Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 16 cze 2017, 18:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wyjaśnialiśmy tu na forum pewne ciekawostki architektoniczne, które okazywały się radosną twórczością przedwojennych autorów zdjęć, pokazujących miasto.

Na jednej ze starych pocztówek, dostrzegłem właśnie kolejną tego typu ciekawostkę. Widoczna data korespondencji, wygląda na 1901 rok. Sama pocztówka, pewnie jest starsza. (Nie widać szyn tramwajowych). To co wzbudziło moja ciekawość, to dwa obiekty przypominające wyglądem spichrze, stojące gdzieś, jakby na Jagiellońskiej. Przejrzałem stare mapy i nie znalazłem na nich nic, co by mogło być tymi budynkami.
Więc albo szukałem mało skutecznie, albo one zostały 'dorysowane'... :shock:


Załączniki:
dwa s.JPG
dwa s.JPG [ 82.95 KiB | Przeglądany 5094 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 16 cze 2017, 23:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Tam faktycznie znajdowały się spichrze.
Należały do spółki Königliche Seehandlung (Królewski Handel Morski) do której, od 1842 roku należały młyny na Wyspie Młyńskiej.
Jako że budynki stały na narożniku ulic, posiadały podwójny adres - Löwenstr. 4-5 (dzisiejsza ul. Pocztowa) , albo Wilhelmstr. 64 (dzisiejsza Jagiellońska).
(widoczne na planach Bydgoszczy z 1876 i 1877 roku)

Na miejscu tych spichrzy powstał „Dom Werckmeistera”(1897). Ich fragmenty wykorzystano w nowej zabudowie od strony ulicy Pocztowej.
W późniejszych latach ta część była przebudowywana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 cze 2017, 16:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Pewnie za mało starannie się przyglądałem mapom. Na tej z 1877, te dwa budynki, sprawiają wrażenie, że sporo się różnią od siebie. Jeden ma prawie dwa razy większy obrys od drugiego, więc wydawało się, że są to inne budynki. Teraz, gdy po Twoim wpisie spojrzałem również na tą mapę z 1876, wszystko się wyjaśniło. Tu obrysy są wyraźne i widać dwa takie same budynki. Do jednego z nich, przylega inna budowla, która na planie z 1877 roku, sprawiała wrażenie jedności z budynkiem spichrza...
MWS, znów okazałeś się bardzo pomocny. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 19 mar 2021, 13:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Już nie raz tu na forum, dostrzegaliśmy na starych zdjęciach zagadkowe rzeczy. Wspólnie dociekaliśmy czym są. Ja, często byłem 'ślepy' i źle opisywałem takowe detale... :oops:

Zabrałem się za kolejną przeróbkę starego widoku na dwa osobne, by zrobić kolejny widok w 3D. Już na tym etapie zapowiada się to ciekawie. Ale nie mogę rozgryźć pewnego detalu na tej pocztówce. Jak będę wiedział co to jest, to również będę wiedział, jak to ustawić...

Chodzi o ten element oznaczony żółtą strzałką. Czy to mógł być jakiś szyld? Nie wiem też, dlaczego tam nie widać choćby krawędzi 'starego teatru'... Był na tyle 'mały', że tu go skutecznie zasłaniał ten ówczesny budynek narożnikowy? (Nie pamiętam co w nim było... :oops: )
Detale, które chcę usunąć, pokazuje strzałka czerwona - chyba ktoś coś ukośnie napisał na pocztówce i zielona - to pewnie jakieś uszkodzenie na jej powierzchni... Inna ciekawostka jest pokazana strzałka granatową. Odbieram to jako dawniejszy zarys dachu, chyba tego mniejszego budynku. Może był tam pożar na poddaszu i potem resztki strychu rozebrano, pozostawiając budynek nieco niższy...

Najbardziej zależy mi na rozszyfrowaniu tego detalu, pokazanego żółta strzałką. Pomożecie?


Załączniki:
na placu.jpg
na placu.jpg [ 175.9 KiB | Przeglądany 3363 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 19 mar 2021, 19:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Powiększenia maksymalne sugerują, że granatowa strzałka pokazuje dach 'wąskiego' budynku, ale i tak ten budynek obok z 'pruskim murem', jest trochę dziwny. Ówczesny materiał światłoczuły, większą część jego nasłonecznionej ściany, utrwalił 'na biało'. Czeka mnie jej rekonstrukcja, czyli dorobienie widocznych belek, na jej całej powierzchni. Bo ta 'białośc', trochę pomniejsza oczekiwany efekt...
Nadal czekam na Wasze zdanie na temat, co pokazuje żółta strzałka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 mar 2021, 13:23 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Już nie raz tu na forum, dostrzegaliśmy na starych zdjęciach zagadkowe rzeczy. Wspólnie dociekaliśmy czym są. Ja, często byłem 'ślepy' i źle opisywałem takowe detale...


Mógłbyś Bydziaku pokazać nam to zdjęcie tak, jak ono egzystuje w internecie, nie powiększone?
Inne spojrzenie może czasem pomóc w skojarzeniach :D

Mnie pomogło w identyfikacji tajemniczego obiektu na Brdzie (prawdopodobna chorągiewka na łódce)
a Bunkrowi, który spojrzał poza kadry obrazków, dostrzec odpływy wody deszczowej :D

pozdrawiam, Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 mar 2021, 07:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ta pocztówka jest w temacie 'Jagiellońskiej', zapomniałem o tym napisać... :oops:
Przyznam, że jeśli nie uda się ustalić co to jest, to ostatecznie to usunę... Kombinowałem, że może to być cień jakiegoś daszku, ale przy tym kącie padania światła, to i część ściany powinna być przy nim ciemniejsza. A może to 'coś, chwilowo tam tak stało.
Niektóre detale, są łatwiejsze do rozpoznania. Od strony Focha, na plac Teatralny, zmierza ku nam dwukonny powóz. Choć wygląda to jak 'plama'...


Załączniki:
01 o.jpg
01 o.jpg [ 199.7 KiB | Przeglądany 3321 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 mar 2021, 18:06 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jak dla mnie to dach jakiegoś budynku, który nie stoi równolegle do ulicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 mar 2021, 07:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Można założyć, że trwała przebudowa teatru 'drugiego' i to był jakiś element budowany, rozbierany, lub wspomagający te czynności. Bo w tym kącie widzenia powinno być pusto. Na fb pojawił się widok placu, w lepszej rozdzielczości. Za wiele to nam nie pomoże...


Załączniki:
plac.jpg
plac.jpg [ 160.94 KiB | Przeglądany 3297 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group