Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 08:31 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Wdzieczny będę za wskazanie źródeł gdzie mógłbym znaleźć wiadomości nt. bombardowania Bydgoszczy w dniu 2 września 1939 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 11:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=2994&start=225

Dwa ostatnie posty na stronie 10 oraz na 11. Jako , że są mojego autorstwa uwagi mile widziane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 21:16 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Najbardziej wartościowe źródła, w postaci meldunków pododddziałów 15 DP z 2 września 1939 roku, znajdziesz w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie> Dla przykładu:
CAW, Akta Armii ,,Pomorze”, sygn. II/11/4, karta 63
Meldunek sytuacyjny
Samodzielna Kompania C.K.M. i Broni Towarzyszącej 82
2.09.1939, godzina 12.00

Meldunek sytuacyjny

a. Nalot na Jachcice godzina 11.35, zrzucono około 15 bomb, większość nie wybuchła, most
cały
b. Z nalotu w Smukale i skutków nalotu meldunków jeszcze nie mam. Wysłałem gońców celem sprawdzenia skutków nalotu.
c. W koszarach 62 pp w czasie bombardowania został ranny w nogę i rękę strzelec Stefan Krezowicz (?) i 1 wóz taborowy rozbity
d. Osobiście byłem na stanowisku przy papierni, jednak ognia prowadzić nie można było ponieważ bombowce nieprzyjaciela miały pułap ponad 5.000 m.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 wrz 2009, 08:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Działania lotnictwa niemieckiego w Kampanii Wrześniowej , przedstawiono w 2 tomowej książce "Luftwaffe nad Polską 1939 " autorstwa Mariusa Emmerlinga. Kolejno t.1 Działania lotnictwa myśliwskiego. T.2.....bombowego . Planowane jest 5 tomów łącznie.Wydawnictwo Armagedon. Gdynia 2002.
Emmerling , dosyć szczegółowo przedstawił zadania bojowe i straty lotnictwa niemieckiego. Jest to przełomowa praca na naszym rynku.W obu tomach opisany jest nalot na Bydgoszcz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 wrz 2009, 19:49 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
a ja do tej pory bylem przekonany, ze nalotow na Bydgoszcz nie bylo :o chyba za bardzo nie bylo co specjalnie bombardowac... ewentualnie koszary albo mosty. Kiedys slysalem, ze na Bydgoszcz spadla tylko jedna bomba i to jeszcze sowiecka (pilot musial zrzucic ladunek, bo nie znalazl celu) :?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 wrz 2009, 14:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Informacje na temat bombardowania można znaleźć w wspomnieniach komendanta straży pożarnej Wawrzyńca Wodzimirskiego „Bomby spadły w pobliżu torów przy ul. Zygmunta Augusta, niszcząc jeden dom. Na dworcu towarowym zniszczyły część ramp i halę towarową oraz zapaliły cysterny, zawierające materiały pędne. Spadły także na dziedziniec domu na rogu Dworcowej i Unii Lubelskiej. Straty w ludziach wyniosły kilkunastu zabitych żołnierzy i około 10 rannych”
Cytowane jest to z artykułu "Bomby opóźniła mgła" Krzysztofa Błażejewskiego, Express bydgoski 1.09.09

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 wrz 2009, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Podkleję tu tekst mojego autorstwa ;


Nalot

Wspomniałem już wcześniej o tym wydarzeniu . Teraz czas rozwinąć ten temat . Przyznam , że i tak nie napisze wszystkiego . Przyczyna jest prozaiczna , nie znam wielu szczegółów . Mam za mało konkretnych informacji .
Nalot na Bydgoszcz , w dniu 2 września 1939 , był jednym z powodów , dla którego tak wielu Polaków poszło w dniu następnym do koszar po broń . 3 września , też zawyły syreny tylko , że bomby nie spadły . Ale napięcie nie minęło .

Oddajmy głos Józefowi Kołodziejczakowi , " Prawda o t.zw Krwawej Niedzieli ..... Bydgoszcz 1945 , str. 13-14:

" (...) w międzyczasie , krótko przed południem , przerywają nam pracę syreny. Jest nalot na Bydgoszcz ( 2 IX ). Obserwujemy eksplozje i pożary . Zbombardowana została część miasta przy dworcu , szczególnie koszary i składnica kolejowa oraz część dworca (...) W mieście zdenerwowanie wzrasta . Cały szereg ludzi opuszcza Bydgoszcz ( w tym moja prababcia, babcia i ciotka) , co powoduje podniecenie wśród pozostałych. Również widok cofających się wojsk działa przygnębiająco . Nadchodzą (...) meldunki o skutkach nalotu . Okazuje się , że bardzo wiele osób zginęło wskutek swej lekkomyślności . Po prostu stali na ulicach przyglądając się akcji lotniczej, jakby to była rozrywkowa impreza. Wiele z tych osób zginęło od odłamków. Niemcy zrzucili ok. 220 bomb burzących i zapalających , z czego ca 30 % niewybuchów. Nalot wywołał wśród ludności przerażenie , bardzo wielu postanawia usunąć się z Bydgoszczy. Wszelkie środki lokomocji są
oblężone.(...) Po południu znów alarm i strzelanina do samolotów . Niepokój w mieście wciąż wzrasta.

(.....) 3 września

....... ciekawostką jest fakt , że Kołodziejczak nic nie wspomina o alarmie przeciwlotniczym w tym dniu . Nad Bydgoszczą przeleciał jeden samolot . Pokrótce , alarm odwołano . Wtedy w mieście rozpoczęła się strzelania.....

Wróćmy do 1 września ,Marius Emmerling w książce " Luftwaffe na Polską " pisze :

" Lotnictwo niemieckie nie mogło od świtu 1 września podjąć działań z powodu dużego zachmurzenia i mgły . Dopiero po jej ustąpieniu 3. eskadra I dywizjonu 152 . pułku bombowego (...)zaatakowała lotnisko w Bydgoszczy. (...) ponieważ na pasie startowym nie było żadnych samolotów , bomby zrzucono na zabudowania lotniska.

Nie znaczy to , że w dniu 2 września nie zaatakowano Dworca Głównego i przyległej doń ulicy Zygmunta Augusta . Tylko relacje polskie nie wspominają bombardowania lotniska w dniu 1 września.

Dalej cytuje Emmerlinga , cz. 1 , 1 września , str. 12 :

"Zadanie polegało na osłonie He111 z I/ KG 152 , przeprowadził klucz sztabowy i 3. Staffel podążającą w kierunku Bydgoszczy"

Str. 31 , 2 września :

"Zadaniem Heinkli ( z KG 1) było zbombardowanie lotniska znajdującego się blisko północnego krańca Bydgoszczy ( sic ! lotnisko było na południu , ale na płn. zach. był dworzec )) "

Relacja starosty bydgoskiego Juliana Suskiego , Serwański str 73 - 75 :

"(...) Pierwszy dzień wojny upłynął względnie spokojnie . Bomby były zrzucane przeważnie na węzeł kolejowy , gdzie poczyniły wielkie szkody materialne , ale małe straty w ludziach. Na samo miasto zrzucono ich tylko kilka. Ludność wszędzie zachowywała się dzielnie (......)Drugi dzień wojny rozpoczął się wzmożonym bombardowaniem miasta "

Relacja majora Jana Sławińskiego dow. bat .wartowniczego 15 DP, Serwański , str. 120-121 :

"(...) W godzinach rannych 1 września odbył się pierwszy nalot niemiecki na Bydgoszcz . Bomby padły na bydgoski węzeł kolejowy i na koszary 62 p.p , które znajdowały się obok dworca . Byli zabici i ranni . Padły również pierwsze bomby na lotnisko , lecz nie wyrządziły żadnych szkód , gdyż zrzucono je z dużej wysokości . Niemcy latali w tym dniu bardzo ostrożnie , gdyż nie wiedzieli jeszcze , jak słaba była nasza czynna obrona przeciwlotnicza "

Co ciekawe major Sławiński nic nie wspomina o nalocie w dniu 2 września . Opis bombardowania miasta pasuje właśnie do nalotu z drugiego dnia wojny .

Zajrzyjmy do pracy Włodzimierza Jatrzębskiego " Dywersja czy maskara ? " , tu informacje są bardziej precyzyjne , str. 63 - 66 :

" (...) w godzinach przedpołudniowych pierwszego dnia wojny pojawiły się nad miastem niemieckie samoloty . Jedni świadkowie twierdzą , iż przybyły one wyłącznie w celach zwiadowczych , inni są zdania , iż Bydgoszcz już w pierwszym dniu wojny była bombardowana. Najbardziej kompetentna w tej sprawie osoba - komendant Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy - Wawrzyniec Wozimirski uważa , że bombardowano tylko lotnisko. W każdym bądź razie pełne ręce roboty miała obrona przeciwlotnicza , która ostrzeliwała wrogie samoloty(...) Prawdziwy nalot nieprzyjacielskich samolotów przeżyła Bydgoszcz w dniu 2 września 1939 r. w godzinach pomiędzy 11.00 a 13 . Obiektem ataku stał się dworzec kolejowy oraz przylegające do niego koszary wojskowe. Ponieważ w gmachu dworca przebywała duża grupa uciekinierów (...) nie udało się uniknąć ofiar śmiertelnych .Zginęło 25 osób (......)

Komendant strażaków Wozimirski relacjonuje :

" 2 września 1939 po g. 12.oo ogłoszono alarm lotniczy. Niemcy bombardowali tereny przyległe do Dworca Głównego i towarowego . Bomby spadły w pobliżu torów kolejowych na Zygmunta Augusta , niszcząc jeden dom (....)zrzucono bomby burzące i zapalające ( ...) widziałem trupy kilku ludzi i koni. Bombardowano również dworzec towarowy przy ul. Zygmunta Augusta. Bomby zniszczyły tam część ramp i halę towarową oraz zapaliły cysterny zawierające materiały pędne , prawdopodobnie benzynę (...) bomby spadły także na dziedziniec przy ul. Dworcowej - róg Unii Lubelskiej. Straty w ludziach kilkunastu zabitych żołnierzy i około 10 rannych "

Jerzy B. Cynk w książce " Polskie lotnictwo myśliwskie w boju wrześniowym " , na str . 151 , wzmiankuje , że :

"W godzinach południowych ( 1 IX) lotniska w Bydgoszczy i Toruniu atakowane były dwukrotnie "

2 września w rejon Bydgoszczy wysłano polskie myśliwce z Dyonu III/ 4 , str. 180 :

" Cztery klucze 141. eskadry , razem 11 samolotów , wystartowały przy zachmurzeniu całkowitym (...) na alarm zbiornicy POL , donoszący o wyprawie bombardującej Bydgoszcz . Pierwsze oderwały się od lotniska dwa klucze z zadaniem zniszczenia samolotów nieprzyjacielskich bombardujących Bydgoszcz, o godz. 11.35 "

Polscy myśliwcy przybyli nad spowite dymem miasto za późno , pościg za 9 bombowcami nie przyniósł żadnego rezultatu.
W kontekście nalotów na Warszawę w roku 1939 , taki nalot na Bydgoszcz był zdarzeniem marginalnym. Do tego , trzeba oddać lotnikom Luftwaffe z 3 eskadry I/KG 152 , przeprowadzony był dosyć precyzyjnie.Pierwotnie 3 eskadra nie miała bombardować miasta, był to cel zastępczy. Zaatakowano lotnisko , węzeł kolejowy i stojące koło dworca koszary 62 p.p . Nie był to przypadek . 9 tysięczna mniejszość niemiecka dominowała ekonomicznie , przez co była w posiadaniu szeregu nieruchomości na terenie miasta . Przez to regularne bombardowanie nie wchodziło w rachubę .
Przez lata słyszałem i czytałem o dziesiątkach ofiar poległych w wyniku tego nalotu. Wraz z upływem czasu liczba zabitych malała.
W książce Serwańskiego , na stronie 62 , znajdziemy tabelę w której jedna z rubryk dotyczy ofiar nalotów na Bydgoszcz. W.g informacji Oddziału Wojewódzkiego Głównej Komisji Nadania Zbrodni Hitlerowskich zginęło 20 osób. Natomiast Urząd Stanu Cywilnego zgłosił 50 ofiar . Autor nieopacznie sumuje te dwie pozycje , w wyniku czego mamy 70 zabitych. Jastrzębski , w cytowanej już pracy, stwierdza , że zginęło 25 osób.
Całą sytuację komplikuje fakt , że do 6 września 1939 ( a więc już po zajęciu miasta przez WH) , USC nie dokonał ŻADNEJ rejestracji zgonu .
Tak więc , ilu ludzi zginęło w wyniku bombardowania ? Czy znamy ich personalia ? To pierwsza taka lista w internecie . Zaznaczam , że nie są to wszystkie ofiary :

1. Pliszka Henryk 8 lat.
2. Dolińska ? 10 lat
3. Dolińska ? ? lat
4 .Dolińska ? 19 lat
5. Kosińska ? ? lat
6. Kosińska Halina 13 lat
7. Wachowicz Władysława 32 lata
8. Wachowicz Maksymilian 12 lat.
9. Wachowicz Bronisław 42 lata
10.Rewolińska Krystyna 9 lat
11.Rewoliński Bogdan 7 lat.

Nazwiska ustalono na podstawie prac Jastrzębskiego " Dywersja czy masakra" , listy w książce IPN " Bydgoszcz 3/4 września " oraz ustaleń autora postu pozycja 10/11.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 mar 2010, 20:00 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Samolocik ten wykonywał zadania w rejonie Bydgoszczy i został zestrzelony 2 IX 1939 . Udało mi się ustalić dokładnie miejsce .


Załączniki:
samo.jpg
samo.jpg [ 16.27 KiB | Przeglądany 14522 razy ]
dziś.JPG
dziś.JPG [ 25.12 KiB | Przeglądany 14527 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 mar 2010, 21:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
No, chłopie odwaliłeś kawał dobrej roboty. Jaka to miejscowość? O ile to nie tajemnica.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 mar 2010, 07:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Może oprócz miejscowości masz jeszcze jakieś dane?? A tak apropo to skąd wiadomo że ten samolot ze zdjecia to właśnie ten??

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 mar 2010, 08:33 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Samolocik to He 111H (V4+FA) .
tu link do info :
http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_do45.htm
http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic ... 77&start=0
oczywiście można się spierać o oznaczenie taktyczne tego He (na zdjęciu jest widoczne V4+ i tu jest FA ale równie dobrze może być RA)

-- 15 mar 2010 --

Opis zdjęcia


Załączniki:
he V4+RA.jpg
he V4+RA.jpg [ 22.22 KiB | Przeglądany 14489 razy ]
opis.jpg
opis.jpg [ 11.35 KiB | Przeglądany 14483 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 maja 2010, 14:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Udało mi się wejść w posiadanie fotografii zbombardowanych zabudowan dworca pkp z 3 wrzesnia 1939. W swoim czasie ujrzy światło dzienne

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 maja 2010, 19:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
krzysztof drozdowski pisze:
Udało mi się wejść w posiadanie fotografii zbombardowanych zabudowan dworca pkp z 3 wrzesnia 1939. W swoim czasie ujrzy światło dzienne


To będzie hit. Czekam z niecierpliwością. Jeżeli możesz uchylić rąbka tajemnicy, czy na zdjęciach są zbombardowane perony ??? Czy tylko budynki ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 maja 2010, 11:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
głównie perony choć budynki też są widoczne

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 maja 2010, 12:56 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Nie wiem czy ktos juz o tym wspomnial. Ja w niemieckej ksiazce spotkalem sie z meldunkiem o bombardowaniu lotnisk w BYdgoszczy i Toruniu 1 wrzesnia.

Miedzy 12:56 a 13:15 uzyto razem 30 samolotow He 111. Meldunek mowi o slabej obronie naziemnej w Bydgoszczy. Atak przeprowadzono z wysokosci 4000-5200 metrow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 maja 2010, 18:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
a co to za książka??

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 maja 2010, 19:12 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
http://books.google.de/books?id=E4V2EA3 ... rg&f=false

Strona 284...tylko mowa jest o ogolem 30 samolotach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 paź 2010, 20:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Czy kotś wie coś na temat nalotu na Bydgoszcz dnia 23.07.1943 roku ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 paź 2010, 18:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
A to ciekawostka :!: 1943 ? Dla Rosjan za daleko, dla aliantów zachodnich......?? Jest to możliwe. Tylko, że pierwszy raz o tym słyszę.......Czy obiektem bombardowania miało być miasto czy zakłady Nobla ?

-- 4 paź 2010 --

Mac pisze:
Nie wiem czy ktos juz o tym wspomnial. Ja w niemieckej ksiazce spotkalem sie z meldunkiem o bombardowaniu lotnisk w BYdgoszczy i Toruniu 1 wrzesnia.

Miedzy 12:56 a 13:15 uzyto razem 30 samolotow He 111. Meldunek mowi o slabej obronie naziemnej w Bydgoszczy. Atak przeprowadzono z wysokosci 4000-5200 metrow.



Nalot na Bydgoszcz, a właściwie na lotnisko jest faktem oczywistym i potwierdzonym między innymi w książce Mariusa Emmerlinga. Na prezentowanym już fragmencie kroniki, pokazującej to lotnisko z lotu ptaka, wyraźnie widać kratery po bombardowaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 paź 2010, 18:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
seth pisze:
.......Czy obiektem bombardowania miało być miasto czy zakłady Nobla ?.

Wygląda na to że zakład D.A.G. był bombardowany. W niemieckim raporcie podana jest właśnie ta data i że uszkodzeniu uległy cysterny kolejowe. Dodam że żadne informacje nie potwierdzają że miał miejsce taki nalot. Świadkowie też nie wspominają o nalotach, nawet nie było alarmów przeciwlotniczych. Wygląda na to że coś nie poszło jak należy i uszkodzono cysterny(wybuch?). Tylko czy Niemcy posunęli by się tak daleko i sfałszowali informacje w raporcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group