Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 12:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 19 lip 2012, 21:47 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Witam po dłuższej przerwie.

Od pewnego już czasu zachęcam znajomych, zainteresowanych historią naszego miasta, do przejrzenia swoich rodzinnych archiwaliów i do odwiedzin na Forum.
Jest wśród nich kolega Jacek G. ;)
Posiada sporo ciekawych dokumentów i zdjęć odziedziczonych po rodzicach i dziadkach, dot . również Bydgoszczy.
Mam nadzieję, że dołączy do naszego grona i podzieli się swoimi pamiątkami.

Właśnie dzięki Niemu dowiedziałem się o bohaterskiej postawie harcerzy, którzy podobnie jak harcerki z Katowic, walczyli w pierwszych dniach września, na wieży spadochronowej w Bydgoszczy.
Fakt ten był mi całkowicie nieznany.
Prawdopodobnie pod i na wieży było po jednym stanowisku ogniowym , obsadzone drużyną harcerzy.
Jednym z nich był Jego wuj, Franciszek Gwizdała.
Został złapany przez hitlerowców w pierwszych dniach września w domu w chwili kiedy przyszedł się przebrać.
Rozstrzelany w dniu 10.09.1939r. i pochowany w zbiorowej mogile na ul. Kossaka.
Ekshumowany i ponownie pochowany na tym cmentarzu.
Miał 19 lat.
Nie jest wiadomym , czy harcerze walczyli z nacierającymi wojskami niemieckimi od str. Nakła, czy z dywersantami w dn. 3 września :?:

W zał. dokument śmierci wystawiony po wojnie i po ekshumacji, oraz oświadczenie grabarza .

Dzięki wielkie Jacku .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 paź 2012, 21:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Nie jest wiadomym , czy harcerze walczyli z nacierającymi wojskami niemieckimi od str. Nakła, czy z dywersantami w dn. 3 września


Bardziej prawdopodobnym wydaje mi się, że harcerze stanowili zwykłą czuję przeciwlotniczą lub obserwacyjną, niż to, że walczyli z bronią w ręku.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 kwie 2015, 21:09 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Z ebay-a , podpisana ,,Polen Mai 1940 Bromberg Fallschirmspringer Turm Fallschirmjäger Bydgoszcz,,


Załączniki:
23.jpg
23.jpg [ 70.03 KiB | Przeglądany 17276 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 kwie 2015, 08:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
AERO pisze:
Nie jest wiadomym , czy harcerze walczyli z nacierającymi wojskami niemieckimi od str. Nakła, czy z dywersantami w dn. 3 września :?:


W 1939 r. wieża stała w szczerym polu na Osiedlu Leśnym.
Zgodzę się z Krzystofem. Obsada wieży mogła służyć jedynie jako bierny punkt OPL.
Inną sprawą jest fakt aresztowania harcerzy, harcerek w pierwszych dniach września.
Harcerki chyba do tej pory leżą gdzieś w dołach śmierci w Tryszczynie.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 kwie 2015, 23:42 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Z tego co jest mi wiadomo w Bydgoszczy były 2 wieże spadochronowe.
Jedna z nich, niższa była zlokalizowana właśnie na terenie obecnego Oś. Leśnego .
Ćwiczyli na niej podchorążowie.
Ten wątek dot. wieży przy ul. Nakielskiej . Pisałem o bohaterskiej postawie miejscowych harcerzy i o stanowisku(ach) ogniowym przy lub na wieży ! Nie o harcerskich czujkach obserwacyjnych !

Wspomniany Franciszek Gwizdała za czynny opór stawiany w tym miejscu , został później rozstrzelany.
Taki otrzymałem przekaz i tego będę się trzymał !

Otwartą jedynie dla mnie kwestią są okoliczności i rodzaj tego oporu , oraz jego czas trwania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 kwie 2015, 08:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Andrzeju - wieża na Nakielskiej to wieża z Leśnego przeniesiona po wojnie w związku z budową osiedla.
To tylko przekaz rodzinny, który trzeba zweryfikować zgodnie z metodologią badań historycznych.
Jak na razie, dla mnie, jest to taka sama legenda jak ta z ręką na ścianie kościoła pojezuickiego.
Na pewno zginął za to, że był harcerzem i Polakiem.

W relacjach przewija się opowieść o ostrzelaniu pododdziałów 62 pp wchodzących do miasta od strony Koronowa, przez oddziałek Straży Obywatelskiej / OPL / harcerzy, którzy usadowili się na nasypie toru kolejowego do Inowrocławia, być może na Nakielskiej harcerze także usadowili się w pobliżu wiaduktu w tym nasypie.
O walce tutaj ciężko mówić, raczej broni maszynowej nie mieli, tylko karabiny. Po pierwszym strzale Niemcy zatrzymują się, wysuwają ckm-y do przodu, drużynami na bok próbują obejść punkt oporu. W tej chwili harcerze się wycofują (w przeciwnym razie zginęliby na miejscu) i koniec "boju spotkaniowego".
A że w pierwszych dniach aresztowano harcerzy i harcerki to fakt znany powszechnie, i nie był potrzebny opór zbrojny.

Mogę poszukać we wspomnieniach, ale czytałem że na Pomorzu Wehrmacht brał do niewoli wszystkich, którzy nosili mundury: listonoszy, kolejarzy..., nawet woźnych.
Dopiero w obozach filtracyjnych weryfikowano zasadność.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 kwie 2015, 13:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
W pełni potwierdzam słowa Zecera. Zwłaszcza o wyłapywaniu wszelkiej maści osób mundurowych.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Przyznam, że nie wiedziałem o istnieniu wieży na Leśnym.
'Stara Bydgoszcz' pokazała właśnie zdjęcie, które jak sądzę, zostało zrobione z tej wieży. U dołu kadru, z lewej strony, widać, ('na moje oko'), mały kawałek balustrady. Dziwny też jest 'jasny detal' nad nią, pokrywający się częściowo z drogą.


Załączniki:
chyba wieża.JPG
chyba wieża.JPG [ 46.96 KiB | Przeglądany 17141 razy ]
balustrada.JPG
balustrada.JPG [ 21.59 KiB | Przeglądany 17141 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 06:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
To co ująłeś w zbliżeniu to oprócz balustrady jest trybuna stadionu wojskowego.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 18:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Czy manipulacje aero, który chce z wieży spadochronowej przy Nakielskiej zrobić punkt heroicznego oporu, należy uznać za głupotę, czy tylko za niedouczenie. O ile datę lokalizacji wieży z miejsca skorygowano, o tyle mrzonki aero mają jeszcze jeden wymiar. Nieuk w jego przypadku to i tak zbyt lekkie określenie. Otóż aero otumaniony propagandą PRL-owską, nawiązuje wymyślone przez siebie wydarzenia do mitycznej obrony podobnej wieży spadochronowej w Katowicach. Kłamstwo urodziło kłamstwo;

http://wpolityce.pl/polityka/165671-od- ... propagandy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 18:56 
Online
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
seth cenię twoją ogromną wiedzę ale czy na każdym kroku musisz obrażać swoich oponentów?
Robi się to już nudne ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 19:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ewing pisze:
seth cenię twoją ogromną wiedzę ale czy na każdym kroku musisz obrażać swoich oponentów?
Robi się to już nudne ...



W przypadku wydarzeń września 1939 nie chodzę na skróty. Nigdy tego nie robię. Nie przechodzę też do porządku dziennego, nad tematem w którym ktoś próbuje zbudować nowy mit. Mitów w naszej historii mamy aż nadto. Wieży spadochronowej na Nakielskiej w roku 1939 nie było :!: Jednak kilku użytkowników stara się delikatnie ten stan rzeczy wytłumaczyć i co ? ;

aero;

Cytuj:
Ten wątek dot. wieży przy ul. Nakielskiej . Pisałem o bohaterskiej postawie miejscowych harcerzy i o stanowisku(ach) ogniowym przy lub na wieży ! Nie o harcerskich czujkach obserwacyjnych !


Dla mnie Ewing nic co dotyczy września 1939 nie jest nudne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 kwie 2015, 19:15 
Online
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
seth pisze:
W przypadku wydarzeń września 1939 nie chodzę na skróty. Nigdy tego nie robię. Nie przechodzę też do porządku dziennego, nad tematem w którym ktoś próbuje zbudować nowy mit. Mitów w naszej historii mamy aż nadto. Wieży spadochronowej na Nakielskiej w roku 1939 nie było :!: Jednak kilku użytkowników stara się delikatnie ten stan rzeczy wytłumaczyć i co ? ;

Ale ja i zapewne inni użytkownicy nie chcą żebyś chodził na skróty :)
Chodzi tylko o to żebyś robił to w bardziej cywilzowany sposób nie obrażając innych użytkowników bez względu na to jakie w Twojej opinii wypisują herezje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 kwie 2015, 17:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Jak widzę takie bzdury to krew mnie zalewa.
Jedyne co jest istotne w tym temacie, to zamieszczone Akty Śmierci. Szkoda że jedyna refleksja jaka nasunęła się autorowi jest dobrze zakorzeniona w poprzednim systemie politycznym. Jak widać komuna jeszcze nie zdechła.

Widzę to tak. Bydgoscy harcerze licznie stawili się, aby zapanować nad chaosem jaki panował w mieście z racji tysięcy uchodźców blokujących wszystkie ważne arterie. Sterowali ruchem, pomagali, obsadzali wiele stanowisk przeciwlotniczych. W relacjach świadków obecność harcerzy jest często zaznaczana. Kiedy rozpoczęło się polowanie na dywersantów, pomagali jak mogli kierując żołnierzy pod wskazane adresy. Takie było pokolenie okresu międzywojennego, pokolenie wychowane w duchu niepodległości i wierności Józefowi Piłsudskiemu, oraz jego następców.
Jednak ci co kształtowali niezłomne postawy harcerzy, uciekli jako piersi. Nie bacząc na wzniosłe ideały. Wojsko, które na harcerzy zawsze liczyć mogło wycofało się po cichu, za nic mając obsadzone przez młodzież posterunki. Pozostawiono ich nie licząc się z konsekwencjami. Czasami pozostawiając im broń. Stąd pierwsze ofiary. Stąd żałoba w wielu bydgoskich domach. Kto miał bronić miasta? harcerz, czy żołnierz? Jeden żołnierz spier...olił, inny zdezerterował, był rozkaz to się wycofał. Wersji jest tyle ilu żołnierzy. Harcerz pozostał. Całkowicie nieświadomy zagrożenia jakie niósł okupant. Najgorsze jest to, że ofiara życia jaką dał na złudnym ołtarzu Ojczyzny, poszła na marne. Zginął za II Rzeczpospolitą, której nie dane było przetrwać wojennej zawieruchy. My dostaliśmy komunę która niestety ma się dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 maja 2015, 22:18 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
...a mnie krew zalewa kiedy forumowy wichrzyciel i zadymiarz, notorycznie przeinacza fakty historyczne związane z 39 r.

Cytuj:
nawiązuje wymyślone przez siebie wydarzenia do mitycznej obrony podobnej wieży spadochronowej w Katowicach. Kłamstwo urodziło kłamstwo;


...obrona wieży w Katowicach to komunistyczny mit i kłamstwo !
Brawo !
Dawno nic głupszego nie czytałem, ale jaki autor taki wpis ! :n
Za chwilę dowiemy się, że agresja hitlerowska na Polskę to również wymysł komunistów.

Wracając do naszej wieży :
Nigdzie nie pisałem o jej heroicznej obronie, tylko o stanowisku ogniowym i o sentencji wyroku za ...!

Relacja pochodzi z przekazu rodzinnego od obcej mi osoby i nie jest (kol. Ewing) herezją , tylko przekazem , częściowo popartym dokumentami!

Co do il. wież spadochronowych w Bydgoszczy;
Słyszałem o 2 i okazuje się , że nie tylko ja !

viewtopic.php?f=71&t=1384&p=11409&hilit=wie%C5%BCa+spadochronowa#p11409

...proszę przeczytać 6 wpis w tym linku z 24 cze 2010r.

" ekspert " od historii naszego miasta również tak uważał, ale nagle zmienił zdanie;


Bezradność adminów w stosunku do poczynań w/wspomnianego , jest porażająca !

Gratulacje !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 maja 2015, 16:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
AERO pisze:
...a mnie krew zalewa kiedy forumowy wichrzyciel i zadymiarz, notorycznie przeinacza fakty historyczne związane z 39 r.


...obrona wieży w Katowicach to komunistyczny mit i kłamstwo !
Brawo !
Dawno nic głupszego nie czytałem, ale jaki autor taki wpis ! :n
Za chwilę dowiemy się, że agresja hitlerowska na Polskę to również wymysł komunistów.

Wracając do naszej wieży :
Nigdzie nie pisałem o jej heroicznej obronie, tylko o stanowisku ogniowym i o sentencji wyroku za ...!

Relacja pochodzi z przekazu rodzinnego od obcej mi osoby i nie jest (kol. Ewing) herezją , tylko przekazem , częściowo popartym dokumentami!


" ekspert " od historii naszego miasta również tak uważał, ale nagle zmienił zdanie;


Bezradność adminów w stosunku do poczynań w/wspomnianego , jest porażająca !

Gratulacje !


Porażająca to jest Twoja indolencja. Owszem, byłem przekonany że w Bydgoszczy były dwie wieże, myliłem się. Cieszę się, że na swojej internetowej drodze spotykam ludzi od których mogę się czegoś nauczyć, vide; Zecer, Bunkier, Ewing, MWS, Bydziak, Misia.......itd. itd. i wielu, wielu innych. Natomiast Ty aero, jesteś po prostu śmieszny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 maja 2015, 07:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Panowie dajcie pokój. Rozmawiajmy merytorycznie.
Wiele osób myślało, że w B. były dwie wieże. Nawet Bydziak 1958 w tym wątku:
Cytuj:
Przyznam, że nie wiedziałem o istnieniu wieży na Leśnym.

Sporo osób (w tym i ja) wcześniej przenosiło wieżę z Leśnego na Nakielską na krótko przed wojną.
Ale są dowody materialne: zdjecia lotnicze czy choćby i fotki zamieszczone parę postów wyżej,
że miało to miejsce po wojnie - w związku z rozbudową Osiedla Leśnego.
Uczymy się i dowiadujemy nowych faktów przez całe życie.

AERO, skoro Leonard Franciszek Gwizdała znalazł się wśród rozstrzelanych 10 września,
to raczej o procesie i wyroku mówić się nie da.
Z przedstawionych dokumentów wiemy tylko, że zmarł* 10.9.1939 o godz. 11.30 i pochowany został na cmentarzu przy Kossaka.
*) inną sprawa jest przyczyna śmierci, jaką było rozstrzelanie.
Do tych dokumentów dochodzi przekaz rodzinny, który należałoby zweryfikować.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 maja 2015, 05:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Zdjęcie z NAC z 'naszą wieżą'. Tylko z której lokalizacji? :oops:


Załączniki:
wiesp.JPG
wiesp.JPG [ 36.09 KiB | Przeglądany 16707 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 maja 2015, 14:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Z czasów budowy na Osiedlu Leśnym. Jeszcze nie osiągnęła pełnej wysokości.

Cytuj:
Bydgoska wieża do skoków spadochronowych wyższa od warszawskiej.
Budowana, staraniem Sekcji Szybowcowej przy Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy, wieża do skoków spadochronowych będzie wysoka na 39 metrów.
Znajdująca się na terenie Wystawy Metalurgicznej w Warszawie wieża ma tylko 35 metrów.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lip 2015, 15:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dotarłem do relacji Polaka który w dniach 1-3 września jako harcerz właśnie miał punkt obserwacyjny OPL na wiezy spadochronowej.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group