Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 10:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 23 wrz 2019, 17:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dwie ciekawe pocztówki, nazwijmy je, "z holownikiem łańcuchowym"...
Jest jeszcze trzecia, klucz do przeprowadzenia analizy tego widoku. Przyjrzyjcie się im, może ktoś już się czegoś domyśla... :?: 8-)

Nie chce mi się przeglądać od początku tego tematu, ale pamiętam, że było tu przynajmniej dwa razy takie 'branie pod lupę' podobnych do siebie widoków...
(Jeden z gmachem dawnego teatru i drugi z kościołem Klarysek)


Załączniki:
HŁ 1.JPG
HŁ 1.JPG [ 77.81 KiB | Przeglądany 5292 razy ]
HŁ 2.JPG
HŁ 2.JPG [ 69.57 KiB | Przeglądany 5292 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 23 wrz 2019, 21:11 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Oj, nie widzę wskazówek zegara na gmachu Poczty.
Ślepy już jestem ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 wrz 2019, 09:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ Ja też słabo to widzę. :):)
Na dużym powiększeniu, wygląda na coś w rodzaju np. 25 po 16-stej. (Właściwie można by to sprawdzić w jakiś słoneczny dzień, - pomocne są tu cienie spichrzy.)
Ale dodam, że gdyby wskazówki zegarów były dobrze widoczne na obu widokach, to była by miedzy nimi różnica, może ze 4 minuty... 8-)

"Tramwaj zjechał z ul Gdańskiej i zatrzymał się na przystanku, na Placu Teatralnym. Wysiadł z niego Józef Vogel, ze swoim nietypowym bagażem. 'Piękny gmach' - pomyślał sobie spoglądając na teatr i po chwili ruszył w kierunku mostu. Jego kuferek o specyficznym kształcie i długa torba, przyciągały spojrzenia przechodniów. Pomału przeszedł po moście i zatrzymał się po jego przeciwnej, wschodniej stronie, by podziwiać widok na rzekę i jej najbliższe otoczenie. 'To jest to!' - powiedział sobie cichutko i postawił kuferek na chodniku. Z torby pomału i ostrożnie, zaczął wysuwać 'długie kije'. 'A co to jest? ' - spytał jeden chłopiec z grupy kilku dzieciaków, które się przy nim zatrzymały. Drugi chłopak, nie czekając na odpowiedź odpowiedział mu, - 'To na pewno nowoczesne, składane wędki, - pan chyba pokaże, jak się nimi łowi ryby'... W tym momencie rozległ się śmiech pozostałych dzieciaków, który przyciągną kolejnych ciekawskich przechodniów. Tymczasem pan Józef, ustawił swoje 'kije' i odpowiedział stojącej przy nim, coraz większej grupie zaciekawionych, że to jest statyw, na którym zaraz ustawi swoją 'fotokamerę', nowoczesny, znany już, ale jeszcze rzadki przyrząd do utrwalania obrazów. W tym momencie dało się usłyszeć liczne westchnienia zachwytu u zgromadzonych. Wyjęty z kuferka, również bardzo ostrożnie aparat, został osadzony na statywie. Józef cieszył się, że słońce, choć już nie stojące wysoko, będzie mu sprzyjać. Nie czekając na kolejne pytania, szykując ze szczególną uwagą kasetę z materiałem światłoczułym, rzekł do zgromadzonych: 'Czy znacie wydawnictwo Abicht, które wydrukowało wiele zdjęć, zwanych pocztówkami?' - i po chwili dodał - 'Ja właśnie z nimi współpracuję' - i zataczając ręką w kierunku budynku poczty rzekł: 'Ten widok z mostu, już niedługo będzie na takiej pocztówce'. Po tych słowach zaczął przygotowywać się do zrobienia zdjęcia. Sprawdził stabilność statywu i aparatu... Tymczasem dzieciarnia i kilka innych osób, popędziła na 'lewobrzeżny port', by również być utrwalonymi na zdjęciu. Nie zdążyli. Pan Józef zrobił zdjęcie, zanim ta gromada zdążyła zbiegnąć z mostu.
Po wyjęciu i zabezpieczeniu materiału światłoczułego, dostrzegł w dali płynący rzeką holownik, ciągnący tratwy. 'O, to będzie jeszcze ciekawsze zdjęcie, gdy on podpłynie bliżej!' - pomyślał i czym prędzej wstawił do swej 'skrzynki', następną, zapasową kasetę... Nie minęło więcej niż pięć minut od zrobienia pierwszego zdjęcia. Tym razem, wspomniana wcześniej gromadka osób, zdążyła ustawić się w dogodnym miejscu, przy barierce uliczki prowadzącej na most, na lewym brzegu rzeki, a pan Józef, właśnie cieszył się, że udało mu się zrobić jeszcze chyba lepsze, bardziej konkretne zdjęcie. 'Na dzisiaj mi wystarczy, więc przejdę się jeszcze po mieście i poszukam kolejnych , ciekawych widoków, które zamienię na następne, piękne pocztówki' - rozmyślał, ot tak sobie, demontując ze statywu aparat i pomału pakując swój sprzęt... "

^^^ Oczywiście wszystko co tu wyżej napisałem, to fikcja. Zgadza się tylko nazwa wydawnictwa -G. Abicht.
Teraz przyszła pora na na fakty i porównania. Pierwsza, kolorowa pocztówka, (poniżej 'oryginał' i ta druga), w czasie 'malowania', została pozbawiona 'masztu', (czerwone koło), który idealnie, wraz cieniami spichrzy, (żółta strzałka), pokazuje, że ujęcia są zrobione z tego samego miejsca i w tym samym czasie. (Nawet furmanka, jest wciąż w tym samym miejscu - pole żółte. Pole zielone - gromadka 'ciekawskich'). Konkretnie, czas który je różni, równa się pokonaniu tego odcinka rzeki przez holownik. 'Małe motorówki' z wypożyczalni, jak np 'milicja' czy 'taxi', pokonują pod prąd ten odcinek mniej niż 3 minuty. Jak sobie z tym radził holownik łańcuchowy? Oto jest pytanie. Ale raczej banalne, bo te dwie minuty w jedną czy drugą stronę, nie są już tak bardzo istotne. 8-)


Załączniki:
Z 1.JPG
Z 1.JPG [ 100.87 KiB | Przeglądany 5278 razy ]
Z 1a.JPG
Z 1a.JPG [ 73.64 KiB | Przeglądany 5278 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 wrz 2019, 21:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, jesteś pewien, że to są ludzie, bo ja tam widzę konie :? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 25 wrz 2019, 05:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Początkowo 'opowiadanie' było dłuższe. Ale skracając je, pominąłem i 'koniarzy' i konie... 'Grupka zaciekawionych przechodniów' bardziej pasowała do całości. A co do jeżdżących 'wierzchem', to pewnie było ich wtedy sporo, jak dziś motocyklistów... :):) Fakt, koni tam widać więcej niż ludzi...


Załączniki:
na koniu.JPG
na koniu.JPG [ 51.16 KiB | Przeglądany 5258 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 paź 2019, 03:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wrócę do tematu zdjęć 3D, (o którym zacząłem pisać dwie strony wcześniej, na 14-stej...).
Jak wiecie, te 'nowe' widoki które tworzę, są do oglądania tylko przez moje 'patrzydełko'. Oczywiście można gdzieś nabyć podobne, takie jakie zdobył kiedyś Ewing i przez nie, z tego co wiem, też można oglądać te zestawy.

Ale ja znów się trochę 'nakręciłem'. Będę kombinował z tymi zdjęciami tak, by przerobić je na anaglify. Pierwsze próby nie powiodły się ale jestem już bardzo blisko. :D Wadą tego systemu jest to, że głównie kolorowe zestawy, 'ciężko' się ogląda. Troczę lepiej jest z 'czarno-białymi'. I to są te główne minusy. Plusem jest to, że okulary są proste i tanie, szczególnie te tekturowe. (Ja kiedyś kupiłem za może po 2 zł.)
I tu mam do was pytanie. Czy możecie tu napisać, ilu z Was ma takowe?
Bo jeśli będziecie chętni, to z przyjemnością będę wstawiał Wam tu te zdjęcia.
Chodzi o 'takie okulary', jak poniżej.


Załączniki:
tektura.JPG
tektura.JPG [ 6.62 KiB | Przeglądany 5216 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 paź 2019, 09:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Nie wiem, czy skoro brak tu odzewu, to znaczy, że nikt z Was nie ma 'w szufladzie' takich okularów... :shock:

Mogę powiedzieć, że pierwsze anaglify już są zmontowane. :D

Może na zachętę pokażę Wam pierwszy taki. Zrobiłem go z 'normalnego zdjęcia'. To moja siostra, wiosną 1959 roku, a w tle, oczywiście dawny most Władysława IV, czyli obecnie rondo Grunwaldzkie.
(Dodam, że to jest jedno z pierwszych zwykłych zdjęć, które najpierw przerobiłem na normalne 3D, a potem, z niego na anaglif 3D.)
Efekt głębi, widoczny tylko przez takie 'okulary'. Może tym zmobilizuję niektórych, do zdobycia takich okularów... 8-)


Załączniki:
m a 1.JPG
m a 1.JPG [ 81.28 KiB | Przeglądany 5197 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 paź 2019, 10:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Gdzieś tu na forum bawiliśmy się już w takie fotografie.
Osobiście nie lubię tej wersji 3D ponieważ strasznie bolą mnie po niej oczy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 paź 2019, 11:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
To fakt, to jest ten minus tego systemu. Ale przy zdjęciach czarno-białych oczy mniej bolą. :D
(Przejrzałem forum, ale nie znalazłem tego typu zdjęć, może to było w czasach, zanim tu przystąpiłem... :shock: )

No to, by jakoś zakończyć to, co chciałem tu zacząć, jeszcze jedna moja 'przeróbka', z Wieżą Wolności, (wcześniej Bismarcka)


Załączniki:
W W B.JPG
W W B.JPG [ 93.21 KiB | Przeglądany 5188 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lis 2019, 11:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Spoglądając na tą pocztówkę, (poniżej), pomyślałem, że mam ją już, w innym folderze. Ale po odnalezieniu 'jej' okazało się, że to jest jednak inna pocztówka. Przez chwile się nawet cieszyłem, że są dobrym materiałem na kolejny zestaw 3D...
Niestety, na ten moment nie mam weny na jakieś kombinacje.
To, co łączy te dwa widoki, to 'miejscówka fotografa'. Dobrze to widać na przykładzie w obu pocztówkach, na np. takiej samej 'odsłoniętej' części kamienicy Jachmanna, za krawędzią dworu Fryderyka. Podobnie to widać nad dachami spichrzy. Jest jednak małe przesunięcie, które najbardziej widoczne jest, gdy przyjrzymy się położeniu komina, miedzy wieżami kościoła na S.R. Inne barki, to oczywisty przykład zrobienia widoków w innym czasie... ale miejsce, z którego były te pocztówki zrobione, musiało mieć jakiś swoisty 'plus' dla dawnego fotografa. Może był to jakiś konkretny słupek, służący przy okazji jako 'statyw', dla stabilnego zrobienia zdjęcia...


Załączniki:
miejscówka 1.JPG
miejscówka 1.JPG [ 99.72 KiB | Przeglądany 5105 razy ]
miejscówka 2.JPG
miejscówka 2.JPG [ 82.36 KiB | Przeglądany 5105 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 lis 2019, 20:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tymi zdjęciami jest podobna sytuacja. Musiała tam być dobra miejscówka :D
Zdjęcia pochodzą z okładek informatorów turystycznych, górny jest z 1978 roku(j. polski), dolny jest z 1988 roku(j. niemiecki).


Załączniki:
Okład800.jpg
Okład800.jpg [ 65.75 KiB | Przeglądany 5094 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 lis 2019, 06:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ Ich podobieństwo lepiej by się nadawało na zrobienie z nich jednego 3D, co dobrze widać na przykładzie położenia Fary. W jednym przypadku widać miedzy nią, a małym spichrzem dom narożnikowy, a w drugim, ona jest 'przysłonięta' przez mały spichlerz. No ale są też 'przeszkody'. Np. inne nabrzeże, czy kąty światła, albo i odbicie spichrzy w wodzie, w jednym przypadku i brak jego w drugim. Było by jeszcze wiele innych detali do usunięcia, lub zmienienia. Np. armaty, topole, czy... holownik. Przerobiłem już kilkanaście starych zdjęć, (pojedynczych -2D), które teraz są również w postaci anaglifów i pewnie za jakiś czas będą do oglądania. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 lis 2019, 18:49 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
bunkier pisze:
Zdjęcia pochodzą z okładek informatorów turystycznych, górny jest z 1978 roku(j. polski), dolny jest z 1988 roku(j. niemiecki).

Wygląda na to, że w nowszym informatorze jest starsze zdjęcie i na odwrót. Na tym pierwszym widać już Kaskadę, na drugim jeszcze jej nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 15 lis 2019, 10:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Faktycznie mogło dość do jakiejś pomyłki.

Mam taki nawyk, że jak w danym momencie widzę coś ciekawego w TV, to szybko włączam nagrywanie i czasami 'upoluję' jakąś ciekawostkę...
Właśnie przeglądałem inny folder w kompie i natrafiłem na zdjęcie z TV. We 'właściwościach' pokazuje mi, że było to w roku 2013. Ale nie pamiętam, w jakiego rodzaju materiale filmowym to było... :oops:
Screen, ten pokazuje obcięty widok pocztówki, którą wraz z podobną, wstawiłem tu wyżej, w poniedziałek. Ale jest pewna ciekawostka. Na tym widoku nie ma 'kamienicy Jachmanna'...


Załączniki:
R 1.JPG
R 1.JPG [ 60.13 KiB | Przeglądany 5046 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 15 lis 2019, 17:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Z jakiś przyczyn ktoś ją wymazał. Jak się dobrze przyjrzeć to można dostrzec jej zarys.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 gru 2019, 16:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Kolejna odkryta, 'dawna kombinacja'.

Pisałem kiedyś, że przeglądam stare pocztówki i poszukuję bardzo podobnych do siebie ujęć, które nadawały by się na złożenie widoku 3D. (Pierwszy taki o którym pisałem był ze starym teatrem, ale ostatecznie go skasowałem, bo jednak 'to nie było to'... ) Jak na razie, gdy już myślę że coś konkretnego znalazłem i zaczynam kombinować, to okazuje się że znów się pomyliłem, bo czegoś tam nie dostrzegłem...

Oto kolejny przykład. Jeden widok z Placem Teatralnym i mostem, kolorowy. Drugi 'czarno biały', a na moście tramwaj z wagonem... Na pierwszy rzut oka - mała różnica kątów, kolor się usunie, tramwaj z mostu też, więc trzeba zacząć działać...
Po usunięciu kolorów, i pierwszym stonowaniu i przycięciu obu czarno białych wersji, - klops! Okazało się, że złudzenie 'przesunięcia' to wynik kolorowania jednej z pocztówek. Mało tego, to jest to samo ujęcie z tego samego miejsca, co potwierdziły pozycje ludzi i innych ruchomości na placu! Ale powstało pytanie, skąd wziął się tramwaj z wagonem, (na 'przyciętym' przykładzie poniżej, wagon został za kadrem) :?: Te dwie, 'inne pocztówki', to jedna i ta sama, tylko tyle, że jedna jest kolorowa. A tramwaj na moście? Albo został na jednej dodany, albo na drugiej usunięty...
Poniżej obie, po 'pierwszych przeróbkach', ( już celowo nie kończonych), po których okazało się, że to jeden i ten sam widok, oraz ich fragmenty z mostem.


Załączniki:
2 PT.JPG
2 PT.JPG [ 106.08 KiB | Przeglądany 4948 razy ]
most.JPG
most.JPG [ 122.53 KiB | Przeglądany 4948 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 sty 2020, 07:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Trochę zastanawiam się czy to napisać i gdzie... A co tam.
Jeden z forumowiczów ssc zapytał mnie niedawno, czy może wykorzystać parę moich zestawów do ilustrowania okolicznościowej 'wystawy stulecia'. Wiadomo, że nie miałem nic przeciw i przy okazji podkreśliłem mu, że nie jestem autorem 'starych zdjęć' w tych porównaniach, więc kwestię 'praw autorskich' niech sam zbada.
No i pewnie zbadał. Zdjęcia są na tablicach, na korytarzu na parterze i chyba na piętrze w IX LO. Ja tam niestety nie dotrę, ale mogę pokazać zdjęcie dwóch z nich (tablic), które mi przysłał. :D


Załączniki:
tablice.JPG
tablice.JPG [ 78.17 KiB | Przeglądany 4739 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 sty 2020, 12:22 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Gratuluję! Fajnie jest jak ktoś docenia czyjąś pracę i wykorzystuje ją w takich celach :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 lut 2020, 07:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Rzeczywiście, dobre to poczucie, że kogoś to zainteresowało. :)
Dodam tylko, że choć ciekawiło mnie to, jak prezentuje się całość 'na żywo', ostatecznie nie dotarłem tam i nawet nie wiem czy już ta mała, okolicznościowa wystawa, została zakończona. Nie wiem, bo nie pytałem... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 lut 2020, 18:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Taka ciekawostka. Dla mnie, bo Wy już to pewnie widzieliście...
Tym razem nie chodzi o zdjęcie, lecz o mural, ale mający bliski związek ze zdjęciem (foto 1). Na murze namalowany jest 'negatyw' portretu. Możliwe, że w takiej formie nie przyciąga uwagi...
A tak wygląda, (foto 2) po 'wywołaniu', czyli odwróceniu kolorów.


Załączniki:
mural.JPG
mural.JPG [ 42.2 KiB | Przeglądany 4753 razy ]
pozytyw.JPG
pozytyw.JPG [ 32.9 KiB | Przeglądany 4753 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group