Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 08:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 2 wrz 2018, 19:45 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Chciałbym zaprezentować krótką relację z wyprawy w Góry Lewockie. Stosunkowo niewysokie pasmo górskie (najwyższe szczyty mają ponad 1200 m npm) jest jednak ciekawe z innego względu. Przez ponad pół wieku był to... poligon artyleryjski oraz czołgowy. Najpierw służył wojskom Układu Warszawskiego, czechosłowackim, a na końcu słowackiej armii. Armia opuściła teren w 2006 r. dopiero, ale oficjalne "otwarcie" go dla cywilów nastąpiło jeszcze później - dopiero przed kilku laty.
Góry położone są pomiędzy "polską" Starą Lubovną (w fotozagadkach pojawił się kiedyś wątek dotyczący zastawu, dzięki któremu na terenie węgierskim Polska aż do 1769 r. miała swoją enklawę) a Lewoczą. Jest to odległość blisko 40 km, a pomiędzy tymi miastami obecnie nie ma w zasadzie nic... Nie ma schronisk, nie ma miejsc noclegowych, nie ma miejscowości (są u podnóża gór), nie ma turystów... Ja przez cały jeden dzień spotkałem 5 Polaków (jedną grupę), jednego Polaka na rowerze, jeszcze jakiegoś rowerzystę, który przemknął bez zatrzymania oraz 4 słowackich przyrodników. Drugiego - nikogo... Właśnie! Rowerzyści. Pozostałością po poligonie są nieliczne... drogi asfaltowe. Kiedyś dla czołgów, a dziś dla rowerzystów. W Internecie bardzo trudno znaleźć jakieś relacje, poradniki, blogi czy rady dla pieszych turystów. Jeśli "coś" jest to relacje z wypraw rowerowych. I co ciekawe rowerzystów jest tam więcej niż pieszych! Ale nic w tym dziwnego skoro odległości są znaczne, a po drodze nie ma noclegów, więc wyprawy po tych górach na jeden dzień są jedynie dla turystów mających naprawdę super-tempo! A że na tym terenie są wilki, niedźwiedzie i żmije zygzakowate to nie każdy ma też odwagę by w namiocie przenocować.
Góry są jednak piękne i polecam, jak ktoś ma na nie ochotę, by spróbować. Co mogę polecić to dojechanie autobusem do miejscowości Ihlany. Ona jest chyba najlepszym puntem wypadowym by stamtąd dojść poprzez najwyższe szczyty do Lewoczy. Ewentualnie zaparkowanie rano w Ihalnach i powrót wieczorem do auta. Ta miejscowość jest na tyle głęboko wciśnięta w dolinę, że taka wycieczka jest spokojnie możliwa.
A teraz krótka relacja zdjęciowa. Zwróćcie uwagę, że główne granie są raczej krótkie, urywają się, a pomiędzy kolejnymi są wciśnięte dolinki. Nie da się więc "oszukać" poprzez jednorazowe wyjście do góry i przejście wygodnie reszty gór granią :)


Załączniki:
Komentarz: Najwyższa grań pomiędzy szczytami Ihla a Cierna Hora
lewockie2.jpg
lewockie2.jpg [ 104.93 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
Komentarz: Cierna Hora (1289) - najwyższy szczyt
lewockie3.jpg
lewockie3.jpg [ 81.37 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
lewockie4.jpg
lewockie4.jpg [ 74.36 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
lewockie5.jpg
lewockie5.jpg [ 95.33 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
Komentarz: Derezova (1213)
lewockie6.jpg
lewockie6.jpg [ 125.91 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
lewockie7.jpg
lewockie7.jpg [ 106.21 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
lewockie1.jpg
lewockie1.jpg [ 74.21 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
Komentarz: Taka oto niespodzianka na szczycie Javoriny (1224). Stąd jest piękny widok na Tatry
lewockie8.jpg
lewockie8.jpg [ 108.24 KiB | Przeglądany 2492 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2018, 19:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
No więc skoro nie ma schronisk i domów, a pod namiotem, ktoś się boi to jak nocować? Są możliwości. Po pierwsze są pojedyncze domy. Niestety... zamknięte. Z adnotacją np., że można go sobie wynająć... w Lewoczy załatwiając formalności. Albo skorzystać z tego, co przygotowali myśliwi. Jest sporo karmników czy ambon, które są zamykane od środka. Co więcej, słowackie prawo zabrania polowania nocą, więc jak krótko przed zachodem zajmiemy taki obiekt to mamy pewność, że do świtu nikt nie powinien nas stamtąd wywalić.
Infrastruktura turystyczna praktycznie nie istnieje. Znakowanie szlaków jest sporadyczne. Tabliczki z odległościami są jedynie dla rowerzystów. W ogóle więcej w tych górach jest szlaków rowerowych jak pieszych... Powoli powstaje drobna architektura (typu wiaty) dla pieszych od strony południowej (czyli w pobliżu Lewoczy), ale generalne jesteśmy zdani na własną orientację. Aha! Mapy i te komórkowe i papierowe mają błędy, a że ukształtowanie terenu trochę utrudnia orientację to trzeba wziąć rezerwę na błądzenie ;)


Załączniki:
Komentarz: Zwróćcie uwagę na drzwiczki po prawej stronie
lewockie11.jpg
lewockie11.jpg [ 161.35 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: te same drzwiczki - dwie osoby bez trudu się tu wyśpią
lewockie12.jpg
lewockie12.jpg [ 158.11 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: A to i mój nocleg :)
lewockie13.jpg
lewockie13.jpg [ 84.49 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Nie było prysznica i telewizora :D Ale za to... były szyby w oknach!
lewockie14.jpg
lewockie14.jpg [ 125.27 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Archaiczne metody sprawdzają się najlepiej :)
lewockie15.jpg
lewockie15.jpg [ 170.56 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Mapa mapą, ale właśnie tu według mapy szedł szlak i nagle... w ten sposób się urywał.
lewockie16.jpg
lewockie16.jpg [ 104.21 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Ciąg dalszy szlaku na dole :D To się tylko tak wydaje, ale to zejście jest naprawdę stromę. W dodatku na nierównym terenie, w gęstej trawie z dużym plecakiem chodzi się jednak jakby ciężej ;)
lewockie17.jpg
lewockie17.jpg [ 104.82 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Rowerzyści mają lepiej...
lewockie18.jpg
lewockie18.jpg [ 105.4 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Nie tylko wiata, ale śmietnik i mapa jest
lewockie19.jpg
lewockie19.jpg [ 119.96 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2018, 20:05 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
To może małe wyjaśnienie dlaczego powstał tu ten poligon. Oraz to co zapewne najbardziej wielu odwiedzających tę stronę ciekawi. Czy można zobaczyć jakieś "pamiątki". Niestety będziecie zawiedzeni...
Miasta na tych terenach w średniowieczu były głównie zasiedlane przez Niemców. Na wsiach za to był zlepek ludów rusińskich, polsko - słowackich (na pograniczu ciężko określić było narodowość). Później doszła migracja Wołochów... Jednak w okresie międzywojennym w dużym stopniu tereny te były zamieszkały przez osoby pochodzenia rusińskiego oraz germańskiego. Pomimo, że mieszkali on na tym terenie od wieków to znaczna ich część uciekła przed Armią Czerwoną. Pozostałych z kilku wsi ostatecznie wykwaterowano. Choć decyzja o utworzeniu poligonu zapadła "dopiero" w latach 50-tych. Uznano, że teren ten nada się świetnie do przetestowania zarówno czołgów jak i... czołgistów :)
Dziś śladów po armii nie ma. W L`ubicy cast` Pod Lesom są ponoć hangary, ale nie dotarłem tam. Poza tym miejscowi ostrzegali, że są one pilnowane. A pilnowanie w Słowacji wygląda inaczej niż w Polsce, więc nie warto zapuszczać się poza ogrodzenie... Po wykwaterowanych wsiach też niewiele zostało. Bardziej więc ma się świadomość klimatu tego miejsca.


Załączniki:
Komentarz: Miejsce katastrofy lotniczej. Do dziś treść na pomniku jest napisana jedynie cyrylicą
lewockie21.jpg
lewockie21.jpg [ 115.75 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Komentarz: Tylko tyle pozostało z dawnego schroniska, jakie tu zbudowano... po wojnie. Kosztowało krocie, a funkcjonowało bardzo krótko
lewockie22.jpg
lewockie22.jpg [ 139.95 KiB | Przeglądany 2491 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group