Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://www.forum.bsmz.org/

Fabryka pianin Sommerfeld
https://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=34&t=8883
Strona 1 z 1

Autor:  ABauc [ sobota, 2 lut 2019, 08:20 ]
Tytuł:  Fabryka pianin Sommerfeld

Dzień dobry, piszę do Państwa w sprawie jakichkolwiek informacji na temat fabryki i jej właściciela. Spotkałem już wiele instrumentów Sommerfelda, jeden z nich mam u siebie i zawsze byłem pod wrażeniem staranności ich wykonania i brzmienia. Gromadzę pojawiające się na allegro dokumenty fabryczne i materiały dostępne w internecie. Niestety do tej pory nie udało mi się ustalić niczego związanego z Brunonem (Bronisławem) i jego bratem Ernestem, poza tym że byli technikami i mieszkali przy ulicy Chopina 6. Czy dostępne są jakiekolwiek informacje? Z góry dziękuję za pomoc. Łączę wyrazy szacunku Artur Bauc

Załączniki:
images.jpeg
images.jpeg [ 12.69 KiB | Przeglądany 1969 razy ]

Autor:  Drzewol [ sobota, 2 lut 2019, 21:07 ]
Tytuł:  Re: Fabryka pianin Sommerfeld

W necie chyba tak źle z informacjami na ten temat nie jest. Można znaleźć sporo wpisów na temat Sommerfelda i jego instrumentów (np. pierwszy z brzegu, a właściwie z góry http://arspolonica.ocross.net/klavier-b ... bydgoszcz/ ), więc chyba chodzi o jakieś konkrety? Może gdyby pan bardziej szczegółowo to określił, użytkownicy mający wiedzę mogliby jakoś pomóc, bo temat chyba dość rozległy. Pozdrawiam.

Autor:  ABauc [ niedziela, 3 lut 2019, 09:13 ]
Tytuł:  Re: Fabryka pianin Sommerfeld

Dziękuję za odzew. Wskazany artykuł znam doskonale, mam kontakt z jego autorem od dawna. Mnie interesują dokumenty, zdjęcia fabryki, właściciela. Większość materiałów dostępnych w Internecie już znalazłem. Nie zgadza mi się również widok fabryki z loga Sommerfelda z aktualnym zabudowaniem tej dzialki. Odnosząc się do zachowanego zabytkowego budynku, nie można go odnieść do oryginalnych zabudowań fabrycznych. Nie ma też lini kolejowej, która widać na logu Sommerfelda.

Autor:  Hrab [ niedziela, 3 lut 2019, 11:01 ]
Tytuł:  Re: Fabryka pianin Sommerfeld

Witam. Na forum jest wątek tej fabryki viewtopic.php?f=95&t=6286&p=66698&hilit=sommerfeld#p66698. Można go kontynuować i rozwijać. Jest w nim zapewne błąd dotyczący lokalizacji. Jak piszesz, sprawa wyglądu i lokalizacji budzi różne wątpliwości. Temat wart rozwinięcia.
Jeśli chodzi i brak linii kolejowej, o czym piszesz, to w lokalizacji w okolicy PKS opisywanej w wątku fabryki występuje linia kolejowa do gazowni.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/