Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 8 maja 2024, 16:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 15 sie 2010, 15:13 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Zaczeło się od tego, że o mały włos i bym nie przyjechał na miejsce :-O ale dotarłem i napiszę kilka zdań moich wrażeń, a na koniec pokażę kilka zdjęć.
Wyruszyłem z Maciejem i Lidką. Z dojazdem nie mieliśmy problemu prócz pewnych obaw co do pogody, bo to co widzieliśmy na horyzoncie nie wróżyło nic dobrego. Po drodze spotkała nas konkretna ulewa, która poszła później w stronę Bydgoszczy. Niebo nad miejscem do którego zdążaliśmy było w miarę do zniesienia. Miejsce parkingu, gdzie można było spokojnie postawić samochód było dobrze oznaczone. Byliśmy dużo wcześniej, więc wojsko niemieckie przygotowywało się na drodzę i pewnie dlatego nas nie sprawdzali (papiren, bagażniken). Spokojnie zaparkowaliśmy, przywitaliśmy się z wojskiem i ruszyliśmy w las na miejsce imprezy. Wszystko oznaczone, więc nie było problemu z trafieniem na miejsce gdzie znajdowała się kopalnia Montana. Na miejscu zastaliśmy kilka osób rozstawiających jeszcze sprzęt. Troszkę pomogliśmy przy wieszaniu banerów, po czym miło rozmawiając z Robertem staraliśmy się nie zmoknąć, bo nad naszymi głowami szalała ulewa. Pomyśleliśmy: "No ładnie się zaczyna...". Ale deszcze odpuścił po jakimś czasie. Pokręciliśmy się trochę i zaczęło przybywać coraz więcej ludzi. Sporo znajomych się pojawiło co było bardzo miłe.
Kiedy zbliżał się czas rozpoczęcia zebrało się już około 120 osób. Grupy rekonstrukcyjne zaczęły zajmować swoje miejsca, po wcześniejszym przeczyszczeniu broni. Przygotowanych miejsc siedzących było sporo ale nie starczyło dla wszystkich. Widowisko można było oglądać spokojnie stojąc. Ukształtowanie terenu sprawiało, że było wszystko bardzo dobrze widać. Przechadzająć się wśród tłumu można było wyczuć podekscytowanie i zaciekawienie.
No i się zaczęło. Na początku poznaliśmy historię kopalń w Pile w prezentacji i filmie (Robert Grochowski, Wojciech Weyna). Można było dowiedzieć się bardzo dużo o tym jak kopalnie powstały, jak działały i nawet jak wyglądały. Następnie zobaczyliśmy film "Tucholski wrzesień 1939" (Robert Grochowski). Mogliśmy poznać umiejscowienie lini obronnej, usytuowanie umocnień. Widzów przybywało. Dodać trzeba, że pogoda podczas trwania prezentacji dopisywała. Następny materiał, który moglismy zobaczyć dotyczył tematu poligonu ćwiczebnego V-2 umiejscowionego w pobliżu Wierzchucina. Poznaliśmy zarys historii i posłuchaliśmy próby rekonstrukcji (Wojciech Mąka). Dużo zagadnień wymagało obszerniejszego wyjaśnienia na co niestety czas nie pozwalał. Ja osobiście uważam, że informacje przedstawione nam w tym czasie zachęcają do dalszych szukania inforamcji w tym temacie. Nie sposób przedstawić te wszystkie szczegóły w tak krótkim czasie. Po prezentacji zdjęć zobaczyliśmy film ukazujący procedurę odpalania rakiety V2. Po rakietach przyszedł czas na wyświetlenie filmu (skróconego) "Obozy pracy przy niemieckiej fabryce nitrogliceryny w Bydgoszczy D.A.G. Fabrik Bromberg" (Jarosław Butkiewicz). Mogliśmy zobaczyć gdzie znajdowały się obozy i jak wyglądały. Temat ten też mógł być pewnego rodzaju zachętą do drążenia tematu samemu np wybierając się na wycieczkę "Śladami obozów pracy przy D.A.G. Fabrik Bromberg" (viewtopic.php?f=37&t=1299).
Na sam koniec organizatorzy przestawili nam prezentację na temat niemieckich badań w kopalni i rekonstrukcję wydarzeń z roku 1945 - inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznej (SS vs Armia Czerwona). Na inscenizację nie wszyscy doczekali. Godzina była już "mocno późna" i część osób, która przyszła z dziećmi nie doczekała się "strzelaniny". Było głośno i na to chyba wszyscy liczyli. Atak sowietów nie trwał długo, szybko uwineli się z przeciwnikiem. Po całej akcji wysłuchaliśmy o grupach rekonstrukcyjnych i o ich umundurowaniu w którym przyszli na 'pokaz'.
Całe wydarzenie można śmiało uznać za udane. Najważniejsze, że pogoda dopisała i zainteresowani licznie przybyli. Ja osobiście mam imprezę tą mam już wpisaną na stałe w swój kalendarz, a na nastepny wyjazd będę namawiał rzeszę (trzecią też ;) ) swoich znajomychpokazując im zdjecią i opowiadając jak było.
Dziękuję Maciejowi za bezinteresowne podwiezienie mnie na miejsce!

Teraz przedstawię wam część zdjęć, które pokazują jak było na nocy z archeologią:

1. Miejsce akcji
Obrazek

2.
Obrazek

3. Przygotowania grupy rekonstrukcyjnej
Obrazek

4. Podczas ulewy trzeba było wyciągnąć parasole :twisted:
Obrazek

5. Miejsca siedzące się powoli zapełniały
Obrazek

6. Można było zrobić zdjęcia póki jeszcze nie było wojska
Obrazek

7. Prąd cały czas dostarczał agregat
Obrazek

8. A może by tak na dół?
Obrazek

9. W oczekiwaniu
Obrazek

10. Pucowanie
Obrazek

11. Cały czas nadciągali nowie widzowie
Obrazek

12.
Obrazek

13. Przygotowania do fotografowania :D
Obrazek

14. Stanowisko dowodzenia Wojtek Weyna z asystą (lektorki?)
Obrazek

15. telefon alarmowy ale nie czerwony --> nieb(/m)ieski <--
Obrazek

16. Ostatnie ustalenia Wojtka z Robertem Grochowskim
Obrazek

17. Zebrała się już liczna grupka widzów
Obrazek

18. Zabłądzili?
Obrazek

19. Marsz w kierunku kopalni
Obrazek

20. Zaciekawieni widzowie
Obrazek

21.
Obrazek

22. Ustalenia inscenizacji (mina Roberta :D )
Obrazek

21. "Nie bój się. Obronię Cię"
Obrazek

22. Wśród publiczności można spotkać dzieci, młodzież, dorosłych oraz osoby starsze. Przyjechali ludzie z wszsytkich przedziałów wiekowych
Obrazek

23.
Obrazek

24. Można było zabawić się w przebierańca
Obrazek

25. Zrobić sobie rodzinne zdjęcie
Obrazek

26.
Obrazek

27.
Obrazek

28. Powoli zaczęło brakować nawet miejsca, by swobodnie stanąć ;)
Obrazek

29. Zaczas zacząć
Obrazek

30. Czas na pierwszą prezentację
Obrazek

31. Wojtek Weyna
Obrazek

32. Wszyscy uważnie słuchali i oglądali
Obrazek

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35. Powolutku na terenie kopalni zapadał zmrok
Obrazek

36. Wojtek Mąka przedstawił na prezentacje na temat V-2
Obrazek

37. Na koniec przyjechali Niemcy i zaczęli coś szukać i sprawdzać
Obrazek

38. jeden stanął na straży
Obrazek

39. Nagle dotarła wiadomość o nadchodzących wojskach sowieckich
Obrazek

40. W oczekiwaniu
Obrazek

41. Atak nastąpił z nienacka
Obrazek

42.
Obrazek

43. Dycha? Niedycha? No to może dwie dychy...
Obrazek

44.
Obrazek

45. Snajper miał na oku całą okolicę
Obrazek

46.
Obrazek

47. Prezentacja osób biorących udział w inscenizacji
Obrazek

48. Prezentacja umundurowania oraz uzbrojenia
Obrazek

49.
Obrazek

50.
Obrazek

51.
Obrazek

52. Zaraz po tym zdjęciu nastąpił oficjalny koniec i wszyscy udali się w drogę powrotną do domów
Obrazek

To by było na tyle z mojej strony. Dziekuję wszystkim za towarzystwo podczas etgo wydarzenia i nie pozostaje mi nic, jak tylko czekać na przyszły rok :D
Pozdrawiam!
Paweł Warlinski

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sie 2010, 15:35 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 1 sie 2010, 16:37
Posty: 51
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo ładne ostre fotki. Można wiedzieć jakim sprzętem je zrobiłeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 sie 2010, 12:25 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 70
Pięknie !!!!
Fajnie odbarwione foty - jak w Szeregowcu Rayan'ie :)

Ja widziałem czym to było robione... Taka jednorazówka KODAK z kiosku :mrgreen:

_________________
Pozdry,
::- mercur -::
http://www.baza44.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 sie 2010, 19:00 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
mercur pisze:
Ja widziałem czym to było robione... Taka jednorazówka KODAK z kiosku :mrgreen:


z Poldi (małe czerwone) :D

Krisi: dostał odpowiedz na swój e-mail

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group