Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 05:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nowy tekst
Post: poniedziałek, 28 gru 2015, 15:47 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Thure pisze:
Nie rozumiem pytania. Wykrywacz na wykopaliskach jest dla mnie takim samym narzędziem jak niwelator, szpadel czy szpachelka. Ilość zabytków niekoniecznie ma związek z jego używaniem. To intensywność użytkowania danego miejsca (i epoka) ma decydujący wpływ na liczbę znalezisk.


Dokładnie o to mi chodziło :) Z własnego doświadczenia wiem, że nagromadzenie zabytków metalowych w takich miejscach jest bardzo duże.
Czy można wiedzieć jaki sprzęt był używany podczas badań?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nowy tekst
Post: poniedziałek, 28 gru 2015, 17:33 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Do jakiego rodzaju "doświadczenia" miałbym się odnieść?

Jeśli chodzi o wcześniejsze pytanie, to studnie artezyjskie ze Starego Miasta Bydgoszczy powstały poprzez przebicie się z rurą do poziomu wodonośnego, w którym woda jest pod wysokim ciśnieniem hydrostatycznym (po przebiciu się do wody, następuje w związku z ciśnieniem jej naturalny wypływ, regulowany najkrócej rzecz ujmując poprzez zakończenie kranem). Studnie takie w Bydgoszczy (popularne były w XIX wieku, lokalizowane często w piwnicach) kończono ceglanymi cembrowinami. Fragment studni z wykopalisk można zobaczyć w Muzeum Wodociągów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nowy tekst
Post: poniedziałek, 28 gru 2015, 19:09 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Jakie metalowe cuda znajduje Thure w trakcie swoich badań, można było podziwiać na ostatniej wystawie w Muzeum Okręgowym. Polecam
Lipek. Twoje bogate ,,doświadczenie" z wykrywaczem metali byłoby bezcenne, zwłaszcza na stanowisku mezo lub neolitycznym

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nowy tekst
Post: środa, 30 gru 2015, 15:22 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Panie Robercie. Proszę darować sobie takie tanie złośliwości, bo nie zna mnie Pan ani nic nie wie moim doświadczeniu w użytkowaniu wykrywacza metali podczas badań archeologicznych.

Nie chodziło mi o studnie artezyjskie, ale o ilość zabytków metalowych znalezionych podczas badań w Wyszogrodzie. Jak na tak ważne miejsce na wczesnośredniowiecznym szlaku handlowym ilość znalezionych monet, brak odważników czy większej ilości przedmiotów codziennego użytku jest po prostu zastanawiający (proszę porównać sobie ilość znalezisk np. z Czermna). Stąd moje pytanie o wykrywacz metalu. Przecież nie jest jeszcze w Polsce regułą używanie takiego sprzętu podczas badań (niestety). Niektórzy archeolodzy twierdzą nawet, że stosowanie wykrywaczy nawet w czasie badań archeologicznych powinno być zakazane...

Moje pytanie wynikało wyłącznie z ciekawości i próby znalezienia odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a nie złośliwości czy innych pobudek.

P.S. O którą konkretnie wystawę chodzi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nowy tekst
Post: czwartek, 6 kwie 2017, 20:41 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Zapraszam do lektury: http://www.bsmz.org/articles.php?article_id=60


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group