Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Post: sobota, 26 mar 2016, 03:29 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 22:12
Posty: 107
Też się nad tym zastanawiałem przejeżdżając obok w tramwaju. :) A co było w tym dużym budynku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 mar 2016, 15:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Chyba kiedyś tu na forum ktoś o tym pisał. (Może MWS) Jeśli dobrze pamiętam, w budynku miał swą siedzibę szef władz rejencji bydgoskiej.
A te boczne 'domki', miały pewnie funkcje gospodarcze całego domostwa. Może była tam też stajnia. Tak ważna osoba mogła mieć swój powóz... :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 mar 2016, 15:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Strona nr 2 tego tematu :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 mar 2016, 08:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^Dzięki. :D
Na wymienionej stronie, pewne zdjęcia już 'odparowały'.

BYDZIAK 1958 pisze:
Nigdy nie zwracałem uwagi na pewną rzecz. Otóż wygląda na to, że można było 'jechać' bezpośrednio z ul. Focha w Marcinkowskiego. (Podobnie jak ze Starego portu w Mostową) widac to dobrze na tym zdjęciu i podobnie to wygląda na starych mapach.


Robert Grochowski pisze:
Drobne sprostowanie - od Wilhelm Strasse w kierunku północnym prowadziła uliczka An der Stadtschleuse - czyli Przy Śluzie Miejskiej


Chyba to zdjęcie ilustrowało tamte wpisy:


Załączniki:
marcinkow.JPG
marcinkow.JPG [ 60.9 KiB | Przeglądany 3468 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 mar 2016, 15:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
olshaq83 pisze:
Zastanawia mnie przeznaczenie tych mniejszych budynków po obu stronach. (...)


Ten 'domek' po stronie zachodniej obecnie wygląda na 'samodzielny'. Możliwe, że w swym pierwotnym przeznaczeniu był zamieszkiwany przez osoby obsługujące 'duży dom'.
(Do domku wschodniego dojścia nie było - brama była tym razem zamknięta.)


Załączniki:
f4.JPG
f4.JPG [ 61.91 KiB | Przeglądany 3433 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 mar 2016, 15:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Dziś miałem okazję przez chwilę spojrzeć na 'domek wschodni'. Widoczny sklepik od strony ul. Czartoryskiego, jest w miarę 'nowy'. 'Wykuto' go tam, najdalej w latach osiemdziesiątych XXw.


Załączniki:
narożnikowy.JPG
narożnikowy.JPG [ 86.49 KiB | Przeglądany 3405 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 kwie 2016, 07:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Właściwe zdjęcie na dzisiejszy dzień. ;)


Załączniki:
22h.JPG
22h.JPG [ 84.9 KiB | Przeglądany 3381 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 kwie 2016, 14:48 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Tramwaj jest a automobili nie było w tej epoce :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 kwie 2016, 16:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ulica, jak wcześniej było wspominane, wchłonęła dawne ulice - Wojewódzką i wcześniej Kanałową. Przez pewien czas jej wschodnia część była zachodnią Jagiellońską.
Trzeba również dodać do tej kolekcji dawną mini ulicę Bielany, która przebiegała wzdłuż kanału po jego północnej stronie. ( viewtopic.php?f=67&t=6360 ) Chyba ostatnim namacalnym śladem po niej są te budynki. (Piętro zostało dobudowane w końcu XXw.)


Załączniki:
Focha  B1.JPG
Focha B1.JPG [ 53.4 KiB | Przeglądany 3311 razy ]
F B 2.JPG
F B 2.JPG [ 68.85 KiB | Przeglądany 3311 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 kwie 2016, 18:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Czasami można trafić na ciekawy widok przy gmachu opery. Widziałem już kiedyś na tej 'platformie' naczepę 'tira'. Tak wyglądają wyładunki i potem załadunki zapewne elementów scenografii i pewnie innych towarów na 'poziom roboczy' gmachu.
Zdarzyła mi się okazja 'ustrzelić' tam ciężarówkę.


Załączniki:
opera.JPG
opera.JPG [ 75.42 KiB | Przeglądany 3256 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 19 lis 2016, 20:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ta ciekawa fotka zainspirowała mnie do wykonania zestawu porównawczego. Ale ostatecznie chyba jego nie zrobię, bo efekt, przypuszczam, będzie mało interesujący. Zamiast jezdni z torami, będzie tylko asfalt, choć 'na niebie' pojawią się wieżowce z ul.Czartoryskiego. No i oczywiście dzisiaj, więcej widać tam, gdzie wtedy był szczelny parkan.


Załączniki:
BOP 17L temha.JPG
BOP 17L temha.JPG [ 98.42 KiB | Przeglądany 3033 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 lis 2016, 18:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ewing pisze:
(...)
Administrator serwera coś pozmieniał i musimy skonfigurować na nowo pewne rzeczy. Niedługo wszystko powinno wrócić do normy.


^^^
Chyba właśnie trwa ta konfiguracja, bo przed zalogowaniem się, nie pokazywało pocztówki we wpisie wyżej, a teraz już jest. :za
Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości, ( w skrócie będę pisał BOP), pokazały kolejną starą pocztówkę, na której widać kawałek przedwojennej ulicy. Wygląda na to, że fotograf stał przy samej ścianie nieistniejącego już, pierwszego budynku za teatrem, którego fragment widać na ostatnim zdjęciu trzeciego wpisu na poprzedniej stronie.


Załączniki:
BOP 17L.JPG
BOP 17L.JPG [ 100.21 KiB | Przeglądany 2999 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 paź 2022, 07:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Bardzo dużo zdjęć poznikało z całego forum i z tego tematu również...
W dzisiejszym zestawie porównawczym wystąpił 'obrazek', który powstał z tego zdjęcia, poniżej. Przypomnę, że tu kiedyś, pomieszkiwali prezydenci rejencji bydgoskiej.


Załączniki:
B P R F.jpg
B P R F.jpg [ 173.98 KiB | Przeglądany 1075 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 paź 2022, 17:53 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
Bardzo dużo zdjęć poznikało z całego forum i z tego tematu również...

Bydziak poznikały fotki, które wstawiałeś na zewnętrzny hosting. Dlatego od kilku lat wymogiem na forum jest wstawianie zdjęć bezpośrednio (choć tu też mieliśmy jedną dużą wpadkę, gdzie kilka lat temu nie udało się odzyskać backupu). Teraz na szczęście korzystamy z dostawców serwerów, gdzie backup jest dostępny w usłudze więc ryzyko jest dużo mniejsze.
Jak widać kiedyś popularne, często darmowe hostingi zrobiły wszystkich w jajo, bo albo przestały istnieć albo wprowadziły opłaty :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 10 paź 2022, 09:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ No trudno, przynajmniej te 'nowe', mają szansę być tu dużo dłużej...

Dodam jeszcze, że szukając dodatkowych informacji o budynku rejencji, zajrzałem również na wiki. Tam, w temacie ulicy Focha, wśród różnych budynków jest i zdjęcie jego, z krótkim opisem i odniesieniem... Kliknąłem na ten odnośnik -link i odesłało mnie do tematu rejencji bydgoskiej. Tam również jest opis tego budynku, ale na zdjęciu pokazują inny budynek, 'stary' UW na Jagiellońskiej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 gru 2022, 10:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jeszcze jedna ciekawostka z "dobrych tamtych czasów", dla tego budynku.
Na jednej ze starych map, (z 1835-go roku), naniesiony jest, zapewne piękny ogród, który był wtedy za budynkiem, po jego południowej stronie. Możliwe, że również tam, 'od tyłu', podjeżdżały powozy, przywożących gości...


Załączniki:
1835.jpg
1835.jpg [ 132.68 KiB | Przeglądany 860 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sty 2023, 08:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szukam informacji o budynku nr 22. Tu na zdjęciu poniżej, to ten z balkonem, nad bramą wjazdową. Obecnie jest tam OperaHostel. We wikipedi, w miejscu gdzie szukałem, znalazłem tylko mylną informację, że był w nim IKP, choć na zdjęciu widać neon IKP, na następnym budynku...
Przymierzam się do zrobienia pewnego wyjątkowego zestawu. Tam będę musiał wspomnieć o tym budynku... Wiecie coś więcej o nim? Na pewno kolega MWS sporo wie, ale nie wiem, czy jeszcze tu zagląda i zobaczy moją prośbę...


Załączniki:
wiki.JPG
wiki.JPG [ 89.55 KiB | Przeglądany 785 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 sty 2023, 10:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jak wiadomo, z przyczyn od nas niezależnych, bardzo dużo zdjęć już z forum poznikało.
Np. w tym temacie, głównie z pierwszych stron.
BYDZIAK 1958 pisze:
Na starym widoku, w kierunku początku ulicy, na zdjęciu z 1919 roku, widać nieistniejące zabudowania strony południowej. (...)
Obrazek
Przydało by się jeszcze współczesne ujęcie, 'pustej' w tym miejscu ulicy. Ja, na razie nie mam. :D


Zatem teraz przypomnę jedno z nich, bardzo ważne historycznie. Zarówno z powodu utrwalonego 'wydarzenia', jak i ówczesnej zabudowy...


Załączniki:
ostatnia odprawa.jpg
ostatnia odprawa.jpg [ 198.27 KiB | Przeglądany 762 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 sty 2023, 15:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Przymierzam się do zrobienia pewnego wyjątkowego zestawu. Tam będę musiał wspomnieć o tym budynku... Wiecie coś więcej o nim? Na pewno kolega MWS sporo wie, ale nie wiem, czy jeszcze tu zagląda i zobaczy moją prośbę...


Zestaw już jest gotowy i jutro będzie jego premiera 8-)
Dowiedziałem się od kolegi MWS, że praktycznie mało jest informacji o tym budynku. Że np. od 1878 roku, właścicielką była Berta Habermann, która mieszkała tam z rodziną... Była mi. współwłaścicielką f-my spedycyjnej drewna... Ok. 1895 roku, nieruchomość stała się
własnością dr. Władysława Piórka. (Na budynku jest tablica pamiątkowa mówiąca o tym). 'Zgapiłem się i nie zrobiłem jej zdjęcia, ale w najbliższym czasie to naprawię :oops: Ponadto w tym budynku były różne biura, jak i gabinet lekarski...

Poniżej, 'przedsmak' jutrzejszego zestawu.
Jakiś czas temu, wytypowałem ten konkretny pokój, a właściwie balkon, jako miejsce, z którego w 1919r., zostało zrobione to historyczne zdjęcie. Czułem tam emocje podobne pewnie do tych, które odczuwał pan fotograf cały wiek wcześniej...


Załączniki:
1919.jpg
1919.jpg [ 112.71 KiB | Przeglądany 710 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2023, 07:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W czasie tamtej mojej wyprawy do budynku nr 22 przy ul.Focha, a konkretnie dodarcia na balkon, zrobiłem małą serię zdjęć, z których potem wybrałem do zestawu, te najbardziej odpowiednie. Dla tych którzy tu zaglądają, mam tu jeszcze jedno zdjęcie z tego balkonu, współczesne. Budynek 'Savoyu', jest tu głównym punktem odniesienia, w porównaniu ze starym zdjęciem wyżej.


Załączniki:
F 22.jpg
F 22.jpg [ 177.4 KiB | Przeglądany 668 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group