Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 11:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 30 sty 2019, 15:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Na terenie placu budowy Teatru Kameralnego znaleziono coś ciekawego

https://pomorska.pl/drewniana-brama-pal ... r/13848324

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 sty 2019, 06:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To faktycznie sensacyjne odkrycie. Szkoda, że o tym wczoraj nie wiedziałem, bo zapewne moja ciekawość by mnie tam pognała. A i słońce sprzyjało robieniu dobrych zdjęć. Możliwe, że Robert coś więcej nam tu opowie.
Wiem że podpisana inwestycja, to terminy itp. Ale jak dla mnie, to to archeolodzy, w takich ważnych przypadkach powinni działać bez pospiechu i dopiero po całkowitym zbadaniu i opuszczeniu przez nich terenu, mogli by tam ponownie wejść budowlańcy. Mogły by to regulować jakieś odpowiednie, dodatkowe zapisy w umowie, o warunkowych przesunięciach terminu oddania obiektu, z takich konkretnych przyczyn...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 sty 2019, 14:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Byłem tam około południa. Odkryte pozostałości po początkach miasta, budzą sporą ciekawość i apetyt 'na więcej'...
Pierwsze zdjęcie, to widok na część wykopu, z aktualnym znaleziskiem.
Na drugim zdjęciu, strzałki pokazują 'słupy'... Nie wiem, czy są elementem wspomnianej bramy, czy mostu. Z boku, Robert bierze oznaczony właśnie, kolejny 'pieniek', który odstawiony, jest na dole trzeciego zdjęcia.


Załączniki:
Robert 1.JPG
Robert 1.JPG [ 102.62 KiB | Przeglądany 4795 razy ]
Robert 2.JPG
Robert 2.JPG [ 86.11 KiB | Przeglądany 4795 razy ]
Robert 3.JPG
Robert 3.JPG [ 124.24 KiB | Przeglądany 4795 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 sty 2019, 14:58 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
^^^
^^^
Terminy są określone w ustawie (art. 32 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).
W tym przypadku nie można ich dowolnie kształtować w umowie (art. 6 kodeksu postępowania administracyjnego).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 sty 2019, 22:27 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Hey Koledzy i Koleżanki. Wczorajsze informacje mediów były delikatnie mówiąc nieścisłe. A tak naprawdę gów.. warte. Prace przy budowie nowej bryły Teatru Kameralnego nie zostały wstrzymane. Z prostego powodu - nie zostały one bowiem rozpoczęte. Zgodnie z wymogami prawa i decyzją Konserwatora od 17 grudnia 2018 roku w miejscu budowy trwają WYPRZEDZAJĄCE BADANIA ARCHEOLOGICZNE. Drewnianą konstrukcję, którą na razie HIPOTETYCZNIE zinterpretowano jako bramę miejską odkryto 20 grudnia 2018 roku. W najmniejszym stopniu nie wpłynęło to na tryb prowadzenia badań archeologicznych. Dwa masywne słupy widoczne na zdjęciach nie są elementami hipotetycznej bramy. Znajdują się jej przedpolu. Więcej informacji jutro

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lut 2019, 09:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Serio? :):)


Załączniki:
Placu.jpg
Placu.jpg [ 22.19 KiB | Przeglądany 4754 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lut 2019, 16:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
A ja tytuł 'czytałem na pamięć', bez zastanowienia i nawet tego nie zauważyłem, choć niedawno, coś w tym rodzaju, niechcący, wyszło spod ręki wichury... :oops:

Dziś jest już trochę głębsza 'dziura'. (Widok 1 )
Pojawiło się trochę nowych detali, których nawet nie będę próbował nazwać, bo coś poprzekręcam...
Na drugim zdjęciu odsłonięto 'coś' u dołu kadru, a na czwartym zdjęciu można w głębi dostrzec niebieską plandekę. Co jest pod nią? Może coś cennego, co mogą zniszczyć warunki atmosferyczne. :?:


Załączniki:
widok 1.JPG
widok 1.JPG [ 94.99 KiB | Przeglądany 4731 razy ]
znaleziska 1.JPG
znaleziska 1.JPG [ 101.98 KiB | Przeglądany 4731 razy ]
znaleziska 2.JPG
znaleziska 2.JPG [ 64.81 KiB | Przeglądany 4731 razy ]
znaleziska 3.JPG
znaleziska 3.JPG [ 87.58 KiB | Przeglądany 4731 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lut 2019, 14:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Robert Grochowski pisze:
Hey Koledzy i Koleżanki.
(...)
Więcej informacji jutro


Robert ma na pewno teraz sporo pracy, więc jest zrozumiałe, że trochę się spóźni z napisaniem nam o tych znaleziskach...

Tymczasem dzisiaj tam znów zajrzałem. Usunięte zostały kolejne warstwy ziemi. Pokazały się nowe elementy odkopanych obiektów.


Załączniki:
5 II a.JPG
5 II a.JPG [ 73.39 KiB | Przeglądany 4581 razy ]
5 II b.JPG
5 II b.JPG [ 59.66 KiB | Przeglądany 4581 razy ]
5 II c.JPG
5 II c.JPG [ 58.88 KiB | Przeglądany 4581 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 lut 2019, 07:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na 'placu' zdjęto kolejne warstwy ziemi. Rodzi się pytanie, czy archeolodzy spodziewają się znaleźć jeszcze coś 'sensacyjnego'... Skąd to pytanie? Plac jest bardzo dobrze ogrodzony. Od ulicy na sporej długości odgradza go mur. Jedyne dogodne miejsce do 'podglądania', było przy narożniku, na końcu tego muru, odgrodzone siatką. No i wyobraźcie sobie, że po tych kilku zdjęciach które tam zrobiłem i tu pokazałem, w ten kilku metrowy odcinek siatki, zostały wstawione blaszane 'parawany'. Oczywiście ironizuję z tą 'sensacyjnością'. Ale skoro miasto jest 'nasze' i archeolodzy działają na rzecz miasta, czyli 'dla nas', to czemu nagle zaczęli uniemożliwiać przechodniom zerkanie na konkretne miejsce na placu? W takich momentach mówi się, że 'mają coś do ukrycia'... Ale co? Elementy znaleziska? Czy obchodzenie się z nimi? 'Skarby'...
Postawienie tego dodatkowego 'parawanu', u mnie wywołało odczucie braku zaufania do działań panów poszukiwaczy.


Załączniki:
coraz głębiej.JPG
coraz głębiej.JPG [ 91.31 KiB | Przeglądany 4503 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 lut 2019, 16:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dzisiaj odwiedziłem to miejsce. Jak to się mówi, 'jest już pozamiatane'. Świeżo nawiezioną na plac warstwę piachu, żwawo utwardzały ubijarki...
Pozostało nam uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zapewne bardzo ciekawą, może tylko dla nas, relację Roberta. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 kwie 2019, 20:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jak na razie, Robert jeszcze nie znalazł czasu by nam co nie co napisać, ale w dzisiejszych Zbliżeniach na TVB 3 opowiedział o ciekawym znalezisku. Pod teatrem, prawdopodobnie w dawnej zamkowej fosie, zostały znalezione 'szczątki' miecza, być może używanego w czasie bitwy o miasto w 1409 roku.


Załączniki:
miecz.JPG
miecz.JPG [ 18.55 KiB | Przeglądany 4350 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 sie 2023, 08:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 sie 2023, 07:37
Posty: 3
Ciekawy jest fakt, że coraz więcej się słyszy o takich wykopaliskach, pamiętam, że jakiś czas temu i w Krakowie został odnaleziony stary most

_________________
https://pomalowany.pl/zwarzona-farba-na ... -ten-blad/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group