Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 25 wrz 2013, 22:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
BYDZIAK 1958 pisze:
Dzieki za dobre słowo. :D
Drzewol pisze:
(...)
Tak sobie myślę, że warto dawać na tych dziełach jakiś znak wodny, bo ktoś skopiuje, ktoś gdzieś wrzuci, a za parę miesięcy czy lat zaczną funkcjonować jako oryginalne zdjęcia z epoki. Takie dobre są. :D


Nawet o tym nie pomyślałem. Teraz to już trudno. Poszło. Nie da się zrobić 'edit'. Zresztą mogło już ono "pójść w świat". Sam się też już o takich praktykach przekonałem. Kiedyś, gdy jeszcze nie znałem ani bunkra ani ssc, wędrowałem sobie czasami po necie, by zdobyć jakieś ciekawe stare zdjęcia. Nie opisywałem ich skąd są. No i kiedyś, spodobało mi się jedno ze starym przedwojennym tramwajem. Ale coś tam jeszcze było na jego tle. Może jakieś inne osoby, jakiś pojazd, lub coś innego. 'Wyciąłem' to i taką sobie wersję zostawiłem. Potem nastały czasy n-k i tam je dla urozmaicenia galerii wstawiłem. Teraz, po latach, często spotykam właśnie to zdjęcie w necie. Natomiast do tej pory nie trafiłem na 'oryginał'. :oops:



coś mi się zdaje, że sama też zacznę praktykować dodawanie znaku wodnego..
w szczególności do moich przeróbek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 16:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Drzewol pisze:

PS. Tak sobie myślę, że warto dawać na tych dziełach jakiś znak wodny, bo ktoś skopiuje, ktoś gdzieś wrzuci, a za parę miesięcy czy lat zaczną funkcjonować jako oryginalne zdjęcia z epoki. Takie dobre są. :D

Właśnie wstawiłem do ssc i nk. Chyba tylko dobre oko zauważy mój dodany, malutki 'podpis'. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 paź 2013, 11:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Natrafiłem na dwa przedwojenne zdjęcia. Upublicznione zostały dzięki potomkom właścicieli. Na jednym, jak i drugim, na pierwszym planie są osoby. Zdjęcia te robił zapewne wędrujący fotograf, 'łapiący' chętnych do posiadania takiej pamiątki. Na jednym z nich widać lewy fragment ulicy. Na drugim, podobnym ujęciu, widać prawy. I to mnie 'kręci', żeby zrobić z nich ujecie ulicy, na tyle, ile się da. Oczywiście osoby muszę usunąć i miejsca po nich powypełniać. I tu mam do Was pytanie. Czy po zrobieniu tego i wstawieniu np tutaj, wystarczy tylko informacja, że to nie jest 'prawdziwe' zdjęcie. Czy wspomnianych 'potomków' ( gdy to kiedyś zobaczą ), może cieszyć to, że się one do czegoś przydały, czy też mogą zareagować odwrotnie... Dodam, że to nie jest robione dla np zarobków.
Słyszałem też, że gdy zdjęcie ma 'ileś' lat, to nic negatywnego po takiej publikacji nie powinno się wydarzyć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 paź 2013, 14:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
BYDZIAK 1958 pisze:
Natrafiłem na dwa przedwojenne zdjęcia. Upublicznione zostały dzięki potomkom właścicieli. Na jednym, jak i drugim, na pierwszym planie są osoby. Zdjęcia te robił zapewne wędrujący fotograf, 'łapiący' chętnych do posiadania takiej pamiątki. Na jednym z nich widać lewy fragment ulicy. Na drugim, podobnym ujęciu, widać prawy. I to mnie 'kręci', żeby zrobić z nich ujecie ulicy, na tyle, ile się da. Oczywiście osoby muszę usunąć i miejsca po nich powypełniać. I tu mam do Was pytanie. Czy po zrobieniu tego i wstawieniu np tutaj, wystarczy tylko informacja, że to nie jest 'prawdziwe' zdjęcie. Czy wspomnianych 'potomków' ( gdy to kiedyś zobaczą ), może cieszyć to, że się one do czegoś przydały, czy też mogą zareagować odwrotnie... Dodam, że to nie jest robione dla np zarobków.
Słyszałem też, że gdy zdjęcie ma 'ileś' lat, to nic negatywnego po takiej publikacji nie powinno się wydarzyć...



widziałeś moje przeróbki..
ja się tym nie martwię, teoretycznie powinno się podać autora ale co w przypadku, kiedy zdjęcie wędruje po necie już ileś tam lat
jeśli wiesz, kto jest/był autorem to oczywiście możesz podać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 paź 2013, 16:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
paschendaele pisze:
...jeśli wiesz, kto jest/był autorem to oczywiście możesz podać


^^^ Dosłownie, to chyba on ( ten fotograf ) nie jest znany. To postacie na zdjęciach są znane. A zdjęcia są z prywatnych albumów... :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 9 paź 2013, 04:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
No i powstało. Ujęcie z mostu Jagiellońskiego w stronę wschodnią. Widok skromny, czarno biały. Do jego powstania przyczyniły się nie dwa, jak pisałem, lecz trzy różne zdjęcia. No i teraz zastanawiam się, czy mogę to tu spokojnie wstawić... :ang


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 9 paź 2013, 09:31 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Pamiętajcie, że każde zdjęcie jest chronione prawami autorskimi. Zdjęcie można dobrowolnie zmieniać, publikować kiedy minie kilkadziesiat lat od daty wykonania, nie pamiętam czy to było 40lat czy 50,60. Sprawdzę to dokładnie. Niestety czasy nadeszły takie, że sporo ludzi tego nie rozumie i nie szanuję czyiś prac (w tym wypadku fotografi). Ja jak widzę gdzieś moje zdjęcie umieszczone bez mojego pozwolenia, bywa, że bez mojej wiedzy, to reaguję i "pouczam". Mam prawo jako autor swego zdjęcia. Dlaczego? Bywa tak, że często poświęcam swój czas, wydaję pieniążki na to by coś sfotografować, a później ktoś to publikuje nie podając autora, ani źródła. Jeśli taka sytuacja zaistnieje Np na fotoblogu, może wzrosnąć oglądalność strony, a jeśli na niej są reklamy to ktoś zarabia, a autor z tego nic nie ma :-(

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 9 paź 2013, 19:56 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Jeśli chodzi o nasze forum, to oczywiście jak najbardziej moje zdjęcia proszę udostępniać. Powyższe przykłady tyczą się głównie publikacji na "zewnętrznych" portalach, blogach czy forach.
Jeśli jesteście autorem zdjęcia - podpiszcie to, nawet gdy nie zastrzegacie sobie kopiowania i publikowania gdzie popadnie. Warto znać autora lub miejsce gdzie można się z nim skontaktować (adres www lub e-mail).

Znalazłem trochę info o wygaśnięciu praw autorskich:

Cytuj:
Wygaśnięcie

Przy czym co niezwykle istotne dziś czas trwania praw autorskich wynosi 70 lat liczonych od zaistnienia zdarzeń przewidzianych w obecnej ustawie o prawie autorskim. Zgodnie bowiem z art. 36 pr.aut. z 1994 r. „z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu:
1) od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych;
2) w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
3) w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia;
4) w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.


Autorem cytowanego tekstu jest:
Mec. Monika Brzozowska
Ekspert Wieszjak.pl
Adwokat, partner w Kancelarii PD&B, specjalista z zakresu prawa autorskiego, medycznego, spółek i nowych technologii

Wycinek pochodzi z http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/abc- ... czar.html#

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 paź 2013, 04:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Jest to trochę skomplikowane. Bo np zdjęcia 'zaistniały' przed wojną, czyli mają ponad 70 lat. Ale autor mógł umrzeć po wojnie... I przypuszczam, że jest on raczej nie znany.

Pamiętacie niedawną niezamierzoną dewastację pewnego obrazu Chrystusa ? (Chyba w Hiszpanii)
Pewna parafialna babcia, udzielająca się w różnych pracach wokół kościoła, chciała 'poprawić' ten obraz.(Fresk) Co z tego wyszło, zapewne pamiętacie.
Chyba można ten 'mój' przykład porównać do tej omawianej sytuacji. Na bazie starego obrazu powstał nowy... W przypadku Chrystusa może pewnie gorszy, ale ona jest jego autorką. Ja, żadnych praw sobie nie roszczę. Zrobiłem to dla pozyskania nowego widoku dawnego miejsca i dzielenia się nim.

A z tymi 'prawami' jest dziwnie. W czasie 'dni otwartych w zajezdni', stały tam tablice ze zdjęciami. Były tam i moje zdjęcia. Ja je udostępniłem na niedawną wystawę w archiwum na Dworcowej.
Teraz pokazane były tam. Ot, życie. :D


Załączniki:
Komentarz: Nowe oblicze Chrystusa. :)
fresk.JPG
fresk.JPG [ 23.95 KiB | Przeglądany 7177 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 paź 2013, 09:22 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Wszystko zależy od tego jak udostępniałeś. Np Facebook, pokazując na swoim profilu swoje zdjęcie automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ich, kopiowanie itp, taki jest regulamin tego portalu.
Np biorąc udział w fotorejsie akceptujesz to że gazeta może wykorzystać te zdjęcia.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lis 2013, 20:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tak wyszła fotka z podróży do przeszłości.
Zrobiona na lata 60-te XXw.


Załączniki:
PRZERÓBKA.JPG
PRZERÓBKA.JPG [ 52.46 KiB | Przeglądany 7002 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lis 2013, 20:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
BYDZIAK 1958 pisze:
Tak wyszła fotka z podróży do przeszłości.
Zrobiona na lata 60-te XXw.

Super :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lis 2013, 21:39 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 726
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bydziak rewelacja, super wyszło :)

_________________
Bunkerites of Poland

Powyższy post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lis 2013, 21:54 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Bydziak Pięknie, tylko budynek z prawej jeszcze jakieś pęknięcia i zacieki powinien mieć. Nie pasuje do całości ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2013, 17:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Też o tym myślałem. Ale np Fordoniak mówił mi odwrotnie. Czyli że obdrapana ściana budynku po przeciwnej stronie (lewej) powinna być gładka, czyli jak na tamte czasy w lepszym stanie. :D

Dodam, że mam to jeszcze w wersji w sepii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2013, 20:16 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Zdjęcie jest bardzo dobre, ale coś mi w nim nie pasowało. Po chwili stwierdziłam, że to ten budynek gładki i śliczny. Osobiście preferuje sepię :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2013, 20:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ja też najpierw chciałem wstawić tą wersję w sepii. Ale wyglądała mi za staro. Mam świadomość, że ze sto lat temu, więcej było w tamtym miejscu detali których już nie ma. I dlatego wersja czarno-biała z obrazem 'nie tak dawnym', dawała mi poczucie większego spokoju o podobieństwo.
A większość tych domów, kiedyś po zbudowaniu, musiała mieć ładne tynki... :D

A tak to wygląda w sepii. Jestem ciekawy Waszych opinii, która wersja wygląda bardziej ciekawie.
Dodam, czy raczej przypomnę, że te przeróbki robię 'ręcznie' w zwykłym paincie i poprawiam w gimpie. On ma właśnie opcję sepii.


Załączniki:
sepia.JPG
sepia.JPG [ 32.79 KiB | Przeglądany 6930 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2013, 21:07 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Dziwna ta sepia :). Chyba jednak biało czarne bardziej mi sie podobają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 lis 2013, 22:10 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Sepia wygląda czyli mi się kojarzy na XIX wiek a czarno białe na XX lata 70-te.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 lis 2013, 00:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
BYDZIAK 1958 pisze:
. Jestem ciekawy Waszych opinii, która wersja wygląda bardziej ciekawie.

To ujęcie jest bardziej ''retro"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group