Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 22:11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rojst'97
Post: czwartek, 23 wrz 2021, 10:08 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Cześć.

Jako, że zakończyłem oglądać netflixowego Rojsta'97, podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Miejsce akcji jest fikcyjne miasto, niewymienione z nazwy, dotknięte przez Powódź Tysiąclecia. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ w 2 odcinku policjantka Anna Jass przegląda mapę tegoż miasta. Od razu wyhaczyłem ulice: Jagiellońska, Babia Wieś i Toruńską, cmentarz ewangelicki i przebieg rzeki identyczny jak u nas. Scenograf użył międzywojennej mapy Bydgoszczy z tą różnicą, że ją trochę poprzestawiał, ponieważ w miejscu naszego Starego Miasta zostało przesunięte Bocianowo, dodano oznaczenia wałów przeciwpowodziowych oraz dodano fikcyjne nazwy osiedli.


Załączniki:
MAPA.jpg
MAPA.jpg [ 153.61 KiB | Przeglądany 4026 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: piątek, 24 wrz 2021, 05:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nie mam netflixu i nie znam tego filmu, ale gratuluję dobrego oka. :1

A przy okazji okazało się, że nasza 'jedyna na świecie śluza trapezowa', nie jest jedyna... :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: piątek, 24 wrz 2021, 08:59 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Heh, dokładnie :):)

A swoją drogą, śluza trapezowa dość długo gościła na mapach, nawet na tych z 1939 roku. Ta która posłużyła jako źródło musi być przedwojenna, oznaczony jest cmentarz ewangelicki w miejscu Parku Witosa, jest ulica Hermanna Frankego, Mazowiecka jest jeszcze Mazowiecką, a we wcześniejszej scenie widać, że Markwarta, Piotrowskiego i Ossolińskich kończy się na rondzie przed Bazyliką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: niedziela, 26 wrz 2021, 21:42 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
No i rozkopane. Scenografowi posłużyła mapa wydana przez Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych "Ruch" Sp. Akc. w lat 20tych. Niestety nie dysponuję oryginałem, żeby móc się tu pochwalić, jedynie reprint w "Bydgoszcz miasto na Kujawach tom 1". Ale układ opisów, czcionka, kolory. Wszystko się zgadza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: poniedziałek, 27 wrz 2021, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Może jest gdzieś w necie ta mapa... Ja natrafiłem na taką z 1914-go, roku końca budowy nowej śluzy, (wtedy w nurcie rzeki), na której jest i trapezowa i 'chwalą się' nową śluzą. :)

Ale zerknę później do kartonika ze starymi mapami, może tam coś ciekawego odnajdę. :)


Załączniki:
dwie 1914.jpg
dwie 1914.jpg [ 146.12 KiB | Przeglądany 3978 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: poniedziałek, 27 wrz 2021, 07:00 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
I kolejne znalezisko. Wymieniona przeze mnie mapa Ruchu jest wersją rozwojową mapy Bydgoszczy z 1908 roku (pharus schutzmarke) . Po czym wnoszę? Styl grafiki, czcionki są w zasadzie takie same. Dodatkowo charakterystycznym elementem obu map są wstawione izometryczne miniatury kluczowych budynków (na mapie w Rojscie zostały usunięte, ale na chociażby pl. Zbawiciela widać ślad po usunięciu tej miniatury). Dodatkowo na linii Brdy w fikcyjnym miejscu uszkodzenia wału jest taki sam dziwny uskok. I tłumaczyłoby to też Śluzę Trapezową (w końcu w 1908 jeszcze była w czynnej służbie).

Link do mapy Pharusa
http://maps.mapywig.org/m/City_plans/Ce ... K_1908.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: wtorek, 28 wrz 2021, 08:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:

Ale zerknę później do kartonika ze starymi mapami, może tam coś ciekawego odnajdę. :)


Zaglądałem do pudełka z moimi mapami. Moje 'stare plany' są z 1927 i 1945. Jest tam kilka różnych ciekawostek. O tych, które od razu wpadły mi do oka, napiszę w temacie 'stare mapy', bo tu jest remat filmowy... 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: wtorek, 9 lis 2021, 14:39 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 10 mar 2018, 21:27
Posty: 155
Ja tu widzę jeszcze jedno podobieństwo do sytuacji w Bydgoszczy. Chodzi o obóz, las i ulica Solna , gdzie znajdowano po wojnie jak i jeszcze w latach 2016-2017 niemieckie trupy w lesie... Jest taka opinia ,że być może tu radzieckie NKWD urządziło filię Centralnego Obozu Pracy Potulice i do czerwca 1945 roku trzymało Niemców. W filmie Rojst taki wątek też się pojawia - dotyczy obozu NKWD,gdzie trzymano cywilów - Niemców, a ich trupy długo po wojnie były jeszcze znajdowane w lasie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: niedziela, 14 lis 2021, 22:06 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Możesz podrzucić jakieś źródło do tej Solnej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: poniedziałek, 15 lis 2021, 20:01 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 10 mar 2018, 21:27
Posty: 155
np.
tutaj
https://pomorska.pl/w-bydgoszczy-znalez ... d/23210388


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rojst'97
Post: poniedziałek, 8 sty 2024, 13:19 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 8 sty 2024, 13:12
Posty: 4
Rojst97 oglądałam jakiś czas temu i naprawdę jest to dobry serial, który śmiało można polecić każdemu, kto lubi takie dramaty, kryminały i klimaty lat 90'

_________________
Najlepszy i przepyszny miód z pasieki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group