Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 18:09 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Gdzie kursował prom na zdjęciu?


Załączniki:
Scan.jpg
Scan.jpg [ 74.02 KiB | Przeglądany 7399 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 18:43 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 20:33
Posty: 165
Nieszawa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nie za duży ten prom. Zdjęcie wygląda na zrobione tuż po wojnie. A może w Solcu była jakiś czas przeprawa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 19:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Pudło. Ale Wisła, tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No to może jeszcze bliżej... Może we Fordonie krótko pływał prom, w czasie gdy odbudowywano most?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 19:41 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bingo!!!! Ten prom kursował między Fordonem i Strzyżawą do czasu odbudowania mostu kolejowo-drogowego. Tym promem udają się na kolonie., po "Zdrowie i radość" w pałacu w Ostromecku dzieci ludu pracującego miasta Bydgoszczy, a konkretnie Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego, protoplasty bankrutującego "Budopolu". Samochód, to prawdopodobnie "Chevrolet" z demobilu z armii amerykańskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 19:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No to pokazałeś unikatowe zdjęcie. Na pewno większości nie znane. :D

Stanislaw pisze:
... Samochód, to prawdopodobnie "Chevrolet" z demobilu z armii amerykańskiej.


^^^
W moim wczesnym dzieciństwie, widywałem jeszcze na ulicach te 'brzydkie' ciężarówki. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 19:52 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Ojciec mojego kolegi jeździł takim cudem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: czwartek, 24 paź 2013, 23:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Nie chcę podważać miejsca zrobienia zdjęcia. Stanisław wie najlepiej gdzie zostało zrobione. Jeśli jest to zdjęcie z Fordonu to rewelacja. Piękna pamiątka! Wcześniej nie widziałem podobnego, ani nie słyszałem o takiej przeprawie.
Jednak coś mi tu nie gra.

Z którego brzegu zostało wykonane zdjęcie?

Jeśli jest to zdjęcie przeprawy w Strzyżawie to musiało/mogło być wykonane:

1. Z północnego brzegu od strony Fordonu w miejscu przeprawy promowej. Wtedy byłoby widać most po lewej stronie jak tutaj. Ta lokalizacja odpada.
Obrazek

i tutaj
https://mapy.google.pl/?ll=53.144358,18 ... 5,,0,-1.92


2. Z południowego brzegu od strony Strzyżawy w kierunku Fordonu. Jak tutaj:
Obrazek

i tutaj
https://mapy.google.pl/?ll=53.140901,18 ... o-21385057

Nawet pasuje. W tym miejscu są widoczne nawet "wały" (nie pamiętam fachowej nazwy) "wchodzące" w Wisłę.
Tu uwaga.
Powinniśmy widzieć kominy cegielni po lewej stronie, a ich nie widzimy. Powinny być widoczne w lewej części kadru czarno-białego zdjęcia, a ich nie widać. Wydaje się więc, że ta lokalizacja również odpada...

Mam na myśli te kominy widziane z tej strony.
Obrazek


3. Zdjęcie mogło być również wykonane po przeciwnej stronie mostu fordońskiego od strony górnej wody. Tam w czasie wojny Niemcy mieli zbudowali przeprawę pontonową. Od strony Fordonu w kierunku Ostromecka wygląda to tak

https://mapy.google.pl/?ll=53.14679,18. ... lf7ZscpTGw

oraz tak.
Nie mam niestety zdjęcia wykonanego dokładnie w kierunku Ostromecka, ale to w tym kierunku pokazują Panowie na zdjęciu :)
Zdaje się, że nawet mówią, że tutaj, tutaj :) :)
Obrazek

To jest to ujęcie drugiego brzegu za którym jest Ostromecko.
Obrazek

Oba zdjęcia zostały wykonane w marcu 2010 roku w czasie powodzi.

Nie widać mostu po prawej stronie. Nie widać kominów po lewej bo ich tam nie ma.

Sumując.
Zdjęcie z promem (jeśli zostało wykonane w Bydgoszczy) prawdopodobnie wykonano od strony Fordonu w kierunku Ostromecka powyżej mostu fordońskiego, w miejscu obecnego portu rzecznego gdzie cumują barki wydobywające żwir z Wisły.

Jeśli poprawnie wskazałem lokalizację wykonania zdjęcia to fotografia jest piękną pamiątką po promie w Fordonie!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 06:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Witam
Zdjęcie pochodzi z albumu z roku 1954-go opisującego pobyt dzieci Zjednoczenia Budownictwa Miejskiegomw Bydgoszczy na koloniach w Ostromecku.
Prawdę mówiąc, nie zastanawiałem się dokładnie nad tym zdjęciem. Moje wspomnienia z tego czasu są mgliste. Wydaje mie się, że 1 raz tym promem płynąlem. Ale po kolei. Zdjecie przedstawia wejście dzieci na prom (chyba) przed wyjazdem na kolonie, na brzegu w Fordonie. Świadczy o tym propagandowy napis na samochodzie. Widok za Wisłą, to z pewnością Ostromecko i Mozgowina. Tylko nie rozumiem, dlaczego samochd wjechał tyłem na prom? O ile dobrze pamiętam (zostały resztki kamiennej drogi), wjazd na prom był od strony Ostromecka po prawej stronie mostu, patrząc od strony Fordonu. I zjazd też powinien być po tej stronie mostu. Wygląda jedna na to, że że jest to powrót z wakacji. i zdjecie jest wykonane ze strony Ostromecka, w stronę cegielni. Ale kominów nie widać. Ponadto, dojazd do promu jest kamienisty. Dojazd do promu od strony Ostromecka jest kamienisty. A po drugiej stronie, we Fordonie były płyty, a może kamienie. Sądze, ze to zdjecie jest wykonane od strony Ostromecka, w stronę cegielni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 06:58 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Witam

Zdjęcie jest wykonane z Fordonu, przy porcie rzecznym. Samochód musiał wjechać tyłem, aby wyjechać przodem na brzeg w Ostromecku. Wjazd i wyjazd z promu był tylko z jednego kierunku. Dla jasności, urodziłem się 2 lata przed wykonaniem tego zdjęcia, w Ostromecku mieszkałem od 1956-go roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 06:59 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Kamienie przy promie to tzw. główka, nie droga. Dojazd jest piaszczysty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 09:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Jeszcze jedna uwaga. Samochód nie mógłby wyjechać z II-strony, ponieważ jest za wysoki, zahaczyłby o górny pokład. Dlatego wjechał tyłem, aby w po II-giej stronie Wisły mógł wyjechać przodem. To zdjecie było, tak myślę, wykonane obok portu rzecznego w Fordonie. Prom mógł płynąć pod naprawianym mostem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 15:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Prawdopodobnie było tak.

1. Zdjęcie wykonano w Fordonie od strony portu rzecznego.
2. Samochód wjechał tyłem bo się nie mieścił na wysokość.
3. Dzieci wchodzą na prom po samochodzie i udają się na kolonie do Ostromecka.

Jednak nie przekonuje mnie pływanie promem pod mostem. Powód. Za daleko. Na wprost naszej przeprawy po drugiej stronie brzegu musiała być droga. Niemcy na początku wojny zbudowali przeprawę promową powyżej wysadzonego mostu. Musiała wiec być droga którą wykorzystywał twój prom.
To jest to zdjęcie zrobione od strony Ostromecka.

http://bydgoszcz.gazeta.pl/fordon/56,11 ... gi,,8.html

Dla naszych rozważań nie ma znaczenia po której stronie mostu cumował prom od strony Ostromecka. Ważne że zdjęcie wykonano w Fordonie. Jest wyjątkowe!

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 17:02 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bendem polemizować. Jeżeli dzieci jadą na kolonie do Ostromecka, to nie mogą wsiadać w Ostromecku. Naprzeciw portu rzecznego nie było żadnej drogi, jest tam raczej grząski teren. Droga do promu od strony Ostromecka prowadziła od skrzyżowania na Strzyżawie, połączenia z drogą do Ostromecka. Pamiętam, że tuż przy skrzyżowaniu stał drewniany dom, który kiedyś służył jako karczma dla flisaków. Potem droga prowadziła do mostu, I-szego obecnego przęsła, następnie pod przęsłem i wychodziła na wprost cegielni w Fordonie. I tylko tam mógł dopłynąć prom. I tak chyba było.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 17:28 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
A nie jest to przypadkiem przeprawa z Solca Kujawskiego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 17:47 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
A to wycinek mapy wojskowej z drogą do promu, od strony Ostromecka. teren na wprost portu rzecznego jest trudnodostępny.


Załączniki:
12.jpg
12.jpg [ 72.87 KiB | Przeglądany 7555 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 18:29 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
To na pewno Fordon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 18:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Przykładowo prom mógł tak kursować:


Załączniki:
Prom.jpg
Prom.jpg [ 73.9 KiB | Przeglądany 7546 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Prom
Post: piątek, 25 paź 2013, 19:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Prom nieco przypomina promy Zobla z tego wątku : http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=95&t=3639 przynajmniej co do zasady konstrukcji z mostkiem kapitańskim na wyniesionym do góry pomoście.


Ostatnio zmieniony piątek, 25 paź 2013, 19:29 przez Hrab, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group