Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 27 kwie 2024, 19:00

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 15 sie 2023, 06:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Na poprzedniej stronie, przypomniałem zestawem, o zlikwidowanej w latach 70tych linii tramwajowej na ul Lelewela i Jurasza. W tym zestawie, poniżej, na zdjęciu sprzed już około 50-ciu lat, utrwalony został fragment torowiska tej linii, przecinającego ul Powstańców Wielkopolskich. (Dodam, że 'postarałem się', by i choć kawałek tramwaju był również tu widoczny... :) )


Załączniki:
PW tram B.jpg
PW tram B.jpg [ 191.62 KiB | Przeglądany 7436 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 sie 2023, 16:14 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Kilka miesięcy temu, natrafiłem w necie na stronkę, w której był opis tego budynku i miejsca... W mieszkaniu z balkonem, mieszkał ponoć znany i lubiany w okolicy lekarz. Był też opis dzieci, które pozują do zdjęcia stojące na dawnym malutkim brzegu Młynówki... To wszystko gdzieś mi się w komputerze pogubiło :oops: Pozostało tylko to zdjęcie, z podpisem Monika Paukan Witkowska. Wspomniany szczątkowo opis, był wspomnieniami tej tej pani, która również była jedną z dziewczynek na tym zdjęciu. (Zdjęcie było zrobione tuż przed wojną))

Lubię ten zakątek. Piękne zestawienie Bydziaku :1
Post z niedzieli, 13 sie 2023, 07:58 , a zakątek to Wenecja


Ostatnio zmieniony środa, 16 sie 2023, 16:20 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 sie 2023, 16:17 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
(Dodam, że 'postarałem się', by i choć kawałek tramwaju był również tu widoczny... :) )

:):) :):) :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 sie 2023, 06:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
^^^
No to będę się 'starał' o więcej takich 'uzupełnień' w widokach. 8-)
Przez dłuższy czas pojawiały się tu zestawy pt: "Garbary..." I żeby nie było nimi 'przesycenia', jeden z nich wciąż czeka, więc może będzie za tydzień... W nim 'postarałem się' o spory 'detal'. :mrgreen:

A dziś, w kolejnym dniu fali upałów, udajemy się w rejon ulicy Uroczej i cofniemy się w czasie. Kąpiele w rzece, w niemal każdym dogodnym miejscu były wtedy czymś zupełnie naturalnym. I więcej nie muszę pisać, bo tutaj, każdy o tym wie. 8-)


Załączniki:
rejon Uroczej B.jpg
rejon Uroczej B.jpg [ 195.75 KiB | Przeglądany 7379 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 sie 2023, 06:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Wspomniałem tydzień temu o zestawie z 'uzupełnieniem', z Garbarami. Oto on. 8-)

Przypomnę, że w temacie tej ulicy, opisałem, jak z dzieciakami chodziliśmy na podwórko tego domu, (nr7), oglądać 'na żywo', jak kowal przybija koniom podkowy. Była tam kuźnia, normalna i prawdziwa. I 'co chwilę', przyjeżdżały tam furmanki... Obok z prawej strony w głębi, za kamienicą '9', była piekarnia, o której też w tamtym opisie wspomniałem... Teraz nie ma już śladu po kuźni, piekarni, no i Jutrzence.

('Stare zdjęcie' zrobiłem 13 lat temu, a furmanka, zmierzająca do kuźni, 'teleportowała się', z jeszcze dawniejszych czasów... :D


Załączniki:
Ga 7 domek i kuźnia B.jpg
Ga 7 domek i kuźnia B.jpg [ 193.84 KiB | Przeglądany 7334 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 wrz 2023, 06:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
To jedno z niewielu zdjęć, pokazujących część toru, ( w tym przypadku, w rejonie ul. Sułkowskiego, przy UKW ), którym wożono węgiel do gazowni. Po drodze było jeszcze kilka innych 'przystanków przeładunkowych', takich jak ten... Ale tu, wszyscy o tym wiemy, więc nie będę się rozpisywał. 8-)


Załączniki:
Suł Cho B.jpg
Suł Cho B.jpg [ 180.49 KiB | Przeglądany 7276 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 wrz 2023, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
W maju, przypomniałem w zestawie ten kiedyś imponujący budynek, przy Gdańskiej 24. Przypomnę tylko, że w niej, przed wojną, bracia Butowscy, prowadzili salon samochodowy... Obiecałem wtedy, że ten budynek, 'wystąpi' tu jeszcze raz, w kolejnym zestawie. Oto właśnie ten zestaw. 8-)


Załączniki:
GDA sal sam  B .jpg
GDA sal sam B .jpg [ 166.18 KiB | Przeglądany 7225 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 wrz 2023, 06:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Na poprzedniej stronie przypomniałem w zestawie dwa stare 'dźwigi portowe', które jak pisałem, lubiłem obserwować... Przenosiły towary z barek na samochody itd. Ciekawie to wyglądało, mimo iż było to wtedy zwykłe, normalne i codzienne... (Oprócz niedziel oczywiście).
Dzisiaj kolejne stare zdjęcie z tymi dźwigami.
( Ci którzy je znają, zapewne tu dostrzegą coś 'dodatkowego'...)


Załączniki:
Dźwig 2 B.jpg
Dźwig 2 B.jpg [ 186.23 KiB | Przeglądany 7195 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 wrz 2023, 05:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Przyznam, że spodziewałem się, (ale jestem naiwny), że ktoś napisze, albo będzie próbował odgadnąć, o co 'dodatkowego' chodziło...

A dzisiaj w zestawie wystąpi nowy mój obrazek. Koniec września, to 'koniec' naszej kolejki wąskotorowej. To czas kolejnej rocznicy jej likwidacji. Wszyscy wiemy tu o tym dobrze, mamy jej temat, (BKD), który ma już 35 stron...
Dla formalności dopowiem, że stary widok przypomina stary, niedawno rozebranego wiadukt. Pod nim, 'pędzi' do Koronowa nasza 'mała kolejka'...

( 'Obrazek' powstał z części kilku różnych zdjęć)


Załączniki:
stary wiadukt B.jpg
stary wiadukt B.jpg [ 178.4 KiB | Przeglądany 7162 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 paź 2023, 06:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Wczorajsza, kolejna rocznica likwidacji naszej 'ciuchci', to okazja do pokazania jeszcze jednego, 'tematycznego' zestawu. Zdjęcie z netu, przypomina jej trasę na Czyżkówku.


Załączniki:
Czyzkówko kolejka B kościół.jpg
Czyzkówko kolejka B kościół.jpg [ 193.23 KiB | Przeglądany 7121 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 paź 2023, 05:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Dziś w zestawie przypomnę położenia 'Mostów Staromiejskich'. Tu, na forum, wszyscy nie raz wspominaliśmy to, w innych, konkretnych tematycznie miejscach... 8-)
Przypomnę tylko, że 'nowy' most jest wyższy od poprzedników i nie 'celuje' jak poprzednie, w oś ulicy Gdańskiej...


Załączniki:
Mostowa stary most B.jpg
Mostowa stary most B.jpg [ 176.31 KiB | Przeglądany 7076 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 paź 2023, 06:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Zapewne natrafiliście już w sieci na kilka zdjęć zrobionych z dachu MR, około ćwierć wieku temu. Był to czas, w którym tereny "po przemysłowe" młynów, powoli zamieniały się w dostępny dla wszystkich, nowy park... Fotografie robione były z innego miejsca dachu niż to, które obecnie jest dostępne z tarasu. Mimo to, te dwa widoki, stary i nowy, jakoś, 'jako tako' dały się dopasować... 8-)


Załączniki:
młyny R większy B.jpg
młyny R większy B.jpg [ 197.37 KiB | Przeglądany 5458 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 paź 2023, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Co jakiś czas, przejeżdżam przez Koronowo. Staram się wtedy tam zatrzymać i zrobić kolejne ujęcia do porównań. Tak też było paręnaście dni temu. Tym razem się trochę zniesmaczyłem...
W miejscu, z którego wyszło by najlepsze zdjęcie, stoi teraz hala sportowa. Więc 'cofając się' jak najbardziej mogłem, poczułem za sobą jej ścianę...
I tak oto wygląda ten nowy zestaw, z widokiem trochę 'przeogniskowanym', z powodu niemożliwości wykonania zdjęcia z miejsca... w hali. 8-)


Załączniki:
KORonowo kolejne B.jpg
KORonowo kolejne B.jpg [ 180.89 KiB | Przeglądany 4083 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 paź 2023, 07:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Kolejna fotka wyłowiona z sieci. Nie miała opisu pokazanych osób. Ale warta była, by pokazać ją w zestawie. Widzimy tu jeszcze 'cały' dom kultury kolejarzy. Pewnie był to czas, w którym projektowano, jak ma wyglądać pusty, 'nowy plac' przed dworcem, pozbawiony już, stojących tu dawniej budynków.


Załączniki:
ZA KDK B.jpg
ZA KDK B.jpg [ 183.23 KiB | Przeglądany 3762 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 paź 2023, 17:28 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5921
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ten konkretny budynek stał tu bardzo długo, zniknął w 2011 roku.
Do 2005 roku funkcjonował w nim Vanilla Club, a potem dyskoteka Bravo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 paź 2023, 07:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
^^^
20-go marca 1981-go roku, przyjechał L.Wałęsa, (w związku z wydarzeniami dnia poprzedniego) i w witającym go tłumie na ul Warszawskiej, (też tam byłem), przeszedł na plac domu kultury... Było przemówienie i potem, jeśli dobrze pamiętam, on i 'działacze', przeszli do sali domu kultury, (zapewne J.Rulewski był z nimi), by tam ustalać, co dalej zrobić... Rozważali strajk generalny...
Wspominałem też tu kiedyś, że odbył w sali domu kultury koncert budki Suflera, na którym oczywiście byłem :)
Obiekt przestał być 'kolejarzy', w czasie gdy zaczęto wyprzedawać majątek ZNTK, (ziemie, ośrodki wczasowe itp), by zmniejszyć wartość zakładu i tym samym i ostatecznie 'kupić' zakład, zamieniając go w Pesę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lis 2023, 07:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Bydgoszcz, miasto rowerów... Ale czy ten, również tu powstał ? :D
Dziś, reklamy zalewają nas niemal z każdej strony. Kiedyś, by coś zareklamować w sposób skuteczny, by ludzie lepiej zapamiętali prezentowany produkt, stosowano inne metody. Poniżej, zdjęcie zrobione na dawnej ul. Czerwonej Armii, pokazujące reklamowanie proszku do pieczenia. Ale dlaczego do tego użyto również tego 'wysokiego roweru'? :shock:


Załączniki:
Focha duzy rower B.jpg
Focha duzy rower B.jpg [ 190.39 KiB | Przeglądany 3694 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lis 2023, 07:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Spory ruch na rzece, (oraz na kanale), można było oglądać jeszcze w latach 80-tych XXw. Wszelkie statki mają to do siebie, że czasami toną. Na tym odcinku rzeki, między mostami, miało miejsce kilka takich przypadków. (Ostatnio, 2 lata temu, toną stateczek Fantazja). Tonęły zarówno barki, jak i holowniki. Poniższe 'stare zdjęcie', pokazuje akcję wyciągania holownika, przy pomocy dwóch 'beemek', latach, chyba 70-tych.


Załączniki:
akcja wydobycie  B.jpg
akcja wydobycie B.jpg [ 182.56 KiB | Przeglądany 3643 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lis 2023, 07:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Przypominałem już w różnych zestawach Plac Teatralny, z tramwajami zmierzającymi do i od Starego Rynku. Dziś kolejny, podobny taki widok, może bardziej skromny.


Załączniki:
P T i t  B.jpg
P T i t B.jpg [ 190.67 KiB | Przeglądany 3593 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lis 2023, 07:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
To jeszcze jedn widok tego rejonu. Z czasu, gdy przez most jeździły tramwaje. Tego typu zestawy, są tymi trudniejszymi do zrobienia. Niby wszystko tu jest oczywiste... Ale to pozory. Trzeba się 'nagimnastykować', żeby znaleźć choć zbliżone miejsce do zrobienia właściwego ujęcia. W tym przypadku, utrudnieniem jest obecna 'wyższa' i 'bliższa' ulica i most...
No i tak to wyszło. 8-)


Załączniki:
H na moście B.jpg
H na moście B.jpg [ 185.29 KiB | Przeglądany 3539 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 145 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group