Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 21:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 9 lip 2017, 17:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W pierwszym wpisie wspomniany jest dawny most magazynowy. Zachowało się kilka ciekawych widoków, pokazujących go, chyba z każdej strony. Pewnie nie ma sensu robić nowego osobnego tematu dla niego. Może jednak warto by dodać w tytule tematu dopisek: ..." oraz dawny 'Most Magazynowy' ".
(Jeśli moderatorzy uznają, że most wart jest osobnego tematu, mogą go utworzyć i przenieść tam te zdjęcia, które już tu się pojawiły.)
Poniżej jeden z ciekawszych widoków na most.


Załączniki:
M M.JPG
M M.JPG [ 99.86 KiB | Przeglądany 3797 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 11 lip 2017, 17:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ponawiam pytanie z wpisu powyżej. Co z "Mostem Magazynowym"? Jeśli ma pozostać w tym temacie, to wypadało by poprawić tytuł...


Załączniki:
most M.JPG
most M.JPG [ 85.68 KiB | Przeglądany 3775 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 11 lip 2017, 19:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Zasadniczo jestem za rozdzielaniem tematów ale tu są tylko dwa mosty prawie w tym samym miejscu, więc przychylam się do podwójnej nazwy, czy też nazwy z dopiskiem "dawny Most Magazynowy" lub dodatkowo w nawiasie (Prowiantowy), bo taka nazwa też była.
Trochę za dużo mostów zostało chyba natomiast wrzuconych do jednego wątku w rejonie papierni. Dla jasności wstawiłem tam mapkę obejmującą większą część z nich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 12 lip 2017, 17:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Można powiedzieć, że mamy dwa głosy 'za', przy pozostałych 'wstrzymujących się'. :1
Więc pewnie niebawem Ewing będzie działać... Chyba że Ty, jako autor tematu, masz również możliwość to zrobić :idea: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 lip 2017, 18:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że coraz częściej bywają dni, w których jestem tu, na forum jedynym 'udzielającym się'...
Propozycja zgłoszona we wcześniejszych wpisach, (zapewne słuszna), pozostaje bez echa, jakby zignorowana... :n :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 13 lip 2017, 20:33 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, ja w tygodniu przeważnie jestem w delegacji i nie mam czasu na robienie porządków :(
Poza tym zmiana tytułu nie jest taka prosta - nie da się wstawić tak długiego opisu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 14 lip 2017, 19:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Dzięki za dokonanie poprawki. :1

Poniżej widok z końca XIXw. W głębi stoi już kamienica Jachmanna, a Józef Święcicki, pewnie w tym czasie myślał już jak to miejsce, ( po jej przeciwnej stronie ), mogło by niebawem się zmienić i wyglądać...


Załączniki:
zakole B.JPG
zakole B.JPG [ 54.1 KiB | Przeglądany 3714 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 gru 2022, 15:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Oto fragment pokolorowanego, znanego zdjęcia, chyba sprzed wieku. Nie znamy daty rozbiórki mostu magazynowego. Ale tu, widać pewien szczegół. Wygląda on, na północny przyczółek tego mostu. By łatwiej na to spojrzeć, dorobiłem do niego część mostu... Przeglądałem inne stare zdjęcia z mostem, ale na nich widać go, najczęściej tylko z przyczółkiem południowym, od strony wyspy M. Jak myślicie, to 'coś', co zaznaczyłem na czerwono, to może być przyczółek po moście? Czyli czas, w którym zniknął na zawsze, albo może trwała w tym czasie jakaś jego przebudowa?


Załączniki:
mm.jpg
mm.jpg [ 163.27 KiB | Przeglądany 616 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 gru 2022, 13:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wygląda na to, że to nasypy najazdu na przyczółki mostu wzmocnione drewnem. To chyba przyczółek od strony wyspy.
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/ ... 55/content
Jak widać ze zdjęcia most pojawiał się i znikał, a przynajmniej miał przerwę w swoim istnieniu. No chyba, że to już powojenne zdjęcie. Nasyp z deskowaniem prowadził raczej na tę część z niższymi balustradami. Duża konstrukcja kratowa była bliżej północnego brzegu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 gru 2022, 18:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na początku wątku napisałem za Wikipedią, że most istniał do 1945 roku https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Jana_Kiepury. Ale patrząc kolejno na stare plany to raczej zniknął przed lub około 1920. Na opisanych zdjęciach ostatni raz widać go w 1917 roku. Czyli nie jest tak, że pojawiał się i znikał (był odbudowywany), co sugeruje zdjęcie Bydziaka określone jako stuletnie w zestawieniu z tą informacją Wikipedii. Potem tylko w 1940 roku raz jest pokazany na planie, ale to raczej skutek błędu wynikłego korzystania ze starych planów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2022, 10:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Napisałem 'chyba sprzed wieku', bo jak sam widzisz, ciężko jest ustalić kiedy most rozebrano 'na zawsze'. (Dla formalności, poniżej zdjęcie w całości).

Hrab pisze:
Wygląda na to, że to nasypy najazdu na przyczółki mostu wzmocnione drewnem. To chyba przyczółek od strony wyspy.
(...)


Ja raczej obstawiam, że jeśli już, to najazd, ('przyczółek'), po stronie 'opery'. Wiedzie on 'pod górkę'. Gdyby był z wyspy, był by 'z górki'. Nie jest też to np. jego czołowa strona od strony wyspy, - nie te kąty i oświetlenie słońca. (Obrazek drugi) No ale jak na razie, całkowitej pewności nie mam.


Załączniki:
1 mosty.jpg
1 mosty.jpg [ 174.34 KiB | Przeglądany 578 razy ]
podjazd.jpg
podjazd.jpg [ 163.83 KiB | Przeglądany 578 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2022, 14:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Ja widziałem tylko mały fragment zdjęcia, który wstawiłeś i opierałem się na lokalizacji tego małego budyneczku z wycinka, widocznego na starych planach. On występował właśnie po stronie wyspy, a przeciwnej stronie go nie było na żadnym planie. No i pasował do mostu w tle za nim. Ale w kontekście całego zdjęcia, które dopiero teraz wstawiłeś, to wygląda inaczej i wskazuje na to, że masz rację. Widocznie był tam inny podobny budyneczek, który nie załapał się na te dokładniejsze plany, bo były w innym czasie robione niż on stał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2022, 16:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No i zagadka rozwiązana. 8-)

Przejrzałem jeszcze kilka zdjęć i potwierdziło się. To faktycznie wzmocniona drewnianą ścianką, część dawnego najazdu na most magazynowy. Ścianka, nie była równoległa do osi mostu i to nas wprowadzało w błąd. 'Płaski' widok tego zdjęcia, nie oddawał jej rzeczywistego położenia.

Poniżej, na pierwszym zdjęciu, dobrze widać jej ukośne położenie, a strzałka pokazuje linię widoku ze zdjęcia przypomnianego wcześniej. Na fragmencie drugiego, też znanego zdjęcia, 'ukośna' ścianka jest również widoczna, ale mostu już nie ma...


Załączniki:
zjazd.jpg
zjazd.jpg [ 99.46 KiB | Przeglądany 573 razy ]
tu ten przyczółek.jpg
tu ten przyczółek.jpg [ 88.19 KiB | Przeglądany 573 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 gru 2022, 23:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Te zdjęcia lotnicze wszystko wyjaśniają. Pozostaje mała wątpliwość co do przydatności tego najazdu. Jak widać jest on trudny do wykorzystania dla pojazdów, nawet konnych z uwagi na skręcenie w chwili wjeżdżanie na most. Może w tym czasie to już był szlak wyłącznie pieszy? A przynajmniej ten ukośny nasyp z deskowaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 gru 2022, 14:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To faktycznie jest kolejna zagadka. Poniżej przypominam inne znane zdjęcie. Też już bez mostu. Ale widać tu, nie tylko maleńki kawałek tej 'ścianki' bocznej, ale i 'przyczółkowej'. Nad nią, 'zadrutowana', (przy pomocy dwóch słupków), dawna droga na most. Możliwe, że znów ulegamy 'złudzeniom optycznym', no bo tu można założyć, że ten 'zjazd' z mostu, był proporcjonalnie szeroki. Lewa strona drogi, była mniej więcej w osi lewej balustrady mostu, a prawa strona, od razu odbijała w prawo, w linii 'naszej ścianki'. Chyba można założyć, że na zdjęciu wyżej, tym bez mostu, cień 'ścianki', sugeruje że np część ziemi z dawnego podjazdu została już usunięta. Albo, celowo, wystawała tam na zjeździe jej górna część, stanowiąc swoistą 'balustradę'... (Przyjrzę się jeszcze raz innym zdjęciom).


Załączniki:
malutki fragment.jpg
malutki fragment.jpg [ 145.65 KiB | Przeglądany 554 razy ]
malutki fragment pop.jpg
malutki fragment pop.jpg [ 170.74 KiB | Przeglądany 554 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 gru 2022, 17:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To już chyba ostatni okres funkcjonowania mostu (na tych zdjęciach wykonanych z góry). Duży ruch statków, barek wymusił jego likwidację, nastąpiła zaplanowana przebudowa zakola. Może przyspieszyła to jakaś kolizja. Te deskowania zapewne wyznaczały szeroki kąt najazdu na most i cały środek między nimi był wysypany ziemią do poziomu mostu. Natomiast na tych mylących zdjęciach ziemię ze środka już wybrano i została tylko przy deskowaniach jako wypełnienie ścieżek dla pieszych. Przynajmniej tak wydaje się było z tej strony od rynku, poczty.


Załączniki:
Rzeka_Brda_Bydgoszcz_567493_Fotopolska-Eu.jpg
Rzeka_Brda_Bydgoszcz_567493_Fotopolska-Eu.jpg [ 158.25 KiB | Przeglądany 531 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 gru 2022, 07:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pływające, coraz większe barki i ewentualne ich kolizje w tym ciasnym miejscu, to jedno. Ale zapomnieliśmy o jeszcze jednej, dodatkowej, (a może najważniejszej), przyczynie, o decyzjach likwidacji mostu. Otóż tabliczki na młynie Rothera, upamiętniają dawne powodzie. Tak wysoka woda, musiała mieć bardzo szkodliwy wpływ na drewnianą konstrukcję mostu. Mogła co najmniej bardzo go osłabić, albo i zabrać część np. jego przęsła... Ponadto, miała też destrukcyjny wpływ na drewnianą konstrukcję umocnienia brzegu rzeki. (Pokazuje to, poniżej, pierwsze zdjęcie, 'sprzed wieku'). Zapewne pogodzono się z faktem, o wtedy już chyba bezsensownej odbudowie mostu. Pewnie również pomyślano przy tej 'okazji', o 'pierwszym' poprawieniu linii brzegu zakola. Łączyło się to z zabraniem części działek - 'domku 1' - jego ogrodu i całego domku 2. (zdjęcia 2 i 3).
Przyznam, że nie wiem, kiedy wykonano tą 'pierwszą' przebudowę linii brzegowej. Przed, czy po odzyskaniu niepodległości...


Załączniki:
z H.jpg
z H.jpg [ 186.35 KiB | Przeglądany 526 razy ]
zmiana linii brzegu 2.jpg
zmiana linii brzegu 2.jpg [ 196.03 KiB | Przeglądany 526 razy ]
zmiana linii brzegu.jpg
zmiana linii brzegu.jpg [ 104.47 KiB | Przeglądany 526 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 sty 2023, 11:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
...i jeszcze taki skromny obrazek, który ma pokazywać, jak mógł wyglądać 'zjazd' z tego mostu...


Załączniki:
most M.jpg
most M.jpg [ 78.48 KiB | Przeglądany 497 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 sty 2023, 23:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Super. Gdyby wtedy były drony, tak by to miejsce sfotografowały z góry :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 9 sty 2023, 18:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Myślę o zrobieniu jeszcze jednego widoku, mniej więcej z miejsca obecnego amfiteatru przy operze...
Tymczasem, na innej, widokowej starej pocztówce, można dostrzec 'zjazd z mostu'. Ale czy jeszcze wtedy on tam był ? Drzewa skutecznie zasłaniają...


Załączniki:
21 Bakos.jpg
21 Bakos.jpg [ 191.65 KiB | Przeglądany 472 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group