Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 12:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 982 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 29 lis 2020, 07:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
( Czasami internet mi szwankuje, ale teraz już chyba działa. :D )

To jedna z najładniejszych przedwojennych pocztówek Bydgoszczy.
Obecnie nie da się zrobić idealnego porównania, bo miejsca, czyli okna nad "Cafe Bristol' już nie ma. (Oczywiście nie ma całej kamienicy Jachmanna.) Teoretycznie, mógł bym jeszcze stanąć jakiś metr w lewo, ale sporą część widoku zasłoniła by mi ta wierzba...
Główne 'inności' tych widoków, to oczywiście gmach teatru, brak budynku Savoyu, no i dawny niższy, węższy i inaczej ustawiony most...


Załączniki:
Mostowa most  B .jpg
Mostowa most B .jpg [ 194.88 KiB | Przeglądany 3783 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 gru 2020, 07:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Na dzisiaj mam do pokazania zestaw bardzo skromny. Dzisiejszy dzień, jest tym historycznym, który gdzieś tam będzie zapisany na kartach działu 'komunikacja miejska'... Oczywiście chodzi mi o bardzo wielką zmianę w siatce linii tramwajowych, związaną z otworzeniem dzisiaj trasy przez ul Kujawską.
Budowa jej, zmieniła również część ul Bernardyńskiej za mostem, w kierunku ul Toruńskiej...


Załączniki:
Ber 1B.jpg
Ber 1B.jpg [ 181.32 KiB | Przeglądany 3741 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 gru 2020, 07:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Są tu jeszcze na forum, przynajmniej dwa podobne ujęcia, z domem przy dawnej ul Wojewódzkiej, po drugiej stronie kanału. ( W tym temacie, pierwsze na s. 19 i w sąsiednim podobnym, na s. 11)
Z dzisiejszej perspektywy, dom stał za widocznym, krzewiastym żywopłotkiem.

!959. Pani Jasia z rocznym Piotrusiem.


Załączniki:
Jasia 1959 KB.jpg
Jasia 1959 KB.jpg [ 194.5 KiB | Przeglądany 3708 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 gru 2020, 07:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dziś trochę skromniej...
Wiedziałem, że będę w rejonie PP i przygotowałem się na zrobienie tego porównania 'po nowemu'. To stare moje zdjęcie, sprzed prawie 40-stu lat, już tu pokazywałem i krąży po necie...
Dla formalności: dzisiejszy zestaw, przypomina widok niższego jeszcze wtedy placu, z domami przygotowanymi do rozbiórki.


Załączniki:
PPP B.jpg
PPP B.jpg [ 159.08 KiB | Przeglądany 3659 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 gru 2020, 07:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Na stronie "Bydgoszcz okruchy przeszłości", (na fb), kilka tygodni temu, pokazane zostało prywatne zdjęcie, przypominające dawny wygląd ul Nakielskiej, przy śluzie III. Wbrew pozorom, trochę kłopotliwe było zestawienie tych zdjęć. Choćby z różnicy poziomu 'chodnika' z jezdnią. Torowisko ułożone było po stronie śluzy. U dołu starego zdjęcia, jest ono zasłonięte 'mini wałem' z trawą, która zasłania tory i przez to zawęża wygląd ulicy. Jest jeszcze na starym zdjęciu pewien szczegół, który 'uzupełniłem'. Pewnie paru z Was, widziało już to zdjęcie w oryginale i łatwo go odnajdą... To może potem tu napiszcie o tym... :)


Załączniki:
Śluza III B.jpg
Śluza III B.jpg [ 196.42 KiB | Przeglądany 3616 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 gru 2020, 07:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Święta, święta...
Może jest tu paru takich jak ja, którzy choć na chwilą tu zajrzą...

Mały klejnot Starego Rynku, w swoim poprzednim miejscu.


Załączniki:
SR perełka B.jpg
SR perełka B.jpg [ 150.96 KiB | Przeglądany 3591 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 gru 2020, 07:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wczorajszy, mniejszy świąteczny ruch na ulicach, skłonił mnie do 'biegania' po jednej z jezdni Focha... Kilkakrotnie, w odpowiednich cyklach świateł, szukałem dobrej pozycji do konkretnego kadru, który miał się tu dzisiaj pojawić w nowym zestawie. Prawie, prawie trafiłem, ale to jeszcze nie to...
Po paru próbach zrezygnowałem. (Mimo mniejszej ilości samochodów, nie zawsze udawało mi się wkroczyć na jezdnię) Ostatecznie przypomniał mi się inny, podobny stary widok w tym rejonie.

Pamiętamy dobrze, gdzie był odkopany jakiś czas temu kawałek śluzy. Że z dzisiejszego punktu widzenia, jest ona mniej więcej pod peronem przystanku. Drzewa, (choć nie wszystkie), wciąż stoją w tych samych miejscach. I choć minęło już prawie 50 lat, a one trochę urosły, były pomocne w złapaniu odpowiedniego kadru. Ich konary się pokrywają ze sobą na obu ujęciach.

I tak tu mniej więcej wyglądało, prawie pół wieku temu, w czasie likwidacji śluzy II.


Załączniki:
śluza II B.jpg
śluza II B.jpg [ 178.16 KiB | Przeglądany 3580 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 sty 2021, 07:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Witam w Nowym Roku. Mam nadzieję że bardziej już normalnym, niż ten który właśnie odszedł...

Wielu z nas pamięta kila 'grubych drzew' nad starym kanałem. Jedno z nich, stało na rogu 'nowej' Królowej Jadwigi, przed Multikinem. W pierwszej połowie lat 90-tych, poległo. Jego pożar, wywołany ponoć celowym podpaleniem, zniszczył je na tyle skutecznie, że już nadawało się tylko do wycinki. Było oczywiście Pomnikiem Przyrody.
Poniżej, moja ciocia przy tym drzewie, około 1960-go roku.


Załączniki:
ciocia .jpg
ciocia .jpg [ 197.03 KiB | Przeglądany 3437 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 sty 2021, 07:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Jak pewnie pamiętacie, na poprzedniej stronie wstawiłem zestaw, pokazujący dawny wygląd gmachu dworca wyspowego i jego otoczenia.
Dziś, jest on również w roli głównej, ale przed, nim pojawił się tu młodszy, mniejszy brat, czyli pierwszy budynek 'dworca zewnętrznego'.
I tak to wyszło. :)


Załączniki:
wyspowy 2B.jpg
wyspowy 2B.jpg [ 192.08 KiB | Przeglądany 3419 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 sty 2021, 12:03 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:11
Posty: 68
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo ładnie to wygląda. Lubię oglądać Twoje zdjęcia porównawcze.

_________________
Pozdrawiam. Seba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 6 sty 2021, 07:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dzięki za dobre słowo 8-)
Właściwie, większość starych widoków z zestawach porównawczych, jest Wam dobrze znana. Można by powiedzieć, że pokazuję znane stare zdjęcia i pocztówki, w trochę innej, nowej formie. :)

Most cesarski, po wysadzeniu we wrześniu 1939. Co tu więcej pisać, wszystko o nim jest tu na Bunkrze.


Załączniki:
cesarskiB.jpg
cesarskiB.jpg [ 155.11 KiB | Przeglądany 3393 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 sty 2021, 07:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Posypało śniegiem. Więc i zestaw, powinien być zimowy. :)
Nie dawno w necie krążył 'osiołek' w kilku wersjach. Jak byłem mały, to widząc takie cuda, nazywałem je 'tramwajowymi ciężarówkami' :D
Poniżej na zdjęciu jeden z takich tramwajów, kiedyś kursujących głównie między zajezdniami.


Załączniki:
T osiołek B 1996.jpg
T osiołek B 1996.jpg [ 198.23 KiB | Przeglądany 3369 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 sty 2021, 07:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Nie dawno przypomniałem tu 'wielkie drzewo' nad kanałem, w pobliżu dzisiejszego Multikina.
Pięć lat temu, w sąsiednim temacie, napisałem i pokazałem zdjęcie innego, 'wielkiego drzewa', które rosło przy piaskownicy, ogrodzonej płotkiem...

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Na zdjęciu widać płotek, a właściwie jego kawałek, który dalej za kadrem, (w prawo), kończył się przed brzegiem kanału i 'skręcał' pod kątem prostym, przebiegając równolegle do brzegu. Potem znów 'wracał' pod kątem prostym i po paru metrach się kończył. To ogromne drzewo, pod którym wraz ze swą siostrą stoję ja, było jednym z takich dwóch, przy tym odcinku kanału. To stało mniej więcej przy początku obecnego przejścia dla pieszych, (w kierunku przystanku tramwajowego). Drugie było koło Multikina. (...)


No i w tym mniej więcej miejscu stało to drzewo, które ścięto na samym początku lat 70tych XXw, zapewne w ramach przygotowań do likwidacji tego odcinka Starego Kanału.


Załączniki:
Jola i ja  B.jpg
Jola i ja B.jpg [ 169.12 KiB | Przeglądany 3294 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 sty 2021, 10:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Tak się właśnie zastanawiał widząc to porównanie na FB jak odnalazłeś punkt odniesienia.
Wypada pogratulować pamięci bo ja jakbym miał wskazać gdzie stało jakieś X drzewo w moim dzieciństwie to bym w życiu nie trafił :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 sty 2021, 10:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dlatego napisałem 'mniej więcej'.
Wychodząc z Kącika i dochodząc do kanału, piaskownica była prawie na wprost. (Nie była w osi Kącika, tylko 'lekko w prawo'). A za jej prawym płotkiem było to wielkie, podziwiane przez nas drzewo. Było ono w linii drzew widocznych wyżej w zestawie, lub nawet nieco bardziej, na obecnej jezdni.
Linia tych drzew, jest też widoczna w niżej przypomnianym porównaniu. Na tym obok, widać to drzewo nad tramwajem. Dodam, że kilku innych drzew, też już niema, np tego pochylonego ( zdjęcie trzecie pod spodem). Porównując widok satelitarny z mapy google, ze zdjęciem przedwojennym, też się potwierdza to miejsce. Choć oba widoki są pod innymi kątami. Podkreślam: 'mniej więcej'.
To drzewo było wyjątkowe. Wiele z nich wciąż tam stoi. Wspominałem tu kiedyś inne drzewo w pobliżu,wciąż stojące, na którym wysoko, w koronie, w korze konaru, wyryłem swoje inicjały... Ale ze mnie wandal... :oops:


Załączniki:
śluzy.jpg
śluzy.jpg [ 194.41 KiB | Przeglądany 3255 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 sty 2021, 23:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Wandal wandalem, ale nie znam drugiego takiego specjalisty jeśli chodzi o zdjęcia porównawcze.
Era internetu daje szerokie możliwości przeglądania porównań, ale takiej precyzji (czego kwintesencją jest powyższa analiza zdjęciowa) nie widziałem jeszcze, a sporo różnych materiałów przeglądam. Naprawdę szanuje :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 22 sty 2021, 07:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Pamięć, w moim przypadku działa różnie. W przypadku miejsca omawianego wyżej, mam wiele wspomnień z młodości. Wspominając jedne, przychodzą drugie, o których teoretycznie się nie pamięta. I wtedy dawny obraz otoczenia, jest jeszcze bardziej wyraźny. Może kiedyś wymyślą jakiś 'kapelusz z czujnikami', ( a technologia w tych dziedzinach wręcz 'galopuje'), który po założeniu na głowę, prześle z niej na monitor zapamiętane widoki...
Po prostu miałem to szczęście mieszkać w dzieciństwie i młodości, w tak pięknym kiedyś miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 sty 2021, 08:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dzięki zadanemu wyżej pytaniu przez Macieja i potem zrobionej 'analizie', dostrzegłem coś niepokojącego, w innym swoim zestawie... Sypię głowę popiołem... :oops:
Nowe widoki w moich pierwotnych zestawach, robiłem na ogół 'z pamięci', (pamiętając mniej więcej stare zdjęcie) i jakoś to wyglądało. Zdarzyła się nawet jedna wpadka, polegająca na bazowaniu na lustrzanie odbitym 'oryginale', którą po czasie 'naprawiłem', dając nowy, właściwy zestaw.
Potem przez większość czasu wspomagałem się odręcznymi rysunkami i szkicami ważniejszych elementów starych zdjęć... Podobnie powstał zestaw, wstawiony tu 3 lata temu, z datą 6.01.18. (Ten, którym posłużyłem się wyżej w 'analizie') Skupiłem się tam na punkcie orientacyjnym, wież kościoła w głębi i drzewach. I przez to nawet nie przyjrzałem się baczniej na pierwszy plan. A tu proszę! Pierwsze drzewo po prawej na starym zdjęciu, to jest ten kolos z analizy. Obcięty i przez to uszczuplony w pionie ramką karu, wygląda niepozornie, choć jego cień wciąż jest solidny. Nie zwróciłem wtedy na to uwagi :oops:
Przez to, stałem w niewłaściwym miejscu...
Myślę, że należy w najbliższym czasie ten zestaw poprawić...
Moja wina...


Załączniki:
kolos.jpg
kolos.jpg [ 110.99 KiB | Przeglądany 3233 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 sty 2021, 20:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
I tak nikt złego słowa nie powie na Twoje prace. Jasne, rozumiem że miałeś ten luksus spędzania dzieciństwa w tak fantastycznym, dla większości młodego pokolenia, wręcz niewyobrażalnym dziś miejscu, ale i tak gratuluje pamięci. Ja dziś jeżdżąc z córką po B-szczy wskazuje jej miejsca mojego wcześniejszego zamieszkania czy inne kluczowe lokalizacje, które np. dziś już nie istnieją, ale na pewno nie mam tak szczegółowej pamięci. Jeszcze raz gratuluje i liczę, że kiedyś z tych Twoich porównań powstanie naprawdę wyjątkowy album. Tak wiem, to trochę archaiczne w obecnych czasach, papierowe wydanie fotografii, ale mimo wszystko liczę że jakieś wydawnictwo odnajdzie w tym pomyśle zyski finansowe (uważam, że jest to realne) i taki projekt powstanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 sty 2021, 22:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Maciej pisze:
(...) Ja dziś jeżdżąc z córką po B-szczy wskazuje jej miejsca mojego wcześniejszego zamieszkania czy inne kluczowe lokalizacje, które np. dziś już nie istnieją, ale na pewno nie mam tak szczegółowej pamięci. (...)
.

W moim przypadku i 'czasach', niemal stale się przebywało w swoim fyrtlu, więc siłą rzeczy, okolica sama się w głowie 'zapisała'. Wspominasz o swoim wcześniejszym miejscu zamieszkania, to też był rejon jakiejś części 'starego śródmieścia'?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 982 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group