Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 09:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 3 kwie 2015, 12:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
To nie zdjęcia Fotoprimo. Nie ta jakość. :) :) Nie zmienia to faktu, że zdjęcia ciekawe.
Myślę, że powtórzymy zwiedzanie jak oczyszczą śluzę i dolny awanport.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 kwie 2015, 04:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Sprawdziłem, czym się zasugerowałem. Przeglądając tam zdjęcia, chyba będąc jeszcze pod wrażeniem, zobaczyłem pod nimi link, taki sam jak u fotoprimo, odsyłający do tego samego albumu.
Właśnie jeszcze raz tam zerknąłem i zobaczyłem, że ten link 'na dole', wrzucił jako ciekawostkę do oglądania, następny, inny użytkownik. :shock:
Przepraszam więc i Andbyda i fotoprima, za to, że ich wziąłem za jedną osobę. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 07:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dwa ciekawe zdjęcia ze 'Starej Bydgoszczy'.
Tymczasowa kolejka na pomoście, sugeruje jakieś prace, może remontowe na śluzie. Początek XXw., to zmiany sposobów otwierania wrót. Z ręcznego na elektryczny. Być może utrwalono na zdjęciach, tamten historyczny dla Śluzy Brdyujście moment.


Załączniki:
BU1.JPG
BU1.JPG [ 65.66 KiB | Przeglądany 8928 razy ]
BU2.JPG
BU2.JPG [ 58.43 KiB | Przeglądany 8928 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 09:21 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak te zdjęcia są już gdzieś na forum oraz od dawna na naszej stronie i to w większej rozdzielczości :D http://www.bsmz.org/articles.php?article_id=28
Tu w dodatku zostały przycięte :?
Oba zdjęcia pochodzą z 1905 roku kiedy to trwały prace nad przebudową portu drzewnego - jaz iglicowy zastąpiony został jazem walcowym w celu większego spiętrzenia wody - w tym właśnie czasie przestała być potrzebna śluza na Bartodziejach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 12:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Tego nie widziałem. Może dlatego, że to strona stowarzyszenia, na która raczej nie wchodzę. :oops:

Gdybym wiedział o tych zdjęciach, z możliwością powiększania, to tych pokazanych wyżej bym nie 'wycinał z ramki'. :oops: Ten parowozik jest zapewne z 'naszej' szerokości toru - 600mm. Może po zakończeniu tamtych prac, jeździł po naszych trasach np. do Koronowa. Stateczek, wygląda na inspekcyjny. Wykadrowany z powiększenia, warty jest 'zacumowania w porcie' : viewtopic.php?f=101&t=6152


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 12:33 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Tego nie widziałem. Może dlatego, że to strona stowarzyszenia, na która raczej nie wchodzę. :oops:

A szkoda, bo jest tam kilka ciekawych artykułów (np. Wojtka Siwiaka, MWS), filmów i innych rzeczy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 12:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Ale za to nie dawno odkryłem taki temat: viewforum.php?f=53
Czy dla takich jak ja, którzy miewają klapki na oczach, będą w nim informacje o ciekawostkach, na stronach Stowarzyszenia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 kwie 2015, 12:48 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Coś tam ciekawego dla siebie z pewnością znajdziesz :) :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 kwie 2015, 18:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Chyba już kończy się etap, zrywania warstwy cegieł, z murów komory śluzy. Końca robót nie widać.
Może należało by przełożyć 'Ster na B.' na czas po skończeniu remontu?
Myślałem, że chociaż przy kilku słupkach, skoro jest jeszcze okazja, będą przeprowadzone jakieś prace 'wykopaliskowe', by np. ocenić jak głęboko były wbijane, lub jak gęsto... A tu nic... :shock:


Załączniki:
mury.JPG
mury.JPG [ 109.03 KiB | Przeglądany 8852 razy ]
pozbierane butelki.JPG
pozbierane butelki.JPG [ 164.05 KiB | Przeglądany 8852 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 kwie 2015, 22:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Zakończył się kolejny etap remontu 100-letniej Śluzy Miejskiej. W jej komorze fachowcy skuli większość uszkodzonego i zniszczonego ceglanego lica. Miejsce starych cegieł zajmą nowe, licowane.
Podobne prace wykonano na górnym progu śluzy. Odkuto również lico muru oporowego poniżej dolnych wrót w awanporcie dolnym. Tam cegła była wyjątkowo zniszczona, a widoczne wycieki wapienia i rdzy psuły estetykę obiektu od strony dolnej wody. Skuto również zewnętrzną warstwę betonu.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem robót remont miał pochłonąć 12 mln zł. Nieoficjalnie koszty wzrosną o kilka milionów ze względu na fatalny stan nieremontowanego od 100 lat zabytku.

Nie zabrałem z sobą kaloszy :(

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Ten mur oporowy jest w najgorszym stanie. Po odkuciu lica wnętrze jest pełne wykwitów i rdzawych nalotów.
Woda przesiąka cały czas.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 kwie 2015, 17:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Te ciemne przebarwienia na odsłoniętych cegłach, po skuciu pierwszej warstwy, to ślady przecieków 'międzyceglanych'? czy może jakaś pleśń, lub 'grzyb', który potrafi wszędzie znaleźć sobie miejsce? A skoro dodatkowe, nie przewidziane prace, przedłużą czas naprawy śluzy, to może i 'Ster na B.' wypadało by przełożyć na np. sierpień? ( Zdążą z naprawą śluzy? )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 kwie 2015, 14:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Bydziak nie ma szans na zakończenie remontu przed "Sterem na Bydgoszcz". Oficjalnie nikt się nie wypowie o czasie zakończenia prac. Nieoficjalnie - późna jesień lub wiosna przyszłego roku - jak dobrze pójdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 kwie 2015, 16:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Co do 'Steru'. Słyszałem, że wodniacy którzy przybędą od strony zachodniej, zacumują przy Gwieździe. To 'daleko' od centrum. A przecież spory, wolny kawałek nabrzeża do cumowania, jest między mostem Jadwigi a remontowaną śluzą. Impreza będzie okazją, by znów po latach zobaczyć to miejsce 'zatłoczone'. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 kwie 2015, 17:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Myślę, że zacumują niżej, aby być bliżej imprezy. Np. Łokietek ma cumować przy w okolicach Astorii. Szkoda, że nie będzie uczestniczył w paradzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 maja 2015, 14:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ujęcie całej remontowanej śluzy, z budynku na Marcinkowskiego.


Załączniki:
remontowana.JPG
remontowana.JPG [ 66.17 KiB | Przeglądany 8623 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 maja 2015, 11:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Znów ubyło kawał muru śluzy. Ta jego część ma charakter raczej estetyczny. Wody w górnej części nie ma, więc i nie ma 'przeciążeń'. Wydaje się, że wystarczyło by zmienić tylko jego zewnętrzną warstwę. To również kolejny czynnik, wydłużający czas remontu śluzy. A może o to chodzi?


Załączniki:
rozwalony1.JPG
rozwalony1.JPG [ 111.76 KiB | Przeglądany 8563 razy ]
rozwalony2.JPG
rozwalony2.JPG [ 100.5 KiB | Przeglądany 8563 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 sie 2015, 13:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Niedawno w tv pokazali remont jakiegoś mostu we Wrocławiu. Termin ukończenia wciąż jest przekładany. I ktoś wpadł na pomysł obstawiać, kolejną podaną datę oddania mostu po przebudowie.
Patrząc, od czasu do czasu na śluzę, mam obawy, czy remont skończy się przed przyszłorocznym "Sterem na B." Po tym co widzę, pewnie obstawiłbym, że remontu nie ukończą... :n :shock:


Załączniki:
mury ś.m..JPG
mury ś.m..JPG [ 130.49 KiB | Przeglądany 8344 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 sie 2015, 13:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Niech nawet robią dwa lata, oby było dobrze i konkretnie. Oby ten remont starczył na następne 100 lat. Co nagle to po diable ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 wrz 2015, 18:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Widać 'światełko w tunelu'. :1
Dzisiejszy stan, wygląd wewnętrznych murów śluzy. :1


Załączniki:
mur1.JPG
mur1.JPG [ 104.27 KiB | Przeglądany 8182 razy ]
mur2.JPG
mur2.JPG [ 62.33 KiB | Przeglądany 8182 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 paź 2015, 17:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Zabytkowa śluza na Okolu doczeka się generalnego remontu" - to jeden z tematów w dzisiejszych Zbliżeniach. Z jednej strony to dobra wiadomość. Ale kolejny rok lub dwa, 'nasz' szlak wodny będzie zamknięty. Jednak jego żeglowność nie zależy tylko od remontów śluz. Powinno się przeprowadzić również bagrowanie zarastającego dna kanału. Takich zapowiedzi niestety jeszcze nie słyszałem.


Załączniki:
kolejny remont.JPG
kolejny remont.JPG [ 48.48 KiB | Przeglądany 8063 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group