TRYLOGIA ZIELONEJ PUSZCZY.
ODSŁONA II. JESIENIĄ MALOWANE: STUDZIENIECKIE ŁĄKI I SZWEDZKA GÓRA
Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier zapraszają na drugą wycieczkę w ramach ,,TRYLOGII ZIELONEJ PUSZCZY”.
Tym razem, w scenerii malowanej przez złotą polską jesień, wyruszymy z Nowej Wsi Wielkiej w kierunku serca Puszczy Bydgoskiej, gdzie pod Chrośną rozciągają się Studzienieckie Łąki, a przy ich północnym skraju majestatycznie wznosi masyw Szwedzkiej Góry. Miejsce ze wszech miar niezwykłe: urokliwie położone, malownicze, z urozmaiconą rzeźbą terenu, fauną i florą. Kryje również wiele zagadek z zamierzchłej, jak i tej całkiem bliskiej nam historii. Odkryjemy, że Szwedzka Góra to w rzeczywistości południowe ramię parabolicznej wydmy, utworzonej przez wiatr kilka tysięcy lat temu z piasków pustyni, będącej dnem wielkiej prarzeki, odprowadzającej wody z topniejącego czoła lodowca. Studzienieckie Łąki to zaś niecka dawnego jeziora, osuszonego przez Mennonitów w XVII w. Dowiemy się o fortalicji na jego wschodnim brzegu, historii wsi Krosno - prekursora dzisiejszej Chrośny - wysłuchamy miejscowych legend i opowieści.
Po drodze do Chrośny czekać nas będzie szereg niezwykłych miejsc i zdarzeń z przeszłości tej części Puszczy Bydgoskiej. Poznamy lokalizację, topografię, historię i pierwotne granice wsi Nowa Wieś Wielka, Mała Nowa Wieś, Dąbrowa Wielka, Leszyce, Dębinka, Dobromierz. Zagościmy u Mennonitów; zatrzymamy się w miejscach, gdzie onegdaj znajdowały się karczmy, szkoły i cmentarze. Między Nową Wsią Wielką i Dąbrową Wielką odnajdziemy ślady niemieckiej linii obronnej z 1945 r., z doskonale zachowaną linią okopów i miejscami po schronach drewniano-ziemnych. Za linią zaś niemiecki obóz dla pracowników przymusowych z 1944 r., ukryty za szkołą w Leszczycach.

UWAGA 1: Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo:
rgrochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora.

UWAGA 2: Wycieczka adresowana jest dla osób dorosłych, sprawnych ruchowo, o odpowiedniej kondycji fizycznej. Do przejściami mamy 24,0 km, w tempie około 5 km/h.

TRASA RAJDU: Nowa Wieś Wielka, Dąbrowa Wielka, Leszyce, Chrośna, Dębinka, Dobromierz, Nowa Wieś Wielka

TERMIN: niedziela 17.09.2023

ZBIÓRKA: dworzec kolejowy w Nowej Wsi Wielkiej

GODZINA WYMARSZU: 7:45

DŁUGOŚĆ TRASY: około 24,0 km

ZAKOŃCZENIE MARSZU: dworzec kolejowy w Nowej Wsi Wielkiej

POWRÓT: we własnym zakresie lub pociągiem z Nowej Wsi Wielkiej o 16:05 lub 17:02 (w zależności od okoliczności i tempa marszu)
Osoby biorące udział w rajdzie zobowiązane są do zapoznania się i przestrzegania regulaminu
viewtopic.php?f=55&t=2242