Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 1 gru 2019, 08:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"fotopolska.eu" - mało kiedy tam zaglądam, (głównie wtedy, gdy kliknę na jakiś link, który tam odsyła) i za bardzo nie znam panujących tam zasad. Podobno jest tam pewne moje zdjęcie. Mniejsza o to jak je odszukać. Interesuje mnie to, czy ktoś wstawiający tam zdjęcia, wstawia tylko 'swoje', czy takie jak mu się podoba? Czy ktoś z Was może wie, na czym to wszystko tam polega?

A dziś zestaw, przypominający o dawnym przemysłowym charakterze miasta. Kiedyś małych fabryczek było sporo i ludzie mieli 'blisko do pracy'. Dymiące kominy to było coś normalnego. Dawny Spomasz, w którym pracował mój sąsiad z Garbar, ustąpił miejsce 'mieszkaniówce'. 8-)


Załączniki:
Świerczewskiego B.JPG
Świerczewskiego B.JPG [ 69.42 KiB | Przeglądany 5455 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2019, 14:34 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
Czy ktoś z Was może wie, na czym to wszystko tam polega?

Tutaj znajdziemy zbiór zasad obowiązujących na portalu Fotopolska: https://fotopolska.eu/test.php?f=pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2019, 20:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Dzięki. Jakoś mi to tam zabrzmiało dwuznacznie, ze wskazaniem w stronę, że wstawiający nie musi być autorem fotki, lub coś tam źle przeczytałem... :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2019, 03:01 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
^^^
Moje zmęczone oczy nie widzą dwuznaczności.
W regulaminie strony wskazano jeden warunek - zgodność z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2019, 21:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
No to by wyszło na to, że ktoś tam je wstawił jako swoje. A to nie ładnie. Ale ta informacja jest od osobnika, o którym kiedyś nie dawno wspominałem. Na fb, utworzył w tym roku profil zdjęć porównawczych i nawet dobrze już mu to wychodzi. Ale podpadł mi na samym początku, gdy wykorzystał jedno moje PODPISANE zdjęcie, ucinając w poziomie, w 'połowie' podpis, dostawiając swoje zdjęcie. Tłumaczył mi się, że admin strony gdzie było, pozwolił mu je skopiować... Napisałem mu owszem, ale pewnie nie obcinać... Zresztą szkoda słów.
W przypadku zdjęcia 'tego' zdjęcia, napisał, że jest ono z "fotopolska.eu". Nie potrafię tego sprawdzić, czy faktycznie ono tam jest, i ktoś nieładnie postapił, czy on je łykną z innego miejsca gdzie je wstawiłem... Fakt że wtedy nie podpisywałem zdjęć... Nawet tu, nie mogę znaleźć miejsca, gdzie je wstawiłem. Być może nawet było tutaj, w porównaniach, w czasach gdy opisywałem takie zdjęcia zbyt ubogo np 'Miejsce wiadome'... I po 'poznikaniu' takich fotek, trudno jest po takim podpisie domyśleć się co tam było. :oops:
Szukałem tu na Bunkrze jeszcze raz. Nie znalazłem. Jeśli ktoś z Was umie się dobrze poruszać po tym "fotopolska.eu", to może uda się je tam odnaleźć. Wstawię to zdjęcie teraz, (żeby było wiadomo o jakie chodzi), do tematu 'Stare zdjęcia Bydgoszczy'. To widok na przebudowywany właśnie styk Kujawskiej, Bernardyńskiej i Toruńskiej. (Może już za rok, będzie można utworzyć nowy zestaw porównawczy)
Jak będzie jeszcze przez chwilę możliwość edycji tego wpisu, to wstawię tu link do tego zdjęcia.
EDIT: Już je wstawiłem, jest tu, na dole: viewtopic.php?f=9&t=1693&start=580


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2019, 23:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
^^^
Znalazło się: https://fotopolska.eu/Torunska_2_Bydgos ... 98506-foto
Z opisu wynika, że skopiowano je z ssc.
Co do braku podpisu, nie wypowiadam się - Tobie jako autorowi łatwiej będzie to zweryfikować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 gru 2019, 08:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Dzięki Ci Bracie, za odnalezienie tam tego zdjęcia. :1

szesnasty pisze:
^^^
Moje zmęczone oczy nie widzą dwuznaczności.
W regulaminie strony wskazano jeden warunek - zgodność z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


^^^
Moje odczucie 'dwuznaczności' wynikło właśnie z tego co, w pewnym sensie napisał tam wstawiający. W opisie informuje, skąd skopiował zdjęcie i przez to przyznaje, że nie jest autorem. I to chciałem wiedzieć. Czyli wyszło by na to, że jest oczywistością wstawiane w różne miejsca zdjęć, przynajmniej tych niepodpisanych i jednocześnie nie przypisywanie sobie ich autorstwa. (Ja przecież też tak robię, głównie ze starymi fotografiami.) 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2019, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Bracie szesnasty. Przyznam, że liczyłem na Twój, (i może innych) głos, odnoszący się do tego co wyżej napisałem. Czy uważasz, że moje wytłumaczenie, jak ja to pojmuję jest w miarę przyzwoite... :?:

Plac Poznański. Dla mnie, jednym z ciekawszych detali starego zdjęcia jest znak drogowy, z tabliczką E83, przy krawędzi budynku po prawej stronie. Stara, wąska dwukierunkowa wtedy Poznańska, stanowiła ważną funkcję tranzytową. I było dosyć luźno. Samochodów było mało, a ludzi i towary, woziła wtedy głównie kolej...


Załączniki:
P P CH  B.JPG
P P CH B.JPG [ 62.5 KiB | Przeglądany 5356 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 gru 2019, 12:23 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
Bracie szesnasty. Przyznam, że liczyłem na Twój, (i może innych) głos, odnoszący się do tego co wyżej napisałem. Czy uważasz, że moje wytłumaczenie, jak ja to pojmuję jest w miarę przyzwoite... :?:


Sorry, zapomniałem, że w tym miesiącu mam dyżur przy tablicy ;)

Sprawa wydaje się jasna.

Autorskie prawa osobiste - bo o nich w tym miejscu mówimy - chronią nieograniczoną w czasie (a więc trwają nadal po śmierci autora) i niepodlegającą zrzeczeniu się (nie można ich podarować, sprzedać, zastawić, odziedziczyć, itp.) więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do oznaczenia utworu swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. O ile twórca wyraźnie nie zażyczy sobie, aby jego utwór pozostał anonimowy, to każda osoba rozpowszechniająca ten utwór powinna podać jego imię i nazwisko lub pseudonim.

Zastąpienie tej informacji nazwą strony internetowej z której skopiowano utwór, czy też bezpośrednim linkiem do utworu, nie spełnia ww. warunku. Nazwa strony internetowej, czy też link, nie są imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem autora utworu.

Jeśli w miejscu, w którym opublikowałeś swój utwór (zdjęcie) nie wyraziłeś wyraźnie życzenia, aby Twój utwór pozostał anonimowy, to każda osoba go rozpowszechniająca zobowiązana jest podawać przy nim Twoje imię i nazwisko lub pseudonim. Działa to również po przeniesieniu (w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy) na inną osobę autorskich praw majątkowych.

Ten ostatni temat - o autorskich prawach majątkowych jest rozległy i zawiły. Tu już występują liczne warunki i odstępstwa. Na moje szczęście, Twoje pytanie o oznaczenie utworu imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem twórcy, nie było związane z tym obszarem prawa autorskiego, Bracie Bydziaku :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 gru 2019, 10:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
szesnasty pisze:

Zastąpienie tej informacji nazwą strony internetowej z której skopiowano utwór, czy też bezpośrednim linkiem do utworu, nie spełnia ww. warunku. Nazwa strony internetowej, czy też link, nie są imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem autora utworu.



^^^
Wybrałem ten fragment Twojej odpowiedzi, bo chyba trafia w sedno współczesnych nawyków, zresztą moich też. :oops:
Bo wystarczy, że ktoś 'pierwszy', tak postąpi, np. poda tylko adres strony, to ktoś podobny, 'drugi', czy 'trzeci', postępując tak samo, oddala 'fotografię' od autora... I np ktoś 'szesnasty', ( :mrgreen: ), praktycznie nie będzie wiedział, skąd to i czyje jest to zdjęcie. :shock: I chodź znana reguła mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia od... itd, to jednak może i większość, wciąż tak postępuje... Raczej bez świadomości takich zapisów, (o prawach autorskich).
Dzięki za podejście 'do tablicy'. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 gru 2019, 12:16 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
I np ktoś 'szesnasty', ( :mrgreen: )

Prawda, prawda.
I ktoś "szesnasty", i ktoś "tysiąc dziewięćset pięćdziesiąty ósmy" :)
I najwięksi potentaci medialni: https://fotoprawo.nikon.pl/statystyki/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 gru 2019, 06:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Pewnie już tak się u nas 'przyjęło', że jeśli ktoś sobie nie przypisuje autorstwa, to jednoznacznie oznacza, że dane, w tym przypadku zdjęcie, było zrobione 'kiedyś tam', przez kogoś innego. (Wczoraj zauważyłem, że pewna 'poważna strona' na fb, pokazała jeden z moich zestawów i w myśl tego 'prawa autorskiego', nawet nie podała, skąd je 'pożyczyła'. Czyli można to podsumować, ze taki powstał u nas, raczej nieszkodliwy 'obyczaj' opisany w pierwszym zdaniu.)

Kilka razy udało mi się ustalić autora niepodpisanego zdjęcia. (Wtedy sam, dopisywałem go w starej fotce.) Dzisiejszy stary widok, również krąży po necie, nie podpisany. w jednym z opisów przeczytałem, że jest on z galerii A.B. Ale na stronie aeroklubu nie znalazłem tego zdjęcia. (Może źle szukałem). Miałem chęć podpisania go 'aeroklubem', ale nie mając pewności, nie zrobiłem tego.

Dawne Fordońskie polany. Stary widok, ze szybowcem i 'górą' w oddali, przypomina o dawnych przestrzeniach tego miejsca. Stojące tam teraz bloki, skutecznie utrudniają odnalezienie właściwego punktu 'GSF'.


Załączniki:
F góra sz B.JPG
F góra sz B.JPG [ 64.24 KiB | Przeglądany 5260 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 gru 2019, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wiem, że kiedyś miałem ochotę zrobić taki zestaw porównawczy, ale nie pamiętam czy go wtedy złożyłem. Tak, czy siak, dzisiaj ma to już nową formę, (którą nazywam 3 w 1), którą od niedawna stopniowo stosuję.

Ulica Focha ze swoim kiedyś najwyższym budynkiem w tym fyrtlu. No i dziś, gdy z tamtej zabudowy pozostał tylko ten budynek i jest tu teraz on najmniejszy...


Załączniki:
Focha domek B.JPG
Focha domek B.JPG [ 77.04 KiB | Przeglądany 5190 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 gru 2019, 08:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Co niektórzy mówią, że gdyby nadal było 5 spichrzy, to jakoś było by tam 'ciasno'. Ze współczesnego punktu widzenia, 'dużego' Rybiego Rynku, może tak się wydawać...


Załączniki:
s 5 B.JPG
s 5 B.JPG [ 83.12 KiB | Przeglądany 5138 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sty 2020, 08:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jest kilka starych zdjęć, pokazujących powodzie z okresu międzywojennego.
Jedno nie dawno tu przypomniałem. Do zrobienia ujęcia dla poniższego zestawu, 'podchodziłem' za każdym razem, (przez ostatnie ponad pół roku), gdy przebywałem w rejonie Starego Miasta. I 'zawsze' stały tam zaparkowane samochody, uniemożliwiające zrobienie dobrego zdjęcia. No i się poddałem. Musiałem zrobić zdjęcie ze stojącymi na pierwszym planie samochodami...

Woda, podchodząca pod ulice Pocztową.


Załączniki:
Pocztowa woda B.JPG
Pocztowa woda B.JPG [ 70.73 KiB | Przeglądany 5037 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 sty 2020, 07:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tym razem znów przebywałem w rejonie Starego Portu.
Zakładałem, że zrobienie tego zestawu, to będzie 'bułka z masłem', bo przecież jest wciąż tam wspólny element zdjęć. Na miejscu okazało się, że nie zwracałem uwagi na to, że obecnie, w nowym ujęciu, jest tam mniej 'okienek'... :oops:
Na innych starych zdjęciach, jest ich tam 9, a obecnie tylko 5, bo reszta została 'zamurowana'. I to właśnie te, które były przy samym, (starym) moście i tym swym akcentem, miały całość zestawu lepiej spajać.

No ale ostatecznie, okienka i miejsca po nich zostały 'policzone' i powstał taki oto nowy zestaw. (Swego czasu reaktywowana była tam jakaś knajpka, ale teraz jest tam chyba pusto.)


Załączniki:
most Brda.JPG
most Brda.JPG [ 76.59 KiB | Przeglądany 4997 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2020, 08:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nasz dawny, piękny teatr... Temat rzeka. Rozebrano go bo... 'nie do odbudowania', 'po niemiecki', 'za ciasne ulice'...


Załączniki:
PT ściana B.JPG
PT ściana B.JPG [ 76.52 KiB | Przeglądany 4930 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 sty 2020, 07:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Obchody 'setnej rocznicy' jeszcze trwają, wiec dzisiejszy zestaw przypomina o tamtych gorących czasach. Stare zdjęcie pokazuje wojsko na tle budynku dawnego muzeum. (I oczywiście kawałeczek kościoła).


Załączniki:
wojsko B.JPG
wojsko B.JPG [ 75.62 KiB | Przeglądany 4847 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 lut 2020, 07:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jakoś nie mogę się wydostać z rejonu Starego Miasta. Chodzą mi po głowie jeszcze ze trzy widoki tego obszaru... 8-)
Pierwszy z nich, jest 'niewdzięczny' do złożenia. Pomijając kwestię trochę innych kątów i miejsc położenia mostów, to dodatkowym utrudnieniem są korony drzew, które skutecznie, (szczególnie latem, gdy są obsypane liśćmi), zasłaniają dalszy plan.
"Most Bernardyński", tak oto prezentuje się ten dzisiejszy zestaw.


Załączniki:
M B B.JPG
M B B.JPG [ 82.51 KiB | Przeglądany 4794 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 lut 2020, 07:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mamy już luty i pewną 'okrągłą rocznicę'. To już sześćdziesiąt lat...
Pisaliśmy tu o tym pożarze, (choć nie za dobrze pamiętam, w którym temacie), po którym dwa wschodnie spichlerze musiały zostać rozebrane. "Zyskał' na tym Rybi Rynek, powiększając tym swój obszar... Ale teraz, praktycznie, jest on tylko parkingiem o wątpliwym uroku.


Załączniki:
spa spi B.JPG
spa spi B.JPG [ 83.74 KiB | Przeglądany 4730 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 983 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group