Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 12:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 15 lut 2012, 22:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Cmentarz znajduje się na skraju wsi przy drodze do Lubiewa. Jest ogrodzony siatką. Mapka pochodzi z 1913 roku. Na cmentarzu betonowy pomnik bez oznaczeń, kilka nagrobków i drewniany krzyż na postumencie. Moja teoria jest taka, że był to cmentarz epidemiczny. Następnie używano go jako cmentarz wojenny, ale chowano tu głównie lub m.in. żołnierzy niemieckich i dlatego nie ma żadnych oznaczeń na pomniku. Po wojnie nastąpiły ekshumacje na cmentarze zbiorcze.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Betonowe bloki pomnika z tyłu posiadają elementy metalowe, które służyły do mocowania czegoś.
Są też wcięcia w betonie, do których musiał być dopasowany jakiś element, którego dziś tu nie ma.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lut 2012, 14:51 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Byłam na tym cmentarzu przy okazji rajdu "Śladami żołnierzy września". Cała grupę zaciekawiły te betonowe bloki, ktoś sporo trudu sobie zadał żeby je tam postawić a całość pewnie była jeszcze bardziej imponująca. Pytanie dlaczego teraz stoi tak bardzo zaniedbane, zapomniane? Kiedyś dla kogoś to miejsce było bardzo ważne teraz już takie nie jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lut 2012, 15:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
W źródłach są wymieniane dwa cmentarze w Trutnowie, cmentarz pocholeryczny oraz cmentarz żołnierzy polskich i niemieckich. Ten na zdjęciach wygląda raczej na cmentarz żołnierzy. Jeszcze poszperam, czy to czasem nie jest tak jak mówi Hrab, że to jeden na miejscu drugiego.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 14:03 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Historia z "tajemnicznymi" blokami betonu jest nieco mniej tajemnicza... Otóż pod koniec lat dziewięćdziesiątych jeden z pasjonatów zajmujących się walkami Armii Pomorze mieszkający niedaleko Bydgoszczy, wystąpił z inicjatywą upamiętnienia wszystkich jednostek polskich walczących na terenie Gminy Lubiewo i w okolicy. Wstępnie jako miejsce upamiętnienia wybrano teren tego właśnie cmentarza. Pomnik z betonu miał być tak ustawiony, aby jego elementy wskazywały na pozycje upamiętnianych jednostek z 1939 r. Na pomniku z kolei miały znaleźć się tablice z nazwami jednostek. Ów pasjonat na własny koszt wykonał część tablic, ale do finału sprawy nie doszło ze względu na różne nieporozumienia i konflikty. Wydaje mi się, że o sprawie wie co nieco Robert Grochowski, zna z pewnością owego pasjonata ;)

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 20:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Może się mylę, ale mam wrażenie, że te betony stały już w latach osiemdziesiątych, przynajmiej pod koniec. Od tamtych lat jeżdżę w te okolice kilka razy w roku. Pamiętam też kolej działającą na trasie Pruszcz - Terespol, bo myślałem że już nie jeździ (to było ok. 1992) i wjechałem bezmyślnie na przejazd, a zaraz przejechał za mną wagon motorowy SN. Zawsze wtedy zatanawiałem się na tymi betonami na cmentarzu i kogoś tam nawet zapytałem. Otrzymałem odpowiedź, że upamiętniają żołnierzy niemieckich już z I wojny światowej poległych na dalekich frontach i potem były tam pochówki Niemców poległych we wrześniu i dlatego nie ma teraz żadnej tablicy. Ale to takie niesprawdzone ludzkie gadanie.
Drugi cmentarz jest w stronę szosy świeckiej w lesie. Nie robiłem zdjęć z uwagi na śniegi, ale niebawem zrobię (idą roztopy).
Też wypytałem starszą panią o niego i mówiła, że to był zwykły, zadbany jeszcze 30 lat temu, cmentarz dla okolicznych mieszkańców, ale popadł w ruinę. Więc chyba nie choleryczny. Może jest jeszcze jakiś trzeci, albo na cholerycznym był potem zwykły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 22:05 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
:shock: to w takim razie mnie wciśnięto kit...

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 23:17 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Co do tablic upamiętniających jednostki Armii ,,Pomorze", to widziałem je nawet kilka lat temu w bagażniku samochodu Mr T (nie mylić z B. A. Baracusem z Drużyny A :D ). Nawet zgrabnie wyglądały. Niestety, od tego czasu wszelki słuch po tablicach i tej zacnej inicjatywie zaginął. Tak to już widać jest, gdy w grę wchodzą zadawnione animozje i ambicje personalne.
Nie wydaje mi się, by betonowe postumenty stanowiły pozostałość upamiętnienia z okresu I Wojny. Beton i żelbet dopiero wówczas raczkowały, nawet w dużych miastach takie konstrukcje były rzadkością. A co dopiero w peryferyjnym Trutnowie

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 19:59 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Mr T twierdzi, że betonowe cokoły zostały ufundowane w latach 90. XX wieku, jako element pomnika upamiętniającego walki jednostek Armii ,,Pomorze". Cenię i szanuję Mr T, dlatego uważam, ze nie ma podstaw do negowania takiej chronologii.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 20:07 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
No to jednak pamięć mnie nie zawiodła, szkoda jedynie, że tyle cennej energii Mr T poszło ostatecznie w kosmos...

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lut 2012, 23:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Bloki betonowe w czasie odwilży. Na nich piękne zielone porosty.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group