Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 paź 2021, 10:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 772 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

kurgan pisze:
W 2010 woda była na bulwarach w centrum, natomiast spichrze były obłożone workami z piaskiem na wszelki wypadek

^^^
Pamiętam też zalane bulwary w rejonie MediaMarkt, zresztą tam, przy wysokim stanie wody, często są one zalewane. Podobnie jak ten niski odcinek bulwaru przy poczcie. Co roku, ok 19-stego marca, w lokalnej tv, pokazują ujęcie z samolotu na rejon starego Portu, (z 1981-go roku, z 'wydarzeń marcowych'). W tamtym czasie, ten niski bulwar był też zalany, co widać na filmiku...

No a teraz, nowy zestaw na dzisiaj. :)
Zdjęcia z północnego okienka na ostatnim pietrze Młynu Rothera. Chodziło to za mną od dłuższego czasu. W końcu dotarłem do tego pomieszczenia. Część widoku przysłaniają liście drzewa, które 'wtedy' było i niższe i w okresie bez liści... Wspólny punkt odniesienia, to wieża kościoła na pl Wolności. Na żywo dobrze widoczna, ale tu, rozmyła się w koronie drzewa. Widać tu, jak daleko,w głąb obecnego zakola, był wysunięty obszar ze Spichrzami Królewskimi. Wiadomo, że trudno tu o idealna precyzję, ale tak tu kiedyś, mniej więcej wyglądało...

Załączniki:
SK z MR B.jpg
SK z MR B.jpg [ 197.6 KiB | Przeglądany 251 razy ]

Gość

Jaki w sumie był cel zwiększenia basenu w tym miejscu, miejsce postojowe przed śluzą miejską?

Gość
Awatar użytkownika

Ogólnie mówiło się, że zrobiono to by zwiększyć barkom miejsce na manewry, głownie zawracanie. Znany ze starych zdjęć duży ruch na rzece, by również po wojnie. W latach 60-tych, obojętnie którym mostem szedłem, (z rodzicami czy sam), niemal zawsze coś przepływało pod mostem, a i dalej, przed nim czy za nim, też coś jeszcze płynęło... Transport wodny był potężny i naturalny.

Tu poniżej, dla formalności, jest jako taki szkic tej dawnej linii brzegowej. Zwróćcie uwagę na 'szerokość' przy białym spichlerzu, gdzie był 'most magazynowy'...

Załączniki:
zakole 2a.jpg
zakole 2a.jpg [ 194.3 KiB | Przeglądany 236 razy ]

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Pomijając kwestię zawracania i postoju, "wyprostowanie" tego zakola z pewnością znacznie ułatwiło manewrowanie na tym odcinku.

Gość

No fakt, szkic Bydziaka dobrze to pokazuje

Gość
Awatar użytkownika

W dzisiejszym zestawie chciałem przypomnieć 'przeszłość nie dawną', zestawioną z częściowo widocznym, przejeżdżającym tramwajem...
Ulica Kujawska, w tle jeden z ostatnich budynków jej starej zabudowy tego rejonu, po zachodniej stronie ulicy. ( Budynków jej wschodniej strony, nie ma już tu od lat...) Myślałem, że jednak niewidoczny tu 'wykop' linii tramwajowej, z jadącym tramwajem, ubogaci nowy widok. Jednak okazało się, że w tym miejscu jest on tak głęboki, że gdy jedzie tramwaj, to ledwo widać kawałek pantografu. :shock:
Nie czekałem na kolejny tramwaj i dlatego w tym zestawie go, (a właściwie górnej części pantografu), nie zobaczycie... 8-)

Załączniki:
Kujawska 2 B.jpg
Kujawska 2 B.jpg [ 194.37 KiB | Przeglądany 160 razy ]

Gość

Kiedy dokładnie budowano te bloki na Szwederowie?

Gość
Awatar użytkownika

^^^
Ja nie wiem. Ale pewnie nie wcześniej, niż w latach 90-tych.

Gość
Awatar użytkownika

Chyba większość z Was zna stare zdjęcie z widokiem na budynek 'maszynowni' z pracującymi kołami wodnymi, przy MR. Mój zestaw porównawczy jest tu na str 21.

Nie dawno, natrafiłem na fb, na kolejne zdjęcie, podobne, zrobione w nieco innym ujęciu. Mało tego. Jest kolorowe. Ostatnio, coraz więcej znanych nam, przedwojennych fotografii, uzyskuje nowe życie, kolorowe, za sprawą nowego 'automatu' do barwienia zdjęć czarno-białych. To 'nowe' zdjęcie, pokazał na fb pan Woźniak, a ja potem 'pobiegłem' zrobić współczesne ujęcia, dla nowego, tego zestawu. :mrgreen:

Załączniki:
MR koła 2 B.jpg
MR koła 2 B.jpg [ 195.97 KiB | Przeglądany 108 razy ]

Gość

Oj, to porównanie wyszło Ci super perfekcyjnie pod względem kadru, geometrii oraz skali :D :D

Gość
Awatar użytkownika

Staram się. :D
Teraz, gdy od czasu do czasu zaglądam do starszych zestawów, to aż mnie kręci, żeby wiele z nich wykasować i zrobić na nowo... :oops:

Gość
Awatar użytkownika

^^^
No i tak zrobiłem. :mrgreen:
Ale w tym przypadku, 'kręciło mnie' to, czy uda się zrobić zestaw miejsca, gdzie nastąpiły zmiany, również w 'linii poziomu' ulic. No i jest z tym ciężko. Bo żeby wyszło w miarę dokładnie, musiałbym obniżyć położenie aparatu o co najmniej pół metra... I jeszcze 'takie tam'...
Ostatecznie, w tym przypadku, wybrałem opcję bardziej 'przyjazną dla oka'. Czyli priorytetem były stojące wciąż kamienice, a reszta, (wyspa starego ronda, poziomy jezdni...), niech się 'same ustawią'...
Dodam, że ten stary widok, Wam już znany, utrwaliłem, (chyba jeszcze Smieną 8), w około połowie lat 80-tych XXw.
No i tak to wyszło.

Załączniki:
Kujawska B  4.jpg
Kujawska B 4.jpg [ 196.26 KiB | Przeglądany 60 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 772 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]