Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 3 lis 2016, 19:23 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
Jesteśmy tu również po to, żeby się uzupełniać spostrzeżeniami.

Dodam, że jesteśmy tu również po to, żeby snuć różne teorie, hipotezy i co za tym idzie - od czasu do czasu mylić się :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 lis 2016, 20:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dobrze powiedziane, wiec snujmy dalej... :1

Wracając na moment do pocztówek z poprzedniej strony i pomijając uboczną kwestię 'osoby-lampy', myślę że faktycznie oba ujęcia dzieliła minuta, czy może dwie...

Podobna sytuacja jest z poniższymi widokami na teatr. Zdjęcia zwykłe, choć nie zwykłe. Zostały zrobione z tego samego okna w 'Savoy-u", jak sądzę tego samego dnia. Fotograf być może spostrzegł, że zdjęcie wyszło 'krzywo", więc pozostawił sprzęt pod okiem konkretnej, może zaprzyjaźnionej osoby i poszedł po 'nową kliszę', bo zapasowej, z nie znanych nam powodów nie miał pod ręką. Różnica czasu miedzy tymi ujęciami może wynosić jakieś pół godziny minimum. Temperatura mogła wynosić ok. 0C, lub leciutko być na plus. Na jezdni ul Focha jest 'plucha', chodnik jest mokry, a śnieg leży tylko miedzy nim, a murem teatru. Tak samo wygląda to na obu widokach. Podobnie drzewo i otoczenie, po lewej stronie kadru. Kąty i punkty odniesienia pokrywają się. Jedyna widoczna różnica, to mniejsza, (roztopiona i wspomagana przez wydeptywanie), ilość śniegu w pobliżu lewego wejścia do teatru.
Wiemy wszyscy dobrze, że w takich warunkach śnieg, może zarówno topnieć szybko, jak i utrzymać się kilka godzin...
Tak oto wyglądają oba ujęcia, z jak sądzę jednego dnia.


Załączniki:
zima 1.JPG
zima 1.JPG [ 91.9 KiB | Przeglądany 3665 razy ]
zima 2.JPG
zima 2.JPG [ 57.84 KiB | Przeglądany 3665 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 lis 2016, 15:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Wygląda tu na to, że fotograf został dostrzeżony przez przemieszczających się pieszych, którzy w większości postanowili przystanąć i zostać uwiecznionymi na zdjęciu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 lis 2016, 21:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Możliwe że nie tylko fotograf. Przechodnie pewnie przekazywali sobie informacje, że był, ale jeszcze wróci, bo zostawił swój sprzęt... - "Jest druga szansa na uwiecznienie się przed teatrem."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 lis 2016, 08:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W innym dziale wspominałem że:
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Wczoraj 'przymierzałem się', zresztą po raz kolejny, do innego zestawu, który nie daje mi spokoju. Było to już trzecie podejście. Przeglądam potem w domu te ujęcia i... wytyczam sobie na nowo 'punkt strzału'. Wczorajsze zdjęcia, które miały być tymi ostatecznymi, znów się okazały zrobionymi 'nie z tego miejsca'... 'Czwarte podejście' będzie przy najbliższej okazji :D


Krąży w necie kilka zestawów z widokiem na stary most nad kanałem i obecnym, na ten rejon. I choć wiadomo o co chodzi, to jednak most wypada w różnych miejscach, czasami nawet na północnej jezdni M Focha.
Mnie wciąż kręci, by zrobić taki zestaw, w którym most byłby w dokładnie tym samym miejscu na współczesnym kadrze. Na nic kombinowanie ze 'zoomem', - kilka ujęć z pierwszego podejścia i klapa.
Przy drugim 'spacerze' było podobnie. Zdjęcia z trzeciego podejścia, były już naprowadzające na 'trop'. ;) Wkrótce będzie czwarta 'sesja'... A może ten wpis zachęci kogoś do udania się tam i wykonaniu odpowiedniego 'strzału'? Ujęcie musi być zrobione przede wszystkim z poziomu nie wyżej niż metr nad ziemią, - wtedy kąty gabarytu gmachu technikum, będą najbardziej optymalne.
Ze samym mostem mam 'problem', bo 'zapamiętałem go' bliżej dawnych obiektów na przystanku tramwajowym, (zaznaczony na żółto), a ze zdjęć lotniczych wypada bardziej nad południową jezdnią...
Poniżej jest jeszcze inny widok na lokalizacę mostu i stare zdjęcie, które jest tym widokiem do przedstawionego zestawu.


Załączniki:
most 1.JPG
most 1.JPG [ 21.54 KiB | Przeglądany 3589 razy ]
miejsce.JPG
miejsce.JPG [ 30.34 KiB | Przeglądany 3589 razy ]
W IV.JPG
W IV.JPG [ 94.24 KiB | Przeglądany 3589 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 lis 2016, 17:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Teraz zauważyłem, że nie postawiłem cyferek przy omawianych, odwiedzanych miejscach... (Pierwsze było po stronie Multikina, drugie przy końcówce przystanku w stronę Wilczaka, a trzecie to przy przystanku w stronę opery.) 'Soczysta zieleń', za przystankiem, to miejsce czwartej wyprawy, na którą próbowałem was namówić... Ostatecznie dotarłem tam wczoraj. Zrobiłem parę zdjęć i jedno z nich jest już tym, 'prawie, prawie'... Piąta wyprawa powinna być ostatnią. Do ideału potrzebne jest ujęcie z przesunięciem się jeszcze o ok. półtora metra i korekty 'poziomu' celowania, by była widoczna różnica, między poziomem współczesnej jezdni i wody w kanale.
Tak wygląda ten niemal już dopasowany kadr, z dołożonym fragmentem 'wzorca'.


Załączniki:
M W IV p.jpg
M W IV p.jpg [ 199.46 KiB | Przeglądany 1232 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 lis 2016, 20:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Nie przesadzaj, dla mnie już jest dobrze. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lis 2016, 18:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ W innym przypadku, pewnie dałbym już sobie z tym spokój. Ale ten most, a właściwie miejsce gdzie stał, 'prześladuje mnie'. :):)
Mogę dopowiedzieć, że przy okazji robiłem ujęcia, dla innego podobnego widoku z tramwajem na moście. Miejsce 'strzału' jest za wiatą przystanku. Też 'prawie' jest dobrze wycelowane, ale nie tak, jak by, chciał. Będzie więc 'piąte podejście'. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 lis 2016, 20:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Po cichu myślałem, że może ktoś będąc 'tam' w ciągu ostatnich dni, przy okazji zrobi fotki...
Dziś specjalnie się przejechałem w to magiczne dla mnie miejsce, szukać obrazu ze wspomnień.

Fordoniak pisze:
Nie przesadzaj, dla mnie już jest dobrze. :za


Zdjęcia z dzisiejszego, kolejnego podejścia znów nie dają pełnej satysfakcji. Zależy mi na uzyskaniu jak najwierniejszych kątów i proporcji, by 'zestaw porównawczy' również spełniał parametry na 'gif'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 lis 2016, 14:26 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Ostatnio słońce widzę z okna pracy, inaczej mógłbym pomóc ;)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 lis 2016, 17:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Byłem tam wczoraj między 12 -13. Słońce w tej godzinie jest nad krawędzią dachu i uniemożliwia wykonanie 'normalnego' zdjęcia. W tej porze roku, lepiej tam się wybrać grubo przed 12-stą, popołudniem, albo w dzień bez słońca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 lis 2016, 07:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Niestety większość z nas jest w niewoli w tych godzinach, a Twoje zdjęcia naprawdę są super :1

Inni się boją robić zdjęcia, bo nikt Ci nie dorówna ;)

Chyba że zabierzesz nas na spacer w weekend i pokażesz jak dobrze ustawić się do zrobienia zdjęcia :)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 lis 2016, 18:06 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Byłem tam wczoraj między 12 -13. Słońce w tej godzinie jest nad krawędzią dachu i uniemożliwia wykonanie 'normalnego' zdjęcia. W tej porze roku, lepiej tam się wybrać grubo przed 12-stą, popołudniem, albo w dzień bez słońca.


Proponuje rano albo zaraz po zachodzie przed zmierzchem.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 gru 2016, 20:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pomału zaczyna mnie wnerwiać ta 'elektronika'. Stary komputer zastrajkował, a laptop, który chcę wykorzystać awaryjinie, zaskakuje mnie różnymi komunikatami i innościami. Szczególnie inną wersją painta, nowszą, ale dla mnie gorszą.
W sobotę było słonecznie, ale 'tam' znów nie dotarłem. W niedzielę było gorzej i też nie powstały nowe zdjęcia. Wczoraj i dzisiaj pstrykałem ujęcia do innego zestawu, ale laptok nie chce współpracować 'po mojemu'. Tracę do niego cierpliwość...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 gru 2016, 21:26 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
BYDZIAK 1958 pisze:
... Szczególnie inną wersją painta, nowszą, ale dla mnie gorszą....


Aż strach myśleć jak super przeróbki byś robił z wykorzystaniem np. gimpa :twisted: :mrgreen:

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 7 gru 2016, 17:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
krajan pisze:

Aż strach myśleć...



Nie lękajcie się... :ang
Wspominałem już nie raz, że wspomagam się gimpem :za
Wiem że on ma dużo możliwości, z których ja wykorzystuję zaledwie kilka, bo reszty jeszcze nie rozgryzłem. Tak czy siak, przez tego 'laptoka', który miał być mi pomocą, mam przerwę w 'zdjęciowaniu'. :n :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 gru 2016, 20:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
GrapHite pisze:
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Byłem tam wczoraj między 12 -13. Słońce w tej godzinie jest nad krawędzią dachu i uniemożliwia wykonanie 'normalnego' zdjęcia. W tej porze roku, lepiej tam się wybrać grubo przed 12-stą, popołudniem, albo w dzień bez słońca.


Proponuje rano albo zaraz po zachodzie przed zmierzchem.


^^^ Jak na razie, nie dotarłem tam jeszcze.

Mam tu kolejną ciekawostkę. Dawno temu ktoś kombinował by ubogacić pusty, poranny widok (może niedzielny), Placu Teatralnego. Postanowił ożywić go kobietami i 'automobilem z załogą'. Może i wyglądało to wtedy wiarygodnie. Ale zrobił przynajmniej jeden poważny błąd. Zapomniał ponownie nanieść, na widoczną stronę pierwszego planu, słup lampy gazowej.
Poniżej, 'pusty' oryginał i 'zaludniony'.


Załączniki:
kombinator 1.JPG
kombinator 1.JPG [ 61.35 KiB | Przeglądany 3270 razy ]
kombinator 2.JPG
kombinator 2.JPG [ 90.86 KiB | Przeglądany 3270 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 gru 2016, 20:31 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
No co Ty, oni zabrali tą lampę do samochodu :)
Takie mobilne oświetlenie :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 gru 2016, 16:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mimo wczorajszej, słabej pogody, złapałem cztery widoki, z których zostały jeszcze trzy do wykorzystania. Z założenia miały posłużyć do złożenia zestawów porównawczych. Jednak pewne czynniki sprawiły, że trzeba będzie trochę z nimi pokombinować, by coś z tego wszystkiego wyszło.
Najłatwiej było z tym zdjęciem poniżej. Ale dwa połączone widoki, stary i współczesny, nie dawały oczekiwanego efektu mimo, że konkretne 'linie' i w szczególności brama śluzy, znajdują się w tych samych miejscach. Lepiej by było, gdyby oba ujęcia, złożone były w opcji 'gif' i się przenikały. Ostatecznie wybrałem wstawienie tu widoku z przenikającą, istotną częścią wyglądu dawnej rzeczywistości. To mur oporowy pokazujący dawne miejsce przebiegu 'starej grobli'. Raczej dla wszystkich z naszego forum, rejon śluzy trapezowej jest dobrze znany. Więc to, co tu zobaczycie, można zaliczyć tylko do zdjęć 'zwykłych'.


Załączniki:
stary mur.JPG
stary mur.JPG [ 71.17 KiB | Przeglądany 3244 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2016, 20:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
BYDZIAK 1958 pisze:
Mimo wczorajszej, słabej pogody, złapałem cztery widoki, z których zostały jeszcze trzy do wykorzystania. Z założenia miały posłużyć do złożenia zestawów porównawczych. Jednak pewne czynniki sprawiły, że trzeba będzie trochę z nimi pokombinować, by coś z tego wszystkiego wyszło.
.

Czyli zostały ci jeszcze dwa, na pewno jakieś konkretne. Jakie? Czy możesz je wstawić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group