Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 12 mar 2019, 16:04 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^
Przyznam, że to mi bardziej wygląda na kadr z jakiejś 'gry-strzelanki' komputerowej, niż na prawdziwe zdjęcie z tamtych czasów. :shock:


w strzelankach jest lepsza grafika :-D ;-)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 mar 2019, 20:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Może w tym przypadku, była to starsza, wiec z gorszą grafiką. :idea:

Po kilku podejściach na Plac Teatralny, zebrało się trochę ujęć tych samych miejsc i coś dało się właśnie złożyć.
Poniżej mama i babcia naszego kolegi sheta, (zdjęcie wypatrzyłem na FB), kroczące przed wojną na Mostowej. Ja też mam podobne zdjęcie rodzinne, ale na razie nie przypasowałem... Muszę zrobić inne, dodatkowe ujęcia. Ale na pewno uda mi się złożyć jeszcze jeden zestaw, z tramwajem. (Wstawię go jutro do tematu "Tramwaje w Bydgoszczy", bo tam chyba lepiej będzie pasował)


Załączniki:
D A R  1.JPG
D A R 1.JPG [ 56.46 KiB | Przeglądany 4611 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 mar 2019, 21:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Ale na pewno uda mi się złożyć jeszcze jeden zestaw, z tramwajem. (Wstawię go jutro do tematu "Tramwaje w Bydgoszczy", bo tam chyba lepiej będzie pasował)


Dal ścisłości, ten tramwaj poniżej, nie jest tym, o którym pisałem wyżej. (Tamten, planowo 'odjechał' do tamtego tematu.) :)

A ten, mknie ulicą Nakielską, dawnym torowiskiem ułożonym w tamtym czasie, w jezdni ulicy. A na zdjęciu, w pchającym przez swą mamę wózku, mały seth.


Załączniki:
DAR2.JPG
DAR2.JPG [ 57.87 KiB | Przeglądany 4576 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 6 kwie 2019, 13:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
I znów tramwaj.
Tym razem 'trójka' mija rozjazd i zmierza na Wilczak. A inna '3' wraca z Wilczaka.


Załączniki:
Świerczewskiego  B.JPG
Świerczewskiego B.JPG [ 68.36 KiB | Przeglądany 4534 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 kwie 2019, 05:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Okazało się, że Zając Wielkanocny miał dwa, (prawie takie same), zdjęcia w prezencie. Jedno dał wczoraj, a drugie dziś.
Skromny styk Bielan, Grunwaldzkiej i Jackowskiego, który po latach stał się Rondem Grunwaldzkim.


Załączniki:
B 2.JPG
B 2.JPG [ 45.28 KiB | Przeglądany 4433 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 maja 2019, 08:15 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Berlin 1944 ...tak to jest jak sie po pijaku zrzuca bomby :D


Załączniki:
United_States_bombing_raid_over_a_German_city_-_NARA_-_197269.jpg
United_States_bombing_raid_over_a_German_city_-_NARA_-_197269.jpg [ 192.16 KiB | Przeglądany 4362 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 maja 2019, 06:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Wygląda, jak by leciał bez problemów, mimo braku statecznika. Chyba, że to zdjęcie, to czyjaś twórczość artystyczna. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 maja 2019, 12:52 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Był to bombowiec B-17 "Miss Donna Mae II”.
W Internecie można znaleźć m.in. taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=mwmSIUeKBM0 (od 0:41).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 maja 2019, 11:07 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Zycie Niemcow...
Bydgoszcz 1947
https://www.cosirex.com/photos/image/11 ... berg-1947/
Bydgoszcz 1938
https://www.cosirex.com/photos/image/10 ... szcz-1938/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 20 cze 2019, 10:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na poprzedniej stronie, w kilku miejscach, począwszy od trzeciego wpisu, opisywałem swoje kroczenie do utworzenia widoków 3D, bazując na zdjęciach ze wspomnianej tam książce. Dodam, że w ich opisach, autor Krzysztof D. napisał, że to: "... seria zdjęć zakupionych przez Archiwum Państwowe na aukcji internetowej." (str.68) Być może chodzi o bydgoskie archiwum. (Co do książki dodam, że dolne zdjęcie na str. 42, jest tym samym, odwróconym i rozjaśnionym zdjęciem ze str 43.)

W niedzielę, 9 czerwca, miałem okazję pokazać te zestawy kilku osobom. (Wśród nich, była nasza forumowa koleżanka, wena. :D :za ) Dodam, że przez ostatni okres czasu, systematycznie ulepszałem te zdjęcia, poprawiając rozdzielczość i usuwając coraz to mniejsze plamy czy rysy. Jednocześnie przypomniały mi się moje dawne 'eksperymenty z 3D' i powstało już sporo współczesnych zdjęć kolorowych, które naprawdę 'robią wrażenie'. (Np. z wieży ciśnień.)
Piszę tu o tym dlatego, bo poszedłem jeszcze o krok dalej. Nowy eksperyment jest już prawie skończony. A chodziło mi o budynek dawnego teatru. W komputerze mam ponad 40 jego widoków. Pomyślałem, że powinno się udać znaleźć ze dwa, na tyle podobne ujęcia, nadające się na złożenie widoku 3D. Okazało się, że jest ich więcej, ale niestety były robione w różnych porach dnia i gra światła i cieni, jest na razie dla mnie barierą nie do przekroczenia. No ale... jednak wybrałem dwa na tyle podobne, że po kilku dniach 'grzebania w nich', udało mi się je 'połączyć' w jeden obraz 3D. Bazowałem na widokach, niestety z czasów okupacji. 'Niestety', bo most, choć odbudowany, nie ma już pięknych balustrad i latarni... Pierwsze zdjęcie znane tu, kolorowe, niemieckie flagi... Musiałem je zrobić na 'czarno-białe, flagi usunąć... I wiele, wiele innych detali tych zdjęć poprzestawiać i przypasować, jak i również gry światła. Nie mam możliwości pokazaniu tutaj tego efektu. (Ewing, czy ta próbka, która ci kiedyś wysłałem, dała się 'obejrzeć' ?) Mogę tylko pokazać, jak po tych 'przeróbkach', wygląda jedna 'klatka 2D', dla jednego oka.


Załączniki:
jedna klatka L.JPG
jedna klatka L.JPG [ 46.93 KiB | Przeglądany 4225 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 cze 2019, 06:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Już kilka razy 'analizowaliśmy' tu różne zdjęcia...
W związku z tym, co napisałem wyżej, (o przeglądaniu zdjęć teatru), spostrzegłem pewną dawną 'manipulację'. Być może miała służyć tylko poprawieniu całego widoku zdjęcia. :?:
Nie pamiętam, skąd w komputerze mam 'to' zdjęcie. 'Zdjęcie zdjęcia'. Z fotosu, książki, czy jakiejś strony internetowej... (Poniżej, zdjęcie pierwsze.)
Wśród innych zdjęć teatru, zatrzymałem się na chwilę przy 'tym'. (Zdjęcie drugie)
No i właściwie widać od razu, że to 'oryginał', przerobiony później na ten 'fotos'. Wszystko się na obu zdjęciach zgadza, oprócz usuniętych dwóch osób z 'pierwszego planu' i latarni, która zapewne też przeszkadzała 'autorowi poprawki' :shock:


Załączniki:
poprawka.JPG
poprawka.JPG [ 34.96 KiB | Przeglądany 4196 razy ]
pierwszy.JPG
pierwszy.JPG [ 50.5 KiB | Przeglądany 4196 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 cze 2019, 14:25 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hmm...
Usunął, nie usunął. A może dodał?
Poza latarnią i dwiema osobami jest jeszcze coś dodane/usunięte :D


Załączniki:
hmm.jpg
hmm.jpg [ 52.74 KiB | Przeglądany 4187 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 cze 2019, 17:06 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
To część tej latarni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 cze 2019, 20:07 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zawiesia nie widać, to i widok zmylić może :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 cze 2019, 07:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na stronie 9, (w tym temacie 'zdjęć'), sporo pisaliśmy o tej 'osobie', czyli latarni... :oops:
Taki właśnie specyficzny model miały lampy, wtedy tam poustawiane.


Załączniki:
lampa.JPG
lampa.JPG [ 71.81 KiB | Przeglądany 4170 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2019, 06:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
A środkowe zdjęcie co przedstawia? Bydgoszcz?

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2019, 09:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^
W kółku jest ta specyficzna latarnia, a widok jest pokazany od strony klarysek we Focha. Widać ścianę teatru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 10 lip 2019, 12:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jestem jeszcze trochę 'pod wrażeniem'...
Parę osób widziało już zestawy 3D, które do tej pory złożyłem. (Przedwojenne miasto). Warte są obejrzenia i udania się dzięki nim do 'przeszłości'. Zainspirowały one kolegę forumowego (z ssc). Postanowił 'uruchomić' w mieście namiastkę fotoplastikonu - taki 'jednoosobowy'. Na razie nie wiadomo gdzie on będzie ustawiony. Pokazałem mu jak 'obliczyć', jak powinny być w nim ustawione zdjęcia. Zapowiada się rewelacyjnie. Ale samo urządzenie będzie musiał trochę ponaprawiać...
W najbliższą niedzielę pożyczę mu mój 'stereoskop', (pokazany na dole poprzedniej strony), by mógł pokazać parę dawnych ujęć 3D, w najbliższa niedzielę, w rejonie Starego Miasta. Dopasowaliśmy podobny gabarytowo telefon do mojego, który będzie nośnikiem zestawów.
Poniżej, jego jednoosobowy 'zabytek techniki'. :1


Załączniki:
fotoplastikon 1.JPG
fotoplastikon 1.JPG [ 39.15 KiB | Przeglądany 4044 razy ]
fotoplastikon 2.JPG
fotoplastikon 2.JPG [ 57.01 KiB | Przeglądany 4044 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 sie 2019, 04:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Trochę się 'nakręciłem' tymi 3D i zaowocowało to powstaniem kolejnych 10-ciu 'nowych', starych widoków miasta. Bazowałem na znanych w necie starych pocztówkach i zdjęciach. Trwało to trochę czasu, ale efekt końcowy, wynagrodził zbyt długie siedzenia przy komputerze. 8-)
W swoim czasie, Paweł organizował spotkania 'bunkrowców' w muzeum fotografii. Obiecuję, że przy najbliższej okazji, gdy takowe się odbędzie, postaram się przyjść i pokazać te niesamowite widoki. A jutro, Maciej Bakalarczyk, pokaże na SR swój 'fotoplastikon'. Mam nadzieję, że dobrze 'przypasował' zestawy, które wcześniej mu podesłałem, złożone z tych pokazanych w książce Krzycha D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 wrz 2019, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przez pewien czas, zestawy 'nakładane', wstawiałem do tego tematu. Ale jeszcze później, powstał nowy rodzaj zestawów, 'potrójnych', składających się z 'nakładanki z porównaniem'. I te zestawy trafiały do tematu 'właściwego', -zdjęć porównawczych. Dzisiaj jest mały wyjątek i ten 'potrójniak' pokażę tutaj. Ten widok, w trochę innej formie, jest już w 'porównawczych' i by za bardzo 'iskrzyło', gdyby te zestawy były zbyt blisko siebie. :mrgreen:

Stare zdjęcie pokazuje na pierwszym planie siedzibę 'naszej' loży masońskiej, działającej tam do połowy lat dwudziestych XXw. (Kolejna siedziba, na Libelta, została zamknięta rok przed wybuchem wojny.)


Załączniki:
Loża B.JPG
Loża B.JPG [ 57.44 KiB | Przeglądany 4898 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group