Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 08:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 1 lis 2021, 20:36 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Heh, na Twoim porównaniu idealnie widać o ile przesunięto oś ulicy, zdjęcie wypada na wschodnim chodniku, gdzie fotograf stał na zachodnim..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2021, 07:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Takie oczywistości przeszkadzają przy ustawianiu się do zdjęcia, składaniu zestawu i w końcu, w oglądaniu efektu... Spora część osób patrząc na tego typu porównanie, zniesmacza się niepokrywającymi się ze sobą ciągami 'linii', lub innych detali. Najczęściej nie wiedzą w takich przypadkach, że zmiany które zaszły w pokazywanym zestawie, dotyczą nawet takich elementów danego miejsca, o których by nawet nie pomyśleli... Bywa, że i mnie jeszcze coś zaskakuje. :mrgreen:

A dziś obrazek z 1958 roku.
Ulica Zygmunta Augusta, przed starą zajezdnią. Przygotowania do parady tramwajów z okazji 70-tej rocznicy ich 'urodzin'. 8-)


Załączniki:
ZA  1958 F.jpg
ZA 1958 F.jpg [ 195.06 KiB | Przeglądany 5044 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 lis 2021, 07:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wypadało by na dziś dać zestaw świąteczny, klimatyczny...

Tym razem, wybrałem chyba 'zwykły dzień', sprzed wieku. Postój na Starym Rynku i samochody, które teraz można zobaczyć jedynie w muzeach, u pasjonatów, czy na starych filmach...


Załączniki:
SR dawny postój B.jpg
SR dawny postój B.jpg [ 193.02 KiB | Przeglądany 5012 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lis 2021, 07:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W czwartek, w czasie świątecznego spaceru i odwiedzeniu paru miejsc, w pewnym momencie 'wlazłem w krzaki'... Jak najbardziej celowo, choć myślałem, że będzie w nich więcej miejsca i 'bezpieczniej'. Skośne podłoże i mimo wszystko spory gąszcz, nie pozwalały mi się ustawić tak jak bym chciał... Tak powstawał zestaw na dzisiaj.
Rok około 1960. Widok na most 'tymczasowy', (z torowiskiem tramwajowym), stojący jeszcze w miejscu poprzedniego mostu Cesarskiego.


Załączniki:
most Bernar B .jpg
most Bernar B .jpg [ 195.83 KiB | Przeglądany 4986 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lis 2021, 22:10 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
kurgan pisze:
Heh, na Twoim porównaniu idealnie widać o ile przesunięto oś ulicy, zdjęcie wypada na wschodnim chodniku, gdzie fotograf stał na zachodnim..



:):) :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 17 lis 2021, 10:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Ale mnie zaskoczył ten cytat... Szukałem tego wpisu coraz dalej i dalej, przeskakując do coraz bardziej odległych stron, by znaleźć zdjęcie do którego się odnosił... :):)
No i po czasie, jak pan Hilary, znalazłem bardzo blisko te 'okulary'... :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 lis 2021, 07:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Przedwojenna Jagiellońska. Na tym starym zdjęciu, widać część zabudowy północnej, (prawej, w tym przypadku), strony ulicy, która oczywiście już nie istnieje. Kondukt pogrzebowy, zmierza zapewne na dawny cmentarz, czyli obecny park Witosa. Jak wiadomo, w czasie likwidacji cmentarza, były prowadzone ekshumacje, choć sporo grobów się ich nie doczekało...


Załączniki:
Jaga kondukt B.jpg
Jaga kondukt B.jpg [ 199.78 KiB | Przeglądany 4930 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 lis 2021, 06:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Szykowałem poniższy zestaw z nostalgicznym nastawieniem... Że tu teraz taka pustka, że mało kto z 'młodszych' pamięta, że kiedyś tętniło tu 'życie tramwajowe'. I tak to miało pokazywać to porównanie.
Ale po 'chwili', wydarzyło się tu coś niesamowitego. W czwartek pojawił się tu tramwaj. :D
(Napisałem o tym tutaj: viewtopic.php?f=9&t=293&start=260 )


Załączniki:
ZA zaj t B.jpg
ZA zaj t B.jpg [ 197.13 KiB | Przeglądany 4878 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 gru 2021, 07:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ostatnie dwa zestawy, zawierały w sobie 'akcent tramwajowy'. Dzisiejszy zestaw, również go posiada.
To fragment torów linii tramwajowej, prowadzącej, (w prawo), na Okole. Dla formalności przypomnę, że w lewą stronę, ulica prowadziła na most Władysława IV. Można tylko pozazdrościć ówczesnym mieszkańcom tej pięknej kamienicy, widoków na płynące obok kanałem barki...


Załączniki:
G  tory B.jpg
G tory B.jpg [ 171 KiB | Przeglądany 4712 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 gru 2021, 16:59 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Wielka szkoda, że duża część historycznych budynków w naszym mieście przy remontach straciła sporo ciekawych detali i charakterystycznych elementów, jak wieżyczki, balkony, kute balustrady, wykusze, różnego rodzaju ozdobniki - w tym czasem przepiękne rzeźby i płaskorzeźby. Tym samym straciły wiele ze swojego pierwotnego charakteru :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 gru 2021, 10:34 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
^^

Panie a kto za to zapłaci, to wartość prywatna, każdy może remontować jak chce, bo to jego, chyba, że Pan zapłaci za remont? Styropian? A komu to przeszkadza, nikt nie myśli o tych co tam mieszkają, że muszą mieć ciepełko, styropian się położy, pomaluje na jakiś wesoły kolor i będzie ładniej niż teraz ta obdrapana ściana

Taki zbiór luźnych myśli po obserwacji niektórych wątków na FB, np przy styropianizacji drukarni na Warmińskiego, Dworu Szwajcarskiego, Willi na Modrzewiowej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 gru 2021, 07:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Sporo detali starych kamienic, utraciliśmy w latach peerelu. Pisałem tu kiedyś o 'odnawianych' w latach 70tych, kamienicach na K.Jadwigi. Niektóre miały dużo 'płaskorzeźb', które zerwano i położono równy tynk... A co do przykładu z Warmińskiego... Patrząc z boku, trudno ocenić czyje racje są ważniejsze. Na końcu Saperów, na Jachcicach, stara, ceglana szkoła', została 'ocieplona' i wygląda nie najgorzej, a mieszkańcy, w środku, maja pewnie teraz cieplej. viewtopic.php?f=90&t=8792


A dzisiaj, przypomnę stare zdjęcie z narożnikową kamienicą przy narożniku Śniadeckich/Gdańska.


Załączniki:
G Kr kamienica narożna.jpg
G Kr kamienica narożna.jpg [ 157.56 KiB | Przeglądany 4239 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 gru 2021, 01:39 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:11
Posty: 68
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jaka jest historia "wyparowania" kamienicy której dzisiaj nie już nie ma na skrzyżowaniu Gdańskiej i Śniadeckich? Bydziak, jak zwykle fajne porównanie!

_________________
Pozdrawiam. Seba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 gru 2021, 09:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Są pewnie jakieś dokumenty z informacjami o czasie 'wyparowania'. Ja mam mglisty obraz jej bryły. 'Parowanie', obstawiał bym na sam koniec lat 60-tych, lub początek 70-tych.
Przy okazji, dzięki za dobre słowo. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 gru 2021, 22:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W 1972 roku odbyły się w Bydgoszczy centralne dożynki na stadionie Zawiszy z udziałem Gierka i całych władz PRL. Wtedy nastąpiło generalne odświeżenie ulicy Gdańskiej (chodniki, asfalty itp.) i powstał chyba ten skwerek z fontanną w miejscu tej kamienicy. W tym czasie zbudowano też dom handlowy Rywal i plac przed nim. Pewnie wyburzenie kamienicy było częścią koncepcji otwarcia przestrzeni przed Rywalem. Teraz jest koncepcja przeciwna - zabudowania tego placu hotelem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 gru 2021, 07:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Nie dawno, nasz kolega kurgan, zaproponował mi złożenie zestawu z tym zdjęciem, z okupacji.
Fotografia pokazuje oczekujących, głównie dzieciaków, na jakąś, (darmową?) zupę. Być może zbliżała się pora, o której miała być wydawana. 'Docieplony' ubiór wartownika sugeruje, ze był wtedy większy mróz. Możliwe, że dzieciaki były z 'Abisynii'... A może ktoś z Was, wie więcej o tym zdjęciu?


Załączniki:
Gdańska okupacja B.jpg
Gdańska okupacja B.jpg [ 197.71 KiB | Przeglądany 3859 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 gru 2021, 07:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Niewdzięcznie się składa nowe zestawy, w których 'występują' nie istniejące już obiekty i dodatkowo, gdy w ich miejscu jest ulica lub jej fragment. W tym przypadku, w miejscu budynku przypada część poszerzonej Jagiellońskiej...
Kiedyś gdzieś wyczytałem, że w tym budynku, przed wojną, mieścił się Urząd Skarbowy Akcyz i Monopolów Państwowych. Jutro, w drugie święto, będzie zestaw również z tym budynkiem ale widziany od innej strony. A więc, dalszego, Radosnego Świętowania życzę. :)


Załączniki:
Jaga USAiM 1B.jpg
Jaga USAiM 1B.jpg [ 195.5 KiB | Przeglądany 3439 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 gru 2021, 07:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Za oknem mroźny, świąteczny poranek, a ja zasiadam z przyjemnością do kompa, by pokazać kolejny zestaw, z zapowiedzianym wczoraj miejscem. Jak wtedy wspomniałem, trochę trudności w 'ustawianiu', sprawiają stare zdjęcia tego typu. Bo choć np wiadomo, że ulica była węższa, że linia krawędzi skrzydła gmachu UW, była prawie tą samą z początkiem domu ze zdjęcia, to jednak zawsze pozostaje sporo wątpliwości, 'czy aby tak będzie dobrze'... No ale cóż, tak mi to wyszło. Może gdybym robił kolejne podejście, wyszło by trochę lepiej. (Dodam, że jak zwykle, robiłem po kilka ujęć, pod różnymi kątami)
Pozdrawiam Świątecznie. :)


Załączniki:
Jaga USAiM 2B .jpg
Jaga USAiM 2B .jpg [ 190.47 KiB | Przeglądany 3171 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 gru 2021, 12:58 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 22 gru 2021, 17:00
Posty: 18
To może ode mnie jeszcze dodam porównanie, widok z początku lat 70-tych, oraz tegoroczny na Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego


Załączniki:
Pomnik porównanie.png
Pomnik porównanie.png [ 184.04 KiB | Przeglądany 2864 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 gru 2021, 09:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Coś było nie dawno słychać, że komuś pomnik przeszkadza i planowana jest jego rozbiórka...
(Mi on nie przeszkadza). Przy okazji tego zestawu zdjęć widać, o ile urosły tam drzewa, przez to półwiecze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group