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ We wspomnianej książce, wśród wielu ciekawych opisów, zdjęć czy map, pewna rzecz przykuła moją uwagę. Spostrzeżenie można by nazwać: Jak być może niewiele brakowało, by nasze centrum wyglądało dzisiaj całkiem inaczej". Otóż jak wiadomo, na przełomie XIX i XXw, coraz bardziej wzrastający ruch barek towarowych na kanale i Brdzie, wymuszał podjęcie zaplanowania przebudowy i modernizacji tego ważnego węzła wodnego. Chyba najważniejszym zagadnieniem tego przedsięwzięcia była budowa nowej śluzy miejskiej. Większość z nas, choćby ogólnikowo wie, że również w tym celu ( by ułatwić transport barkom o tonażu nawet 400 ton) zbudowano 'Nowy kanał' i przebudowano koryto Brdy.
Wspomnianą rzeczą która mnie zaskoczyła, jest jedna z mapek. Dotąd jej nie widziałem. A pokazuje ona nie tylko dwie planowane lokalizacje dla nowej (obecnej) śluzy miejskiej. Są na niej również pokazane NOWE śluzy, na starym kanale :!:
Do tej pory znałem tylko podobną mapę, na której owszem, są wspomniane lokalizacje nowej śluzy miejskiej. Ale dalej, wzdłuż kanału są nadal 'stare śluzy', te które zlikwidowano wraz z kanałem w latach 70-tych XXw. Są tam również pokazane miejsca zasypanych pierwszych (drewnianych) śluz. (Mapka zielona)

Na tej rewelacyjnej mapie w książce widać, że 'nowe śluzy' planowano zbudować w miejscach zasypanych starych, drewnianych śluz. Miały być większe, (rozmiarem podobne do śluzy miejskiej). Towarzyszyły im zbiorniki oszczędnościowe (komory) wody, której przy dużym ruchu barek, na tych szczególnie krótkich odcinkach kanału, mogło by brakować. Sam stary kanał, miał być również poszerzony. :!: Funkcjonujące do tej pory śluzy, zostały by zachowane, zapewne dla sytuacji awaryjnych. Przynajmniej na mapce tak to wygląda, że nie planowano ich rozbiórki. ( Mapka druga, jaśniejsza. Skupiłem się tylko na pokazaniu przykładu wyglądu miejsca śluzy II)
No i teraz trochę fantazji. Gdyby zrealizowano tą opcję modernizacji szlaku wodnego, to zapewne stary kanał nie został by zasypany. Jakże inaczej wyglądał by teraz układ komunikacyjny miasta w tym miejscu. Mosty, wiadukty, wyburzenia... Trudno tak od razu sobie to wyobrazić... :shock:
I chyba już tajemnicą pozostanie przebieg rozważań, obliczeń, nacisków, czy innych, może bardziej przyziemnych czynników, które sprawiły, że ostatecznie wybrano wariant zbudowania 'Nowego kanału'.


Załączniki:
Komentarz: Rejon śluzy II z pokazanym miejscem, gdzie była stara, drewniana śluza.
śluza 2 a.JPG
śluza 2 a.JPG [ 47.73 KiB | Przeglądany 8978 razy ]
Komentarz: Rejon śluzy II z pokazanym planem wyglądu i lokalizacji nowoczesnej śluzy z komorami oszczędności wody.
śluza 2 b.JPG
śluza 2 b.JPG [ 49.48 KiB | Przeglądany 8978 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 18:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Fordoniak pisze:
(...)
Aby pokazać mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym nasze miasto jak wyglądało to miejsce w latach świetności, uważam, że można postawić tablice informacyjne wraz ze zdjęciem które pokazywałoby jak to miejsce wyglądało wcześniej.
(...)


^^^ Czy chodziło ci o coś w tym rodzaju? :D


Załączniki:
historia kanału1.JPG
historia kanału1.JPG [ 96.93 KiB | Przeglądany 8943 razy ]
historia kanału 2.JPG
historia kanału 2.JPG [ 78.51 KiB | Przeglądany 8943 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 19:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ale czad :shock: Prosty i skuteczny pomysł na szybki powrót do przeszłości.

BYDZIAK 1958, jesteś Wielki :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 19:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
^^^ Czy chodziło ci o coś w tym rodzaju? :D[/quote]

Bydziak, dokładnie o to mi chodziło :)
Myślę, że gdyby umieścić takie tablice w odpowiednim miejscu, to nadałyby uroku tej części Bydgoszczy.
Uważam , że gdyby na tych fotografiach został umieszczony rok zrobienia danej fotografii np. "Bydgoszcz 1951" ,oraz logo muzeum kanału Bydgoskiego rewelacyjnie promowałoby ten zabytek, który nazywany jest także "cudem techniki XVIII wieku"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Myślę, że postawienie takich tablic nie nadwyrężyłoby budżetu miasta, czym urzędnicy wręcz "uwielbiają" się zasłaniać...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 20:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Fordoniak pisze:
(...)
Uważam , że gdyby na tych fotografiach został umieszczony rok zrobienia danej fotografii np. "Bydgoszcz 1951" ,oraz logo muzeum kanału Bydgoskiego rewelacyjnie promowałoby ten zabytek, który nazywany jest także "cudem techniki XVIII wieku"


^^^ Ja to tak w uproszczeniu pokazałem. Oczywiście, że właściwy opis musiał by być.
A że Wam się podobało, to tak na szybko, jeszcze jedna, być może dobra lokalizacja. :D


Załączniki:
śluza 2 c.JPG
śluza 2 c.JPG [ 78.39 KiB | Przeglądany 8923 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 20:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Te tablice są fenomenalne!!! Bydgoszcz by na tym dużo zyskała. Jeszcze jakby zrekonstruować śluzę tak jak Bydziak pisał... To tak jakby wygrać w toto lotka :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 paź 2013, 21:11 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
SUPER :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 paź 2013, 08:37 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pewnie niedługo jakiś urzędas przeczyta to na forum i sprzeda pomysł jako swój :P
A może ktoś z Was by poszedł na urzędasa? Przynajmniej pomysł by został "w rodzinie" ;) :D :D :D

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 paź 2013, 16:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
A może, zamiast iść na urzędasa (bo potem wstyd w całej wsi, jak zapytają, gdzie pracujesz), złożyć projekt jako stowarzyszenie z wizualizacją, wyliczeniem kosztów i wnioskiem o dotacje (od miasta, województwa i unii) ?

Swoją drogą, to, co zaprezentował Bydziak, mało mi kręgosłupa nie połamało z powodu głębokiego ukłonu :za

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 paź 2013, 17:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Salomon, to jest myśl. Można faktycznie przedstawić ten pomysł z wyliczeniem kosztów i ubiegać się o dotację. Cieszę się , że jest już nas więcej, którzy myślą tak samo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 paź 2013, 18:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
salamon pisze:
... złożyć projekt jako stowarzyszenie z wizualizacją, wyliczeniem kosztów i wnioskiem o dotacje (od miasta, województwa i unii) ?

Fordoniak pisze:
Salomon, to jest myśl. Można faktycznie przedstawić ten pomysł z wyliczeniem kosztów i ubiegać się o dotację. Cieszę się , że jest już nas więcej, którzy myślą tak samo.


^^^ "Projekt stowarzyszenia..." - to jest nośne i było by pewnie bardziej zauważalne. :D
Napisałem o tym i na ssc. Z ciekawości, jaki tam będzie odzew. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 paź 2013, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Pomysł bardzo mi się podoba. Gratuluję pomysłu i realizacji.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 18:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Napisałem o tym i na ssc. Z ciekawości, jaki tam będzie odzew. :D


Tam, na ssc, reakcja była chyba zbyt realistyczna. I budząca wątpliwości w sens tworzenia inicjatyw.
Uświadomiło mi to, by pamiętać o istnieniu różnych, czasami pojedynczych gnojków, odwarznych szczególnie tam gdzie nie ma kamer...

Mimo, że to tylko świat wirtualny, zabolało jak w realu...
Zdjęcia z ssc...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 19:55 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Nie można na wszystko tak patrzeć, bo nic nie powstanie. Nie stawiajmy nowych przystanków, bo rozwalą i pomalują, nie malujmy bloków/kamienic, bo pomalują.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 22:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
GrapHite pisze:
Nie można na wszystko tak patrzeć, bo nic nie powstanie. Nie stawiajmy nowych przystanków, bo rozwalą i pomalują, nie malujmy bloków/kamienic, bo pomalują.


Ja także jestem tego zdania. Odzew ludzi pokazał, że inicjatywa jest dobra, a przede wszystkim w słusznej sprawie! Nie poddamy się jakiejś bandzie wandali!!! Działamy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 paź 2013, 22:30 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Billboardy stoją niektóre w zasięgu ręki i są całe. Jakieś debile z farbami nie mogą wpływać na takie pomysły (ich realizację)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 paź 2013, 17:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Właśnie przeglądałem dzisiejszą GW. Maciej dołożył swoją cegiełkę do nagłośnienia naszej wspólnej inicjatywy, przy pomocy jej łamów. Dzięki Macieju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 paź 2013, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
BYDZIAK 1958 pisze:
Właśnie przeglądałem dzisiejszą GW. Maciej dołożył swoją cegiełkę do nagłośnienia naszej wspólnej inicjatywy, przy pomocy jej łamów. Dzięki Macieju.


Rzeczywiście. :) Dzisiejsze papierowe wydanie Gazety Wyborczej na pierwszej stronie informuje Czytelników o Waszym wspólnym pomyśle. Gazeta idzie nawet niewielki krok dalej. Przeczytajcie. Jutro materiał pojawi się w postaci elektronicznej na stronach bydgoszcz.gazeta.pl

To ja dziękuję. Pomysł jest doskonały i warty wsparcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group