Ondyna kultowy statek.
Przez ponad 30 lat Ondyna pływała po Brdzie do czasu gdy Żegluga Bydgoska sprzedała ją prywatnemu właścicielowi. Powodem były wysokie koszty eksploatacji. Z perspektywy czasu decyzja była błędem. Teraz zamiast mieszkańcy swobodnie podziwiać krajobrazy z dwóch słonecznych pokładów na drodze wodnej np. Bydgoszcz - Toruń, podziwiają widoki zza szyby ekologicznych "Słoneczników".
Jestem przekonany że wątek będzie się rozwijał. Większość z nas Ondyną płynęła.

Na początek przygotowałem kalendarium Ondyny w większości na podstawie wiadomości znalezionych w sieci. Historyczne zdjęcia również pochodzą z sieci i z mojego archiwum. Kilka z nich była już publikowana na Forum.
Kalendarium:1953-1959 opracowano program rozwoju nowego taboru śródlądowego przeznaczonego dla obsługi pasażerskiej miast położonych wzdłuż Wisły o Odry. Miała to być średnia jednostka o płytkim zanurzeniu do 0,75 cm przeznaczona do przewozów wycieczkowych na krótkich dystansach dla maksymalnie 200 pasażerów. Wysokość konstrukcji nierozbieralnej do 4,00m, tak aby jednostki mogły swobodnie przepływać pod niskimi mostami i śluzami. Statek miał mieć pokład słoneczny częściowo zadaszony i pokład główny z niewielkim barem.
1958 Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku-Stogach woduje pierwszy statek typu SP 150. Łącznie stocznia w latach 1958-1963 zwodowała 20 jednostek tego typu.
1961: ONDYNA - Przedsiębiorstwo Państwowe Bydgoska Żegluga na Wiśle, Bydgoszcz – nr budowy B1/12. To 12 statek SP 150.
Podstawowe dane techniczne:
długość całkowita - 30,50 m
długość konstrukcyjna - 29,00 m
szerokość całkowita - 6,00 m
szerokość konstrukcyjna - 5,40 m
wysokość boczna - 1,40 m
wysokość nierozbieralna - 3,96 m
zanurzenie - 0,75 m
silnik o mocy 150 KM
1964: ONDYNA - Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Bydgoska, Bydgoszcz.
1961-1992: ONDYNA pływa po bydgoskich akwenach jako statek wycieczkowy. W poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele "Ondyna" odbywa kursy do Torunia lub Chełmna. Pływa również do Nakła. Wycieczki rezerwują zakłady pracy i szkoły. W środy i soboty odbywają się rejsy dancingowe do Brdyujścia w godz. 18-22, poprzedzone indywidualnymi rejsami do Solca Kujawskiego. Ciekawostka. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych po Brdzie pływały aż trzy statki typu SP 150.
1992 rok Żegluga Bydgoska sprzedaje Ondynę. Powodem są wysokie koszty eksploatacji.
1992.IV: JOANNA (na cześć córki właściciela) – Ondynę kupuje Jan Kowaleski, prywatny armator z Janczewa. Statek eksploatowany w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy port docelowy Gorzów Wielkopolski. Rejsy nie przynoszą zysków.
1996-1998: JOANNA pływa w Poznaniu po Warcie. Tam podobnie rejsy wycieczkowe nie cieszą się popularnością.
1996: JOANNA odwiedziła Bydgoszcz na zaproszenie nowo otwartego Banku BRE – ostatni raz w Bydgoszczy
2000: jednostkę kupuje Jerzy Dec ze szczecińskiej firmy żeglugowej Sea Horse. Na burcie jest nadal napis Joanna
1994-2004: JOANNA pływa jako sklep wolnocłowy po Zalewie Szczecińskim. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rejsy się kończą.
2004: JOANNA kapitalny remont. Wymienione jest całe poszycie statku. Wnętrza otrzymują nowoczesną aranżację. Pokład dolny jest klimatyzowany, zimą ogrzewany. Zamontowano szyby termiczne. W dwóch salonach pod pokładem mieści 56 osób. Jest bar, pentra oraz 2 toalety. Zamontowano monitory do prowadzenia np. prezentacji w czasie spotkań czy szkoleń. Wymieniono silnik na nowy o większej mocy 300KM marki Scania
Obecnie Joanna cumuje w Szczecinie przy Bulwarze Piastowskim, vis-a-vis Zamku Książąt Pomorskich. Statek odbywa nieregularne kursy po Zalewie Szczecińskim. Jest okazjonalnie wynajmowany dla rejsów czarterowych, konferencyjnych czy komercyjnych przedsięwzięć muzycznych. Okazjonalnie odbywają się na statku rzeczne imprezy z muzyką techno dla młodzieży. Od nowego sezonu statek ma pełnić funkcję kawiarni, baru przy nabrzeżu.
Warto zajrzeć i zobaczyć inne jednostki SP 150. Najbliższa jednostka tego typu to statek wycieczkowy cumujący w Toruniu.
http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/vie ... ead_id=148Pozostałe strony
http://www.msjoanna.pl/http://www.zachod.pl/radio-zachod/serwi ... -bulwarze/http://www.ships.pl/new/index.php/pl/pokaz/14/458/http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /422539113http://zyciebydgoszczy.pl/201312181301/ ... y-jej-losy
Prawdopodobnie 1964 rok

Lata 60. Napis Ondyna na burcie. Obok motorówka MO


Prawdopodobnie 1981 rok

Prawdopodobnie 1987 rok


Ondyna na pocztówce


Zdjęcia Foto Polska

Połowa lat 80.
Byliśmy w Szczecinie. Spotkaliśmy się na Ondynie-Joannie z synem właściciela - Konradem Decem. Dzięki jego uprzejmości obejrzeliśmy „naszą” Ondynę z każdej strony. Zdjęcia już wkrótce.