Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 1 lis 2013, 11:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tak kiedyś zastanawiałem się, czy nasze miasto ma jakieś swoje niepowtarzalne 'osobliwości'. Te, że tu np. jest coś najstarszego, największego, lub subtelnego, niezauważalnego, oczywistego...
I kiedyś kilka takich rekordów 'odkryłem', a potem o nich zapomniałem. :oops:
Może większość z Was ma swoje typy?

1 Pierwsza na świecie PAŃSTWOWA dyrekcja kolejowa została zbudowana i działała w Bydgoszczy.
2 'Najem' geograficznym, może być najdalej przebiegający na zachód odcinek Wisły, którą miasto powstrzymało i nadało jej północny kierunek... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 11:31 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jaz Walcowy - najstarszy i największy obiekt tego typu w Polsce :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 11:42 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Ewing pisze:
Jaz Walcowy - najstarszy i największy obiekt tego typu w Polsce :)


Aż dziwne, że nie jest wykorzystywany w "reklamie" naszego miasta. Piękny obiekt

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 13:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dziwne to jest to, że nie jest wpisany do rejestru zabytków ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 13:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Dla mnie takim "najem" jest ul. Cieszkowskiego. Najciekawsza architektonicznie ulica w Bydgoszczy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 13:57 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Ewing pisze:
Dziwne to jest to, że nie jest wpisany do rejestru zabytków ...

Dziwne miasto...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 17:50 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
4. Kanał Bydgoski
"Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773-1774, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski. Starszy od niego jest wprawdzie Kanał Jagielloński z 1483 r., nie ma on jednak obecnie znaczenia w transporcie wodnym. To unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII-wiecznej myśli technicznej oraz rozwoju techniki na przestrzeni XIX i początku XX wieku. W 2005 r. został wpisany w całości do rejestru zabytków[1]. W dwudziestoleciu międzywojennym był uważany za najpiękniejszą i najsprawniejszą drogę wodną II Rzeczypospolitej."

Siostra Wiki

No i tak pół żartem pół serio zaczynam być dumna z naszego Zawiszy. Nie lubię piłki nożnej ale te ostatnie trzy mecze były miodem na moje bydgoskie, zakompleksione serduszko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lis 2013, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Powodzenia z żeglugą na starym kanale :):)
Skoro Kanał Bydgoski(stary i nowy) to warto wspomnieć iż w latach 80-tych ub.w. Żegluga Bydgoska była na drugim miejscu w świadczeniu usług transportowych i przeładunkowych, posiadając:
- barki motorowe - 102
- barki pchane - 100
- barki holowane - 33
- holowniki - 18
- pchacze - 44
- zbiornikowce - 2
- statki pasażerskie - 3 "Dziwożona", "Ondyna", "Wodnik"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lis 2013, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wiele 'najów' nawet nie zauważamy, choć o nich wiemy. Przypomniało mi się, że bydgoska mennica biła największe polskie złote monety. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 lut 2014, 18:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Najkrótszą ulicą w mieście jest ulica Krótka. (Tak myślę.) A najwęższą ulicą (z dopuszczonym ruchem kołowym) jest Drukarska. Te informacje są ze spostrzeżeń, bez pomiarów. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 lut 2014, 20:18 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 11 sty 2014, 09:29
Posty: 54
BYDZIAK 1958 pisze:
Tak kiedyś zastanawiałem się, czy nasze miasto ma jakieś swoje niepowtarzalne 'osobliwości'. Te, że tu np. jest coś najstarszego, największego, lub subtelnego, niezauważalnego, oczywistego...
I kiedyś kilka takich rekordów 'odkryłem', a potem o nich zapomniałem. :oops:
Może większość z Was ma swoje typy?

1 Pierwsza na świecie PAŃSTWOWA dyrekcja kolejowa została zbudowana i działała w Bydgoszczy.
2 'Najem' geograficznym, może być najdalej przebiegający na zachód odcinek Wisły, którą miasto powstrzymało i nadało jej północny kierunek... :D


Kobieta z walizką... wiem głupie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 lut 2014, 21:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
DawnoTemu pisze:

Kobieta z walizką... wiem głupie :)



Każde miasto ma jakąś kobietę z walizką.

Może Bydziak będzie pamiętał. Był, żył kiedyś taki pan który podchodził do ludzi np. na przystanku tramwajowym i szeptem informował;

"Na Czyżkówku już są. Niemcy. Krzyczą, strzelają. Trzeba uciekać."

Przeżyłem spotkanie z tym panem na przystanku przed mostami na ówczesnej ulicy Czerwonej Armii. Dojmujące doznanie. Takich ludzi było wielu.


Co do naj...... W Bydgoszczy żył kiedyś gość o ksywie Keny. Wyjątkowa postać. Henryk Jercha, który nie raz na około bydgoskich kąpieliskach ratował nierozsądnych pływaków. Będzie ze 200 osób :!: Zapewne to też rekord.

Dyskusja na "Bunkrze" jest;

viewtopic.php?f=28&t=1912&view=print

......przecież my tu nie tylko o wieży pewnego kanclerza rozmawiamy panie Jasiakiewicz :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 mar 2014, 12:43 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Najkrótszą ulicą w mieście jest ulica Krótka.


Przykro mi, ale najkrótszą ulicą jest Konfederatów Barskich jak dobrze pamiętam to ma 18 m)

Zaś z "naj-" to dopisuję
5) Jedyna na świecie świątynia rzymskokatolicka z dwoma koronowanymi obrazami (nasza katedra)
6) Najbardziej stromy podjazd tramwajowy w Polsce (Spokojna - Bełzy)
7) Największy w Polsce park miejski (LPKiW)
8) Jedyny na świecie tor kajakarstwa górskiego w centrum miasta położonego nie w górach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 mar 2014, 21:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
wichura pisze:

Przykro mi, ale najkrótszą ulicą jest Konfederatów Barskich jak dobrze pamiętam to ma 18 m)



^^^ Wcale się nie upierałem przy tym. I bardzo dobrze, że znalazłeś tą 'naj' krótszą :1

Choć teraz gdy zerknąłem na mapę, wychodzi na to, że 'K.B.' składa się z dwóch części pod kątem prostym i w związku z tym, nie może być najkrótszą :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 mar 2014, 12:01 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Choć teraz gdy zerknąłem na mapę, wychodzi na to, że 'K.B.' składa się z dwóch części pod kątem prostym i w związku z tym, nie może być najkrótszą :?:


Moją informację napisałem z pamięci bo kiedyś czytałem tę informację w "Wyborczej" i była tam mowa, że jezdnia ma taka długość. Być może do ulicy na Twoim planie przynależy też część chodnika bądź wydłużono ulicę wykładając ją kostką brukową bądź wydłużając ją tworząc miejsca parkingowe bo to powszechna tendencja...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 mar 2014, 21:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Przy okazji trzeba będzie zmierzyć i Krótką. :D
Przypomniało mi się coś o naszym 'najdłuższym kajaku na świecie'. Czy wie ktoś co z nim? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 mar 2014, 21:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Mierząc odcinek prosty ul. Konfederatów Barskich wyszło 85 m. Ulica Krótka mierzy 58 m. Wychodzi na to że ul. Krótka jest najkrótszą ulicą :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 mar 2014, 16:58 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
bunkier pisze:
Mierząc odcinek prosty ul. Konfederatów Barskich wyszło 85 m. Ulica Krótka mierzy 58 m. Wychodzi na to że ul. Krótka jest najkrótszą ulicą :D


Dobrze - ustępuję. Ale połowicznie. Najkrótsza ulicą w mieście jest Wybranowskiego - jej długość to... m. Przynajmniej jezdni. Bo ulica jest na planach pomiędzy Pielęgniarską a Rybakami. W rzeczywistości nie ma ani metra drogi. Co więcej teren, którym przebiega rzekomo ulica jest ogrodzony i należy do hurtowni elektrycznej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 08:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Pewnie jest tak jak piszesz. Choć na mapach w necie bywa to pokazywane w sposób skomplikowany. To dwa przykłady:


Załączniki:
Wybranowskiego.JPG
Wybranowskiego.JPG [ 37.96 KiB | Przeglądany 6842 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 15:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Nie obrazicie się, jeśli wykorzystam część informacji z tego wątku? Próbuję uzbierać jak najwięcej bydgoskich "naj" i wrzucić na firtel. Najdłuższych, najwyższych, pierwszych, jedynych itd. Najgorzej jest z weryfikacją.

Wie ktoś jaki jest najstarszy budynek mieszkalny w Bydgoszczy i najstarszy budynek niebędący kościołem? Zapewne ciężko to będzie ustalić, mi się na razie nie udało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group