Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 4 sty 2010, 14:57 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
W niedzielę dnia 13.12.2009 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zorganizowalo wycieczke "2 Rajd po Zakłaach Pracy". Podczas wyjazdu mogliśmy zobaczyć kilka miejsc: tereny Zakładów Chemicznych "Zachem", miejsce gdzie powstanie muzeum i snansen architektury przemysłowej czyli strefe NGL-Betrieb na byłym terenie D.A.G. Fabrik.
Na miejscu zbiórki czekały dwa autokary: jeden duży, drugi mały ;-) Trzeba było poszukać się na liście, która wisiała na szybie jednego z nich i usadowić sie wygodnie. Jakie było moje zdumienie kiedy znalazłem się na tej samej liście co moi znajomi, których poinformowałem o wycieczce- wszystko szło gładko i po mojej myśli. Wyruszyliśmy około godziny 10:00. Jeden autokar udał sie na przejażdżkę po terenach zakładów chemicznych gdzie można było podziwiac tylko z powoli jadącego autokaru całą strukturę instalacji, które wytwarzały różnego typu chemikalia. O tym co widzieliśmy opowiadali przewodnicy, którzy całą wiedzę o tym terenie mają w jednym paluszku, wiec kiedy słyszałem fachowe nazwy i określenia tego co tu się dzieje i wytwarza poprostu wymiękłem, bo takich skomplikowanych nazw dawno nie słyszałem ;-). W tej samej chwili drugi autokar udał się do strefy NGL-Betrieb. Przy okazji padła szybka decyzja zatrzymania sie kawałek przed celem podróży w celu zobaczenia takzwanego Terenu "Ś". Są to niskie zabudowania w których przeprowadzano doświadczenia laboratoryjne. Można powiedzieć, że odwracano tu proces, który zachodził podczas produkcji wszystkich materiałów wybuchowych na terenie D.A.G. Fabrik Bromberg. W latach powojennych to miejsce było wykorzystywane do produkcji świec dymnych skąd właśnie litera Ś w nawie tej strefy. Mogliśmy zobaczyć tu kilka ciekawych rozwiązań technicznych w postaci "Psich Bud" czyli specjalnych wnęk gdzie zostawiano materiał do badania albo zastosowanie zewnętrznego oświetlenia pomieszczeń w których nie można było zastosować instalacji elektrycznych. Zachowały się nawet jeszcze oryginalne lampy. Oczywiście można zobaczyć ślady dewastacji przez osoby, które chyba nie mają co zrobić z czasem wolnym :-(
Nastepnie obraliśmy kierunek na strefe NGL gdzie czekała nas wędrówka po licznych korytarzach, tunelach i pomieszczeniach. Przejście przez linie produkcyjną wyglądało standardowo, czyli tak samo jak wszystkie inne wycieczki przeprowadzono nas przez pomieszcenia zaczynające całą produkcję, a kończąc na magazynie gdzie na rampie odbywał się załadunek. Wraz z nami trasę wędrówki pokonywał Jerzy Lachmajer, który dokłądnie i ze szczegółami technicznymi opisywał nam cały proces krok ppo kroku. Dzieki niemu nasza wycieczka stała sie niezwykłą lekcją chemi połączoną z historią. Tu muszę przyznać, że bardzo się ucieszyłem kiedy zobaczyłem Jerzego na "mojej" liście. Drugą taką osobą był Jarosław Butkiewicz, który zna każdy zakamarek D.A.G. i posiada ogromną wiedzę historyczną o całym zakładzie i jeśli padały pytania dotyczące zwiedzanych przez nas miejsc, to odpowiedź mogliśmy natychmiast usłyszeć właśnie od Jarosława. Właśnie on oprowadzał nas po terenie "Ś". Podczas chodzenia po pomieszczeniach i korytarzach miejscami można było zobaczyć pewne ślady przygotowań pomieszczeń jak i budynków pod budowę muzeum i skansenu w tym miejscu. Zwiedzający byli pod ogrmnym wrażeniem. Zdumiewał ich orgom tego kompleksu jak i techniczne rozwiązania zastosowane podczas produkcji.
W czasie kiedy wycieczka zwiedzała końcowy odcinek NGL, ja w tym czasie udałem sie na pobliskie wzniesienie z którego można było zobaczyć panoramę otaczającego nas terenu. Na samym wzniesieniu znajdowała sie wieża obserwacyjna po której zostały tylko fundamenty, zreszą zobaczcie sami co tam ujrzałem:

1. w tym samym czasie przybył już pierwszy autokar (ten krótszy)
Obrazek

2. widać ogrodzenie wieży
Obrazek

3. troszkę bardziej ogólny widok
Obrazek

4. ElektroCiepłownia 2
Obrazek

5. widok bardziej zbliżony do tego co można było zobaczyć stojąc na wzniesieniu, czyli widok bez tak zwanego "zoomu"
Obrazek

6. a to już widok na Osiedle Kapuściska
Obrazek

7. troszeczkę spojrzenia w dół
Obrazek

8. tam gdzieś za parę minut wyłoni się ekipa wycieczki kończąc swoją trasę na Strefie NGL-Batrieb
Obrazek

9. wspomniane fundamenty utrzymującę żelazną konstrukcję wieży obserwacyjnej
Obrazek

10. spojrzenie przed siebie. Za plecami mam autokary.
Obrazek

11. fundamenty
Obrazek

12.
Obrazek

13. takich "betonowych klocków" jest cztery sztuki przy czym kolejne znajdują się wokoło tych czterech. Pewnie wspierały głowną konstrukcję. Jestem przekonany, że Jarek zna szczegóły tej konstrukcji...
Obrazek

14.
Obrazek

15. wspomniane "boczne" fundamenty
Obrazek

16. całe wzniesienie jak i okolica jest dosyć piaszczystym terenem
Obrazek

17.
Obrazek

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20. no i ostatnie spojrzenie przed zejściem do autokaru
Obrazek

Na koniec kilka panoram wykonanych na wzniesieniu. Umieszczam miniaturki pod którymi jest linki do zdjęcia w pełnym rozmiarze.

Panorama 1.
widok na stronę południową
Obrazek
pełny rozmiar: http://img97.imageshack.us/img97/300/pano01podpis.jpg

Panorama 2.
Widok na stronę północną
Obrazek
pełny rozmiar: http://img132.imageshack.us/img132/6900 ... podpis.jpg

Panorama 3.
Widok na stronę północną. Bliżej zbocza. Widok na linię drzew.
Obrazek
pełny rozmiar: http://img96.imageshack.us/img96/7553/pano04podpis.jpg

Panorama 4.
Widok na stronę północną. Zbliżenie.
Obrazek
pełny rozmiar: http://img6.imageshack.us/img6/3064/pano05podpis.jpg


C.D.N. ... :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 sty 2010, 17:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo ciekawa relacja. Panoramki są świetne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 sty 2010, 17:09 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
C.D.N. ...

Kolejnym miejscem do zwiedzania na naszej trasie była strefa POL-Betrieb. Jest to kilkanaście budynków w których zachodził proces walcowania i wytłaczania masy prochowej wyprodukowanej na na wcześniej zwiedzanej strefie NGL-Betrieb.
Budynek w którym znajdowały się walcarki:
Obrazek

Po tym terenie orpowadzał nas Jarosław Butkiewicz dokładnie opisując cały proces. Budynki znajdują się po lewej i prawej stronie drogi, ktora na zdjeciach satelitarnych/lotniczych (panoramio, google maps) wyraźnie biegnie po okręgu. W tych budynkach można zobaczyć resztki instalacji elektrycznych jak i instalacji wodnej.
Wracając z tych budynków do miejsca postoju autokaru mogliśmy podziwiać na horyzoncie budynki magazynów, które zostały odsłonięte podczas wycinki drzew. Ten teren to aktualnie Bydgoski Park Przemysłowy, wiec kiedy tylko znajdą się chętne firmy do budowy swych fabryk właśnie w tym miejscu to budynki, które mieliśmy możliwość oglądać znikną na zawsze... Oczywiście korzystając z takiej okazji zebrała sie grupka osob fotografujących cały ten otwarty teren ( otwarty w sensie odłonięty, bez drzew). Następnie ruszyliśmy w kierunki dwóch magazynów oddalonych około 300m od autokaru. Idąc drogą z betonowych płyt mijaliśmy słupy po których kiedyś poprowadzona była instalacja rur z parą wodną, którą ogrzewano magazyny, mijalismy także oryginalne latarnie oświetleniowe, którymi mają trafić do tworzonego właśnie w pobliżu Skansenu Architektury Przemysłowej i Muzeum. Jeden z magazynów, który oglądaliśmy był w stanie nie naruszonym. Natomiast drugi miał zniszczony wał ochronny, który chronił okolice podczas ewentualnego wybuchu magazynowanych materiałów. Po obejściu magazynów i "oblukaniu" wszystkich kątów skierowaliśmy sie w stronę autokaru, gdzie wiekszość osób już na nas oczekiwała. Zobaczcie teraz na zdjęciach jak wyglądał teren na którym znajdowały sie magazyny:

1. Odsłonięty magazyn materiałów wybuchowych
Obrazek

2.
Obrazek

3. Droga dojazdowa
Obrazek

4. W tle za rurami, za wzniesieniem, które jest kolejnym wałem ochronnym widać ramię ciężkiego sprzętu służącego do burzenia okolicznych budynków. Czasami głosy pracy podczas wyburzeń słychać bardzo dobrze w okolicach głównej bramy "Zachemu".
Obrazek

5. Inne budynki widoczne z wału ochronnego jednego z magazynów
Obrazek

6.
Obrazek

7.
Obrazek

8.
Obrazek

9.
Obrazek

11. Wejscie przez wał ochronny do magazynu
Obrazek

12.
Obrazek

13.
Obrazek

14.
Obrazek

15. Wyjście przez wał z lewej strony magazynu
Obrazek

16. Wyjście przez wał z prawej strony magazynu
Obrazek

17. Magazyn w środku
Obrazek

18. Jak widać magazyny były używane jeszcze długo po wojnie
Obrazek

19. Widok z wału na magazyn
Obrazek

20. Tak wygląda magazyn w całej swojej okazałości. Bardzo dobrze widoczne obwałowanie.
Obrazek

21. "Turyści" nadciągający do magazynu.
Obrazek

22. Ci sami "turyści" opuszczający teren magazynu.
Obrazek

23. Inni "turyści" ;) Jak się rozleźli to pełno ich było wokoło :D
Obrazek

24. Kolejne widoki z wału
Obrazek

25.
Obrazek

26.
Obrazek

27. Juz czas się zbierać. Idąc w strone oczekującego autokaru zrobiłem jeszcze kilka zdjęc okolicznym budynkom. To już wspomniany odsłonięty magazyn teraz troszkę z innego ujęcia.
Obrazek

28.
Obrazek

29.
Obrazek

30. Omawiana wcześniej latarnia.
Obrazek

31.
Obrazek

32. Zniszczone słupy przy drodze.
Obrazek

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35. Organizator wycieczki - Tedeusz Frymark
Obrazek

36.
Obrazek

37. Przyszedl, pstryknął zdjecie i poszedł ;)
Obrazek

38. Ekipa oczekująca na "turystów", którzy wybrali się na zwiedzanie magazynów
Obrazek

39. Ekipa w zbliżeniu :D
Obrazek

Na koniec kilka panoram:

Panorama 01.
Magazyn
Obrazek
pełny rozmiar: http://img63.imageshack.us/img63/3011/pano11podpis.jpg

Panorama 02.
Magazyn
Obrazek
pełny rozmiar: http://img704.imageshack.us/img704/6159 ... podpis.jpg

Panorama 03.
Magazyn
Obrazek
pełny rozmiar: http://img97.imageshack.us/img97/2198/pano08podpis.jpg

Panorama 04.
Okolice magazynu, widok z wału ochronnego
Obrazek
pełny rozmiar: http://img85.imageshack.us/img85/1682/pano07podpis.jpg

Panorama 05.
Widok na okolice
Obrazek
pełny rozmiar: http://img97.imageshack.us/img97/1158/pano06podpis.jpg

Podsumowywując całą akcję. Bardzo mile spędzony czas ;-) Zobaczyłem miejsca w których jeszcze nie byłem, poznałem kilka ciekawych osób no i mogę opisać wyjazd tym, którzy nie mieli okazji wybrać sie wraz z nami.
Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach ! Dzieki i pozdrawiam!

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 sty 2010, 20:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Interesujące zdjęcia. Szczególnie panoramy. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 sty 2010, 20:57 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 2 wrz 2009, 20:54
Posty: 89
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ciekawe zdjęcia, tym bardziej, ponieważ tego terenu jeszcze nie widziałem bezpośrednio. Jest niewiele zdjęć (przynajmniej ja niewiele widziałem) z tego rejonu więc fajniej się ogląda ;)
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group