Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 04:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 18 kwie 2021, 20:36 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Bydziak, fantastyczna robota! Opowieści mojego dziadka nie były w stanie mi aż tak bardzo zwizualizować tego co ty pokazujesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 kwie 2021, 06:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^
Pewnie i ja bym się mógł czegoś od niego dowiedzieć. Ile lat ma dziadek?

Babcie też dużo pamiętają...
"A tu, była już druga strona ulicy i stały domy" - powiedziała babcia do wnuczki, wskazując na tory tramwajowe...

A na zestawie mamy pokazaną ulicę Jagiellońską. :)


Załączniki:
Jagiellonska domy B.jpg
Jagiellonska domy B.jpg [ 175.53 KiB | Przeglądany 3128 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 kwie 2021, 09:22 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
W którym roku zlikwidowano północną pierzeję Jagiellońskiej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 kwie 2021, 21:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ja nie pamiętam w którym. Ale mógł to być czas przełomu z 60-tych na 70-siąte XXw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 kwie 2021, 19:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nie wiem, czy pamiętacie że na tym terenie miało powstać jakieś centrum handlowe i w latach 70-tych wykonano pod nie szereg fundamentów. Potem system upadł i stało to latami. Przed budową hotelu i banku wszystko zasypano lub wydłubano z ziemi i postawiono obecne obiekty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 maja 2021, 06:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Pamiętam wizualizację. Tam miało być chyba kilka małych klockowatych 'domów towarowych' i jeden spory budynek. Jak ja znajdę, to wrzucę do tematu ul 3-go maja, albo Jagiellońskiej...

Majówka z ulicą Focha.
1 Spora część z nas dobrze pamięta budynek odwachu. Na starym zdjęciu, za stojącymi żołnierzami, widzimy ówczesne wejście do obiektu. Nie wiem, kiedy został rozebrany ten arkadowy przedsionek. Czy już po wojnie? Cel był oczywisty, poszerzenie wąskiej Focha. Nowe wejście, zrobiono we wschodnim narożniku budynku. Dosyć często w nim bywałem, głównie, w 1978, gdy będąc w wojsku, jeździliśmy tam pełnić warty.


Załączniki:
komgar B  4.jpg
komgar B 4.jpg [ 165.71 KiB | Przeglądany 3068 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 maja 2021, 06:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Majówka z ulicą Focha.
2. A miało być ciepło i przyjemnie, tak 'kajakowo'... Choć jak widać na starym obrazku, słoneczko nie za bardzo przygrzewało. Panowie są dosyć ciepło ubrani. Ciekawostką tu jest swoisty transport kajaka. Możemy tylko zgadywać, jaką odległość miał do pokonania pchający (?) go pan.
No i ciekawą oczywistością tego starego zdjęcia, są przedwojenne węższe mosty, tu pokazane z innej perspektywy...


Załączniki:
kajak 1B.jpg
kajak 1B.jpg [ 177.96 KiB | Przeglądany 3046 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 maja 2021, 06:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Majówka z ulicą Focha.
3. Zaczęliśmy ją od przypomnienia budynku, w którym 'w moich czasach' była komenda garnizonu i areszt wojskowy. W opisie pierwszego zdjęcia przypomniałem, że arkadowy przedsionek wejścia, został rozebrany, gdy zapadły decyzje poszerzenia ulicy. (Po tym, wchodziło się tam od strony Karmelickiej.)
Do dzisiejszego porównania wykorzystałem kadr z krążącego po sieci filmu VHS z lat 90-tych.
Widok jest z pozycji samochodowego fotela.


Załączniki:
komgar 5 B.jpg
komgar 5 B.jpg [ 167.35 KiB | Przeglądany 3026 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 maja 2021, 06:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jagiellońska. Fotograf, jakieś 100 metrów za plecami, miał skrzyżowanie z dawną Bernardyńską. Za prawą ramką starego zdjęcia, były budynki i obszar folwarku Grodztwo. Tu widać tylko fragment chodnika i stojących przy krawężniku przechodniów, przyglądających się rowerzystom. Nie ma już budynków po lewej stronie ulicy. O tym pierwszym, charakterystycznym z dwuspadzistym dachem, chyba coś tu na forum pisaliśmy... Nie pamiętam co i gdzie i co w nim było... :oops:


Załączniki:
R XXX B.jpg
R XXX B.jpg [ 167.31 KiB | Przeglądany 2926 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 maja 2021, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Miałem sygnały, że zestaw, który dałem wyżej, jest nie zbyt precyzyjny. Że tory powinny nieco inaczej się zbiegać... Ja nastawiłem się wtedy, na linie kątów oddalających się budynków z prawej strony. I dawny, pojedynczy tor, sam sobie wyznaczył to miejsce. 8-) No cóż, nie zawsze na wszystko zwrócę uwagę i nie zawsze to wyjdzie tak precyzyjnie, jak by się chciało...

Miesiąc temu były urodziny miasta. A w czasie tych 'okrągłych', 650-siątych, ćwierć wieku temu, 'działo się' sporo... Np na Wyspie Młyńskiej, odbył się turniej rycerski. Zdjęcie, które wtedy zrobiłem, krąży sobie po sieci, ale dziś, przypominam je w formie nowego, okolicznościowego zestawu.


Załączniki:
WM 650 B.jpg
WM 650 B.jpg [ 182.21 KiB | Przeglądany 2840 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 maja 2021, 06:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Miejsce bardzo dobrze mi znane. Most na Grottgera, codziennie chodząc do szkoły przez osiem lat, pokonywałem dwukrotnie. A mimo to, by zrobić ten zestaw, podchodziłem 'tam', chyba ze siedem razy. I potem w domu, oglądając zdjęcia na komputerze, wciąż coś nie pasowało. A to za bardzo w lewo, albo w prawo... A to metr dalej, a to bliżej... Obiektywem dalej, głębiej, albo w drugą stronę... :oops:
A wszystko jest takie oczywiste. Miejsce narożnika po prawej stronie, czy dom śluzowego, równoległy do wciąż stojących, za nim drzew. ('Długi domek' który zapamiętałem, przy śluzie, powstał z dwóch małych, na starym zdjęciu, przez zabudowanie pustej przestrzeni między nimi.) I wbrew pozorom, wśród zestawów które robiłem, ten 'niepozorny', jest jednym z najtrudniejszych...

Widok na dawną śluzę II.


Załączniki:
S II GXF B.jpg
S II GXF B.jpg [ 199.14 KiB | Przeglądany 2788 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 maja 2021, 06:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Bernardyńska. I wszystko jasne. 8-)
(Gdzie jak gdzie, ale tu, na forum, ulica ma swój osobny 'profil' i chyba już wszystko, jest tam o niej napisane :D )


Załączniki:
B   PK B.jpg
B PK B.jpg [ 154.46 KiB | Przeglądany 2668 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 cze 2021, 06:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziś jest czwartek i święto BC. Z tej okazji udało mi się utworzyć odpowiedni zestaw.

Czasy PRL-u, Piaski. Obecna ulica Drzycimska, wtedy jeszcze 'polna droga'. Na zdjęciu widzimy 'zebranie', (chyba raczej po procesji), być może również w celu upamiętnienia na zdjęciu grupowym, tegoż wydarzenia. (Dowiedziałem się również, że to rok 1985.) Ciekawie wypadło samo miejsce zgrupowania, dziś niemal na jezdni ulicy, wtedy, na fragmencie łączki...


Załączniki:
P 85 B.jpg
P 85 B.jpg [ 162.02 KiB | Przeglądany 2639 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 cze 2021, 06:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziś będzie tak na szybko, bo działam w warunkach polowych.
Ulica Gdańska, miejsce wiadome. 8-)


Załączniki:
G PW B.jpg
G PW B.jpg [ 182.84 KiB | Przeglądany 2614 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 cze 2021, 06:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Plac Teatralny. Niby ten sam, a jednak inny. Sto lat temu, jedna wielka jezdnia, plac... Teraz, inny układ komunikacyjny, nie przypomina dawnego placu. Pozostała nazwa. 8-)


Załączniki:
PT M B.jpg
PT M B.jpg [ 190.21 KiB | Przeglądany 2570 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 cze 2021, 06:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W minionym właśnie tygodniu, odbyłem spacer w porannym słońcu. Wymagało tego miejsce, które fotografowałem. To było drugie podejście i w efekcie również nie udane...
W drodze powrotnej zboczyłem na Wyspą Młyńską i zrobiłem kilka zdjęć pokazanego obszaru, na poniższym nowym zestawie. (Nawet nie przeszkadzało niskie, wschodnie słońce)
Przyznam, a pewnie jestem już w mniejszości, że w moim odczuciu, ten budynek magazynowy stał tu nie tak dawno, jak by jeszcze w tamtym roku... (A to już 35 lat minęło...) Tak działa poczucie upływu czasu dla miejsc, które dobrze się zapamiętało...


Załączniki:
spalony M       B.jpg
spalony M B.jpg [ 180.33 KiB | Przeglądany 2504 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 cze 2021, 06:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Cicha i klimatyczna ulica Nakielska. Sporą zapewne ciekawość, wśród okolicznych mieszkańców, wzbudził pan fotograf, ustawiający swój fotoaparat...


Załączniki:
dom DR B.jpg
dom DR B.jpg [ 188.18 KiB | Przeglądany 2442 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 cze 2021, 16:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ciekawe co się stało z tą kolejną kamienicą - dlaczego została wyburzona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 cze 2021, 06:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
W niej, (miała nr 45), w swej młodości mieszkał shet. O kamienicy pisał, (opisując podobny mój zestaw), że dawno temu, na parterze miał restaurację jego pradziadek. Ale w czasach rozbiórki już tam nie mieszkał i nie pamięta dlaczego i kiedy ją rozebrali. Mogło to być na początku lat 90-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 lip 2021, 06:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W ubiegłym miesiącu, przypomniałem tu pewien ciekawy budynek na Gdańskiej...
Dzisiaj, również wyprawimy się na tą ulicę.
Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości, (na FB), przypomniały nie dawno inny budynek i jego opis, na tej ulicy. Należał do Bernarda Starka, który miał w nim również, (przed wojną), sklep 'metalowy'. Później, w PRL-owskich realiach, również był tam sklep hutniczy. W końcu lat 60-tych, po raz ostatni mogliśmy oglądać tam ten budynek...


Załączniki:
Gdańska AB  B.jpg
Gdańska AB B.jpg [ 197.71 KiB | Przeglądany 2359 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group