Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwie 2024, 05:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 596 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 26 lip 2010, 20:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Ewing pisze:
Tu jest niezły fragment filmu z kadrami między innymi z Parkowej.
http://www.criticalpast.com/video/65675 ... ic-Germans
Cwaniacy nieźle się cenią za całość oraz za poszczególne kadry.


Zamieszczony w linku fragment filmowy znany jest z wrześniowej Die Deutsche Wochenschau. Jednak jakość nagrania jest o niebo lepsza! Nagranie skłoniło mnie do zamieszczenia w odpowiednim dziale zagadki związanej z tym krótkim filmem.

Zagadka :arrow: viewtopic.php?f=13&p=10996#p10996


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 sie 2010, 17:43 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Wygląda na to że kolejne foty z tego okresu


Załączniki:
bydzia.JPG
bydzia.JPG [ 47 KiB | Przeglądany 10474 razy ]
bro.jpg
bro.jpg [ 55.33 KiB | Przeglądany 10489 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 sie 2010, 19:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Ta pierwsza fotka wygląda jak z ul. Długiej, ale czy to na pewno Bydgoszcz? Na zdjęciu poniżej jakby ta sama ulica, tylko nieco dalej i pokazana w przeciwnym kierunku. Fotka była opisana jako: "Befreiung von Graudenz durch die Wehrmacht". Czy ktoś może potwierdzić, że to Grudziądz?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 sie 2010, 00:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Też mam wątpliwości co do bydgoskości tej fotki. Jeśli chodzi o ulicę długą to na moje zdecydowanie odpada chociazby ze względu na widoczne wzniesienie ulicy, a długa nigdy nie szła pod górkę.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 sie 2010, 14:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ulica Długa idzie pod górkę w stronę Wełnianego Rynku. Ale ten tor mi nie pasuje, za ostro skręca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 sie 2010, 15:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Trochę poszperałem i według mnie to wylot ul. Starej w Grudziądzu.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 sie 2010, 15:56 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Wczoraj w niemieckiej TV ogladalem bardzo fajny, dwuodcinkowy reportaz "Der Überfall" (Napad) o Kampanii Wrzesniowej. Byl to chyba pierwszy niemiecki reportaz zwiazany wylacznie z Kampania Wrzesniowa. Miedzy innymi bylo tez kilka minut o "Krwawej Niedzieli". Jakis starszy Polak z Bydgoszczy (zapomnialem nazwiska) opowiadal polska wersje, a jego niemiecki rowiesnik ktory mieszkal wtedy w Bydgoszczy, wszystkiemu zaprzeczal.

Reportaz mozna obejrzec tu:
http://www.youtube.com/watch?v=uxxniKzV ... re=related

-- 17 sie 2010 --

O Bydgoszczy tu:
http://www.youtube.com/watch?v=0g1ctfol ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 sie 2010, 12:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Drzewol pisze:
Trochę poszperałem i według mnie to wylot ul. Starej w Grudziądzu.

Zdjęcie, które pokazałeś pojawia się w kilku miejscach w necie właśnie w kontekście wkroczenia wojsk niemieckich do Grudziądza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 sie 2010, 13:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ważne jest to, że do Bydgoszczy we wrześniu 1939 nie wkraczała żadna jednostka pancerna ;) Możemy brać pod uwagę tylko regimenty z 3 dywizji pancernej ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 wrz 2010, 19:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Vera Gannot, 19 lat, ulica Toruńska 125/1. Przemilczana historia.

Rodzina Gannotów mieszkała na ulicy Toruńskiej 123 i 125. Jak zapewne pamiętacie ulica ta była jedną z głównych dróg odwrotu naszej armii. Do dziś pozostały na niej ślady walk w dniach 3-4 września 1939. Niemieccy mieszkańcy tej ulicy narażeni byli na aresztowanie pod zarzutem dywersji. Czasami zatrzymanie takie kończyło się śmiercią. Omawiałem już przypadek rodziny Radlerów, gdzie przeżyły tylko żona i córka. Wspominałem też o miejscu masowej egzekucji na dawnym cmentarzu ewangelickim przy tejże ulicy. Fakt jest taki, że zginęło w tym rejonie kilkunastu Niemców w różnym wieku. Odsyłam do wcześniejszych postów.
Do domu Gannotów przyszli polscy żołnierze i cywile. Powodem najścia było oskarżenie o strzelanie do wycofującego się wojska. Urodzony w Toruniu Willi Gannot, lat 53 został zabity ( bardziej pasowałoby, zatłuczony) na terenie posesji nr.125. Jego syna, 16 letniego Hermana ( zamieszkałego pod numerem 123) zawleczono na cmentarz i zastrzelono. Chociaż, miejsce egzekucji nie jest na 100% pewne. Faktem jest, że ciało znaleziono później na cmentarzu.
Vera Gannot, sądziła że najgorsze już jest za nią. Jednak do domu powrócili młodzi Polacy, w grupie ok. 15-20 osób i zaczęli plądrować mieszkanie. Niszcząc przy tym meble. Vera uciekła w stronę rzeki Brdy, miała zamiar ją przepłynąć aby ocalić życie. Jednak została złapana, i zaciągnięta z powrotem. W domu została wielokrotnie zgwałcona. Przeżyła, a jej zeznania ukazały się w wydanej w 1940 roku " Polnischer Grausamkeiten dokumente "

Jest to jak dotąd, jedyny udokumentowany akt gwałtu, dokonany w czasie "Krwawej Niedzieli", skwapliwie przemilczany przez naszych historyków.

Opracowano na podstawie "Blitzkreig w Polsce wrzesień 1939" Richard Hargreaves. Belona 2009.

Poniżej zdjęcie zabitych Volksdeutschów na cmentarzu przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy.


Załączniki:
Ulica Toruńska.jpg
Ulica Toruńska.jpg [ 94.95 KiB | Przeglądany 10250 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 wrz 2010, 14:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dywersanci w Bydgoszczy. Byli czy nie ? Strzelali do Polaków, czy nie ? Wersja polska i niemiecka to dwie różne bajki. Pomyślałem, że na naszym forum dyskusja na ten temat może być konstruktywna. Założyłem podobny temat na forum IOH, ale tam Bydgoszczan mało co ma wpływ na rozwój i kierunek tego tematu.

Jaki był cel akcji dywersyjnej w Bydgoszczy ?

Na początku stwierdzę, że akcja dywersyjna ma za zadanie osiągnięcie realnych, strategicznych korzyści na danym odcinku frontu. Więc, idąc tym tokiem oddział dywersyjny który działał na terenie miasta, mógł np:
1. wysadzić mosty, aby zdeorganizować zaopatrzenie ...
2. wysadzać linie kolejowe, j.w
3. zniszczyć turbiny elektrowni na Jachcicach
4. zając np. dworzec kolejowy, lub inne newralgiczne budynki miasta, aby zablokować odwrót wojsk polskich
5. zając lotnisko bydgoskie, aby oddział powietrznodesantowy mógł bezpiecznie wylądować i odciąć południowe dzielnice miasta, czyli kierunek na Inowrocław.....
6. zniszczyć stację pomp
7.uszkadzać linie napowietrzne, telefoniczne czy energetyczne....


....na razie mam takie propozycje. Miejmy na uwadze, że żaden z powyższych obiektów nie został zajęty atakiem większej grupy dywersyjnej, a całość działań sprowadziła się do bezładnej strzelaniny na ulicach miasta. Gdzie dywersanci nie działali w dużych grupach, nie udzielali sobie wsparcia i w ciągu kilku godzin zostali wyłapani lub zlikwidowani. Ich namierzenie było bardzo łatwe, bo strzelali wyłącznie z nieruchomości należących do Niemców, lub cmentarzy ewangelickich, ewentualnie, lub jak chcą tego liczne relacje polskie z 9 wież kościelnych ( przy Koronowskiej trudno mówić o wieży, ale tzw. hełm na dachu był).
Akcja dywersyjna nie rozpoczęła się wraz z niemieckim uderzeniem na Bydgoszcz, czyli w nocy z 4/5 września. Wehrmacht nie przyszedł z pomocą setkom walczących z polskim wojskiem cywilom. Nie wytypowano żadnej szybkiej grupy bojowej która mogła by wykorzystać poświęcenie dywersantów. Więc jaki był cel tej akcji ? Czy chodziło o sprowokowanie Polaków, kosztem życia trudnej do oszacowania grupy Volksdeutschów ? Takie postawienie sprawy, trudno jednak uznać za sensowne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 2 paź 2010, 17:19 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 2 paź 2010, 16:07
Posty: 1
Witam szanownych forumowiczów. Mam pytanie ws. niektórych zdjęć jakie umieszczone są w tym wątku (na stronie 4), a dokładnie tych z albumu "Selbstschutz – Westpreussen", znanego również jako "Album chwały Selbstschutzu" lub "Album Alvenslebena", które przedstawiają członków Selbstschutzu i egzekucję w Dolinie Śmierci.

1) Czy istnieje tylko jeden egzemplarz albumu, czy też było ich więcej?
2) Czy album był oficjalnie publikowany w III Rzeszy, czy też był swego rodzaju półprywatnym albumem pamiątkowym?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 paź 2010, 18:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie wiem ile albumów było stworzonych. Wiem na pewno, że do naszych czasów dotrwały dwa (o których wiemy) Jeden z nich z jest w posiadaniu IPN. Drugi nie pamiętam.

Co do jego przeznaczenia to nie znalazłem nigdzie informacji nt czy był dla wszystkich selbstchutz menów czy tylko dla Alvenslebena oraz jego świty.
Podejrzewałbym jednak to ostatnie.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 paź 2010, 08:53 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Seth napisał:"...Więc jaki był cel tej akcji ? Czy chodziło o sprowokowanie Polaków, kosztem życia trudnej do oszacowania grupy Volksdeutschów ? Takie postawienie sprawy, trudno jednak uznać za sensowne."
Uważam, że można doszukiwać się jednak pewnego sensu w takim działaniu strony niemieckiej. Istnieje prawdopodobieństwo taktycznego poświęcenia grupy osób dla osiągnięcia celu dalszego (boję sie powiedzieć strategicznego) np. propagandowego. Prowokacja gliwicka pokazuje, że hitlerowcy dbali jednak o preteksty do założonych z góry działań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 paź 2010, 19:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Seth wraca do swojej teorii o braku dywersji przedstawiając wybiórczo potencjalne jej konkretne cele i zapominając (celowo ?) o zasadniczym, jakim jest sianie chaosu i dezorganizacji wśród wojsk przeciwnika. Jeśli jednym z celów prócz tejże dezorganizacji jest prowokacja, to nie pomaga się dywersantom przyspieszając wejście wojska itp.. Potem płaci się odszkodowania rodzinom dywersantów i wykorzystuje osiągnięta cele. Jak widać te cele zostały osiągnięte na co najmniej 100 lat. Viva Erika ! Dyskusja jest typu golone - strzyżone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2010, 13:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Hrab.....

Szkoda że czytasz wybiórczo, pewnie jest to działanie celowe.......mała prośba, napisz gdzie twierdzę jakoby dywersji w ogóle nie było. bo jak na razie Twoja postawa jest niemerytoryczna, a jej cel jest jasny........
Natomiast z Twoimi wnioskami zgodzić się nie mogę, są nielogiczne z praktycznego i militarnego punktu widzenia......jest to co prawda oficjalny i mile widziany w pewnych kręgach, sposób postrzegania tamtych wydarzeń, więc mogę tylko wznieść okrzyk Vivat Jarosław i Tu jest Polska oraz oddajcie krzyż.....bowiem tą miarą ceni się dziś patriotyzm i ocenia się polskość. Bliżej Tobie do Eriki niż mnie ........


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2010, 18:32 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Seth, pojechałeś właśnie po całości odwołaniem się do "pewnych kręgów", "pewnego postrzegania tamtych wydarzeń" i prezesa wiadomej partii.
Znaczy, że jak nie podzielam poglądów prof. Jastrzębskiego, nie wyznaję kuriozalnych nierzadko zasad poprawności politycznej (historycznej) to oznacza automatycznie, że jestem krzykaczem i populistą spod znaku PIS? Politycy tej formacji uczynili bardzo wiele złego dla pamięci o naszej historii oraz postrzegania patriotyzmu jako wartości. I niestety żadna z innych formacji nie robi nic aby zagospodarować tą dziedzinę we właściwy sposób.

Nikt będący w temacie nie zaprzeczy, że Polacy dopuścili się przemocy na mniejszości niemieckiej tak w 1939 jaki i w 1945 (tu zdecydowanie częściej), ale nie zmuszajmy ofiar do stawiania cmentarzy swoim katom jak to było napisane na forum.

Poruszasz temat, którego jak dotychczas nie rozpracował nikt z tzw. fachowców, chwała Ci za to, ale może dla równowagi poczytaj sobie jak tzw. "zwykli Niemcy" rozprawiali się z polskimi i żydowskimi dziećmi w zamienionym na więzienie klasztorze w Górce Klasztornej.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2010, 19:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Jeżeli ktokolwiek operuje pustą retoryką, a całość sprowadza do wiadomej Eriki, to w identycznym tonie otrzyma odpowiedź. Nigdy nie idę na kompromis. Szanujmy się choć trochę i rozmawiajmy nie plując na siebie. Nie bronię Niemców i nie usprawiedliwiam napaści na nasz kraj. A PiS czy PO mam w równie głębokim "poważaniu"

Napisałeś bardzo ważne zdanie :

"Nikt będący w temacie nie zaprzeczy, że Polacy dopuścili się przemocy na mniejszości niemieckiej tak w 1939 jaki i w 1945"

Tylko, że trzeba to uzupełnić słowami: w dniu dzisiejszym nikt......bo trzeba było dziesiątków lat aby spojrzeć na tamte wydarzenia w taki właśnie sposób.

Cytuję:
WDW
"Poruszasz temat, którego jak dotychczas nie rozpracował nikt z tzw. fachowców, chwała Ci za to, ale może dla równowagi poczytaj sobie jak tzw. "zwykli Niemcy" rozprawiali się z polskimi i żydowskimi dziećmi w zamienionym na więzienie klasztorze w Górce Klasztornej."

Może przez grzeczność zmilczę co robią fachowcy. Jednak odsyłanie mnie do książek dotyczących zbrodni niemieckich uważam za wysoce niestosowne. Mylnie zakładasz, że jestem forpocztą goebbelsowskiej propagandy, która ma za zadanie użalanie się nad niemieckimi ofiarami "Krwawej Niedzieli"............. a do tego nie oczytanym półgłówkiem.............nie jestem młokosem.......stąd moje zainteresowanie tym tematem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2010, 19:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
No tak i powracamy do naszej małej wojenki z Grabem!?

Kolejny raz zamiast zarzucać się faktami zarzucamy się gównami. Dywersja była - nie była. Polacy zabijali Niemców, Niemcy Polaków. To wszystko wiemy a raczej domniemamy. Jak na razie nikt nie przedstawił żadnej ostatecznej konkluzji. Dopóki to nie nastąpi powstrzymajcie swoje gorące głowy i poszukajcie faktów.

Jest na świecie jeszcze mnóstwo archiwów zarówno publicznych jak i prywatnych.


SZUKAJMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Może coś się znajdzie ciekawego na czym moglibyśmy podtrzymać dyskusję, do tego czasu przedstawiajmy tylko fakty i własne przemyślenia nie obrażając innych.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2010, 19:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
krzysztof drozdowski pisze:
SZUKAJMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 596 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group