Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 06:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 25 wrz 2015, 16:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Stanislaw pisze:
A nawierzchnia ulicy Bydgoskiej bez zmian, i czas stanął w miejscu w Fordonie... Fordon kojarzy mi się z lat dziecięcych z wyjazdami do fryzjera (chyba p.Kwiatkowski), do księgarni na wprost mostu - zeszyty i inne rzeczy potrzebne do szkoły, kinem "Robotnik" (byłem tam tylko jeden raz, widziałem film "Nie lubię poniedziałku") i wyjazdami po chleb. Pamiętam, że kierownik sklepu narzekał, że ci zza Wisły przyjeżdżają, i wykupują chleb. Pierwszy czynny telewizor widziałem w sklepie ZURT-u, przy synagodze. Strasznie obraz mrowił, to było (chyba) przed budowa nadajnika w Trzeciewcu. Ponadto, gdy uzbierało się trochę butelek, jechaliśmy do punktu skupu butelek tuż przy moście. Do domu wracaliśmy pieszo. I jeszcze zapamiętałem pogardliwe powiedzonko: "Słońce świeci, wiater wieje, fordoniaki są złodzieje". Gdy fordoniacy przyjeżdżali do Ostromecka na zabawy ludowe. to czasami bywały przepychanki. Miejscowa kawalerka specjalnie nie lubiła fordoniaków.


Nawierzchnia ulicy Bydgoskiej, staraniem Stowarzyszenia Miłośników Miasta Fordonu zostanie wyremontowana w przyszłym roku. To pewne. Dziś remontowana jest ulica Wyzwolenia od Rynku do SP-4. Zakończenie praz ok. 10.10.

Faktycznie. Mieszkańcy Fordonu do najmilszych nie należeli. Hardzi fetniacy, często oskarżani o nieuczciwość i zachłanność. Wypisz wymaluj ja :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 wrz 2015, 20:34 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Muszę dodać, że nigdy nie miałem i nie mam urazów do mieszkańców Fordonu. Przez Fordon dojeżdżałem pociągiem przez 6 lat do szkól i pracy. Także przejeżdżałem często rowerem do moich dziadków w Kotomierzu i Pruszczu. Pamiętam czasy, kiedy południowa strona mostu była strzeżona przez SOK-istów. Na końcach mostu stały strażnice. Za Fordonem była miejscowość Łoskoń, z rolniczą spółdzielnią produkcyjną, czy coś takiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 wrz 2015, 14:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
A mnie zawsze interesowało, jak postrzegali mieszkańców Fordonu ich sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Coś w tym jest ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 paź 2015, 21:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Planowana na 31.10.15 mała wycieczka. Podaję za fb;

"Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza mieszkańców do wspólnych odwiedzin zapominanych nekropolii znajdujących się na terenie Starego Fordonu i uczczenia pamięci spoczywających tam osób.

Zbiórka o godzinie 18:00 (31.10) przy kościele św. Mikołaja. Zapalimy znicze pod tablicą rozstrzelanych we wrześniu 1939 roku, oraz pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców miasta Fordon,który znajduje się na Rynku. Następnie przejdziemy na cmentarze przy ulicy Cechowej. Tam odwiedzimy lapidarium znajdujące się na cmentarzu katolickim, oraz park gdzie znajdowała się nekropolia ewangelicka, oraz cmentarz więźniarek. Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie kirkut na którym spoczywają żydowscy mieszkańcy Fordonu. Zapraszamy wszystkich chętnych. Znicze mile widziane. Przewodnika po nekropoliach zapewnia Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu."


Od kilkunastu lat własnym sumptem prowadziłem podobną akcję. Bywało różnie. Od dewastacji zniczy, po wezwaną Straż Miejską. Teraz jest inaczej. Popieram takie inicjatywy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 lis 2015, 20:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
W dniu dzisiejszym odbył się w Starym Fordonie bieg Niepodległości. Frekwencja dopisała. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Bieg prowadził Andrzej Urbaniak. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy uczestnicy biegu. W dalszej części był poczęstunek grochówką przygotowaną przez osadzonych, oraz składanie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców miasta Fordon.


Załączniki:
CAM04977.jpg
CAM04977.jpg [ 173.45 KiB | Przeglądany 5716 razy ]
CAM04978.jpg
CAM04978.jpg [ 133.03 KiB | Przeglądany 5716 razy ]
CAM04995.jpg
CAM04995.jpg [ 102.67 KiB | Przeglądany 5716 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 gru 2015, 21:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Od dwóch miesięcy współpracuję z prawdziwym, 'starym Fordoniakiem'. Opowiadał, że jego mamę wraz z rodziną wywieziono do Potulic. Ale po wojnie wrócili do Fordonu. O kirkucie mówił, że jak go likwidowali to w jednej jego części był wykopany dół i do niego były zepchnięte wszelkie resztki nagrobków itp.
Podobno w minioną bodaj sobotę był w 'starym F', jakiś jarmark, czy festyn...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 kwie 2016, 05:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Spora część forumowiczów zamieszkuje Fordon. W 'starym', namierzyłem kiedyś wichurę. No ale nie trzeba mieszkać w samym starym, by obserwować jego 'przebudzenie'. Co jakiś czas zerkam na poczynania Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i jestem pełen podziwu dla ich działań.
Informacje o nich zapewne miały się i tu pokazywać. Seth gdy tu był, pisał nam o tym.
Napiętnowany, opuścił forum, co jest dla nas ujmą, choćby dlatego, że nie ma tu innych, (na to wygląda), pasjonatów starego Fordonu.
SMSF ostatnio podało, że np. dążą do wciągnięcia w ewidencję zabytków Starego Fordonu dawny spichlerz i futerkowanię. ( Ja, mieszkaniec drugiego końca miasta, nawet nie wiem gdzie są te budynki :oops: )
"Zatem zarejestrowanie proponowanych przez nas dwóch budynków, pozwoli zachować dla przyszłych pokoleń chociaż nikłą cześć gospodarczego zaplecza dawnego miasta Fordon. Wszyscy musimy mieć świadomość, że bez spichlerzy i magazynów, nie zbudowano by dobrobytu mieszkańców Fordonu."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 maja 2016, 17:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Z dwóch niezależnych źródeł mam informacje, że w czerwcu Fordon będzie areną inscenizacji "Market-Garden". Ale na razie nie udało mi się nic więcej dowiedzieć. Czy są tu na forum Fordoniacy, którzy znają więcej szczegółów i mogli by się nimi podzielić ? Co to ma być ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 maja 2016, 18:12 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 30 sie 2015, 11:47
Posty: 51
http://www.4don.pl/2016/02/swieto-stare ... -oraz.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 cze 2016, 19:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Czy ktoś wie, czy zapowiadane inscenizacje, z powodu meczy ME, odbędą się w innych godzinach? Tak twierdził mój znajomy z F. Jeśli tak, to wyszło by na to, że dostępny 'program' nie został zaktualizowany. Chciałbym tam pojechać, ale nie wiem kiedy i o jakiej porze będzie ciekawiej, w sobotę, czy w niedzielę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 cze 2016, 21:39 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
W sobotę i w niedzielę będzie ciekawie, tylko trzeba być godzinę wcześniej na miejscu inscenizacji żeby mieć ładne widoki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 cze 2016, 08:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wczoraj, w Zbliżeniach, w 'pasku', była informacja, że w programie Fordońskiej imprezy są też jakieś pokazy modeli. Nie znalazłem innych informacji o tym. Czy ktoś wie, o jakiego rodzaju pokazy chodzi?
Wczoraj tam nie dotarłem, dziś musi się udać. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 cze 2016, 11:48 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Śp 4 ulica Wyzwolenia

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 cze 2016, 20:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Było po pierwszej bitwie, gdy dotarłem do F. i na ul Wyzwolenia. Przespacerowałem się aż do 'ostatniego straganu', za którym była 'ta' szkoła. Wtedy jednak nie wiedziałem, że to w niej jest ta wystawa i nawet nie podchodziłem do budynku. :oops:
Na dodatek, pomyliły mi się godziny drugiej bitwy, która się zaczęła, gdy dochodziłem do przystanku. Cofnąłem się na most, ale widok był marny. (A wszystko przez myślenie o meczu).
I tak: ani nie widziałem żadnej 'bitwy', ani wspominanej wystawy... Dałem 'same plamy'... :oops:

Ale impreza na pewno była bardzo piękna. Jest czego pozazdrościć Fordoniakom. :1


Załączniki:
wojna1.JPG
wojna1.JPG [ 52.51 KiB | Przeglądany 5126 razy ]
wojna2.JPG
wojna2.JPG [ 53.72 KiB | Przeglądany 5126 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 cze 2016, 21:07 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 18:48
Posty: 43
co do modeli - była wystawa modelarska, samoloty i pojazdy
a bitwy z drugiej strony wyglądały to tak:


Załączniki:
f1.jpg
f1.jpg [ 94.94 KiB | Przeglądany 5063 razy ]
f2.jpg
f2.jpg [ 110.74 KiB | Przeglądany 5063 razy ]
f3.jpg
f3.jpg [ 143.25 KiB | Przeglądany 5063 razy ]
f4.jpg
f4.jpg [ 119.08 KiB | Przeglądany 5063 razy ]
f5.jpg
f5.jpg [ 96.81 KiB | Przeglądany 5063 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 20 sie 2016, 10:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Mieszkam daleko od Fordonu, na drugim końcu Bydgoszczy. Ale chyba dzięki autorowi tego tematu, z ciekawością przyglądam się pomyślnemu rozwojowi idei szerzenia, czy przywrócenia, wiedzy o historii tego dawnego, niewielkiego miasta. Nasz 'zły Seth', na FB przeistoczył się w 'dobrego Amona' i tam właśnie kontynuuje to, co tutaj zaczął. Co prawda, jeszcze nie 'wszyscy' znają ten temat na 'fejsie'. W jednym z ostatnich wpisów Amon podaje informacje o tym, że:
"Fordon zaszczycił swoją obecnością profesor z Harvardu, Edward Glaeser. Jego dziadkowie mieszkali nad Wisłą w jednej z zachowanych do dziś willi. Wielka szkoda, że nikt nie powiedział profesorowi o ludziach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu. A przecież my znamy języki, operujemy bez trudu angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Jesteśmy grupą ludzi o wielu talentach. Nie chwaląc się rzecz jasna. Stało się jednak inaczej. Pan profesor zwiedził Fordon i odjechał w przysłowiową siną dal. Pozostały zdjęcia i artykuł w Gazecie Wyborczej. (...)"

Dla mnie, największym magnesem by tam przyjeżdżać, będzie zrealizowana, wspominana tu wcześniej, budowa nadwiślańskiego bulwaru. Może jej doczekam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 sie 2016, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Fordon to moja ojczyzna, mieszkam tu od urodzenia, znam każdy jej zakątek. Cieszę się, że od niedawna w końcu zaczyna się coś dziać, bo dawniej w Fordonie nie działo się kompletnie nic. O takim choćby Święcie Fordonu można było tylko pomarzyć. Od czasu do czasu odbywały się festyny niedaleko cmentarza przy ul. Cechowej ale to nie to co dzisiaj. Oby tak dalej... :)

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 wrz 2016, 19:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Pod wpływem pokazów lotniczych opisanych w sąsiednim temacie i wymienianymi miejscami na takowe u nas, powstał na szybko ten obrazek. 'Filadelfijski bulwar', ( celowo wymieniłem właśnie ten, bo łatwo można sobie przypomnieć jego wygląd), który ma być zbudowany w rejonie między mostem przez Wisłę, a zakładem karnym, niewątpliwie będzie przyciągał nie tylko spacerowiczów. Możliwe, że będą się tam odbywać, podobne pokazy lotnicze. :1


Załączniki:
F za 30 lat.JPG
F za 30 lat.JPG [ 49.4 KiB | Przeglądany 4843 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 wrz 2016, 08:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Żeby robić bulwary i rewitalizację nadbrzeża Wisły w Fordonie, to najpierw należy poczekać na wybudowanie kaskady dolnej Wisły. W innym razie co parę lat będziemy rewitalizować to nadbrzeże po każdej wielkiej wodzie.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 wrz 2016, 14:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Te bulwary, mają zapewne powstać bez względu na to, kiedy kaskada powstanie. (Na pierwszej stronie tematu jest na dole wizka)
'Filadelfijski' w T. jest już bardzo długo i okresowe wylewy Wisły nie spławiły go jeszcze do nas. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group