Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 20 maja 2017, 19:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To most, który zasługuje na przypomnienie. Spływająca kiedyś woda z Młynówki do Kanału zbożowego, napędzała koła wodne, ulokowane zaraz za mostem. Służył jako przeprawa z grobli na wyspę. Dawne mapy, w sposób schematyczny pokazują to miejsce, dowolnie traktując np. szerokość wlotu wody, czy długość mostu. (Foto1)
Nie wiem, ile zachowało się widoków na tą część tego obszaru. Ja znam najwyżej 3. Drugi widok został wydany na pocztówce i pokazuje most w swej całej dawnej okazałości.


Załączniki:
most.JPG
most.JPG [ 52.24 KiB | Przeglądany 2318 razy ]
widok.JPG
widok.JPG [ 77.1 KiB | Przeglądany 2318 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 07:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zrobiłem, 'dawny widok' na ten most. Przypuszczalnie, położony był nieco ukośnie w stosunku do krawędzi młynów. Tyle można wywnioskować z map i zdjęć. Chętnie przeczytam wasze uwagi czy sugestie, co by na obrazku poprawić. chodzi oczywiście o most i obiekty zaraz przy nim. Reszta otoczenia budynków młynów jest 'domyślna'.


Załączniki:
Kan Zb.JPG
Kan Zb.JPG [ 91.91 KiB | Przeglądany 2282 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 29 maja 2017, 19:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Poniżej porównanie, (wstawione wcześniej w innym temacie), pokazujące nie istniejące obiekty hydrotechniczne, przy dawnym moście.


Załączniki:
fragment mostu.JPG
fragment mostu.JPG [ 79.24 KiB | Przeglądany 2264 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 maja 2017, 09:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nie dawno w necie widzieliśmy kilka przedwojennych zdjęć lotniczych centrum miasta. Były przedstawiane w małej rozdzielczości. Na jednym z nich, nieco z boku, jest utrwalony ten fragment WM. Po powiększeniu, dużo się traci na jakości, ale most jest dobrze widoczny. Na uwagę zasługuje Młynówka zakorkowana wręcz tratwami. Dodałem trochę 'kolorowych cieni', by nimi uzupełnić brak kontrastu i lepiej wyeksponować niektóre szczegóły.


Załączniki:
WM.JPG
WM.JPG [ 38.89 KiB | Przeglądany 2246 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 maja 2017, 16:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Czy ktoś wie, w którym roku rozebrano most i urządzenia? Szukałem w sieci, ale nic nie znalazłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2023, 14:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Jako dzieciak chodziłem z dziadkiem koło młynów i widziałem ciąg pojazdów dostarczających zboże lub odbierających przemielone jego przetwory i zakładając sprawność pamięci dziecka, to było w latach 1965 - 68. Potem pamiętam już tylko zasypany kanał i martwy obiekt. Więc likwidacja nastąpiła pod koniec lat 60-tych. Można to też traktować jako logiczną konsekwencję uruchomienia w tamtym czasie zbożowca PZZ w kompleksie ze słodownią Browarów Bydgoskich w Fordonie viewtopic.php?f=93&t=7067&hilit=s%C5%82odownia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group